Проти Мінкульту з “Вогнем і мечем”

Українське правосуддя ­здивувало визначного польського режисера

Українське правосуддя ­здивувало визначного польського режисера

ogniem_i_mieczem.jpg

Звістка про те, що відомий польський режисер Єжи Гоффман разом зі своїми українськими колегами Віктором Гресем, Олексієм Левченком та Давидом Черкаським програли суд проти україн­ського Міністерства культури і не відвоювали авторських прав на власні фільми, днями облетіла українську і польську пресу.

- Я б не хотів більше коментувати цієї справи, - відповів "Пошті" сам режисер. - Я не фахівець з питань авторських прав, і розв'язання усіх питань, пов'язаних з цією проблемою, передаю Національній спілці кінематографістів України.

Схоже, режисера й справді втомив черговий виток скандалу довкола стрічки "Вогнем і мечем". Причому, на цей раз розмови далекі від естетичних проблем. "Вперше у житті мене позбавили авторських прав на мої стрічки судом демократичної країни, - розповідав кілька днів тому в ображених коментарях київським журналістам режисер. - У більшості країн світу автори отримують відсотки за використання своєї інтелектуальної власності - показ по телебаченню, випуск фільмів на DVD та ін. А якщо це не виконують, то накладають такі великі штрафи, що нікому не спадає на думку порушувати закон. В Україні ж чомусь вважають, що коли хтось одного разу придбав права на прокат фільму, він назавжди стає власником авторських прав на території цієї країни. Ми бачимо таке неподобство лише на пострадянському просторі".

Але український суд має на цю проблему свою точку зору, і Єжи Гоффман довідався, що власником авторських прав на його стрічки насправді є... україн­ське Міністерство культури.

Самого ж режисера було визнано не автором фільмів, а "лише митцем". Під час прес-конференції, скликаної в УНІАНі з цього питання, навіть оголосили, що відомий польський режисер отримав від Мінкульту відповідну довідку, підписану головою держдепартаменту кінематографії Ганною Чміль.

У коментарі "Пошті" пані Чміль рішуче заперечила існування "довідки" чи якогось схожого документа.  "Йдеться лише про майнові права. Польська фірма "Зодіак" ("Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o." ), власником 80% акцій якої є сам Єжи Гоффман, продала права на демонстрацію стрічки на території України. Тож коли українські дистриб'ютори звернулися до нас із відповідними документами за прокатним посвідченням, не було жодних підстав для відмови. Зараз іде суцільне перекручування, пересмикування фак­тів. Створюється враження, що польський режисер хоче отримати ще й додаткову винагороду. Але тоді нехай судиться із усіма українськими телеканалами!"

Директор Всеукраїнської організації колективного управління правами в аудіовізуальній сфері "Гільдія кінорежисерів 24/1" Сергій Кулаков у коментарі УНІАН, своєю чергою, стверджує, що Мінкульт незаконно видав прокатні ліцензії компаніям "Класік відео", "1+1 продакшн", телеканалу СТБ та ін., а Вищий господарський суд України справді не визнав суб'єктами авторського права режисерів: народного артиста України Віктора Греся, який спільно із Олексієм Левченком зняв фільм "Чорна курка, або Підземні мешканці", Єжи Гоффмана та Давида Черкаського ("Пригоди капітана Врунгеля", "Острів скарбів", "Айболить"). "У всіх судових рішеннях вказано, що власником авторських прав є Мінкульт", - підкреслив Сергій Кулаков.

Публікація матеріалу про суперечку Гоффмана з українським Мінкультом у польському виданні "Gazeta Wyborcza" викликала цілий шквал відгуків на інтернет-форумі газети. Найцікавіші з них вважаємо за потрібне перекласти:

  • - Цікаво, а коли б аналогічна ситуація трапилась у Росії із фільмом "Катинь " Анджея Вайди?
  • - З такими судами і таким правом українці ще довго чекатимуть на вступ до Євросоюзу!
  • - На жаль, українці - це дикуни. Підтримка Ющенка була непростимою дурістю.
  • - Сотні тисяч людей в Україні позбавлені не те що авторського права, але й права на життя, не кажучи вже про право на власне майно. Це закладено в самій українській натурі: брати, але нічого не віддавати. Вони навіть самі між собою не можуть погодитися, що там вже казати про інших!
  • - Ти, Гоффмане, наступного разу не перекручуй в Україні повісті Сенкевича. Ти заслужив на таку подяку українців. Так підлизувався до них цим фільмом, що за це тобі й відплата.
  • - Польща якщо й цивілізованіша, то хіба на один крок далі. В нас люди все ще не визнають авторського права, але його вже визнає держава.
  • - Не розумію усього цього обурення. А чого чекав Гоффман? Що Польща "вогнем і мечем" буде захищати його гроші. Як вже суди всіх інстанцій вирішили, що не можна блокувати видання фільмів на DVD, то сподіваюся, що, відповідно до українського права, так воно і є. І може, варто було ознайомитися з українським законодавством ДО демонстрації фільму, а не плакати ПІСЛЯ?
  • - Українці корумповані,.. непередбачувані... і нехай віддадуть Львів!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5223 / 4.02MB / SQL:{query_count}