Не дамо лісу “врізати дуба”!

З кожним роком ліси Львівщини масово незаконно чи то під виглядом санітарних рубок “вичищають”

фото: karpaty.com.ua
Про те, що в Україні незаконно збагачуються на деревині, говорять давно, багато, але безрезультатно поки що. Тим часом, лісовози із колодами один за одним, часто по ночах, “аби зайві очі не бачили”, потроху вивозять деревину. Колись дрімучі та густі ліси тепер перетворюються на страшні лисі місцини…
Дуже сумно це все… Бачили б це наші діди-прадіди, які віддавна вірили, що в деревах вся міць та сила, а також життєва енергія народу! 
Сучасне покоління ж, певно, ще від шкільних років добре знає, що ліси – то легені планети. Та, вочевидь, ті, хто щодня наповнює кишені краденим лісом, дихати на повну не хочуть. І нам не дають… Ліси рідшають, бо “зсихаються”…на папері, мабуть. Бо хтось (ключове тут “хтось”) вирубує ліс незаконно. Питання: невже директори лісогосподарських підприємств не знають, хто масово вночі чи навіть посеред білого дня погружає на вантажівки кубометри деревини?! Навряд чи… Хіба керівники не знають, хто ходить по лісу, як по супермаркету, вибираючи найдорожчі породи дерев, і головне здорові дерева, а не зсохлі? А скільки в області працює мало підпільних пилорам? Нам тільки обіцяють, що якось вирішать проблему, але віз і нині там. 
“Наша лісовозна мафія починає жити після десятої години вечора, коли в селі вже всі лягають спати, тоді і везуть наш “кругляк”. Я не впевнена, що це планова вирубка, що це працюють лісництва. Хто ж працює вночі? Насправді у селі зробили ямковий ремонт, але він зовсім протримається недовго, тому ті лісовози за собою везуть не тільки наш ліс, але й нашу дорогу. Ще цікаво, час від часу ходять легенди, що наш ліс сохне, тому треба терміново його вирубувати, або кажуть, що ліс згорів, але не важко здогадатися, хто перед тим його вирубав, а потім спалив територію, сфальсифікувавши подію під пожежу. Але насправді лісопилки у селах процвітають навіть тоді, коли заборонили вирубку лісів. Шкода дерев і шкода людей, які потерпають від паводків або ж засухи, бо вони ще досі не зрозуміли, що терплять тому, що хтось масово “підстригають” ліс”, – жаліється “Пошті” жителька Старосамбірщини.
У серпні за рішенням голови Львівської облради Олександра Ганущина було створено робочу групу з депутатів, представників ЛОДА й лісових господарств області на чолі із заступником облради Володимиром Гірняком. У вівторок, 27 вересня, депутати Львівської облради  на сесії доповнили систему механізмів щодо контролю за лісами Львівщини. За відповідне рішення “Про запровадження механізмів громадського контролю за використанням та відтворенням лісових ресурсів області” проголосували 50 депутатів. Серед головних пунктів прийнятого рішення: провести моніторинг діючих пилорам, в тому числі нелегальних, перейти від загальних рубок до вибірково-поступових, запровадити електронний облік деревини. Водночас депутати ініціювали зміну самого підходу до вирубування лісів – від суцільного до природного. З цією метою департамент екології Львівської ОДА спільно з обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Лісотехнічним університетом підготують і скерують на розгляд Мінекології та Держлісагентства України актуальні пропозиції щодо зміни підходу до вирубок.
“У своїй роботі ми перш за все керувалися бажанням максимально зберегти ліси Львівщини та примножити їхні багатства. Наш регіон має колосальний ресурс. Однак користуватися ним треба грамотно. Наразі ж бачимо хворі ліси, масове всихання смерек та сосен, але разом із тим маємо справу з незаконними вирубками, нелегальними пилорамами”, – наголосив Володимир Гірняк.

