Рада конфліктів і блокувань

“Пошта” проаналізувала, чим запам’яталася друга сесія парламенту VII скликання

Вже сім місяців працює нове скликання парламенту. Якщо, звичайно, це можна назвати роботою. За цей час наші обранці встигли провести дві сесії. А ще потрібно згадати численні блокування роботи Ради… І якщо підсумки першої сесії ВРУ VII скликання “Пошта” вже підбивала, то нині, коли депутати пороз’їжджались у відпустки, настав час аналізувати результати другої сесії.
Загалом потрібно зазначити, що чи не всі українські політичні експерти ще після оголошення результатів виборів одноголосно заявляли: “Раду лихоманитиме!”. Упродовж останніх місяців ми побачили, як сильно. І навряд нині пересічний виборець задоволений вищим законодавчим органом своєї країни. 
Упродовж другої сесії парламент VII скликання продовжував себе дискредитувати. При цьому низка безпрецедентних провокацій (позбавлення мандатів через суд, виїзні засідання ВРУ), з огляду на нинішню політичну кризу, в майбутньому може стати нормою. Так само, як нормою вже стало “тушкування” народних депутатів.

Блокували, блокували і знову…

Чи не єдиною великою перемогою опозиції у нинішньому парламенті стали результати її боротьби за персональне голосування. Так, “кнопкодавство” і досі зустрічається, але не настільки масово. До того ж опозиціонерам неодноразово вдавалося домогтися переголосування стосовно окремих питань після фіксації порушення регламенту. 
Опозиція добилася і того, що депутатів, картки яких не зареєстровані, вилучають із зали. Варто зауважити: запровадження сенсорної кнопки їй поки не вдалося домогтися. За попередніми домовленостями, нову систему для електронного голосування мали б запустити вже під час третьої сесії ВРУ сьомого скликання, тобто десь у вересні. Тоді й побачимо, чи не забули опозиціонери всі свої вимоги щодо персонального голосування, за яке Раду блокували упродовж 17 днів. Саме через це блокування друга сесія відкрилася невчасно (не 5, а 22 лютого), а експерти та політики всерйоз почали говорити про можливість розпуску парламенту.
Позбавлення мандатів нардепів через суд в історії України відбулося вперше
Наголосимо: перманентні блокування тривали упродовж всієї другої сесії. Для цього опозиція знаходила найрізноманітніші приводи. Йдеться і про київські вибори, і про позбавлення мандата нардепа Сергія Власенка, захисника Юлії Тимошенко (окрім нього, мандатів позбулись мажоритарники Павло Балога та Олександр Домбровський), і навіть про те, що Президент Янукович особисто не прийшов у Раду зі своїм щорічним посланням.

Без мандатів

Позбавлення мандатів нардепів через суд в історії України відбулось уперше. Воно вже стало прецедентом після того, як ВАСУ у лютому переглянув результати минулорічних виборів на округах Павла Балоги й Олександра Домбровського. Щоправда, лише 2 липня спікер Володимир Рибак доручив анулювати депутатські картки Балоги та Домбровського.
Далі був опозиціонер Сергій Власенко. З ним все відбулося набагато швидше: упродовж двох тижнів березня і мандат забрали, і нового депутата замість нього зареєстрували. “Батьківщина” не захистила Власенка, а Роман Стаднійчук, який прийшов на його місце за списком, у результаті виявився “тушкою”. До речі, не першою і не останньою...
У результаті таких судових рішень ВРУ сьомого скликання, яка і так є “неповноцінною” (у ній працює 445, а не 450 парламентарів) недорахувалася ще двох депутатів. Тепер повторні вибори потрібно проводити не в п’яти, а в семи “проблемних” округах. До речі, влада й опозиція так і не змогли узгодити це впродовж другої сесії. Тож питання цих виборів, як і виборів у Києві, залишатиметься причиною конфліктів у Раді під час наступної сесії.
Активність депутатів Львівщини.
Сесія I
Активність депутатів Львівщини.
Сесія II
поглянути ближче поглянути ближче

Попрацювали на Банковій

Ще одним прецедентом, який впливатиме на майбутнє українського парламенту, стало його виїзне засідання 4 квітня. Тоді “регіонали” разом із комуністами й “тушками” всупереч регламенту зібралися в актовому залі будівлі парламентських комітетів на Банковій, 6/8. Ухвалювали закони, навіть змінювали бюджет. Опозиція назвала такі дії путчем та порівняла їх із ДКНС 1991 року. Зазначимо: хоча суд і визнав виїзне засідання законним, більшості таки довелося шукати компромісу із опозицією щодо ухвалених на ньому питаннях. Деякі закони, ухвалені на Банковій у першому читанні, потім під куполом Ради провалилися і їх зняли з розгляду.
До речі, так і не відомо, чи справді 4 квітня на Банковій зібралася більшість депутатів ВРУ. Списки із мокрими печатками учасників виїзного засідання апарат Ради не оприлюднив, а на всі запити журналістів спікер Володимир Рибак та низка представників Партії регіонів відповідали лише пустими обіцянками.
Цілком очевидним залишається й те, що тепер погрози виїзним засіданням стануть звичною практикою більшості у боротьбі з блокуванням опозицією Ради. У моменти загострення парламентської кризи виїзне засідання може навіть повторитися – перший крок до цього вже зроблено.
Підсумки першої сесії ВР сьомого скликанняПідсумки другої сесії ВР сьомого скликання
поглянути ближчепоглянути ближче

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7411 / 1.59MB / SQL:{query_count}