Вірус під контролем?

Наскільки Львівщина готова до спалаху епідемії COVID-19 та як поводитись, якщо виявив симптоми у себе

Епідемія коронавірусу може охопити приблизно дві третини населення світу. Якщо її не тримати під контролем! Такий прогноз зробив Габріель Люнг, провідний епідеміолог громадської охорони здоров’я Гонконгу, повідомляє Українська правда, посилаючись на The Guardian.
Україна намагається контролювати ситуацію вже близько тижня, відколи запровадили загальнонаціональний карантин. Зокрема, на Львівщині за цей час визначили перелік медзакладів, де надаватимуть допомогу пацієнтам із ознаками гострих респіраторних захворювань: Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня, Львівський обласний госпіталь інвалідів війн та репресованих ім. Ю. Липи та 8-ма міська клінічна лікарня Львова. Сьогодні деякі з них уже готові приймати пацієнтів, інші перебувають у процесі підготовки. Крім того, є низка резервних госпітальних баз.
Зі слів медиків, із якими поспілкувалась «Львівська Пошта», зараз існує два основні майбутні ризики: дефіцит засобів індивідуального захисту та нестача апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ), які потрібні пацієнтам із особливо складними формами прояву коронавірусу.
Скільки таких апаратів сьогодні є на Львівщині? Чи достатньо одноразових масок? Куди звертатись, якщо виявив симптоми вірусу в себе чи рідних? Ці питання турбують усіх українців, зокрема мешканців Львівщини. Тому ми дізнались відповідь на них. Контролюйте ситуацію разом із «Львівською Поштою»!