“Ні!” підпільним пилорамам та лісовому безладу 

“Обласна рада вимагає від усіх лісокористувачів області – державних, комунальних, військових, закладів науки чи освіти, зробити пріоритетом у своїй діяльності відновлення лісу, а не його комерційну експлуатацію. Ще одна вимога часу – максимальна прозорість у лісовому господарстві. Прийняте рішення також вимагає через конкурси визначати підрядників для лісозаготівлі – тобто ті бригади, які лісгоспи залучають до рубок. Облрада також звертає увагу на негайну підготовку ефективних заходів з попередження та ліквідації наслідків всихання ялинових насаджень в Карпатах та соснових насаджень в рівнинній частині Львівщини”, – зазначив у своєму блозі на zaxid.net депутат, голова постійної комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації облради Андрій Білоус. 
На його думку, неабияк важливо, що депутати нарешті взялись і за нелегальні пилорами, яких в області чимало – про це, здається, знають всі. 
“Облрада своїм рішенням дає доручення Львівській облдержадміністрації спільно з Державною фіскальною службою Львівщини, територіальною державною інспекцією з питань праці у Львівській області та поліцією провести моніторинг функціонування пилорам та іншого устаткування первинної переробки деревини на території Львівщини. Вимагаємо від правоохоронців провести роботу з виявлення незареєстрованих суб’єктів підприємницької діяльності, які займаються переробкою деревини. Переконаний, що навіть у межах чинного законодавства ми можемо навести порядок у цій сфері”, - наголошує Андрій Білоус.
Планують обласні обранці навести лад і у військових лісах області. Наразі вони непідконтрольні облраді…
“Значною частиною лісового фонду Львівщини розпоряджаються військові. Ще  у 2013 році були прийнято рішення про передачу військових лісгоспів у підпорядкування Державного лісового агентства. З початком російсько-української війни це рішення не поспішали виконувати, бо вважалося, що ці лісгоспи забезпечуватимуть армію. Натомість це робили усі інші користувачі.  Тим часом військові лісгоспи ведуть найменш прозору діяльність, а також викликають найбільше нарікань екологів та місцевої влади”, - пояснює Андрій Білоус. 
На думку депутата, рішення “Про  впорядкування лісокористування на території Львівської області” має цілий ряд додатків з конкретними пропозиціями – які зміни потрібні на загальноукраїнському рівні,  щоб реально змінити ситуацію в регіонах на краще.
“Зокрема, Верховній раді пропонуємо внести зміни до Кримінального кодексу в частині посилення відповідальності за незаконну порубку лісу та незаконні операції з лісо- та пиломатеріалами; внести зміни до Земельного і Лісового кодексу в частині створення громадських та приватних лісів на землях, де пройшов процес їх самозаліснення та підвищити статус та повноваження лісової охорони.І найголовніша пропозиція до парламенту – внесення змін до Лісового кодексу в частині погодження матеріалів базового лісовпорядкування з органами місцевого самоврядування та державної виконавчої влади – для того, щоб місцеві громади могли впливати на те, що і в яких обсягах будуть рубати у найближчі 10 років”, - повідомляє Андрій Білоус. 

Жорсткі кадрові чистки

На засіданні сесії заступник голови Львівської облради, голова комісії по лісах Володимир Гірняк повідомив про звільнення гендиректора обласного комунального підприємства “Галсільліс” Петра Пешка. Незабаром, зі слів Володимира Гірняка, на цю посаду буде оголошено відкритий конкурс.
“Це наше комунальне підприємство і ми маємо право вносити зміни в його роботу. Окрім кадрових змін, тут необхідно посилити фінансову звітність та зробити доступною інформацію про те, що робиться в наших комунальних лісах”, – наголосив Гірняк.
Окрім того, “Галсільліс” зобов’язали за півроку розробити механізми проведення регулярної картографічної зйомки лісів. Це, на думку обласних обранців, дозволить оперативно моніторити стан комунальних лісів. Виконувати доручення Львівської обласної ради буде вже новий керівник.
“Петро Пешко наразі виконуватиме обов’язки. Проте вже незабаром, після проведення конкурсу, у “Галсільлісу” буде новий керівник”, – резюмував Володимир Гірняк. 
Одночасно обласні обранці ініціюють проведення службових розслідувань щодо директорів державних підприємств Славського, Стрийського та Радехівського лісових господарств.
“Ми з робочою групою об’їздили всі ці лісові господарства. По них найбільше зауважень. У Буському районі – масові незаконні вирубки лісів. По решті лісників, до роботи яких ми маємо претензії, вже порушено кримінальні провадження. Це тільки початок. “На мушці” – ще декілька лісників, які наразі обійдуться лише доганами, це перше “китайське попередження”, – наголосив Володимир Гірняк.
Так само кадрові зміни облрада ініціює провести у військових лісництвах. Тож обранці звернулись до Міністерства оборони України з пропозицією звільнити директорів Сколівського, Мостиського військових лісництв та ДП “Львівський військовий лісокомбінат”.

