Порадня для бійців: вислухають і допоможуть

Із травня 2016-го у Львові працює Центр надання послуг учасникам бойових дій. Що пропонують бійцям та їхнім сім’ям і з якими питаннями сюди найчастіше звертаються

фото: Олег Огородник (3)
Понад два роки у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій надають комплексну допомогу з різних питань тим, хто повертається з війни та їхнім родинам. На вул. Пекарській, 41 центр працює від жовтня 2016-го. Попередньо п’ять місяців він фактично функціонував у приміщенні Личаківської районної адміністрації.
Перед відкриттям центру як окремої структури, що підпорядковується міській раді, закладали певну концепцію та принципи його подальшої роботи. Передбачалось, що це буде майданчик для спів­праці з органами влади, місцевого самоврядування, волонтерами, соціально відповідальним бізнесом, благодійними, громадськими та релігійними організаціями.
За два роки роботи центру вже можна озиратись назад і зробити певні висновки щодо успіхів та невдач. Тож чи працює сьогодні він за первинними принципами, чи кожен, хто звертається туди по допомогу гарантовано її отримує?
Зі слів міських обранців, все-таки 85% тих, хто туди навідується, залишаються задоволеними. Та є й інша думка, що цій установі потрібно більше самостійності.

Щодня по півсотні відвідувачів

Центр надання послуг – це установа, де можна отримати комплексну допомогу та усю необхідну інформацію в одному приміщенні. Там надають інформаційні, соціальні, психологічні та юридичні послуги бійцям та їхнім сім’ям, допомагають у працевлаштуванні, скеровують на оздоровлення, організовують освітні, культурні та розважальні заходи і проекти. Також центр приймає документи на міські програми соціального захисту бійців АТО та членів їхніх сімей. До слова, такі центри працюють ще в Дніпрі та Кропивницькому.
Зараз у центрі працює 13 осіб. Попередньо було домовлено, що певні посади займатимуть лише учасники АТО та члени їхніх родин.
Наприкінці серпня у місті Лева було зареєстровано 5360 учасників бойових дій. Тоді як користувачами міських програм є понад 3500 військових, каже Наталія Мазурок, заступник директора Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій. У центрі констатують, що в середньому щодня за певною допомогою туди навідується від 40 до 60 осіб. За цьогорічною статистикою від початку року найбільше надали саме інформаційних послуг (майже 6 тисяч із 13,5), а потім юридичних та психологічних. Тоді як 28 осіб скеровано на оздоровлення і ще такій кількості допомогли у працевлаштуванні.
“Все-таки зараз у бійців проблем з оформлення документів на виплату пільг, які передбачені законом вже немає. Більше приходять до нас конкретно за отриманням соціальної допомоги, яку надає місто як додаткові гарантії. Або цілеспрямовано навідуються у центр на прийом до юриста або психолога”, – розповідає “Львівській Пошті” Наталія Мазурок.
Співрозмовниця вважає, що основну концепцію, яку закладали на початках в роботу центру, таки вдалося реалізувати. Щодо зауважень депутата Львівської міськради Віталія Свінціцького (див. нижче) Наталія Мазурак дещо погоджується з певними моментами, але й додає, що як таких обмежень центр не відчуває. Водночас, як зазначає співрозмовниця, центр мало популяризований, бо далеко не всі у місті і за його межами знають або не до кінця розуміють, чим саме може допомогти центр надання послуг учасникам бойових дій. Тож роздумують над персональним сайтом. А поки останні новини можна відслідкувати на їхній Facebook-сторінці.