До шести людей із підозрою на вірус за день

COVID-19 поширюється досить швидко, послідовний інтервал для вірусу – приблизно 5-6 днів. Василь Обранець, головний лікар 8-мої міської клінічної лікарні, розповідає «Львівській Пошті», що медики готуються до певного підвищення рівня захворюваності. Пояснює, що цього навчив досвід Італії. Доказом таких припущень є те, що на ранок 16 березня у Львові було зафіксовано вісім пацієнтів із підозрою на коронавірус. Вже 17 березня цей показник зріс до 14 осіб. Усі пацієнти різного віку, усі повернулися з-за кордону, мають респіраторне захворювання середньої або легкої форми. Нині жоден не потребує підключення до апарату штучної вентиляції легень. Пацієнти перебувають у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні, їм провели тести, які відправили на діагностику в Київ. Адже лише там є тест-системи, які визначають захворювання на 1-3 день від перших проявів симптомів. Якщо там фіксують та підтверджують випадок захворювання, весь цей матеріал скеровують у міжнародну лабораторію на ще одне підтвердження.
Нині у Львові та на Львівщині потрібної кількості одиничних тестів на визначення коронавірусу немає. Влада працює з компаніями щодо закупівлі тестів, тримає контакт з Південною Кореєю, бо за порадою ВООЗ саме китайські, італійські та південнокорейські тести є найкращими. Нещодавно за позабюджетні міські кошти придбали 25 експрес-тестів, 10 із них передали в інфекційну лікарню. Вони діагностують захворювання на коронавірус на 5, 7, 14 день від початку хвороби.
«Тест не працює одразу після того, як людина закашляла, а лише через певний час. Із тих 14, яких госпіталізували, у двох пацієнтів термін захворювання вже був п’ять днів, тому їм вчора провели експрес-тест, який не підтвердився», – повідомила Галина Слічна, заступниця мера Львова та керівниця міського штабу з оперативного реагування та ухвалення рішень щодо ситуації зі захворюванням на коронавірус.
У цей час мусимо вчитися на досвіді Італії та Китаю: люди мають вчасно реагувати на прояви вірусу, а медичні заклади – готуватись до можливої інтенсивної роботи. Тому медустанови Львівщини, які визначили базовими для лікування пацієнтів із коронавірусом переводять у монопрофільний стаціонар, звільняють від усіх пацієнтів. Львівська обласна інфекцiйна клінічна лікарня вже готова до прийому пацієнтів із підозрою на COVID-19.
«Якщо буде необхідність, то задіємо всю лікарню, всі палати. Максимальна кількість пацієнтів – 410 осіб, із них десять – на штучну вентиляцію легень. З хворими працюватимуть 72 лікарі-інфекціоністи. Допомагатимуть їм штатні медсестри та допоміжні працівники. Загалом 400 працівників медичного персоналу. У лікарні наразі є п’ять апаратів штучної вентиляції легень», – розповідає «Львівській Пошті» Сергій Федоренко, головний лікар Львівської обласної інфекційної клінічної лiкарні.
Інфекційна лікарня прийме на себе удар першою. Якщо на Львівщині налічуватиметься близько 300 хворих – підключать інші медзаклади: спершу Львівський обласний госпіталь інвалідів війн та репресованих ім. Ю. Липи, а згодом 8-му міську клінічну лікарню Львова.
«До четверга, 19 березня, плануємо звільнити всі палати Восьмої клінічної лікарні. Готуємо персонал, забезпечуємо його засобами індивідуального захисту. Повністю готуємо лікарню до можливої госпіталізації. Сьогодні мовиться про прийом від 350-400 людей, є 16 апаратів штучної вентиляції», – каже головний лікар 8-мої міської клінічної лікарні.
Загалом на Львівщині є близько 80 справних апаратів штучної вентиляції легень. Усіх їх централізують до установ, які першими прийматимуть пацієнтів із коронавірусом. Далі по потребі їх розподілятимуть резервними госпітальними базами. Львівська ОДА також оголосила закупівлю 20 апаратів ШВЛ. Крім того, очікує на закупівлю декількох апаратів коштом благодійної допомоги. До середини квітня мають повністю забезпечити усі потреби для швидкого реагування.
«Також Львівщина отримала 660 тисяч хірургічних масок, два нові апарати штучної вентиляції легень, чотири оксигенатори, 73 інфузомати, 73 пульсоксиметри та 60 апаратів для ручної вентиляції легень», – додає Андрій Васько.
Галина Слічна також додала, що сьогодні в міських медичних установах є більше 100 апаратів ШВЛ. Однак одномоментно можливо задіяти лише 40, за потреби – 50. Також у міських лікарнях недостатня кількість одноразових костюмів біологічного захисту. Однак завдяки співпраці з підприємцями вдалося домовитись про ще 2000 одиниць додатково. Крім того, місто шукає медичних волонтерів, які зголосяться допомагати у випадку поширення епідемії. Волонтером може стати людина з медичною освітою. Інформацію про це відстежуйте на сайті Львівської міськради.
Мешканців Львівщини просять зайвий раз не відвідувати закладів охорони здоров’я, адже цим ви наражаєте себе на небезпеку.

Симптоми збігаються: що робити?

