Валютні гойдалки тривають

На тлі ймовірного вторгнення Росії курс гривні стрімко змінюється. Причому в обидва боки

Котирування гривні до долара на відкритті міжбанку 15 лютого встановилися на рівні 28,48 – 28,54 грн/дол., тобто гривня ослабла на 51 копійку в порівнянні з попереднім днем. А вже в середу, 16 лютого, Національний банк України (НБУ) різко зміцнив офіційний курс гривні, встановивши його на рівні 28,24 грн/дол., тобто національна валюта «відіграла» одразу 30 копійок. Аналогічна ситуація і з євро: 16 лютого курс був на рівні 32,03 грн (15 лютого – 32,33 грн).
Головна причина таких стрімких валютних гойдалок – повідомлення про можливе вторгнення Російської Федерації (РФ). Наразі ґрунтовних економічних підстав для обвалу курсу гривні немає, вважає директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. «Це підтверджується тим, що після попереднього сплеску гривня повернулася до відносно стабільного курсу», – розповів він Українській службі ВВС. За словами економіста, коли Нацбанк викуповує валюту на ринку, як це було минулого тижня, це може свідчити про міцність гривні. Водночас Василь Юрчишин наголошує, що попереду – специфічний тиждень з огляду на тривожні новини. «Зараз негативні очікування мають не економічний і навіть не політичний, а радше психологічний характер», – вважає директор економічних програм Центру Разумкова.
Про психологічний тиск на гривню через загрозу вторгнення каже й економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна Василь Поворозник. «Якщо стежити за курсом гривні впродовж останнього місяця-півтора, то видно, що цей чинник постійно впливав, але минулого тижня курс вже начебто заспокоївся. Проте ввечері 11 лютого, думаю, всі українці читали новини про те, що воєнне вторгнення Росії в Україну може статися вже 15-16 лютого, і у понеділок «гострі» настрої знову посилилися», – пояснює експерт. І додає, що зараз Нацбанк досить успішно протистоїть тиску, продаючи валюту з резервів, які нині складають близько 29 млрд доларів.
У самому НБУ закликали не панікувати. Директор департаменту відкритих ринків Нацбанку Олексій Лупін розповів НВ Бізнес, що хоча загроза вторгнення РФ злякала іноземних інвесторів, які почали у січні продавати українські євробонди, та своєчасні дії НБУ (валютні інтервенції) збалансовують ситуацію. Член правління НБУ Сергій Ніколайчук наголосив, що оскільки Україна має відкриту економіку, то дуже сильно залежить від настроїв глобальних гравців, внутрішніх інвесторів і споживачів, які можуть змінюватися залежно від ситуації з геополітичними ризиками. «Однак, на нашу думку, цей вплив буде відчутно меншим у порівнянні зі ситуацією 2014 – 2015 років чи навіть зі ситуацією 2020 року, коли пандемія суттєво позначилася на економічних рішеннях різних суб’єктів господарювання», – розповів Сергій Ніколайчук в інтерв’ю «Дзеркалу тижня». 
На його думку, поточна помірніша реакція пояснюється тим, що українські громадяни вже давно живуть у ситуації достатньо високої невизначеності. «Це один із факторів. Інший – зараз Україна не має таких дисбалансів, які вона мала, наприклад, у 2013-ому чи 2014 році. Українська влада змогла побудувати систему досить стабільного макроекономічного менеджменту. Це стосується й діяльності центрального банку, і Міністерства фінансів», – наголосив член правління НБУ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8795 / 1.55MB / SQL:{query_count}