Рівняння на Одесу

Експерти кажуть, що Саакашвілі призначений на посаду голови Одеської ОДА, щоб у результаті очолити уряд

фото: president.gov.ua
Не кожен день головою ОДА стає колишній президент іншої країни. Тим паче, що президентів колишніх не буває… Тому призначення Михеїла Саакашвілі очільником Одеської облдержадміністрації стало безпрецендентним для України кроком, навіть незважаючи на те, що іноземці у центральній виконавчій владі для нас стали вже звичною справою. 
Низка експертів погоджуються, що Одещина стане лише трампліном для Саакашвілі до вищої посади у Києві. Щоправда, він міг опинитись в уряді ще півроку тому, але пішов іншою, довшою стежкою. Отримав українське громадянство лише тепер, зате в українській політиці з’явився новий рейтинговий гравець. 
Тут виникає питання: чи надовго, адже серед експертів є й такі, хто прогнозує, що Саакашвілі через кілька років цікавіше буде повернутись у Грузію, аніж будувати кар’єру в Україні. Нині про все це можна довго сперечатись, але безсумнівним залишається одне – спостерігати за життям Одеської області стає дуже цікаво…
Нині щодо призначення Саакашвілі існує багато думок, кардинально різних – від відсутності кадрів у Президента чи продовження боротьби з Коломойським до того, що це ледь не перше правильне кадрове рішення Петра Порошенка. За самого Саакашвілі говорить його репутація реформатора й ім’я, відоме у світі. В Україні, й не тільки, роками досвід Грузії ставився у приклад. 
Щоправда, нова влада в Тбілісі відкрила проти колишнього президента та його соратників не одну кримінальну справу, начебто через перевищення службових повноважень. Генпрокуратура Грузії нещодавно зверталась до України з вимогою видати екс-президента, але отримала відмову. Але навіть противники Саакашвілі в Грузії не можуть заперечити ефективність реформ, проведених його командою. Тепер він громадянин України і про екстрадицію можна взагалі не говорити.
Призначення Саакашвілі на пост глави Одеської облдерж­адміністрації – його власна ініціатива. Ні від Порошенка, ні від Яценюка подібних пропозицій не надходило
Ще з минулого року Михеїл Саакашвілі фактично проживає в Україні. Відомо, що він міг стати віце-прем’єром чи очолити Антикорупційне бюро. “Обидві пропозиції він відхилив. Відмовився Саакашвілі з тієї простої причини, що тоді пов’язував свою діяльність з партією “Єдиний національний рух” і розглядав себе як грузинського політика та збирався повертатися в Грузію. Але порушення проти нього кримінальних справ та передача даних в Інтерпол (до речі, там відмовилися його оголошувати в розшук), очевидно, переконали Саакашвілі в тому, що сьогодні краще пов’язувати своє майбутнє з Україною… Призначення Саакашвілі на пост глави Одеської облдерж­адміністрації – його власна ініціатива. Ні від Порошенка, ні від Яценюка подібних пропозицій не надходило”, – пише політтехнолог Тарас Березовець у своїй колонці на сайті “Новое время”.
І самому Сакаашвілі потрібна історія успіху, а не просто посада. Раніше експерт зазначав, що Одеса є непростим регіоном, в якому не приймають чужинців, але якщо новому голові ОДА вдасться провести там швидкі реформи, то це суттєво вплине на становище місцевих еліт. 
Одещина входить у сферу впливу олігарха, донедавна голови Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Саме ставленика останнього Палицю і змінює Саакашвілі в Одесі. Крім того, неформально господарем Одещини себе вважає нардеп, екс-регіонал Сергій Ківалов. Тому на Саакашвілі чекають непрості виклики. Й за тим, які він вибудує відносини і з Коломойським, і з Ківаловим слідкуватиме уся країна.
Також не забуваймо про кримінальні традиції Одеси. До цього за останній рік додалось бажання Кремля розхитати там ситуацію, що вилилось у чи не щомісячні теракти. І як тут не згадати, що Саакашвілі є особистим ворогом Путіна. Втримати український регіон для Саакашвілі є справою честі. “Доля держави Україна зараз вирішується в першу чергу в Одесі. Звичайно ж – у Харкові, природно – у Києві та на всіх прифронтових ділянках. Якщо в цих стратегічних місцях Україна витримає натиск ворога, то значно просунеться вперед”, – заявив сам Михеїл Саакашвілі.