Як відомо, три основні симптоми коронавірусу – це гарячка, сухий кашель та ускладнене дихання (задишка). Вони можуть проявитися від 2 до 14 днів після зараження. Медики наголошують: якщо помітили у себе подібні ознаки хвороби, насамперед самоізолюйтесь, обмежте контакти з іншими людьми та користуйтесь захисною маскою. Важливо, що маски рекомендують використовувати лише людям із ознаками ГРЗ/ГРВІ та тим, хто доглядає за пацієнтами зі симптомами COVID-19. Хірургічні маски, які пропонують у аптеках, одноразові. Їх потрібно міняти дуже часто – кожні дві години.
«Якщо людина виявила у себе початкові симптоми вірусу, то має сконтактувати зі сімейним лікарем телефоном. Він визначає подальшу тактику. Якщо ж стан здоров’я різко погіршився, потрібно викликати екстрену медичну допомогу (103), яка з’ясовуватиме ситуацію вже на місці та скеровуватиме ймовірних інфікованих до медичного закладу», – пояснює Наталія Тімко, головна епідеміологиня Львівщини.
Наголошуємо, що не варто відразу викликати екстрену допомогу в разі незначного погіршення стану здоров’я: невисока температура, легкий нежить. Контактуйте зі сімейним лікарем. Потрібно розуміти, що сьогодні кількість викликів екстреної швидкої допомоги зросла вдвічі: щодоби медики отримують від 12 до 20 звернень із підозрою на коронавірус. До слова, до кінця цього тижня усі карети швидкої допомоги забезпечать потрібними засобами захисту.
Сімейний лікар оглядає пацієнта. Якщо ж температура тіла пацієнта сягає критичних рівнів, від 39 до 40 градусів, скеровується вказівка до швидкої медичної допомоги про потребу виїзду до хворого.
«Пацієнтів госпіталізують до боксованих палат, які мають вхід та вихід із вулиці та забезпечені своїми санвузлами. Це потрібно для того, щоб досягти максимальної ізоляції. Для дослідження у хворого відбирають два мазки: з горла та носоглотки. Можливо, ця процедура трохи болюча, але необхідна. Матеріал скеровують до Львівського обласного лабораторного центру, а згодом до Центру громадського здоров’я МОЗ України», – веде далі Наталія Тімко.
Що потрібно хворому? Ліжко та постіль. А медики мають працювати зі засобами індивідуального захисту – одноразовий халат, рукавички, маска або респіратор, захисні окуляри або щиток.
«Бажано, щоб у палаті перебував один хворий. Утім, якщо хворих ставатиме більше, то їх розміщуватимуть у палати по двоє чи троє. Сусіди повинні мати однаковий діагноз. Наразі людей з підозрами направляють Львівської обласної інфекційної лікарні», – додає епідеміологиня.
Якщо людина приїздить з-за кордону, вона має заповнити гугл-форму на сайті Департаменту охорони здоров’я. Таким чином українці допомагатимуть уповільнити поширення вірусу, а медики матимуть більше часу, щоб взяти під контроль кожну деталь. Адже після заповнення форми медики встановлюють активне медичне спостереження за пацієнтом.
Був випадок, коли екіпаж швидкої допомоги виїхав до пацієнта з Перемишлян без засобів захисту. Це трапилось, тому що пацієнт не попередив медиків та сімейного лікаря про те, що напередодні був за кордоном. Про це не повідомили навіть під час огляду бригадою. Таким чином ви наражаєте на небезпеку оточення. Повідомляти про повернення з-за кордону потрібно завчасно!
Василь Обаранець, головний лікар 8-мої міської клінічної лікарні Львова:
– Наша лікарня задіяна на третьому рівні. Мовиться про допомогу складним пацієнтам, які матимуть ускладнення захворювання на коронавірус. Через те, що у нас є централізовано кисень, потужне реанімаційне відділення та можливість підключення більше 50 точок кисневих апаратів, нашу лікарню визначили як базу. Ми передбачаємо, що зможемо забезпечити можливість штучної вентиляції легень для 40-50 осіб. У нашій лікарні є кардіологи та неврологи, які працюватимуть під час карантину. Це важливо, адже найтяжчі хворі на коронавірус обтяжені або неврологічними, або кардіологічними проблемами. Чому потрібен карантин? Чому оголосили, що найбільш уразливими є люди після 60 років? Це все пов’язано. Діти та молодь, яка сьогодні не ходить до навчальних закладів, практично знижує ризик ураження своїх батьків чи дідусів. Адже діти у цьому випадку є переносниками вірусу та можуть стати у багатьох випадках фатальними для своїх родичів. Піклуйтеся про своїх рідних, а найголовніше про бабусь та дідусів. Проводьте час разом у сімейному і, важливо, домашньому затишку!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8832 / 1.66MB / SQL:{query_count}