Університет банківської справи. Від можливого до реального!

Ректор Університету банківської справи, доктор економічних наук, професор Тамара Степанівна Смовженко і директор Львівського навчально-наукового інституту Університету банківської справи, доктор економічних наук, доцент Микола Андрійович Вознюк – про важливість фінансової обізнаності, діяльність університету та освітні проекти

фото: Ірина Бабкіна

– Університет банківської справи провадить свою діяльність на теренах України з 2006 року. Розкажіть про заснування цього навчального закладу.
Тамара Степанівна Смовженко: – Університет був заснований відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року. Головною метою було створити на вимогу часу централізований навчальний заклад, об’єднаний спільною стратегією і тактикою в підготовці висококваліфікованих кадрів для вітчизняної фінансово-кредитної системи.
Університет банківської справи Національного банку України об’єднав чотири навчальні заклади фінансового профілю Львова, Києва, Харкова і Черкас. З 2015 року університет як самостійний навчальний заклад входить до структури Міністерства освіти та науки України.
– Однією з базових структур Університету банківської справи є Львівський навчально-науковий інститут. Декілька слів про його історію, сьогодення та перспективи.
Тамара Степанівна Смовженко: – Навчальний заклад має 77-річну історію, славні традиції та перспективи майбутнього розвитку. Сьогодні він успішно функціонує як Львівський навчально-науковий інститут Державного вищого навчального закладу “Університет банківської справи”. Майбутнє навчального закладу варто розглядати в руслі інвестиційних процесів, що відбуваються в ньому.
Микола Андрійович Вознюк: – Наш інститут має великий науково-педагогічний потенціал і потужну матеріально-технічну базу. Ми плануємо створити на базі навчального закладу інноваційно-освітній центр, який надаватиме сучасні освітні послуги, а також за участі бізнес-школи здійснюватиме різні освітні проекти, а саме: на колективному офісі (коворкінгу) діятиме стартап-школа, бізнес-інкубатор, тренінговий центр; функціонуватиме бібліотека; запровадимо конференц-сервіс; будемо проводити лекції, семінари, презентації, тренінги, майстер-класи. Навчатимемо ініціативну молодь та дорослих людей правильно започатковувати і провадити бізнес, адже в основі будь-якої підприємницької діяльності мають бути закладені техніко-економічне обґрунтування та фінансовий розрахунок. А наша бізнес-школа стане креативним простором для навчання, роботи, спілкування, де буде можливість прийти з різними ідеями в різні кабінети та здобути необхідні знання і отримати допомогу фахівців.
– Університет є ініціатором і модератором навчання школярів основ фінансової грамотності. Як цей процес починався та як втілюється?
Т. С.: – З 2010 року в Україні почав роботу проект Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Трансформація фінансового сектору”. В його концепції закладений принцип підвищення фінансової грамотності українців з раннього віку. Американські фахівці шукали поважний, надійний освітній заклад для розробки науково-педагогічних та методичних складових проекту і обрали наш університет. Ми за допомоги та підтримки Національного банку України, Міністерства освіти та науки України, зокрема Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, проводимо колосальну роботу, аби мрії стали реальністю.
Навчання українців грамотного та ощадливого ведення справ і вміння правильно розпоряджатися коштами, вкладати їх у національне виробництво розпочалося ще в 20-их роках минулого століття, коли стали відзначати День ощадливості.
Тож ми продовжили давню традицію і провели велику роботу, аби навчати грамотної фінансової поведінки наших людей. Розпочали впроваджувати фінансову обізнаність серед молоді, зокрема учнів 10-их класів. Це вже доволі свідомі діти, більшість з яких визначилися з планами на майбутнє, тож їм необхідні знання та навички здійснення фінансових операцій для подальшої діяльності. Фахівці нашого університету розробили й видали відповідний підручник, який існує не лише в друкованому, а й у електронному вигляді. Згодом створили методичні посібники для включення елементів фінансової грамотності у навчальні програми різних предметів для учнів 2 – 4-их класів, а також 5 – 9-их класів. Інноваційні інструменти навчання курсу “Фінансова грамотність” закладені в концепцію “Нової української школи”. Педагоги пояснюватимуть дітям у цікавій на доступній формі значення фінансових термінів та допомагатимуть здійснювати прості розрахунки. Таким чином формується економічне мислення, компетентна фінансова поведінка, а відтак успішність в майбутній діяльності та добробут родини.
