Знана в Україні дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз поділилася на своїй Facebook-сторінці порадами, які допоможуть організувати дитяче свято радісним та комфортним для всіх та уникнути травматичних ситуацій.
«Шкільні свята – це не лише радість, але й потенційне джерело стресу для дітей, особливо для тих, хто має травматичний досвід. Я особисто бачила, як на дитячому святі, над хлопчиками й дівчатками, що заходили до приміщення, підривали петарди, з яких сипалися блискітки. Деякі діти підстрибували від несподіванки, а дехто був відверто наляканий. Усе, що нагадує вибухи, несподівано звучить, падає та торкається тіла, – категорично не варто використовувати на дитячих заходах», – наголошує Світлана Ройз.
Що варто врахувати організаторам і батькам під час планування свят

- якщо під час заходу використовуватимуть щось гучне, обов’язково варто попередити про це всіх учасників свята;
- не всі діти зараз витримують доторки, особливо чужих людей;
- несподівані активності, у яких потрібно замотуватись у щось, перевдягатися чи через щось пролазити, можуть викликати в дітей стрес (якщо це є у святковому сценарії, дітей і батьків варто обов’язково попередити);
- якщо сценарій свята передбачає надягання реквізиту на дітей (віночків, корон тощо), краще його дати учасникам і учасницям у руки (щоб діти самі надягнули реквізит);
- майже всі діти люблять повітряні кульки, але вони можуть лякатися звуку, коли кульки лопаються (і не впевнена, що саме зараз випускати щось у небо з екологічних і воєнних міркувань доречно);
- щоб покликати дитину, краще спочатку назвати її ім’я, адже коли діти будь-якого віку тривожиться, вони можуть одразу не зреагувати на прізвище;
- зараз тривожаться і дорослі, і діти, тому першачкам з батьками, які прийдуть до школи / на подвір’я закладу освіти варто заздалегідь пояснити куди йти / ставати (це допоможе зняти напругу);
- варто дати дітям можливість бачити батьків під час проведення заходу (якщо це можливо);
- не варто програмувати дітей на те, що вони обов’язково мають бути відмінниками й що вони прийшли до школи, щоб навчатися на 12 балів. Навпаки, важливо, аби учні й учениці відчули, що вони можуть помилятися, бути неідеальними. А дорослі тут, аби допомогти їм й підтримати.
- діти можуть втомлюватися від великої кількості людей (і взагалі швидко втомлюватися) і реагувати роздратуванням, надмірною активністю чи сльозами. Тому офіційні заходи на кшталт лінійок мають тривати не більше ніж 15 хвилин;
- змушували дітей стояти на сонці й слухати невідомих їм дорослих з незрозумілими словами – це неповага. Школа – для дітей, а тому учні й учениці мають це відчувати з першого доторку;
- під час заходу не варто торкатися теми літаків (робити оригамі чи макети, вмикати звук літака тощо), адже з початку повномасштабної війни ця тема тригерна;
- у дітей, що зазнали травматичного досвіду, може бути змінена орієнтація в просторі, тому маршрут, за яким вони мають рухатися (наприклад, до класу) краще супроводжувати намальованими стрілками чи плакатами;
- коли дитина переживає стрес, вона не звертає уваги на свої потреби, тому малюків важливо супроводити до туалету;
- у дітей не варто питати про те, де мама / тато (якщо ще не встигли зібрати та обробити анкети, де була б вказана ця інформація). Краще запитати з ким дитина прийшла на свято;
- дітям не варто пропонувати співати пісні, де є щось на кшталт “ми своїми руками й серцями зупинимо війну, ми ракети зупинимо руками, захистимо світ. Ми – діти війни” (це дуже некоректно);
- якщо в класі (школі) є діти, які втратили дім / були змушені покинути його, важливо бути обережними з цією темою.
«Всі ці пункти зібрані на основі реальних ситуацій. У деяких мені довелося швидко втручатися, кілька описаних швидко змінювали в сценаріях. Ми ніколи не зможемо (та це й не потрібно) створити ідеальні умови для дітей. Але ми точно можемо бути уважними до того, що здатне спровокувати сильні реакції, пов’язані з тривогою чи страхом», – акцентує психологиня.
Нагадаємо, як писала «Львівська Пошта», у Львові під час тривог не відпускатимуть дітей зі школи, про що в інтерв’ю розповів керівник управління освіти Львова Андрій Закалюк.







