Європа давно економить, і ми можемо

Михайло Мельник, директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА – про обласну Програму енергозбереження для населення та як зробити своє помешкання енергоефективним

У теперішні скрутні часи доводиться ламати голову, як же при постійному збільшенні тарифів на комунальні послуги заощадити. Бо на оплату платіжок за світло, газ, воду українці витрачають добру частину зарплати. Про зниження тарифів не варто й говорити. Тим паче зараз європейські кредитори ставлять умови для України, щоб отримати черговий транш – привести ціну на газ для населення до ринкового рівня. Як писала “Львівська Пошта”, ймовірно, уряд планує підвищувати вартість блакитного палива для населення поетапно, починаючи з квітня 2018-го. У підсумку, за попередніми підрахунками, до жовтня 2019-го ціна зросте приблизно на 16%.
У такому випадку економісти наголошують: на побутовому рівні немає кращого варіанту, як подбати про енергозбереження, утеплити помешкання, аби в менших об’ємах використовувати енергоресурси.
Цим шляхом давно пройшла Європа, розповідає Михайло Мельник, директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА. Бо високі тарифи стимулюють європейців заощаджувати ресурси. Тоді як рівень споживання електро- і теплоенергії зараз в Україні втричі вищий, ніж за кордоном. Тож питання: невже ми такі багаті, щоб дозволяти собі не економити?
До слова, населення Львівщини є чи не найбільшим споживачем природного газу в Україні. Аби вплинути на ці показники та зменшити споживання паливно-енергетичних ресурсів населенням, в ЛОДА діє оновлена Програма енергозбереження для населення Львівщини на 2017 – 2020 роки. Як і в попередній рік, в 2018-ому з обласного бюджету на цю Програму виділили 18 млн гривень. А щоб більше розвивати альтернативну енергетику на Львівщині, в Програму внесли зміни: в обласному бюджеті передбачили кошти на дахові сонячні станції. Хоча Львівська область – лідер серед областей України з реалізації програм енергоефективності та цифри мають бути куди більшими, кажуть в облдержадміністрації.
Окрім того додамо, щоб зробити свій будинок енергоефективним, можна скористатися не лише обласною програмою енергоефективності, а й загальноукраїнською IQ energy, державною чи районними програмами.
– Насамперед розкажіть, будь ласка, що ж таке енергозбереження?
– Скажу просто: кожен із нас хоче, щоб вдома було комфортно. І разом із тим якнайменше платити за цей комфорт та за мінімальні кошти забезпечити цей комфорт. Є два різні поняття – енергоефективність та енергозбереження. Зараз говоримо більше про енергоефективність і як шляхом енергоефективних заходів можна зменшити споживання газу, тепла. В кінцевому результаті ми економимо первинну енергію і отримуємо енергозбереження.
– Прошу сказати, що пропонує обласна Програма енергозбереження для населення?
– Ця Програма пропонує дешевий фінансовий ресурс, щоб у помешканнях замінити вікно чи поставити котел на альтернативні види палива, або утеплити своє помешкання. В цьому році на її реалізацію виділено 18 млн гривень. Банківські установи дають кредит під відсотки. Ці відсотки ми компенсуємо з обласного бюджету. Але не повністю! Є чотири групи районів, які ми розділяємо за індексом так званої податкоспроможності. Чим менше спроможна громада, тим більше відсотків ми їй компенсуємо. Це може бути 15%, 10%, 5% чи 0% компенсації. Повністю спроможним громадам обласна Програма не компенсує відсотки. Це зробили для того, щоб місцеві громади розробляли свої подібні програми. Торік було розроблено низка таких програм – 15 районних та 5 міських програм. Вони працюють за тим самим принципом, що і обласна –  дофінансовують мешканцю відсоткову ставку.
Зробити свій будинок енергоефективним, можна скористатися не лише обласною програмою енергоефективності, а й загальноукраїнською IQ energy, державною чи районними програмами
А взагалі одночасно можна скористатися трьома програмами – урядовою програмою “теплих” кредитів, обласною та місцевою. За урядовою програмою, якщо ви купили енергоощадне вікно за 10 тис гривень, то передбачено 35% відшкодування від вартості вікна. Тобто 3,5 тис. гривень компенсує держава. А обласна і місцева програма оплачує відсотки за користування грішми, які ви взяли у банку. Переважно ці відсотки виходять на нуль. Є й загальноукраїнська програма IQ energy, якою теж можна скористатися. Вона фінансується за кошти ЄБРР.
– На скільки років передбачено кредит?
– На три роки. Та не в усіх банках можна взяти цей кредит, а лише в тих, які уклали з нами угоду. Зокрема, ПАТ АКБ “Львів”, ВАТ “Ощадбанк”, ПАТ АБ “Укргазбанк” тощо.
– На що найчастіше беруть гроші жителі Львівщини?
– За статистичними даними, 67% мешканців беруть позику на заміну вікон. Бо поміняти вікно – це найпростіше. 17% – на утеплення своїх помешкань, та 13% – на заміну котлів. У нас є чітко визначений перелік фінансування енергоощадних заходів.
– Хто ж може скористатися програмою?
– Будь-хто. Немає жодного обмеження. Як і мешканці приватних помешкань, так і багатоквартирних будинків. Хіба що мешканцям багатоповерхівок потрібно об’єднуватися і утепляти свої фасади не окремо, а охоплювати всю площу будинку одразу.
– Якщо мешканець будинку вирішив утеплити свій фасад і скористатись обласною Програмою, з чого починати?
– Для початку варто зробити енергоаудит. Тоді в будь-якому магазині складаєте список матеріалів, які вам необхідні. Там же берете рахунок і з цим рахунком направляється в банк. В банку перевіряють усі необхідні документи (на фото). Далі оформляють кредитний договір. Кошти банк перераховує на вказаний рахунок (але не особистий, а магазину), після чого в магазині забираєте своє замовлення. Безпосередньо в руки банк грошей не дає.