Старосамбірський, Буський та Яворівський райони найбільше “славляться” незаконними рубками

Анатолій Дейнека, начальник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства, депутат Львівської облради, – про прийняте рішення облради щодо лісокористування, покарання для лісників і електронний облік деревини

– Анатоліє Михайловичу, зорієнтуйте, будь ласка, які об’єми лісу маємо  на Львівщині. А також, прошу сказати, кому вони належать?
– Загальна площа лісів нашого краю – 692 тис. га Держлісагентству і обласному управлінню лісового та мисливського господарства підпорядковані 62% лісів, 22% належать Галсільлісу, 10 % – військовим, а ті решта 6%  – місцевим радам, Службі автомобільних доріг, Лісотехнічному університету, залізниці тощо. 
–  Скажіть, будь ласка, що дасть Львівщині прийняте депутатами рішення “Про впорядкування лісокористування на території Львівської області”?
– Це рішення є дуже об’ємне, фундаментальне і покликане навести суттєвий лад у лісовому господарстві нашої області. По-перше, до кінця цього року має бути ухвалена обласна Програма розвитку лісового господарства на 2017-2021 рр., у якій мають бути прописані заходи з лісокористування і, найголовніше,  заходи з лісовідновлення, джерела фінансування цих заходів. Ця програма має бути розроблена для всіх лісокористувачів – і державних, і комунальних, і військових. Це така собі стратегія розвитку на найближчі роки лісового господарства. 
По-друге, одним із пунктів рішення є питання, що стосується впорядкування роботи пилорам. Оскільки, пилорами на Львівщині є дуже часто споживачами незаконно зрубаної деревини, то їх роботу треба нарешті впорядкувати – щоб вони були належним чином зареєстровані, а тамтешні працівники працювали офіційно й отримували зарплату “по-білому”, а не “по-чорному”. І, щоби ці пилорами легально купували деревину для переробки. 
Прийняте нами рішення також дасть змогу максимально перейти від суцільної рубки лісу до вибіркової, поступовою – тобто, забезпечити принцип постійності лісу.  
– У проекті рішення є також ціла низка питань, які стосуються удосконалення механізмів громадського контролю у лісництві.
– Так, і це дуже важливо! Вкінці минулого року та на початку цього Львівщина перша в Україні запровадила механізми громадського контролю за вирубуванням лісів. Відтак, представники громадськості сьогодні можуть всі процеси проконтро­лювати, починаючи від планів рубок, обговорення з місцевими громадами цих планів, і закінчуючи відводами лісостоків, призначення суцільних санітарних рубок в області тощо. Ця інформація зараз є у відкритому доступі на сайтах, а тому забезпечує участь громадян у певних лісогосподарських процесах. 
– Одним із пунктів рішення є звільнення окремих лісників, керівників лісових господарств із роботи. Що здебільшого є причиною для їх звільнення? І яке все-таки покарання на них чекає – чи, може, відсторонення від обов’язків і вважається основним покаранням?
– Підставою для визначення конкретних осіб були ті матеріали, які були наданими правоохоронними органами. 
– І стосувались вони здебільшого незаконної вирубки лісів?
