Долучайтеся до ювілейного ХХ Радіодиктанту

Як підготуватися до Радіодиктанту національної єдності: поради мовознавиці Лариси Масенко

У День української писемності та мови 9 листопада відбудеться ювілейний ХХ Радіодиктант національної єдності, який проводить Суспільне. Акцію започаткувало UA: Українське радіо 2000 року задля єднання навколо мови. Цьогоріч їй виповнюється 20 років. Усіх охочих запрошують долучитися.
Цьогоріч підготовку диктанту доручили трьом фахівцям.
Текст для диктанту написав відомий письменник і видавець Іван Малкович. Науковою консультанткою проєкту стала докторка філологічних наук, професорка Лариса Масенко. Читатиме диктант відома акторка Римма Зюбіна.
Спецпроєкт, організований Суспільним спеціально до події, стартуватиме в студії UA: ПЕРШИЙ, а також в ефірі UA: Українське радіо та UA: Радіо Культура о 09.00, ведучі в студії розкажуть історію диктанту й дадуть змогу всім охочим підготуватися до написання. Сам же радіодиктант почнеться о 09.15.
Тисячі українців щороку беруть участь у флешмобі й приєднуються до радіодиктанту по всьому світу. Час для надсилання готового тексту — астрономічна доба. Текст диктанту оприлюднять на сайті UA: Українське радіо 11 листопада об 11:00.
Роботи прийматимуть онлайн та офлайн. Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада. Онлайн свою роботу можна надіслати на скриньку rd@ukr.radio. Після оприлюднення диктанту електронні листи не прийматимуть.
Для зручності організатори підготували електронну форму для отримання робіт, щоб можна було надіслати диктант за допомогою будь-якого гаджета. Її оприлюднять на сайті ukr.radio 9 листопада.
Усі надіслані роботи перевірить спеціальна фахова комісія. Роботи, написані без помилок, отримають подарунки від партнерів проєкту. Результати оголосять упродовж 1–2 місяців залежно від кількості отриманих листів.

Трансляція відбудеться:

- радіо – UA: Українське радіо, UA: Радіо Культура;
- телебачення – UA: ПЕРШИЙ, UA: КУЛЬТУРА та регіональне суспільне телебачення;
- інтернет – ютуб-канал та фейсбук-сторінка UA: Українське радіо.

Радіодиктант національної єдності – не лише нагода перевірити свою грамотність, упевнена наукова консультантка проєкту Лариса Масенко, професорка кафедри української мови Києво-Могилянської академії і провідна наукова співробітниця Інституту української мови НАН України. Радіодиктант – це значно більше, адже він консолідує українців навколо своєї мови.
«У минулі роки об’єднувальна місія радіодиктанту виявлялася й безпосередньо у створенні осередків його спільного написання. Їх організовували в університетських аудиторіях, інших навчальних закладах, у залах бібліотек, де поряд із відомими письменниками, митцями, науковцями, державними й культурними діячами диктант писали школярі та студенти. 2014 року Київський університет імені Бориса Грінченка встановив рекорд із наймасовішого написання радіодиктанту на одній локації. А минулого року в день проведення акції «радіодиктант» став найпопулярнішим гугл-запитом серед української інтернет-аудиторії», — зазначає науковиця.
Нині акція буде ще цікавішою. Адже текст диктанту доручено написати Іванові Малковичу, а прочитає його акторка Римма Зюбіна, інформує Суспільне.
«Такий талановитий дует подарує слухачам і глядачам Суспільного п’ятнадцять хвилин артистичного звучання нашої мелодійної мови в естетично досконалому тексті», – каже Лариса Масенко. – Дам кілька порад тим, хто призабув певні правила й хоче поновити їх у пам’яті.
Звісно, передусім треба переглянути останню (2019 р.) редакцію «Українського правопису». Нехай вас не відлякують заявлені в анотації деякі зміни, що доповнюють та уточнюють окремі правила, – змін мало й до тексту диктанту вони не потраплять.
Варто звернутися й до вже класичної праці Бориса Антоненка-Давидовича «Як ми говоримо», а також до посібника Олександра Пономарева «Культура слова: мовностилістичні поради».
Є видання мовознавця Зеновія Терлака «Пунктуаційний словник-довідник», що вийшло минулого року у львівському видавництві «Апріорі».
Багато слушних рекомендацій зі слововжитку й правопису містить книжка мовознавиці Катерини Городенської «Українське слово у вимірах сьогодення». Значно доповнене друге видання цього посібника вийшло 2019 року.
Видавництво «Апріорі» минулого року опублікувало ще одну цінну працю, яка поглиблює знання про особливості усного мовлення, необхідні, зокрема, для радіо- й тележурналістів. Його авторкою є Олександра Сербенська, відома своєю працею «Антисуржик». Нова книжка видатної мовознавиці має назву «Голос і звуки рідної мови».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7703 / 1.58MB / SQL:{query_count}