Візія розвитку: перехід в електронний формат

Працівники центру зізнаються, що надалі хотіли б, аби цей центр ставав майданчиком ще більших можливостей. Зокрема, роздумують над тим, щоб  значну частину роботи центру перевести в електронний формат.
“Цього тижня мали стратегічне планування щодо роботи центру на наступний рік. З аналізу попередніх років своєї діяльності розуміємо, що бійці мають якомога менше часу витрачати на паперову роботу, консультації і  мати більше змоги вирішувати певні питання через Інтернет. Можливо, будуть створені електронні кабінети ветерана, як це працює в Америці чи Чехії. Через такі кабінети військовий може замовити довідку, побачити усі доступі пільги, програми для нього. Також надалі хотілось би проводити більше масових заходів”, – зазначила нашому виданню Софія Дубик, фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій.
Також вона зазначає, що цього року до Дня Святого Миколая у Центрі надання послуг учасникам бойових дій готують великий захід з подарунками та атракціями для всіх дітей учасників АТО. Раніше охоплювали лише певні категорії дітей. Подробиці повідомлять згодом, після 20 листопада. Також у 2019-ому у центрі планують більше співпрацювати з військовими частинами Львова.
“Оскільки є багато бійців, які служать у Львові та не є львів’янами, але зможуть користуватися послугами центру. Важливо те, що ми хочемо вийти за рамки надання лише матеріальної допомоги. Умовно кажучи, хочеться давати бійцям вудочку для ловлі риби, а не готову рибу”,– резюмувала Софія Дубик.

Що зараз пропонує для бійців центр?

“Львівська Пошта” у матеріалі “Важлива шпаргалка для бійців” (№43 (2055) за 2 червня 2018), детально писала про те, що бійці зі Львова та області мають можливість безкоштовно лікувати зуби, вивчати англійську, консультуватись з юристом, а також пройти навчання із провадження бізнесу. Окрім того бійцям та членам їхніх сімей передбачені чималі одноразові допомоги, які виплачують у певні дні.
Дещо конкретніше нагадаємо. Згідно місцевих програм соціального захисту бійців АТО у Львові для них передбачено житло та одноразову матеріальну допомогу у розмірі 100 тис. грн. Як повідомляє прес-служба ЛМР, 42 родинам виділили квартири у будинку, що на вул. Під Голоском. А станом на 2 листопада 1839 бійців АТО отримали матеріальну допомогу у розмірі 100 тис. грн.
Окремою програмою передбачено одноразову матеріальну допомогу львівським бійцям на дороговартісне лікування. “Щоразу намагаємось вдосконалювати, доповнювати програми, які попередньо добре працювали. Програма дороговартісного лікування торік поширювалась виключно на учасників АТО, а сьогодні вона поширюється на всіх членів родини бійця”,– пояснила Наталія Мазурок.
Передбачено також грошову компенсацію бійцям з інвалідністю I-III груп на реабілітацію або санаторно-курортне лікування. Розмір виплат становить  50 тис. грн, 15 тис. грн та 10 тис. грн.
У місті виплачують й щорічну одноразову матеріальну допомогу до Дня матері та Дня батька батькам осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в АТО. Йдеться про 5 тис. грн.
До Дня Святого Миколая виплачують одноразову матеріальну допомогу дітям (до 23 років) осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення під час участі в АТО – у розмірі 10 тис. грн. Також передбачена одноразова матеріальна допомога на оздоровлення дітей учасників АТО – від 2 тис. грн до 5 тис. грн. Якщо дитина потребує дороговартісного лікування, то йдеться про суму у розмірі 10 тис. грн.
Виділяють і грошову компенсацію на ремонт чи оренду житла деяким категоріям осіб. Зокрема, членам сімей загиблих та особам з інвалідністю І та  ІІ груп.
Є цікава програма тимчасового проживання для учасників АТО і членів їхніх сімей у Львові. Отже, забезпечують безоплатним проживанням тих, хто на довше приїжджає у місто у справах.
У центрі регулярно продовжують надавати й безкоштовну психологічну та юридичну допомогу бійцям та їхнім сім’ям. А щодо можливостей, як раніше це було, безкоштовно лікувати зуби, то Софія Дубик відповідає: “Безкоштовне лікування проводили за обласною програмою, на яку виділяли кошти з держбюджету. Донедавна програма не працювала. А місяць тому була інформація, що фінансування поновили”. Також бійці можуть і надалі можуть записуватись на курси англійської, які проводять у центрі.
Подробиці можна дізнатись у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій за адресою: вул. Пекарська, 41 або за телефонами: (032) 254-61-16, (067) 962-83-25, (063) 434-65-46. Електронна пошта: centr.ubd@gmail.com.