– На жаль, так. В основному вони стосувались якраз незаконної вирубки лісів і порушень фінансової господарської діяльності. Власник чи роботодавець на основі перевірок прокуратури і на основі перевірок фінансово-господарської діяльності приймає рішення чи звільняти людину, чи оголосити їй догану. 
 – Чи пригадуєте за своєї практики, що працівника лісової галузі  притягували до кримінальної відповідальності по заслузі?
–  За мій період часу було звільнено близько п’ятьох директорів державних підприємств. 
– Ну, але ж знову-таки мова про звільнення. Лише так карають тих, хто нагріває кишені на деревині?
– Були також випадки притягнення і до кримінальної відповідальності. За вісім місяців цього року тільки по державних підприємствах ми звільнили 10 працівників різних категорій – і лісничих, і майстрів лісу. І 44-ом працівникам оголошені догани. 
– Анатоліє Михайловичу, а який район Львівщини найбільше “славиться” незаконним вирубуванням дерев?
– По державних підприємствах – це Буський і Яворівський райони, і, звичайно, гірські райони – Старосамбірський, зокрема. 
– А як, на вашу думку, в Україні, на Львівщині зокрема, можна подолати проблему незаконної вирубки лісових площ?
– Деякі гарячі голови ставили питання, щоби найближчі десять-двадцять років заборонити взагалі вирубувати ліс. Як на мене, це нонсенс. Бо якщо ліс не вирубувати взагалі, то він буде просто всихатись, пропадати – це буде велика екологічна проблема і вона тільки загострюватиметься. Та й зрештою буде втрачено десятки тисяч робочих місць, які зараз працюють на переробці деревини. Поставити хрест на лісозаготівлі, на рубці лісу не можна. В Кремлі тільки цьому радітимуть з того, як ми своїми ж руками розвалюватимемо нашу економіку. 
Натомість треба діяти розумно, якщо ми справді хочемо зберегти наш ліс. По-перше, треба підвищити загальний життєвий рівень населення. Бо чим вищий цей рівень, тим відповідно менше тих незаконних рубок. Якщо люди мають місце роботи, отримують непогані зарплати, то зрозуміло, що вони менше крастимуть. 
По-друге, треба забезпечити ефективну роботу лісової охорони – зменшити корупцію серед працівників лісового господарства. 
По-третє, встановити адекватні покарання за незаконні рубки, зокрема, ввести кримінальну відповідальність за проведення операції з незаконно зрубаною деревиною, чого сьогодні нема – тобто, транспортування деревини, і її переробка. По-п’яте, треба налагодити тісну міжвідомчу координацію.
– А що дає електронний облік деревини?
– Мова про те, щоби кожна колода деревини, яку заготовляють в лісах, мала відповідне маркування і вносилась в єдину державну систему обліку. Тоді по маркуванню, по бирці, ми б могли визначити, у якому лісгоспі, у якому лісництві чи у якому кварталі заготовлена ця деревина, а також, які її характеристики. Це для того, щоби проконт­ролювати рух деревини. 
Сьогодні державні підприємства, до слова, вже забезпечили електронний облік деревини. Комунальні, військові – ще ні.  Але один із пунктів рішення облради, про яке говоримо, якраз зобов’язує їх ввести електронний облік деревини до кінця року. Сподіваюсь, всі вимоги будуть виконані. 
Розмовляла 
Олена Петришин