Нині основ фінансової грамотності вчать дітей понад тисячу шкіл України. Дбаємо й про фінансову обізнаність юнаків та дівчат у технікумах і коледжах. Молодь охоче вчиться грамотно розпоряджатися коштами та проводити банківські операції. До них долучається й старше покоління, яке, зокрема, приходить по підручники та консультації.
М. А.: – Ми проводимо необхідну підготовку вчителів до такої роботи. Розробили методичні посібники. Фахівці університету організовують семінари і тренінги в усіх областях України. Вже підготували понад тисячу вчителів-тренерів. До цієї діяльності долучилися всі інститути, що входять до складу Університету банківської справи, за рахунок внутрішніх фінансових ресурсів.
– А який напрямок в Університеті банківської справи має науково-дослідницька робота?
М. А.: – Наукова діяльність наших фахівців базується на фундаментальних дослідженнях, у яких задіяні фахівці всіх інститутів університету. Кожен інститут проводить дослідження регіонального характеру. Зокрема, Львівський навчально-науковий інститут Університету банківської справи здійснює регіональні дослідження з питань інвестиційної політики в сфері енергозбереження. Досліджуємо також сферу дохідних будинків, тобто таких, де, крім оренди квартир, є змога отримувати прибуток з підприємницької діяльності (юридичної, ресторанного та готельного бізнесу тощо).
Є нові теми досліджень, зокрема реформування системи соціального страхування та санаторно-курортного забезпечення населення.
– Розкажіть про інноваційні методики навчання студентів. У вашому університеті діє система отримання подвійних дипломів?
Т. С.: – Ми одні з перших в Україні запровадили таку систему освіти. Впродовж десяти років даємо можливість студентам навчатися одночасно в Університеті банківської справи та провідних європейських економічних вишах за кваліфікацією магістр. Нещодавно уклали угоду з Краківським економічним університетом щодо підготовки за такою системою бакалаврів за спеціальностями “Фінанси, банківська справа і страхування” та “Менеджмент”.
Студенти мають змогу одночасно навчатися в двох навчальних закладах та отримати диплом Університету банківської справи і диплом європейського вишу – нашого партнера, що визнається в країнах Європейського Союзу.
Нашими партнерами є шість закордонних начальних закладів, зокрема з підготовки магістрів: Краківський економічний університет, Університет Міколаса Ромеріса у Вільнюсі, Вища школа менеджменту у Барселоні та інші. А з бакалаврату – Краківський економічний університет.
Водночас підвищується кваліфікація наших викладачів, адже ми узгоджуємо з партнерами навчальні програми і плани. Також йдеться про викладання в Університеті банківської справи деяких предметів англійською мовою.
Перевагами такої системи освіти є те, що студенти вивчають європейський досвід фінансової діяльності, зростають фахово, удосконалюють знання англійської мови, знайомляться з культурою і традиціями інших країн та особливостями провадження бізнесу в них. Відтак повертаються в Україну висококваліфікованими, конкурентоспроможними на ринку праці фахівцями. Наша молодь, здобувши європейський досвід за кордоном, використовує його задля розбудови Української держави.
– Ви готуєте висококваліфікованих фахівців фінансової сфери. Чи вдається їм після закінчення навчання застосовувати свої знання під час роботи в умовах банківської кризи?
М. А.: – Наші випускники добре працевлаштовані за будь-яких економічних обставин. Ринок праці гнучкий. Сьогодні багато юнаків та дівчат по закінченні навчання в університеті працюють у банках, а також у небанківських фінансових установах, зокрема страхових компаніях, кредитних спілках, державному та недержавних пенсійних фондах, інших структурах.
Їх охоче беруть на роботу завдяки високій кваліфікації, знанню мов, ініціативності, прагненню професійного зростання.
Ми пишаємося багатьма випускниками, що стали провідними фахівцями фінансової сфери та обіймають високі посади. Зокрема, Ігор Миколайович Романів є директором філії “Львівське обласне управління Ощадбанку”, Андрій Михайлович Якимів очолює Західну регіональну дирекцію ПриватБанку, Клуб випускників Львівського інституту УБС очолює макрорегіональний керівник з корпоративного бізнесу Західного регіону АТ “Ощадбанк” Віктор Йосифович Карпінець. Багато інших випускників є менеджерами в банківських установах України.
Тому наше гасло – “Від можливого до реального!” – впроваджується в життя.
Розмовляла
Ірина Бабкіна
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8291 / 1.64MB / SQL:{query_count}