Маніпуляція Небесною сотнею

У мерії вирішили “боротися” з хабарництвом і корупцією через білборди. Психотерапевти таке подання соціальної реклами називають некоректним, а самі львів’яни обурюються написами на щитах

фото: Андрій Польовий
Події в державі сколихнули свідомість українців. Героїзм наших людей вражає! Ми пам’ятатимемо його, і він надихатиме до подальшої боротьби. Цілком логічно, що таке соціальне явище відобразилось і в соціальній рекламі. 
У Львові наприкінці лютого з’явилися білборди, покликані вшанувати загиблих на Євромайдані. Одним з перших у місті з’явився плакат, на якому на чорному тлі зображено Герб України та жовто-блакитну стрічку. На щиті є і напис – “Небесна сотня. Герої не вмирають”.
Невдовзі у місті з’я­ви­лася й інша соціальна реклама, та вже з іншою метою, з новим посиланням. Саме вона і викликала в містян чимало обурення. У Львові стару систему суспільного життя, що поросла різноманітними пороками, беруться руйнувати, апелюючи до пам’яті про Небесну сотню. У місті з’явилося 40 білбордів, на яких на червоному тлі бачимо написи про корупцію, хабарництво та свавілля, а також слова “Ми загинули заради кращої України”.
“Ми загинули заради кращої України, а ти фальсифікуєш довідки, паркуєшся на тротуарах і газонах, перевищуєш швидкість, даєш чи береш хабарі, платиш за іспити, купляєш доньці планшет за бюджетні кошти, а синові машину, водійські права”, – такий основний месидж кидає у суспільство така соціальна реклама. Чимало містян обурило, що хтось сміє писати щось від імені Героїв, навіть слова, які, можливо, і є істиною – “Ми загинули заради кращої України”. Мовляв, живим не варто маніпулювати героїзмом померлих.   
Рекламою займалася міська рада. Як саме пропрацьовували ідею, “Пошті” розповіла Марта Іванишин, керівник відділу промоції міськради. “До групи, яка розробляла цю рекламу, були залучені різні люди з різних середовищ: медійники, громадські діячі, люди, що займаються велопромоцією, дизайнери. Кожен з них висловлював думку свого середовища, так би мовити… Роздумували над тим, що саме має змінитись у свідомості людей, аби вони по-іншому реагували на те, що відбувається в країні. Пропрацьовували основні повідомлення, які скеровуємо в суспільство, самі речення. Ось і отримали 8 основних послань… З психологами чи соціальними психологами стосовно цього не радилися. Все робилось дуже швидко, адже ми не могли залишитися осторонь тих подій, які відбувались, і тих людей, які загинули справді за кращу Україну”, – розповіла “Пошті” Марта Іванишин.

Не варто плутати грішне з праведним!


фото: Андрій Польовий
Містяни майже місяць обговорюють 8 різновидів щитів із такою соціальною рекламою. 
“Безперечно, це добре, що нам нагадують про наші гріхи, нас соромлять, адже ми вибудували таку систему, підтримували її, давали хабарі, купляли водійські права та інші довідки, студенти платили за оцінки… Це добре, що нам нагадують про це з білбордів. Але не варто плутати грішне з праведним, не можна маніпулювати Небесною сотнею. Загиблих Героїв треба згадувати пошепки, з повагою та шаною, треба пам’ятати той біль втрати і не маніпулювати ним. Їхні життя – жертви, але за свої гріхи відповідатимемо ми, кожен сам”, – каже львів’янка Мирослава.
Марта Іванишин розповіла, що, працюючи над цією рекламою, вони усвідомлювали, що, можливо, не всі її сприймуть. Хтось, можливо, називатиме це спекуляцією, та все ж обрали саме такий спосіб, саме такі слова, адже вони привертають увагу. “Ми розуміємо, що, можливо, є люди, які казатимуть, що це спекулювання на загибелі… Але ж у суспільстві існують ці речі... Хабарі, до прикладу. Але від кожного з нас залежить, яким буде наступний день.
Ми хочемо, щоби система змінилась, щоби те, що відбулося, не було даремним. Тому, можливо, й обрали такі провокативні слова. Вони провокують людину, викликають думку, запам’ятовуються. Соціальна реклама живе всього лиш 40 секунд. Людина їде, йде, бачить – і повинна вловити це послання. Наша реклама запам’ятовується, тому ми вважаємо її дієвою”, – зазначає Марта Іванишин  

