Відмовся від автобуса – сідай на ровер

Де у Львові цього року збудують нові велодоріжки, як у місті працює система громадського велопрокату та чи є якісь зміни у велокультурі

фото: Діана Кормухіна
Уже другий рік поспіль я щовечора, виходячи з редакції, йду до головного корпусу Франкового вишу, дістаю свій смартфон, і…орендую велосипед, яким, власне, і добираюсь додому.
Таку альтернативу громадському транспорту відкрила для себе ще минулого літа. Відтоді, щойно на вулиці сходить сніг і з’являється сонечко, я купую місячний абонемент у мережі велопрокату Nextbike. У такий спосіб економлю свій час, який витратила б, чекаючи на автобус, не нервуюсь, намагаючись запхатись у нього в годину пік, а також займаюсь спортом.
Мій веломаршрут починається біля Франкового університету, далі – через вулиці В. Антоновича, Кульпарківська, Наукова і закінчується біля Автовокзалу, що на Стрийській. Буду відверта, їхати центром Львова на велосипеді ой як нелегко. Дороги вузенькі, тому виїжджати на них мені поки що лячно, а їхати тротуаром важко, бо розумію, що створюю незручності для пішоходів. Однак їхати вулицями В. Антоновича та Кульпарківська простіше. А далі на Науковій починається велодоріжка, їхати якою суцільне задоволення. Загалом поїздка займає близько години. До речі, коли я добираюсь додому автобусом, то часто це займає навіть більше часу.

24 станції та 140 велосипедів

Система велопрокату Nextbike сьогодні доступна у понад 200 містах Німеччини, Австрії, Болгарії, Хорватії, Угорщини, Латвії, Польщі, Швейцарії, Туреччини, Великобританії, США та України, а також на Мальті та у Новій Зеландії.
“У 2015-ому Львів став першим в Україні містом, де запровадили систему громадського велопрокату Nextbike. Тоді діяло сім станцій та 55 велосипедів. У 2017-ому відбулось розширення мережі до 24 станцій та 140 велосипедів. У 2018-ому система громадського велопрокату Nextbike почала працювати у інших містах України. У Львові нині працює 24 станції, в Одесі – 12, у Харкові – 13, у Вінниці – 15, у Києві – 21”, – розповів “Львівській Пошті” генеральний директор системи прокату велосипедів Nextbike Роман Сав’як.
З його слів, нині серед українців існує попит на послуги громадського велопрокату Nextbike.
“У містах, де працює Nextbike, спостерігаємо приблизно однаковий попит. Так, наприклад, у Вінниці менше станцій та велосипедів, ніж у Львові, але загалом кількість оренд роверів у цих містах приблизно однакова. Щоправда, нині спостерігаємо підвищений попит на послуги велопрокату в Одесі. Це зумовлено тим, що розпочався сезон відпочинку, в Одесу приїхало багато туристів. Загалом робити якісь висновки поки що рано, бо Nextbike – це новий проект для українців, тож до нього підвищена зацікавленість”, – наголошує Роман Сав’як.

Велосипед як альтернатива громадському транспорту

Більшість львів’ян користуються послугами системи Nextbike як громадським транспортом, розповідає співрозмовник.
“Жителі Львова часто їздять на велосипеді на роботу та додому. Чітко це відслідковуємо за годинами оренд. У години пік у місті – зранку та ввечері – спостерігаємо підвищений попит на послуги велопрокату. Що ж стосується інших міст, то там поки що послуги системи Nextbike мають більш рекреаційний характер. Тобто там люди катаються на роверах радше для розваги. Особливо це простежується у вихідні, коли люди розбирають велосипеди, і буває, що вільних двоколісних немає. Звичайно, у майбутньому плануємо збільшувати кількість станцій та велосипедів, але наразі все впирається у гроші”, – зазначає Роман Сав’як.
У випадку непередбачуваної ситуації чи ДТП людина завжди може звернутись на гарячу лінію Nextbike – 0 800 211 980.
“Звісно, трапляються різні непередбачувані ситуації. Тому в Nextbike завжди працює гаряча лінія. Якщо сталось ДТП, то виїжджає наша підтримка, з’ясовує усі моменти. Нагадаю, що наші користувачі є застрахованими від ДТП. Якщо у велосипедиста ламається ровер по дорозі, то його потрібно доставити до найближчої станції та повідомити про поломку. Тоді виїжджає наша служба, яка обслуговує велосипеди, і все ремонтує. Дивимось на характер поломки, якщо це відвертий вандалізм, то у компанії є претензії до користувача”, – каже Роман Сав’як.
Щоб скористатись системою велопрокату Nextbike, необхідно створити власний кабінет на їхньому сайті та поповнити там рахунок через картку “ПриватБанку”. Одна поїздка тривалістю 60 хвилин коштуватиме 20 грн. Наступні 60 хвилин – ще 20 грн, а третя і кожна наступна година – по 50 грн за кожну. Також діють місячні абонементи (подробиці – на фото). Зокрема, можливо придбати місячний абонемент, який ще включатиме місячний проїзний у електротранспорті. Вартість такого абонемента – 300 грн. До слова, взявши велосипед на одній із велостанцій міста, залишити його можна на будь-якій іншій.