Обіцянка радикальних реформ

Уже відомо, що і як він робитиме на Одещині. Серед обіцянок і планів – скорочення кадрів ОДА, що заощадить понад 4 млн грн для області на рік, заміна майже усіх голів РДА і відкриті конкурси на ці посади, наведення порядку в роботі одеської митниці, ремонт доріг, боротьба з корупцією, перетворення Одеси на головний курорт Чорного моря. 
Саакашвілі обіцяє радикальні реформи. І схоже, в нього є повний карт-бланш для цього. ЗМІ повідомляють, що новим прокурором Одещини стане колишній генеральний прокурор Грузії Зураб Адеішвілі. Начебто це призначення вже підтвердили різні джерела, але офіційного оголошення ще не було.
Саакашвілі обіцяє радикальні реформи. І схоже, в нього є повний карт-бланш для цього
А поки Президент призначив групу спецназу охороняти нового голову Одеської ОДА. “Тут більш посилена охорона, ніж була у мене в Києві. Але це не означає, що я не спілкуватимуся з людьми. Дистанції між керівником і громадянином не повинно бути. Президент видав додатковий указ щодо моєї безпеки, я цього не вимагав”, – заявив Саакашвілі в інтерв’ю грузинській телекомпанії “Руставі-2”, оприлюдненому на його сторінці у Facebook.
Щодо безпосереднього спілкування Саакашвілі з жителями Одещини сумніву немає. Це його стиль і так він здобуває прихильність людей. Тепер треба очікувати на гучні кримінальні справи проти тамтешніх корупціонерів. Якщо це успішно відбуватиметься, то стане сигналом для решти регіонів – значить можна починати з низів. 

Сигнал для усіх

Тому повертаємось до того, з чого починалось – це сигнал для політиків у Києві, які на тлі Саакашвілі можуть стати блідими тінями. Недарма багато нардепів із різних парламентських фракцій негативно оцінили призначення Саакашвілі. 
Негативну позицію нинішньої опозиції можна було легко передбачити, але незадоволені знайшлись і серед коаліцянтів. Представник Радикальної партії Ігор Мосійчук назвав таке призначення “плювком в обличчя українській нації”. 
Нині багато хто грає на тому, що начебто занадто багато “варягів” в українській політиці. Але тут потрібно розібратись – політики переймаються за державу чи за себе. До приходу іноземців в уряд чи як тепер в ОДА (точніше, колишніх іноземців, бо усі отримали українське громадянство) наші доморощені політики щось не надто поспішали працювати на благо України. 
“Призначення іноземців із досвідом реформ – таких як Саакашвілі – на посади в Україні – цілком логічний і правильний крок у країні, де олігархія та корупція десятиріччями в’їдалася іржею у владні кабінети. Але тим, хто вважає цей крок радикальним, скажу, що це не так. Європейська інтеграція передбачає набагато більшу залежність української влади від дій іноземців – бо це буде залежність не на рівні окремих кадрових призначень, а на рівні цілих інституцій, коли цілий український уряд буде брати до уваги стандарти, підходи, рішення, розроблені іноземними урядами та організаціями, де голос України може бути почутим, але не вирішальним.
Серед обіцянок і планів – скорочення кадрів ОДА, що заощадить понад 4 млн грн для області на рік, заміна майже усіх голів РДА і відкриті конкурси на ці посади, наведення порядку в роботі одеської митниці, ремонт доріг, боротьба з корупцією
Якщо ми подивимося на досвід країн Східної Європи, то побачимо, що така залежність стала для них справжнім двигуном реформ, які в результаті зробили ці країни більш потужними, а отже незалежними. До слова, одна з складових успіху Лі Куан Ю – автора Сінгапурського чуда – це право громадян Сінгапуру на судову апеляцію в Юридичний комітет Лондона як кінцеву інстанцію. А знамените на весь світ Бюро з розслідування випадків корупції також було створене ще за часів британського правління, а за часів Лі Куан Ю – лише отримало надзвичайні повноваження”, – написав на своїй сторінці у Facebook політолог Сергій Таран.
Кому нині справді є над чим задуматись, так це прем’єрові Арсенію Яценюку. Чи стане Саакашвілі його наступником? Передумови для цього є, але все залежатиме від успіху на Одещині. “Курчат восени рахують”, і це правило нині в усіх сенсах підходить до Саакашвілі. Восени відбудуться місцеві вибори, і щоб втримати регіон, не дати там шасну реваншистам від минулого режиму, до виборів мають бути хоч якісь здобутки. А вже після цього треба дивитись, що до осені буде з нинішньою коаліцією, а від того і з урядом. 
Не забуваймо про те, що на Україну чекає децентралізація і таких посад, як голови ОДА, взагалі може не бути. Порошенко про це знає і цілеспрямовано призначає політика рангу Саакашвілі в ОДА на кілька місяців? Тоді або ОДА не ліквідовуватимуть, або це ще одне підтвердження того, що  Саакашвілі справді вибрав Одещину за трамплін і починає готувати тили до часу ротацій в уряді. 
В будь-якому випадку поки критикам і прихильникам Саакашвілі в Україні треба просто почекати і коментувати вже результати його роботи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7488 / 1.63MB / SQL:{query_count}