В уряді рекомендують заборонити суцільну рубку лісу

Урядовий комітет підтримав і рекомендував Кабінету міністрів ухвалити нову редакцію Санітарних правил у лісах України, якими накладається низка обмежень на рубку лісу, зокрема повна заборона на суцільні санітарні рубки лісових насаджень. Про це на своїй сторінці в Facebook пише виконувач обов’язків голови Державного агентства лісових ресурсів України Христина Юркевич.
“Щойно під час засідання урядового комітету підтримано й рекомендовано уряду ухвалити нову редакцію Санітарних правил у лісах України! Правила жорстко регламентують проведення санітарних рубок. Вони будуть поширюватися на всіх лісокористувачів”, – каже вона.
Суцільні санітарні рубки будуть заборонені в різних видах заповідників, заказниках і нацпарках, навколо місць гніздування рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, хижих та інших птахів, зазначає www.slovoidilo.ua. Також буде заборонена вирубка дупластих, сухостійних, фаутних дерев для забезпечення представників фауни природним укриттям.
“В інших категоріях лісів буде обмежено проведення суцільних санітарних рубок виключно моментами крайньої необхідності (пошкодження насаджень пожежами, шкідниками й хворобами лісу, стихійними явищами та техногенними впливами ступеня їх загибелі) з обов’язковим відновленням нових стійких і високопродуктивних лісів на цих вирубках”, – каже Христина Юшкевич.
Крім цього, планування, обґрунтування та обсяги санрубок будуть публікуватися на сайтах лісгоспів і облуправлінь, що дозволить відстежувати рубку кожному бажаючому.
Держлісагентству підпорядковано 73% площ всіх лісів України, ще 27% підпорядковані іншим постійним лісокористувачам, таким як Мінприроди, Міноборони, обласним радам.
Роман Кізима, депутат Львівської облради, голова комісії з питань депутатської діяльності, етики, регламенту, свободи слова та антикорупційної політики Львівської облради:
– У депутатського корпусу нарешті дійшли руки і до питань лісництва. Чверть століття ситуація у цій галузі не поліпшується, а лише погіршується, тому не маю кінцевої довіри, що те рішення, за яке депутатський корпус проголосував, щось таки дасть… Але це вже півкрок до того, аби питання лісокористування нарешті зрушилось із місця. Те, що прийняли на сесії, – це скоріше декларація про наміри, аніж реальні кроки. Але ця “декларація” в загальному добра, вона підняла такі питання, які раніше взагалі не піднімались, зокрема про те, що треба нарешті зробити GPS-карту лісів України. Ситуація в нас така критична, бо нема цієї карти. Ліси масово вирубують, всі про це говорять, а результату нема, бо… нема карти. Вона, може, і є, але ще з 80-их років, і то на папері. А от в цій, як я називаю, “декларації”, визначено, що треба розробити таку карту, але знову ж таки її ще ніхто не розробляє. Стосовно військових лісів, то взагалі сумніваюсь чи вони потрібні. Бо практично всі наші військові ліси відносяться до Франківського військового округу, що теж, як на мене, неправильно. На ліси державні чи військові ми фактично впливу не маємо. Якщо на “Галсільліс” у нас є хоч якийсь вплив, і то ще не навели там порядок, то військові і державні ліси – це взагалі терра інкогніта поки що. І в цьому прийнятому рішенні ми хочемо закріпити за собою право бодай впливати на призначення керівників військових і державних лісів. Це моя перша каденція у раді, але я зі всіх сторін до цього лісового питання “підбираюсь”. Бо якщо ми протягом цієї каденції не вирішимо цього питання, то наші діти нам цього не пробачать, а наступники вже тим паче не зможуть собі дати ради – просто вже не буде з чим працювати. Та одним рішенням це питання не вирішимо. По-перше, має бути детальна карта лісів, по-друге, повинен бути вплив депутатів на призначення керівників лісогосподарських підприємств, в тому числі, наголошую, військових і державних. По-третє, треба реформувати правоохоронні органи – щоби і кримінальна поліція також була оновлена, аби зменшити хабарництво у цій сфері. По-четверте, треба провести повну “чипізацію” кожного дерева, не лише тих, що вже зрубані, а й тих, що ще ростуть – так є за кордоном. Тоді ми зможемо відстежити, де ділось дерево, чиє воно було тощо. Ну і, по-п’яте, самовільна вирубка лісів також справа рук і місцевих мешканців – тому, потрібно встановити певні ліміти для населення, адже має бути якась межа. По-шосте, думаю, ситуація із лісництвом буде покращуватись, коли ми повністю проведемо реформу місцевого самоврядування, коли громади і мешканці громад відчують повну відповідальність за свої території. Це як з ОСББ – тепер мешканці “висоток” переживають не тільки за свої квартири, а й за ліфти, сходові майданчики, ремонт у під’їзді. Треба і жителів області навчити переживати не тільки про свої хати. Головне, щоб люди не були байдужі! Також важливо зараз не тільки не дати вирубати ліс, а й провести відновлення лісових територій – щоб нові насадження були не тільки на папері, а й у ґрунті. Зараз декларується просто десятки тисяч насаджень, але чи воно так насправді? Перевірити важко, а доказати щось тим паче. На завершення скажу: подолати проблему незаконної рубки лісів зможемо лише тоді, коли на це буде воля керівництва як державного рівня, так і місцевого. А поки люди казково збагачуються за кілька місяців. Як переконати керівника лісового підприємства не красти, якщо в нього офіційна зарплата 3 тис. грн, а він може вкрасти 100 тис. грн, а то й 200 тис. грн? Як можна мотивувати? Тільки батогом – думаю, це буде неправильно. Але це вже питання не тільки лісового господарства, а всіх органів влади. У нас зараз люди не люблять, коли чиновникам платять велику зарплату, а потім дивуються, чому ті крадуть. Якщо в Україні міністр донедавна отримував менше 10 тис. грн, а відповідальності мав на мільярди, то одним розчерком пера міг собі взяти із тих мільярдів “трохи грошей”. Тому, питання насправді комплексне. Кінця краю не видно, але це рішення щодо лісокористування, за яке ми проголосувало, трохи оптимізму мені таки додало.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
12.8410 / 4.31MB / SQL:{query_count}