Зі Стрийської до Брюховичів одним велошляхом

“У 2018-ому проклали велодоріжки на вулиці Сихівська та Княгині Ольги. Цього року продовжуємо роботи на цих вулицях, а також будуватимемо велодоріжки на проспекті Чорновола, вулицях Варшавська та Замарстинівська. Уже збудували невеличкі ділянки велодоріжок на Любінській, вулиці Виговського”, – розповів позаштатний радник міського голови з питань транспортної інфраструктури Олег Шмід.
З його слів, наявних велодоріжок бракує. Маємо великі сегменти велоінфраструктури, які не пов’язані між собою.
“Сьогодні вкрай потрібною є велодоріжка на вулиці Княгині Ольги, проспекті Чорновола, бо вони пов’язують між собою великий сегмент, який було збудовано раніше. Маю на увазі велодоріжки на вулицях Наукова та Стрийська, а також на вулиці Липинського та вулиці Богдана Хмельницького. Також важливими є велодоріжки на вулиці Сихівська, бо там великий район. Ще було б добре розпочати будівництво велодоріжки на проспекті Червоної Калини, але цього року не плануємо її будувати”, – каже Олег Шмід.
З його слів, за умов хорошого фінансування до кінця року завершать будівництво велошляху, яким можна буде спокійно проїхатись на ровері від Автовокзалу, що на вулиці Стрийській, до Брюховичів.
“Якщо їхати від автовокзалу, то шлях пролягатиме так: вулиця Стрийська – вулиця Наукова – вулиця Княгині Ольги – вулиця Сахарова – вулиця Коперника – проспект Свободи – проспект Чорновола – вулиця Варшавська – вулиця Замарстинівська – Брюховичі. Щоб реалізувати цей проект, залишилось збудувати велодоріжку на вулиці Сахарова та на нижній частині вулиці Коперника. Тобто нині вкрай важливо збудувати ці дві велодоріжки”, – наголошує Олег Шмід.
Що ж стосується системи громадського велопрокату Nextbike, то насправді вона є дуже важливою і необхідною для міста, каже співрозмовник.
“Мережа громадського велопрокату дозволяє залучити до велоруху велику кількість містян. Тим паче це зручно, якщо немає можливості залишити ровер на роботі. Особисто я не користуюсь велосипедами системи Nextbike, їжджу власним ровером. Бо в районі, де я проживаю, практично немає станцій. Але якби поряд з моїм будинком можна було б орендувати велосипед, то я б радо став користувачем системи Nextbike”, – каже Олег Шмід.

Рекомендації велосипедистам-початківцям

Цього року ситуація із будівництвом велодоріжок у Львові суттєво покращилась. Бо минулих років спостерігали певний застій у цьому питанні, розповів учасник Львівської асоціації велосипедистів, роверист Орест Олеськів.
“Наприклад, за 2017 рік було реалізовано лише один проект на вулиці Сихівська. У 2018-ому почали будівництво велодоріжки на вулиці Княгині Ольги, а також продовжили будівництво велошляху на вулиці Сихівська. До слова, у 2019-ому ці проекти мають завершити. Цього року уже почалось будівництво велодоріжок на Варшавській, проспекті Чорновола, Любінській та ділянку на вулиці Виговського. До слова, ці проекти мають закінчити вже у 2020-ому. Тобто цього року бачимо позитивну динаміку, і, як на мене, якість новозбудованих велодоріжок набагато краща”, – наголосив Орест Олеськів.
З його слів, система громадського велопрокату вкрай потрібна і корисна для міста.
“Хочеться, щоб компанія Nextbike розвивалась, збільшувала кількість станцій та велосипедів. Бо за останні два роки жодних змін не відбулось. Попит збільшується, а роверів бракує. Я маю велосипед, однак все ж користуюсь послугами компанії Nextbike. Мені пощастило, що неподалік мого дому є станція. До слова, нині у Європі поширюється практика оренди велосипедів без станцій. Це справді зручно, хотілося б таке бачити в Україні, але, мабуть, це ще надто далека перспектива”, – каже Орест Олеськів.
Людям, які ніколи не їздили на велосипеді містом, роверист радить уважно їздити дорогами.
“Часто недосвідчені велосипедисти роблять небезпечні маневри на дорогах, що може призвести до аварії. Також важливо, щоб велосипедисти менше їздили тротуарами. Бо буває, що роверист звикає до цього, а потім створює незручності для пішоходів. Тобто велосипедистам потрібно намагатись їздити виключно дорогами і велодоріжками. Також наголошу, що шолом є обов’язковим атрибутом для велосипедиста”, – зазначив Орест Олеськів.

