«Носоріг»: чесно, як на сповіді

Із 17 лютого в українському прокаті стартує показ кримінальної драми Олега Сенцова. Чому ви маєте подивитися цей фільм і що він означає для України, розповідає «Львівська Пошта»

Сьогодні, 17 лютого, в широкий український кінотеатральний прокат виходить кримінальна драма «Носоріг», яку демонструватимуть у 58 містах України, у понад 150 кінотеатрах. Понад те, права на її показ уже закупили найбільші країни світу. Онлайн-прем’єра «Носорога» відбудеться наприкінці весни на стримінговій платформі Netflix. Він стане одним з небагатьох українських фільмів, які потрапили до колекції стримінгу.
Історія фільму заснована на реальних подіях 90-их років в Україні. Головний герой на прізвисько Носоріг потрапляє до кримінального світу і починає свій кривавий шлях, який приведе його зовсім не туди, куди він очікував.

«Львівська Пошта» відвідала допрем’єрний показ фільму в кінотеатрі мережі «Планета кіно» у Forum Lviv. У нашому місті його представив режисер Олег Сенцов і продюсер Денис Іванов. 
«Створення цього фільму – від ідеї до результату – зайняло у мене десять років. Усе почалося з історії життя мого доброго знайомого. Ми сиділи в машині, і він дуже щиро розповідав про своє життя. Коли я повернувся додому після тої зустрічі, то зрозумів, що мушу зняти кіно про це. Знаєте, мене мучать незняті фільми. Коли я їх втілюю, стає легше на душі, – каже Олег Сенцов. – Для виконання головних ролей у цьому фільмі я спеціально шукав не акторів, а пересічних людей. Поясню чому: одразу впізнаєш тих, що вбивали і бачили вбивства, зазирнувши їм у вічі».
«Носоріг» став другою повнометражною роботою українського режисера Олега Сенцова. Світова прем’єра фільму відбулася на 78-ому Венеційському кінофестивалі в офіційній конкурсній програмі «Горизонти», українська – торішньої осені на Київському тижні критики. Робота Сенцова нещодавно була визнана найкращою на Стокгольмському міжнародному кінофестивалі. Там же у номінації найкращий актор перемогу здобув виконавець головної ролі Сергій Філімонов, який був визнаний найкращим актором на Міжнародному кінофестивалі в Батумі. 
Фільм створений у копродукції України, Польщі та Німеччини. Українську сторону виробництва представляють: продюсер Денис Іванов («Артхаус Трафік») і Олег Сенцов («Край кінема»), польську – Даріуш Яблонський, Віолетта Камінська, Ізабела Войчик (Apple Film Production), німецьку – Хайно Декерт, Тіна Бйорнер (Ma.ja.de. Fiction). Міжнародним дистриб’ютором кінострічки виступила компанія WestEnd Films. 

Зйомки «Носорога» тривали у Львові, Києві та Кривому Розі. Завершилися в грудні 2020 року. В нашому місті знімали сцени, які за сюжетом відбувалися в Німеччині. Їх фільмували поблизу Дому Франка та в самому музеї. 
Чим може зацікавити «Носоріг» пересічного глядача? «Це перша кримінальна драма в історії сучасного незалежного українського кіно, перший фільм про 90-ті, знятий на такому рівні, – пояснює продюсер фільму Денис Іванов. – Ми намагалися переконати кінотеатри, що в цього фільму є аудиторія. Він створений для української аудиторії, але й закордонні глядачі його сприймають із розумінням».
Варто зауважити, що фільм цей непростий, але направду щирий. У ньому Олег Сенцов чесно, як на сповіді, розкриває неприкриті реалії того часу, який добре пам’ятаємо ми всі. Тут багато матюччя, крові, «неприлизана» сцена сексу… Але в ньому є і прагнення до світла, каяття, застереження… Мусимо пам’ятати, як це було, щоби знову не повернутися до цього. Ось чому російська влада так боїться Олега Сенцова. Бо прекрасно розуміє, що з нею буде, коли наш режисер зніме чесне кіно про те, що побачив до арешту, і особливо після нього.


Петро Порошенко,
п’ятий президент України:
– Це дуже сильно. Фільм «Носоріг» Олега Сенцова – реалістична, правдива історія про лихі 90-ті, тільки без романтизації бандитів, як у «Бригаді». Фільм залишає велике враження і бажання, щоби ті часи не поверталися. 
Коли дивишся цей фільм, ще раз усвідомлюєш важливість мати родину, сенс життя, батьків. І розумієш велич режисерського таланту Олега Сенцова. Марина Порошенко розпізнала його ще раніше, коли Український культурний фонд за її головування дав гроші на фільм «Носоріг». 
Я би порадив і Путіну подивитися цей фільм, щоби теж це зрозуміти. Пам’ятаю, коли я намагався витягти Олега з ув’язнення, Путін казав: «Це ж не кінематографіст, це – терорист». Нехай зараз подивиться, який великий талант має українське кіно.