Як пройти комплексну реабілітацію бійцям?

В Україні функціонує мережа госпіталів ветеранів війни, де демобілізовані учасники  АТО/ООС можуть пройти комплексну реабілітацію – медичну, фізичну та психологічну. З листопада 2014 року, за даними МОЗ, комплексну реабілітацію пройшли понад 55 тисяч українських воїнів.

Три етапи до реабілітації

Ваш лікар на підставі історії хвороби та результатів аналізів може рекомендувати пройти  медичну, фізичну чи психологічну реабілітацію у регіональному чи підпорядкованому МОЗ України госпіталі.
Щоб пройти реабілітацію в одному з госпіталів, ветерану АТО/ООС необхідно:
1. Вибрати госпіталь згідно з місцем проживання та профілем захворювання (дивіться таблицю нижче).
2. Підготувати та надіслати пакет документів у департамент охорони здоров’я у вашій області (міста) або керівнику медичного закладу за місцем спостереження: разом із заявою надати результати аналізів і виписку з історії хвороби. Це потрібно для того, щоб знати в яке відділення (травматології, неврології тощо) госпіталізувати людину. А також потрібно копію документу, що підтверджує статус учасника АТО/ООС.
3. Одержати відповідь, за необхідності пройти лікарсько-відбіркову комісію та пройти реабілітацію.
Найчастіше учасники АТО/ООС забезпечуються путівками в госпіталі першочергово. Зазвичай протягом 30 днів ветерани одержують або лист з інформацією, або вже саму путівку/направлення на реабілітацію, де вказана дата початку та тривалість реабілітації.
Зверніть увагу, що варто взяти з собою результати аналізів і виписку з історії хвороби в лікувальний заклад.
Медичну, фізичну та психологічну реабілітацію демобілізовані учасники АТО/ООС можуть пройти як у регіональних госпіталях, так і в закладах, що підпорядковані МОЗ України. Адреси установ шукайте за посиланням.