– Загалом всі ці речі сьогодні дороге задоволення. Не кожен може собі це дозволити. Чи не так?
– Якщо повністю перевести будинок на енергозбереження, замінити вікна, дах, утеплити стіни, то термін окупності такого проекту буде не менше 8-10 років. Але потрібно розуміти, що ціни на енергоносії невпинно зростають. Виплата субсидій теж не вічний процес, буде монетизація субсидій. Тож рано чи пізно всі до цього прийдуть.
– Скільки можна зекономити при оплаті комунальних послуг?
– Скажу на прикладі своєї трикімнатної квартири. Цього року, у зимовий період, я плачу за комунальні послуги на тисячу гривень менше. У мене центральне теплопостачання. Практично усі вікна замінив, плюс маю світлодіодні лампи у квартирі і в 100 КВт вписуюся. Тому 30% однозначно можна заощадити на комунальних послугах.
– Взагалі Програма енергозбереження на Львівщині діє вже 11 років. Скільки сімей нею скористалися, зокрема торік?
– Багато хто в області знає про цю програму. Це підтверджують цифри – у 2017-ому програмою скористалися 7523 сімей. Та враховуючи те, що на Львівщині 2,5 млн мешканців, думаю, ця цифра невелика. Можливо, хтось і повністю за свої кошти реалізовує комплекс заходів енергозаощадження. Але треба більше популяризувати такі ідеї. Чому? Бо банально – 42% електроенергії споживає населення, газу – 37%. Якщо ж кожен почне економити, це дасть непоганий результат як для області, так і для України в цілому. Тому знадобиться менше нафти, газу, вугілля.
Львівщина – лідер серед областей України з реалізації програм енергоефективності
– Чи можуть і львів’яни скористатись обласною Програмою?
– Львів фінансово спроможний. Цього року місто не потрапило у перелік районів, які фінансуються нашим коштом. Але там діє подібна програма – “Енергоефективна оселя”. Львів’яни можуть скористатися як державною програмою енергоефективності, так і місцевою.
Варто додати, що в червні 2017-го ВР України прийняла закон “Про фонд енергоефективності”. На діяльність фонду передбачено колосальну цифру – 1,6 млрд гривень. Фонд почне працювати в другій половині 2018-го. А скористатися допомогою фонду можуть ОСББ та власники приватних будівель, що потребують енергомодернізації. До цього часу вони вже повинні зробити енергоаудит і визначитися, що спочатку робитимуть у своїх помешканнях. Знову-таки, люди матимуть змогу отримати кредити та компенсувати коштом фонду до 50% при впровадженні енергоощадних заходів.
– У Законі України “Про енергозбереження” йдеться про економічні санкції за марнотратство, витрачання паливно-енергетичних ресурсів. Ці санкції насправді діють?
– Є така річ. Але це більше зорієнтовано на бізнес, на промислові підприємства. Хоча конкуренція тут більш стимулюючий фактор: якщо ти не вкладаєш в енергоефективність, твоя продукція стає дорожчою. Якщо не вкладаєш у нові технології, ти автоматично сходиш з ринку.
– Щоб більше розвивати альтернативну енергетику на Львівщині, торік Програму дещо доповнили. Які внесли зміни?
– В обласному бюджеті передбачили 2 млн гривень на відшкодування 10% від вартості приватної сонячної дахової електричної станції. Але не більше як 25 тис. гривень на мешканця. Тобто кожен може купити собі сонячну станцію, споживати безкоштовно електроенергію, а надлишок продавати за “зеленим тарифом”.
Цікаво, що за останній рік на Львівщині встановили більше сотні сонячних станцій. Спостерігаємо, що з кожним роком охочих збільшується втричі. Більше ініціативи демонструють мешканці приватних будинків. Це ті люди, які думають на перспективу і хочуть бути енергонезалежними. Думаю, через п’ять років це буде звична річ вже для кожного.
– Куди звертатися за додатковою інформацією?
– На сайті Львівської облдержадміністрації є вся необхідна інформація. Також є наша Facebook-сторінка “Енергетика та енергозбереження Львівщини”. Або ж можна зайти на сайти наших банків-партнерів.
Розмовляла
Марія Терендій

