Як зміниться життя українців у 2020 році

«Щурячі подарунки»: зростання мінімальної зарплати та пенсій, а також подорожчання цигарок

Зазвичай, перші дні січня минають як суцільне свято: на роботу, як правило, ходити не потрібно, хтось в – гості, хтось – звідтіля, загалом майбутнє уявляється веселим і безхмарним. Прийшовши до тями після святкувань, раптом стає зрозуміло, що в новому році жити будемо вже по-новому. Отож, найголовніші новації 2020 року.

Доходи пішли в плюс

1 січня набув чинності новий державний бюджет. Він передбачає збільшення мінімальної зарплати до 4 723 грн (плюс 550 грн). Прожитковий мінімум становитиме 2 027 грн (плюс 162 грн). Окрім того, новий бюджет передбачає його збільшення впродовж року. Зокрема, із 1 липня цей показник зросте до 2118 грн, а з 1 грудня – до 2189 грн. Інтернет-видання Главком наголошує, що оскільки цей показник є базовим державним соціальним стандартом, на основі якого визначаються розміри соціальних гарантій, у 2020 році зростуть і суми державних допомог.
Зокрема: розмір допомоги при народженні дитини буде становити 41 280 грн. Також породіллі отримають одноразову натуральну допомогу «пакунок малюка» та відшкодування послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» у розмірі 1779 грн. Крім того, мінімальний розмір допомоги при вагітності та пологах незастрахованим особам становитиме 2383 грн; розмір допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, підвищується до 3 842 грн (для дітей віком до 6 років) та 4 790 грн (від 6 до 18 років); максимальний щомісячний розмір допомоги одиноким матерям підвищується до 1 921 грн для дітей віком до 6 років, 2 395 грн для дітей віком від 6 до 18 років, 2 270 грн для дітей віком від 18 до 23 років, які навчаються.
Потішили й пенсіонерів. Із 1 січня мінімальний розмір пенсійних виплат перерахують для непрацюючих пенсіонерів, які досягли віку 65 років, та мають страховий стаж не менше від 30 років для жінок та 35 років – для чоловіків. Фактично їхня пенсія збільшиться до 1 889 грн. Перерахунок таких пенсій здійснюватимуть автоматизованим способом за матеріалами пенсійних справ.
Державний бюджет на 2020 рік також передбачає загальний автоматичний перерахунок пенсій, який має відбутися із 1 березня. Формулу перерахунку схвалив попередній уряд Володимира Гройсмана у жовтні 2017 року в межах пенсійної реформи. Вона враховує стаж, рівень зарплати людини та рівень середньої зарплати у країні – спеціальний показник для розрахунку пенсій. До цього перерахунку розмір загальної мінімальної пенсії становитиме 1 638 грн.
Але щоб мабйтнім пенсіонерам життя раптом медом не видалося, в 2020 році запрацюють нові правила виходу на пенсію. Отож, тепер, щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років та отримувати пенсію, потрібно буде мати більше 27 років стажу. Така норма встановлена ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до закону, з кожним наступним роком вимоги до необхідного страхового стажу для отримання пенсії будуть зростати. Таким чином, до 2028-го потрібно буде мати 35 років стажу, щоб піти на пенсію у 60 років, а ті, у кого стільки не набирається, зможуть піти на заслужений відпочинок лише в 63 роки. Якщо до 65 років людина має страховий стаж менше 15 років, пенсію вона не отримуватиме. Замість неї буде надаватися соціальна допомога, розмір якої визначається, виходячи з рівня доходів сім’ї пенсіонера.

Видатки пішли «в мінус»