Велокультура львів’ян

Із розвитком велосипедної інфраструктури у місті почали виникати конфлікти між пішоходами і роверистами. Пішоходи ходили велодоріжками, не даючи можливості велосипедистам сповна насолодитись поїздкою. Водночас роверисти частенько виїжджали на пішохідні алеї на вулицях міста та у парках.
“Нині спостерігаю позитивні зміни з боку пішоходів та велосипедистів. Ще п’ять-сім років тому пішоходи взагалі не розуміли, яке призначення велодоріжок, тож спокійно ходили ними. Сьогодні ж роверисти активно їздять велодоріжками, тож пішоходи стараються уникати велодоріжок, бо розуміють, що це небезпечно”, – наголосив Олег Шмід.
З його слів, звісно, досі трапляються прикрі випадки за участі невихованих як пішоходів, так і велосипедистів. Та на щастя, таких випадків стає щораз менше.
“Що ж стосується велокультури містян, то бачимо явний прогрес. Наприклад, на проспекті Свободи є велодоріжка, а поряд світлофор. Колись там неможливо було проїхати на ровері, а нині переважна більшість людей, очікуючи на зелене світло, не ступає на велодоріжку. Однак є ділянки, де спостерігаємо суттєві проблеми. На велодоріжці, що на Городоцькій, часто водії паркують свої автівки”, – розповів Орест Олеськів.

Велокультура Амстердама

Велокультура у Нідерландах зародилась ще багато років тому, а тому її рівень сьогодні є дещо вищим ніж в інших країнах Європи. Для місцевих жителів велосипед є не лише дозвіллям, а й транспортним засобом. Тут нікого не дивує, коли на велосипеді їде чоловік з портмоне й у костюмі або жінка з пакетами продуктів, розповіла “Львівській Пошті” студентка географічного факультету Франкового вишу Вероніка Небесна.
“Що ж стосується велопрокату, то в Амстердамі діють дві мережі: bikecity.nl і macbike.nl. Помітила, що туристи дуже цікавляться ними. Однак спілкувалась і зі студентами місцевих вишів, котрі користуються виключно мережею велопрокатів. Мовляв, це дуже зручно, бо вони тут ледь не на кожному кроці. Загалом день користування велосипедом обійдеться вам не більше ніж у 10 євро, а якщо кататись лише кілька годин, то ціна менша. Звісно, місячні абонементи обійдуться ще дешевше”, – каже дівчина.
З її слів, неможливо побувати в Амстердамі і не проїхатись на двоколісному. “Тут усе цьому сприяє: розвинена мережа велодоріжок, багатоповерхові паркінги для роверів, дорожні знаки для велосипедистів. До речі, кількість роверистів у місті набагато перевищує кількість автівок. Звісно, це пов’язано із політикою Нідерландів щодо вирішення проблем з екологією в країні. Місцеві жителі нам розповіли, що найближчими роками влада планує абсолютно відмовитися від бензину та інших речовин, які забруднюють довкілля. Саме тому сьогодні жителі Амстердаму активно пересідають на електромобілі або ж на ровери”, – розповідає Вероніка.
Що ж стосується велокультури в Амстердамі, то, за словами співрозмовниці, нам ще є чого повчитись: “Спершу було дивно, що потрібно чемно чекати, поки проїдуть усі велосипедисти, а лише тоді переходити доріжку. По-іншому це зробити неможливо, бо вони їздять із шаленою швидкістю! Вони не зупиняються перед пішоходами, тож ті можуть постраждати, і велосипедисту за це нічого не буде. Вважаю, що це правильно. Бо якщо в Амстердамі їхати на ровері за межами велодоріжок, то роверист платить штраф. А у Львові велосипедними доріжками гуляють мами з дітьми, собачники тощо. Інколи вони ще дозволяють собі чіплятись до велосипедистів, що ті дуже швидко їздять і можуть когось покалічити. Але ж велодоріжки – це визначене місце для них. То може, варто задуматись над велокультурою у Львові?”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.2284 / 4.21MB / SQL:{query_count}