Ветеранів АТО запрошують на співбесіду з роботодавцями

Впродовж трьох днів – 27, 28, 29 листопада – у Львові триватиме проект “Ветерани: від діалогу до працевлаштування”. Зокрема, 27 та 28 листопада лекції та тренінги проводитимуть з 10.00 до 18.00, а 29 листопада – з 10.00 до 14.00. До проекту запрошують ветеранів АТО з Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей.
Тож ветерани АТО матимуть можливість поспілкуватися з топовими роботодавцями українського ринку та пройти перше інтерв’ю. Протягом 3 днів у всіх учасників буде унікальна можливість відвідати мотивуючі лекції від успішних ветеранів, отримати навички якісного спілкування з працедавцями, зрозуміти їхні очікування та підготувати себе до співбесіди. Проект реалізовують за фінансової підтримки Міністерства соціальної політики України, організатор – ВГО “Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО”.
Участь у проекті безкоштовна. Витрати на проживання та харчування покривають організатори. Для участі у проекті ветерани повинні заповнити реєстраційну заяву за поcиланням.
У разі проблем з реєстрацією просять телефонувати за номером: (063) 434-65-46 (Юлія).
Олена Пасевич, депутат Львівської міськради, радник міського голови з питань АТО:
– Щотижня в мене на прийомі в Центрі надання послуг учасникам бойових дій з дуже різними питаннями бувають власне бійці та члени їхніх родин. Веду для себе певний облік і скажу, що показник задоволеності звернень в мене на прийомі складає 85%. Думаю, це доволі високі цифри. Центр став багатофункціональним місцем, де адмініструють не лише міські програми супроводу учасників бойових дій. Там продовжують надавати багатопланові консультації з усіх питань: і державних програм, і юридичних консультацій та психологічної адаптації. Думаю, цей центр є надзвичайно корисний, як для учасників АТО, так і для членів їхніх родин. Оскільки я щотижня проводжу прийом громадян в цьому центрі, я спостерігаю і бачу роботу зсередини. Мені не видається, що в працівників центру мало ініціатив. Навпаки – їх іноді надто багато. Щодо закидів із залученням грантових коштів скажу, що цей центр – це комунальна установа, яка створена Львівською міською радою. Вона функціонує за кошти з бюджету міста, за кошти громади Львова. Бюджетним кодексом не передбачено, що бюджетна установа може залучати змішане фінансування. Так, центр міг би робити свій певний благодійний фонд. Але, до речі, проводилась сесія стратегічного планування в центрі, де були залучені представники громадськості, військових формувань і інші, де зазначили, це не варіант з фондом. В нас у Львові є вже багато різних прогресивних громадських організацій, які займаються захистом інтересів учасників АТО. Тут функціонал розмежований. Є відповідальність громади міста перед нашими захисниками і дуже приємно, що депутатський корпус завжди одноголосно підтримує ці ініціативи. Формально центр є в структурі підпорядкування міських департаментів, але по факту – це незалежна установа. І саме депутатський корпус центру надав такі повноваження. Якщо центр не матиме прямих зв’язків з міською радою, то він не матиме ніякого бюджету. Щоб ви розуміли, станом на 2018 рік бюджет міста передбачає понад 107 млн грн на програми для учасників АТО. Коли ми відкривали центр, то були першими. Отож, до нас щомісяця приїжджають з інших регіонів переймати досвід. Такий ініціативний центр є в Дніпрі з яким співпрацюємо. Також є центр в Кропивницькому.
Віталій Свінціцький, учасник бойових дій, депутат Львівської міської ради:
– На початках, коли тільки окреслювали концепцію роботи Центру надання послуг учасникам бойових дій, було бачення, що він має насамперед керуватися потребами та запитами від бійців. А не виконувати завдання по вертикалі, поставлені зверху міською радою. Хоча насправді працівники Центру більш ніж ініціативні та кваліфіковані, але не є самостійними у своїх рішеннях. Якісь ідеї можуть блокувати їхнє керівництво у міських департаментах. На мою думку, це мала б бути абсолютно автономна структура. Так, там проводять тематичні тренінги для бійців, семінари, курси англійської тощо. Але я не чув, щоби Центр залучав якісь грантові кошти чи співпрацював з міжнародними аналогічними організаціями. Він існує завдяки коштам, які виділяють з міської казни. Зараз Центр виконує більше посередницьку функцію, але не виступає як організатор того чи того дійства. Він повинен трансформуватись в більш самостійну структуру, де його працівники самостійно напрацьовуватимуть стратегію на рік-два наперед. На початках справді великі надії покладали на цей Центр. Після року-півтора його роботи багато хто з моїх друзів-побратимів скаржились, що він працює дещо необ’єктивно і вибірково… Казали, що це бюрократична машина. Ми ці питання піднімали, і попередні керівники залишили місце праці там. Нині подібних заяв не чую. Хоча й, відверто кажучи, не надто цікавився внутрішньою кухнею їхньої роботи.
Юрій Олійник, учасник бойових дій:
– Маю позитивний досвід співпраці з Центром надання послуг учасникам бойових дій у Львові. Скажу, що там зібралися розумні люди, які всіляко намагаються допомогти бійцям АТО як тільки можуть. Почав з ними співпрацювати у 2015-2016 роках. Самі до мене зателефонували і спочатку як фотограф долучився до одного з їхніх проектів, а потім почав відвідувати їхні тренінги, навчання. Зокрема, брав участь в Школі лідерства. Дуже добрий досвід отримав. Тепер часто туди заходжу просто в гості як до добрих друзів. Цікаво, що весною вони організовували туристичні походи в гори. Знаю, що й дітей залучають до походів. Додам, що з друзями мали певну ідею і звернулись до них за допомогою. Працівники центру одразу пішли нам на зустріч і без проблем готові були надати нам майданчик. Зі слів моїх знайомих, які туди зверталися, теж всі задоволені.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8503 / 1.74MB / SQL:{query_count}