Поради щодо енергозбереження у помешканні

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ У КВАРТИРІ:

1. Вимикайте з розетки мобільні телефони, ноутбуки, планшети та іншу техніку після того, як вони зарядилися. Так ви заощадите багато електроенергії та вбережете від швидкого зношування акумулятори.
2. Не тримайте телевізори та інші побутові електроприлади у режимі сну (standby). Цей режим споживає багато енергії.
3. Вимикайте електроприлади з розетки, якщо ви ними не користуєтеся. Навіть вимкнений електроприлад “тягне” з розетки певну кількість енергії.
4. Коли виходите з кімнати – не забувайте вимикати телевізор та світло.
5. Заощадити електроенергію допоможе заміна старих лампочок на нові енергозберігаючі (світлодіодні). Термін їхньої служби триваліший, а ваш рахунок на електроенергію зменшиться на 20%.
6. Встановіть двокамерні енергозберігаючі вікна, які вбережуть помешкання від потрапляння гарячого повітря влітку та утримуватимуть тепло у квартирі взимку.
7. Опускайте на ніч жалюзі або затуляйте вікна короткими шторами.
8. При можливості встановіть на батарею регулятор температури, щоб контролювати споживання тепла.
9. Розмістіть за батареями теплозахисні екрани або фольгу, тоді тепловіддача збільшиться на 20%.
10. Батарея із гладкою поверхнею підвищує тепловіддачу майже на 10%.
11. Слідкуйте, щоб ваші батареї були завжди відкритими. Уникайте декору на батареях. Тоді вони грітимуть помешкання, а не штори, стіни та меблі.
12. Товсті килими чи килимове покриття допоможуть вам утеплити бетонну підлогу.
13. Дослідіть помешкання на наявність шпаринок у вікнах, дверях, а також в інших місцях, звідки може надходити холодне повітря, та ліквідуйте їх.
14. Узимку, коли у квартирі холодно, одягайте теплий одяг замість того, щоб використовувати обігрівач. Таким чином ви зекономите велику кількість електроенергії та заощадите власні кошти.

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ НА КУХНІ:

1. Грійте в чайнику тільки необхідну кількість води.
2. Регулярно видаляйте накип, щоб чайник швидше нагрівав воду та споживав менше енергії. 
3. Накривайте посуд кришками, коли куховарите. Так ви приготуєте їжу швидше та з найменшими витратами газу чи електроенергії. 
4. Якщо у вас електрична плита – вимикайте конфорку за декілька хвилин до готовності їжі.
5. Регулярно розморожуйте холодильник. 
6. Не ставте холодильник біля плити. Щоб підтримувати сталу низьку температуру, холодильник з таким сусідством споживатиме більше енергії. 
7. Мийте посуд у закритій пробкою раковині, а не під проточною водою. Це у 3-5 разів зекономить споживання води. 
8. Встановіть на змішувач води аераторну насадку, що майже вдвічі скоротить виток води за хвилину. 
9. Якщо у вас велика сім’я, придбайте посудомийну машину. Користуючись нею, ви зекономите в середньому до 12 000 літрів води щороку.
10. Купуйте обладнання лише найвищих класів енергетичної ефективності. (Відповідно до європейського маркування, енергоефективність позначається класами від А до G, де клас А означає найвищу енергоефективність, а G – найнижчу).

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ У ВАННІЙ КІМНАТІ ТА ТУАЛЕТІ:

1. Встановіть лічильники на воду. Таким чином ви сплачуватиме лише за спожите.
2. Робіть повне завантаження пральної машини. Під час часткового заповнення споживається майже та сама кількість енергії, що й за повного.
3. Періть речі у холодній воді, адже 90% енергії, яку споживає пральна машина, йде на обігрів води.
4. Закручуйте кран коли чистите зуби. Інакше щохвилини ви втрачатимете близько 10 літрів води.
5. Якщо ваш кран протікає, ви втрачаєте до 500 літрів води за добу. Якщо витікає гаряча вода – ви ще й марно витрачаєте газ, який іде на її підігрівання.
6. Встановіть важільний змішувач. Він змішує воду набагато швидше за традиційний (з двома кранами) і тим самим економить воду.
7. За день з несправного туалетного бачка може витекти до 2000 літрів води.
8. Встановіть у туалеті економний зливний бачок, з двома клавішами змиву. Так ви будете використовувати всього 6 або навіть 3 літри води замість 10-12 за одне зливання.
9. Приймайте душ замість ванни. Таким чином ви зекономите 60% води. 140-160 літрів витрачається на ванну та 30-50 літрів –щоб прийняти п’ятихвилинний душ.
10. Прасуйте спочатку речі, які потребують мінімальної температури.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.5509 / 4.52MB / SQL:{query_count}