Від 1 січня 2020 року Україна переходить на ринкові ціни на газ. Водночас, аби населення не відчуло коливання ціни, уряд запровадив «страхову ціну» –5 000 грн (без ПДВ) за кубометр. Тож вартість газу в платіжці буде обраховуватися так: 6 961 грн (за тисячу кубометрів з ПДВ) + тариф на транспортування (у кожному регіоні свій) + тариф на розподіл (у кожній області свій) + націнка постачальника (теж різна). За прогнозами експертів, вартість газу на квартал для кінцевого споживача в середньому може становити близько 8 тис. грн за тисячу кубометрів. Крім того, із січня всі споживачі газу отримають окремі рахунки: один за газ, другий – за послугу з його доставки. Розділення платіжок відбудеться для споживачів всієї країни. Вартість послуг доставки газу розраховується індивідуально для кожного клієнта.
Крім того, держава вирішила взяти отримувачів соцвиплат «під ковпак». У 2020-у державні органи будуть перевіряти реальний матеріальний стан отримувачів субсидій та інших допоміжних виплат від держави. Як стверджують в уряді, це має «збільшити адресність соцвиплат та зменшити витрати держави на утримання громадян, які не мають право на отримання виплат».
Ніби й цього мало, із 1 травня 2020 році зміниться формула розрахунку субсидій, і аж ніяк не на користь споживачів. Раніше формула була такою: дохід одного члена сім’ї ділився на два прожиткових мінімуми і множився на 15%. У новій формулі в графі «множення» записали вже 20%. Тож родинам, які користуються допомогою держави, доведеться платити за комуналку більше.
У зайву копієчку влетить й перегляд улюблених програм на телебаченні. Із 20 січня 2020 року будуть закодовані супутникові сигнали десятків топових українських каналів. Для того, щоб мати можливість їх дивитися, потрібно обрати один зі шляхів: придбати супутниковий приймач однієї з двох діючих сьогодні в Україні DTH-платформ і платити абонплату за користування послугами цих платформ; перейти на приймання цифрового ефірного телебачення – Т2, де закодовані для супутника канали будуть у відкритому доступі (для цього необхідно мати ефірну антену, цифровий приймач Т2 чи сучасний телевізор з вбудованим приймачем); скористатися послугами кабельного оператора; перейти на IPTV «інтернет + ТВ»; придбати підписки на онлайн-сервіс, який працює через інтернет та надає доступ до телеканалів.
Писати листи улюбленій родині та надсилати їм посилки теж стане дорожче. Із 1 січня «Укрпошта» підвищила тарифи на пересилання простої кореспонденції, бандеролей, а також доставку періодичних друкованих видань за передплатою – у середньому на 12-15%. Також поштовий оператор підвищив тарифи на міжнародні відправлення вагою до 10 кг у низку країн.
Але якщо хтось сподівався, що буде дешевше привітати рідню не листом, а особисто, то він теж помилився. Протягом 2020 року в Україні залізничні квитки подорожчають на 22%. Підвищення тарифів планується здійснювати поетапно – щомісяця на 2%, починаючи з березня в усіх категоріях вагонів, окрім 1-го класу поїздів Інтерсіті+. Щодо автобусних перевезень – наразі жодних прогнозів немає, оскільки все залежатиме від цін на пальне.
І така собі «вишенька на торті» – із 1 січня відчутно подорожчають цигарки – в середньому на 20%, тобто легальна пачка сигарет коштуватиме від 45 грн. Підвищаться також ціни на стіки, що призведе до подорожчання тютюнонагріваючих пристроїв типу IQOS.
Ще гірший сюприз може чекати на курців, котрі полюбляють затягнутися цигаркою після келишка-другого оковитої. У 2020-му році Україна позбудеться ще однієї монополії. Наприкінці грудня Верховна Рада України (ВРУ) прийняла в другому читанні президентський законопроєкт про скасування із 1 липня 2020 року державної монополії на виробництво спирту. Здавалося б, державна монополія на виробництво спирту (до речі, в Європі вона існує лише в Україні та Білорусі) мала б приносити державі мільярди гривень щороку. Натомість багато спиртзаводів – офіційно збиткові або показують мізерні прибутки. Причетні до спиртового бізнесу, та навіть посадовці «Укрспирту» кажуть – державний спирт продається «наліво», а простіше – розкрадається. «За статистикою Міжнародного валютного фонду, виробництво нелегального спиртного в Україні сягає 60% – а це сотні смертей від отруєнь і мільйони EUR, недоотриманих державним бюджетом. Згідно з розслідуваннями української Антикорупційної правозахисної організації, принаймні, половина державних спиртзаводів виробляє нелегальний спирт, а нелегальна горілка виробляється не кустарним методом, а на повноцінних лікеро-горілчаних заводах – третина з них займаються виробництвом контрафактної продукції», – писало свого часу інтернет-видання EU Reporter.
«Із 89 державних спиртзаводів зараз працюють лише 15. Щоб підтримувати роботу всієї структури, ціна українського спирту неухильно зростає. Так, середня собівартість виробництва спирту становить 190 грн за декалітр, а «Укрспирт» продає його за 370 грн», – пише Економічна правда. Бюджет України від тіньового обігу спирту щорічно втрачає від 8 до 10 млрд грн.
Скасування державної спиртової монополії має на меті вивести цей ринок з тіні та збільшити надходження до державного бюджету. Інша справа: наскільки це позначиться на ціні алкогольних напоїв? Наразі чіткої відповіді від експертів немає. Але не виключений варіант стрімкого зростання роздрібних цін на алкоголь.
Із 1 січня 2020 року в Україні мав набрати чинності закон, який впроваджує кримінальну відповідальність замість адміністративної за кермування в нетверезому стані. Але Верховна Рада відтермінувала запровадження цієї норми на шість місяців – до 1 липня.
Не матимуть спокою й власники автомобілів із іноземною реєстрацією, ввезених із порушенням митних правил («євроблях»). 2019-й й так нагадував їм пішохідний перехід із чорними та білими смугами. Згідно з прийнятим ВРУ 8 листопада 2018 року закону, вони мали право до 22 лютого 2019-го розмитнити свої авта, заплативши лише 50% ставки акцизного податку. До 24 травня минулого року тривав перехідний період, за який водії могли розмитнити авто без штрафів, але за повною вартістю. Із 22 серпня 2019-го набула чинності система покарань, найжорсткіша норма передбачала штраф у 170 тис. грн, або конфіскацію авта. Проте 12 вересня вже новий склад ВРУ ухвалив у першому читанні законопроєкт про відтермінування штрафів. 17 грудня «євробляхарі» знову вийшли на акції протесту, стверджуючи, що до другого читання в документ внесуть правки, які передбачатимуть ще гірші умови розмитнення, ніж ті, що діють зараз. Другого читання ще немає, зате штрафи із 1 січня стали чинними. Щоправда, законодавство передбачає скасування в новому році штрафів у 170 тис. грн, які були виписані власникам «євроблях» до 1 січня 2020 року. Ті люди, щодо яких були складені відповідні протоколи, будуть змушені виплатити всього 8,5 тис. грн.
P. S. І наостанок – трохи про політику. Із 1 березня 2020 року перетин кордону з Російською Федерацією (РФ) здійснюватиметься тільки при наявності закордонного паспорта. Однак, при в’їзді громадян України з території РФ на територію України Державна прикордонна служба здійснюватиме безперешкодний пропуск українців і за внутрішніми паспортами, і за свідоцтвами про народження.
Підготував Ігор Берчак
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7854 / 1.65MB / SQL:{query_count}