Не надто коректні написи


фото: vk.com/tymochko
Натомість психотерапевт, доцент кафедри психології Львівського національного університету ім. І. Франка Лариса Дідковська таку рекламу вважає передусім некоректною… 
“Написи дійсно не надто коректні. Це таке переведення вектору! Адже слова писали не ті люди, які загинули. Коли ми декларуємо якісь їхні причини чи мотиви, то це означає, що ми вирішуємо за них. Тобто ми не знаємо насправді, що сказали б про це самі Герої. Ми використовуємо їх смерть, їх героїзм, користуємося тим, що ці люди не можуть заперечити. Користуватися пам’яттю про померлих нечесно”, – каже співрозмовниця. 
Психолог пояснює, що не варто в таких речах вдаватися до радикалізації, до однозначності, оскільки це робить світ чорно-білим, а він насправді різнобарвний. І суть героїзму загиблих хлопців значно більша. Вона інша. Тому не варто казати, що той героїзм був конкретно для того, того і того. Це підміна понять. 
Ми використовуємо їх смерть, їх героїзм, користуємося тим, що вони не можуть заперечити. Користуватися пам’яттю про померлих нечесно
Водночас Лариса Дідковська застерігає від надмірної ідеологізації, бо будь-яка надмірність породить явище полярне. А це вже можна використовувати для деструктивних справ. “На полюсах правди нема. Ані ідеологізація не є правильною стратегією сприйняття реальності, ані знецінення не є правильним. 
Тут – як у законі маятника: якщо гойдалку закидає в один бік, то з такою ж амплітудою її мало би відкинути в інший. Ця поляризація суспільства, яку зараз намагаються здійснювати, і є однією з маніпулятивних технологій. Якщо ми когось дуже ідеалізуємо, то, щоб це врівноважити, має відбуватися знецінення. Одні казатимуть: “Герої”. Інші: “Бандерівці, які палять дітей живцем”… І це буде другий полюс, друга крайність. А правда ж посере­дині...” — зазначає Лариса Дідковська.

Думка священика 


фото: Роман Шарій
Про те, що іменами загиблих Героїв маніпулюють, казав і капелан отець Павло Дроздяк. Тиждень тому на засіданні сесії Львівської міської ради він традиційно виступав перед депутатами, казав, що в житті українського народу сталася велика трагедія – загинули найкращі його сини і доньки.
“Небесна сотня мечем пробила наше існування”, – сказав капелан і додав, що нині іменами цих проведників, які загинули за краще для нас життя, дуже маніпулюють. Він закликав кожного задуматися над тим, що сталось.
“Кожен повинен визначитися для себе, чи буде він далі брати хабарі, принижувати і вбивати ближнього. Може бути безліч різних осіб на адміністративних посадах, але поки ми самі не змінимося, то нічого не зміниться. Ми хочемо змінити когось, але починати треба зі зміни самого себе”, – сказав отець Павло.

 40 днів від трагічних подій                         
У Львові 27 – 30 березня, на сороковини загибелі Небесної сотні,  відбудеться низка заходів, приурочених до вшанування пам’яті Героїв.
Під патронатом БО “Фундація духовного відродження”, волонтери якої збирають добровільні пожертви для підтримки родин, що втратили годувальників, буде проведено низку заходів, приурочених вшануванню пам’яті  загиблих Героїв Небесної сотні, які полягли на Євромайдані 18 – 21 лютого 2014 року. Зокрема, заходи відбуватимуться з 27 по 30 березня. Саме в ці дні минає 40 днів від тих трагічних подій, коли наші побратими полягли в бою за Україну та її кращу долю.
27 березня, 18.30 – концерт-реквієм класичної музики на львівському Молитовному Майдані у виконанні музикантів Євромайдану;
28 березня, 13.30 – панахида в гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла;
29 березня, 17.00 – концерт-реквієм класичної музики в залі палацу Потоцьких для членів родин полеглих і потерпілих;
30 березня, 14.30 – 15.00 – екуменічна панахида на львівському Молитовному Майдані.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8243 / 1.62MB / SQL:{query_count}