Мільйон із полум’я

Для понад шести сотень дерев'яних церков та дзвіниць Львівщини цьогоріч нарешті закуплять вогнегасники, охоронно­протипожежну сигналізацію. Деревину святинь просочать спеціальною рідиною

Для понад шести сотень дерев'яних церков та дзвіниць Львівщини цьогоріч нарешті закуплять вогнегасники, охоронно­протипожежну сигналізацію. Деревину святинь просочать спеціальною рідиною

Один мільйон гривень мав би врятувати дерев'яні церкви Львівщини від можливих пожеж. Саме таку суму на папері виділили депутати облради з бюджету області на збереження пам'яток дерев'яної сакральної архітектури. За ці кошти у 2009­му мають придбати вогнегасники, спеціальну рідину, якою просочуватимуть деревину в храмах, відповідно, виконати роботи із протипожежної обробки дерев'яних конструкцій, а також встановити охоронно­протипожежну сигналізацію. Контроль за цими роботами делегували безпосередньо голові Львівської облради Мирославу Сенику.

Львівські вогнеборці кілька років поспіль акцентували увагу священиків, церковних комітетів та громад на неналежній протипожежній безпеці релігійних споруд та потребі обов'язкових заходів задля недопущення лиха. На жаль, їхніх наполегливих зауважень віряни майже не чули. А можливо, і не хотіли чути. Поза тим, полум'я швидко нищило унікальні дерев'яні храми.

Як повідомив "Пошті" працівник прес­центру управління МНС у Львівській області Віталій Туровцев, серед головних причин пожеж у церквах - застаріле і небезпечне електрообладнання або ж людська недбалість (як­от, залишена запаленою свічка). На просочуванні ж деревини спеціальною протипожежною рідиною спеціалізуються лише приватні фірми, а ось обласні еменесники надаватимуть необхідну консультаційну допомогу. "Збиратимемо й кущові наради для сільрад, де надамо усі важливі рекомендації. Звісно, згодом проконтролюємо виконання протипожежних робіт", - каже пан Туровцев.   

За порятунок та відновлення однієї зі старовинних дерев'яних церков, як вже писала "Пошта", своїми акціями взялися студенти Львівського університету банківської справи. Мова йде про храм св. Михайла  (XVII ст.) у с. Кути, що у Буському районі Львівщини (на фото). Він унікальний тим, що збудований без жодного цвяха та був накритий ґонтом (дерев'яним накриттям). Директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький сподівається, що кутівська церква (її зачинили ще 1961 року) стане початком туристичного маршруту дерев'яними церквами України та окрасою маршруту "Золота підкова". На базі цієї церкви створять перший в Україні Храм пам'яті, і вже розпочався збір інформації для цього. Як зазначила "Пошті" керівник прес­служби університету Наталія Кузьма, сьогодні вже зібрано 217 тис. 500 грн. Так, останні 500 грн зібрали у стрийській СШ №7. Гроші потрібні для перекриття даху церкви, встановлення охоронно­пожежної сигналізації. Підготовчі роботи вже проведені. До Кутів майстри привезли ґонту для перекриття даху та усе необхідне для робіт. Вони повністю замінять й балки, які прогнили, та проведуть роботи з підкріплення. Планують все зробити оперативно. Власне у храмі вся деревина буде просочена вже згаданою спеціальною рідиною. Керуватиме ж роботами майстер з Івано­Франківщини, керівник приватного підприємства "Талант­ІТК" Іван Кіф'як. 

Суб'єктивний погляд
Василь Івановський, начальник управління охорони культурної спадщини Львівської ОДА:
– Мільйон гривень – це досить суттєва допомога для порятунку та збереження для майбутніх поколінь дерев'яних храмів та дзвіниць  регіону (а таких понад 600) від можливих пожеж. Щоправда, наразі ці кошти ще не перераховані. Звісно, найкраще було б усі ці роботи проводити влітку в сонячну погоду, а не під час дощів восени. Орієнтовно ж до праці приступлять у серпні-вересні. Адже час забере оголошення та проведення тендерів, на яке піде максимум два місяці. Найближчим часом у церковні деканати роздамо щойно видану за кошти управління книжку-порадник про збереження сакральних споруд. За основу взяли поради, як уберігають від руйнації, пожеж та пограбувань храми у Польщі. Власне їх переклали з польської на українську мову.

Марія Христинич,
голова комісії культури, духовного відродження, ЗМІ та туризму Львівської облради:

- Виділені 1 млн грн - це значний поступ та велике досягнення до порятунку від вогню  дерев'яних храмів Львівщини. Остання пожежа, що сталася у с. Угольня Стрийського району, де вщент згорів дерев'яний храм, врешті­решт спонукала депутатський корпус одноголосно прийняти рішення про виділення згаданої суми на збереження церков. Відповідно, начальник фінансового управління Львівської ОДА Олег Демків має відшукати ці кошти зі загального фонду чи з бюджету розвитку обласної скарбниці. Депутатський корпус вперше виділив таку велику суму на поміч храмам. Для прикладу: торік на дерев'яні храми в обласному бюджеті передбачили лише 150 тис. грн, на цей рік - ще менше (100 тис. грн). З іншого боку, ще жодну особу не притягнули до кримінальної відповідальності за спалені дерев'яні церкви, ще по жодному випадку підпалу церков на Львівщині не знайдено і не покарано винних! Але ж були випадки, що вогонь до храмів заносили ззовні. На жаль, у 2008 - 2009 рр. в області згоріло вже кілька дерев'яних церков. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7602 / 1.59MB / SQL:{query_count}