Юрій Макаров,
голова комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка:
– Від самого початку історії з взяттям у полон Олега Сенцова мене особисто не полишав сумнів, який я навіть сам собі не наважувався озвучити. Так, він герой, тут нема навіть що обговорювати. Так, він наш. Так, я ним пишаюся, але… 
Чи справді він талановитий митець, чи справді він Режисер? Тоді (від 10 травня 2014 року до 7 вересня 2019 року) це фактично не мало жодного значення, вся його поведінка, вся драматургія його спротиву нелюдам зробила його особистістю епічного масштабу. Ми всі, нормальні, що хоч якось зберігають адекватність і ціннісне сприйняття світу, але водночас гіганти світової культури – Альмодовар, Зануссі, Вендерс, Вайда, Депп, Шльондорф, Таверньє, Стріп, Рушді, Беніньї, Кроненберг, Клуні, Депп, Тиквер, Голланд, Жижек… Господи, їх сотні, тисячі, переймалися його долею, захоплювалися його поведінкою, пишалися його позицією, але питання залишалося. Навіть попередній «Гамер», який нібито отримав усе можливе визнання, залишав питання: ну, гаразд, локальна історія, якісна притча та інше, але це все?.. Сьогодні відбулася прем’єра «Носорога». І я направду щасливий, бо Сенцов виявився «мускулястим» режисером, цілісним і потужним, у повній відповідності до його особистого виміру. «Носоріг» – це повноцінна гангстерська драма, незгірш «Хрещеного батька», «Одного разу в Америці», недавнього «Ірландця» та інших численних зразків жанру. Якраз тоді, коли його захопили, він починав роботу над «Носорогом». Тож творчий результат мав значення для оцінки цілої його епопеї. Так, недарма. Так, нішова колізія (нішова – в часі та просторі) водночас набула універсального виміру, бо історія одного-єдиного нещасного примітивного бандюгана з індустріальної слобідки зазвучала як епітафія цілій цивілізації «совка» з її відмовою від етосу (як і культурної вкоріненості) та культом простих рішень. Я задоволений, пане Олеже, це все недарма!

Богдан Тихолоз,
директор Дому Франка:
– Якщо ваші асоціації з українським кіно – це сентиментальність, пафос, штучна мова і псевдопоетичні шмарклі, то «Носоріг» Олега Сенцова взагалі не про це. Від слова «зовсім». Бо це зовсім інша історія.
Історія про битого хлопця з дикої провінції, який відростив собі ріг і перестав почуватися людиною. Історія правдива до скреготу зубів. Історія з подвійним дном. Де до болю пізнавані побутові подробиці кінця 80-их і буремних 90-их (з відповідними музикою, одягом, напоями, базарами, дискотеками, саунами і рекетом) раптом обертаються символічною притчею про розкаяного грішника. Страшною і чорною притчею, яка вріжеться у вашу пам’ять, як шрам у шкіру.
Висока динаміка дії, сильна операторська робота (із дивовижною експозицією з «плинною» репортажною камерою, яка точно ввійде у підручники) разюче точна деталізація побуту, ідеально дібрані локації та ландшафти, «некіношні» типажі, немовби родом із сусідньої вулиці... Усе це заради того, щоби розказати історію про любов і насильство, виживання і звиродніння, злочин і каяття, яка не може залишити вас байдужими.
Це дуже жорстке і чесне кіно. І дуже чоловіче. Його так бракує в сучасному українському кінематографі. Так, це кіно не для слабкодухих. Буде неприємно, часом боляче. Але буде правдиво – до тої міри, коли хочеться відвести від екрана очі. Відводять боягузи. Не відвести – означає бути чесним зі собою. У світі, де Богородиця на стіні поруч із дешевим плакатом з Брюсом Лі. Де стріляти з «калаша» так само необхідно, як їсти чи розмножуватися. Де за гріхи треба платити життям, а за насолоди – мукою.
Олеже, ви зняли те кіно, яке було потрібне насамперед вам. Для себе і про себе. Але не тільки. Бо й для мене і про мене також. Дякую! Нехай далі буде. І нехай буде інше кіно. Не менш правдиве. І не менш «сенцовське».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8517 / 1.63MB / SQL:{query_count}