“Кожна видатна особистість у певному сенсі є лабіринтом”

На базі книги “Франко від А до Я” створили виставку, яка увесь жовтень мандруватиме Віднем, Будапештом, Любляною та Загребом. Львів’яни зможуть відвідати виставку навесні 2020 року

Нині Дім Франка – музей, який руйнує стереотипи! Команда музею постійно намагається модернізувати програму. Минулої осені там почала діяти програма “Франко: наживо”, яка дозволила відвідувачам більше дізнатись про Івана Франка завдяки театралізованим екскурсіям “Візит до Франків” та “Франчата про тата”. Відтоді й стандартна екскурсія під назвою “Живий будинок” супроводжується різноманітними звуками, що створюють ефект присутності мешканців у будинку.
Цієї осені команда музею пішла ще далі. Книжка “Франко від А до Я” стала 3D-об’єктом, на її базі створили виставку-лабіринт завбільшки з будинок. Площа проєкту Franko from A to Z – 66 квадратних метрів.

Не було б Franko from A to Z, якби не “Франко від А до Я”

Проєкт Franko from A to Z реалізується Львівським національним літературно-меморіальним музеєм ім. І. Франка за підтримки Українського культурного фонду, розповів співавтор проєкту Franko from A to Z Богдан Тихолоз.
“Це не перший, і, сподіваюсь, не останній наш проєкт, який реалізуємо спільно з УКФ. Щиро вдячні не лише за кошти, які потрібні на реалізацію культурних ідей, а передусім за увагу до нових та креативних проєктів, які здатні презентувати свіжий погляд на українську культуру. Що ж це за проєкт Franko from A to Z? Це книжка, яка “дістала ноги” і навіть колеса. Це книжка, якій нудно було стояти на полиці, яка вирішила помандрувати. Бо, власне, й головний герой цієї книжки був великим мандрівником, йому не сиділось на місці, він завжди кудись їздив, мандрував. Хто це – ні для кого не секрет, бо його прізвище є і у назві проєкту, і у назві нашого музею. І не лише у назві, бо хотіли б, щоб музей Івана Франка був місцем, де живе Франко, де він розкривається перед відвідувачами і продовжує їх дивувати. Проєкт Franko from A to Z має на меті здивувати Франком, дивуватися йому та дивуватися разом із ним”, – наголошує Богдан Тихолоз.
Із його слів, цей проєкт почався з книжки. Не було б Franko from A to Z, якби не “Франко від А до Я”.
“Маю за честь бути причетним і до цієї книжки, і до цього проєкту. Також хочу подякувати Видавництву Старого Лева та творчій студії “Аґрафка”. Саме завдяки нашій плідній співпраці ця книжка “вистрелила” у 2016-ому, зібравши щедрий врожай книжкових премій на різних конкурсах. Певен, що жива та книжка, яка здобуває подальше життя не лише у читацькому сприйманні, але здатна переростати саму себе. Дім Франка – це передусім місце, де почуваєш себе, як вдома. Однак музей Франка – це інституція, яка прагне переростати саму себе. Саме тому нам у наших креативних сновидіннях явилась ідея перетворити книжку на лабіринт. Бо, зрештою, кожна видатна особистість у певному сенсі є лабіринтом. Коли говоримо про таку масштабну постать як Іван Франко, то безсумнівно він – людина-лабіринт”, – каже Богдан Тихолоз.

3D-об’єкт завбільшки з будинок

“Наша ідея полягала у тому, щоб перетворити книгу на 3D-об’єкт завбільшки з будинок. Не певен, чи хтось в Україні перетворював книжку на 3D-об’єкт площею понад 60 квадратних метрів. Однак нам і цього виявилось мало, бо ми вирішили, що цей будинок мусить мандрувати. Мандрівний будинок – це ще одна наша творча варіація. Бо нам захотілось, щоб не лише львів’яни могли більше дізнатись про Франка, але й люди з-поза меж України більше довідались про цю видатну постать. Іноді пізнання варто починати саме з абетки. Із простих, істинних фактів, які закладають певний фундамент. Ми хотіли, щоб Іван Франко, Дім Франка, а також українська культура постали у сприйманні жителів європейських країн як дуже тепле та сучасне явище”, – наголошує Богдан Тихолоз.
Із його слів, цей проєкт втілений за принципом абетки, але англомовної. “Книга “Франко від А до Я” перетворилась на каталог мандрівної виставки-лабіринту Franko from A to Z. Окрім цього, для німецькомовної аудиторії, яка дуже важлива для нас, створили також окремий каталог. Видання англійською та німецькою мовами подібні до українського видання, але не тотожні йому. Одразу скажу, що на цьому ми не зупинилися. Маємо уже хорватський переклад, працюємо над іспанським. Маємо надію, що цей проєкт матиме продовження”, – каже Богдан Тихолоз.

Мандрівка чотирма європейськими містами

“Насправді ідея перетворити книжку на лабіринт – божевільна! Однак приємно здивований, що таки вдалось її реалізувати. Бо перетворити книгу на 3D-об’єкт – це неймовірно! Коли працювали над цією книгою, то навіть подумати не могли, що вона буде перекладена англійською, німецькою мовами. Певен, що це вдалось зробити, бо кожен із команди по-справжньому загорівся цією ідеєю!” – каже ілюстратор, співзасновник творчої студії “Аґрафка” Андрій Лесів.

Виставка-лабіринт Franko from A to Z мандруватиме європейськими містами близько чотирьох тижнів.
“Виставка мандруватиме такими містами, як Будапешт, Відень, Любляна, Загреб. Для кожного міста підготували путівники тою мовою, якою презентуватимемо виставку. Отже, хочемо налагодити контакт і якнайдоступніше презентувати нашу виставку за кордоном. Ми орієнтуємось не лише на українську діаспору. Хочемо представити Івана Франка усій європейській спільноті. Адже постать Івана Франка – це фокусна, перехресна постать між Україною і Європою. Наш головний меседж – це те, що Україна є частинкою Європи не лише у гаслах. Насамперед це культурний процес. Знаємо, що сам Франко доклав до цього неймовірних зусиль. Знаємо про його перекладацький талант. Тобто Франко представив українцям спадок європейської культури, що, власне, й нам дозволяє перебувати у цьому контексті спільних цінностей. Тобто цей проєкт – це не лише презентація постаті Франка, це також презентація української культури, залучення європейців у наш культурний простір”, – наголошує менеджерка проєкту Franko from A to Z Тетяна Продан.
Подробиці щодо перебування виставки шукайте на Facebook-сторінці проєкту Franko from A to Z.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8087 / 1.6MB / SQL:{query_count}