Терпіти чи карати?

Львів’яни все частіше нарікають на нахабство водіїв маршруток. Юристи радять скаржитися в міськраду та інспекцію з питань захисту споживачів. Психологи ж кажуть, що конфлікту можна уникнути

фото: Андрій Польовий
У місті не спадає напруга… Причиною, звісно, є політична ситуація в країні: страйки, мітинги, Євромайдани. Нікуди не дінешся і від проблем на роботі… Усе це впливає на емоційний стан людини. 
В кінці дня одні розчаровані, засмучені, інші ж навпаки – повні сил, енергії, подекуди і по-бойовому налаштовані. Львів’яни ж полюбляють виплескувати усе наболіле в транспорті, дорогою до дому. А там і для сварки причини завжди знайдуться. 

На що скаржаться пасажири?

В п’ятницю масла у вогонь підлила й погода. Деякі перевізники не були чомусь готовими до грудневого снігопаду. Схоже, у багатьох маршрутках не замінили резини, бо вони буксують на підйомах. Через це людям вчора зранку довелося годинами чекати на потрібну маршрутку. 
“Думала раніше приїхати на роботу. Але, коли прийшла на зупинку, була шокована: такої кількості людей, які чекали на маршрутку, досі не бачила! Усе тому, що випав сніг. Коли ж дочекалася транспорту і змогла туди влізти, далеко не заїхала, адже під гору водієві не вдалося виїхати. Маршрутка почала буксувати, тому я була змушена йти пішки”, – скаржиться “Пошті” пані Дана, яка проживає в районі Рясне-2.
Погода погодою, але пасажирам доволі часто доводиться терпіти нахабство водіїв міського транспорту. Люди зазвичай не знають, куди скаржитися на зухвалих водіїв, тому обурення висловлюють на сайтах перевізників і різних інтернет-форумах. На такі зауваги ніхто не реагує, тому водіям усе сходить з рук.
Коли маршрутка зупинилася, я ледь не впала на сходах. Це просто жах! Ті водії ж людей возять, а не дрова! Певна: їх необхідно карати за таку роботу!
Ось кілька скарг із сайту “Пасажири про маршрутки”, де люди висловлюють своє невдоволення через непрофесійність, неввічливість або нахабство водіїв маршруток. 
“Я їхала з дитиною в машрутці №46. Водій явно перевищував швидкість, а коли гальмував на зупинках, то пасажирам, які стояли, важко було втриматися на ногах. Я з дитиною виходила на Підвальній. І коли маршрутка зупинилася, я ледь не впала на сходах. Це просто жах! Ті водії ж людей возять, а не дрова! Певна: їх необхідно карати за таку роботу!” – обурюється пасажирка. Люди не задоволені і тим, що маршрутки не зупиняються у відведених для цього місцях.
“Чому зупинки є лише там, де вирішить водій?! Бачте, хочу зупиняюсь, хочу ні! Кожен день добираюсь на роботу і додому маршруткою №30. І щодня мене переповнює злість. Окрім того, що доводиться по півгодини чекати на маршрутку, інколи водії навіть не зупиняються на зупинці, а за нею метрів так за 50… Я цього терпіти вже не в силі!” — зазначає пасажирка. 
 Телефони для скарг                 
Маєте зауваження до водіїв міських маршруток – телефонуйте в управління транспорту і зв’язку Львівської міськради за номером 261-55-66 або ж на гарячу лінію міста – 15-80.
Свою скаргу можна залишити і на сайті www.marshrutka.org.ua
Пасажири також  не дивуються, що водій маршрутки може собі дозволити підвищити голос. “Хамство та зневага водіїв маршруту №32 стали нормою. До криків і образ люди вже звикли та майже не звертають на це уваги. Але як бути з тим, що з кінцевої на вулиці Червоної Калини після 22.00 майже неможливо дочекатися маршрутки? Більше того, водії зазвичай не зупиняються, навіть коли бачать, що їх чекає доволі багато пасажирів. А ті, кого вдається “зловити”, на питання “Чому ви не їдете маршрутом згідно з графіком?” відповідають: “Я не буду через кількох людей намотувати коло”, – скаржаться львів’яни. 
Та не лише це обурює людей, що їздять маршрутом №32. “Зранку в цій маршрутці задні двері не відчинялись, а водій відверто хамив пасажирам. Також на зупинці “Поліклініка №2” (о 9.50) зачинив двері перед пенсіонеркою та поїхав далі. Я часто їжджу цим маршрутом і вже не вперше бачу, як саме цей водій (номерні знаки ВС 2432) хамить пасажирам і не підбирає пенсіонерів”, – зазначає один із містян на сайті “Пасажири про маршрутки”. І це лише деякі скарги…

А куди скаржитися?

Такі повідомлення залишаються зігнорованими, і водії надалі так свавільно себе поводять. Голова ЛОО “Всеукраїнська асоціація перевізників” Іван Велійка каже, що скаржитися на подібну поведінку водіїв маршруток можна в різні інстанції. 
“Це і гаряча лінія, і управління транспорту міськради. Також можна телефонувати до нас, в Асоціацію перевізників. Часто пасажири скаржаться у Фонд захисту прав споживачів”, – зазначає співрозмовник. Він наголошує, що така скарга повинна бути обґрунтованою, й обов’язково потрібно записати номер і серію транспортного засобу, о котрій годині і де саме стався інцидент. Така інформація потрібна для того, аби дізнатися, на яку фірму-перевізник водій працює. 
Покарання для водіїв, на яких поскаржилися, є різні. “Можна відсторонити водія від основної роботи на певний період, направити його на парко-господарські роботи чи в ремонтну зону помічником автослюсаря. Також застосовують дисциплінарне покарання у вигляді догани, якщо є вагомі на те причини. І крайній захід – звільнення з роботи”, – зазначає Іван Велійка. 
Найбільше водіїв маршруток дратують пасажири похилого віку, які зазвичай мають пільгові посвідчення, тож, відповідно, їздять безкоштовно. Мабуть, кожен львів’янин неодноразово був свідком того, як водій нарікає, що  в салоні вже є багато пільговиків. Мовляв, задарма возити не збирається, набридло! Передусім це зневага до людини. “У таких випадках стараємося, аби за такі порушення водії несли жорстку відповідальність. Мінімум – догана, а при повторній такій поведінці – звільнення з роботи!” – наголошує співрозмовник. 
Але і це часто не лякає водіїв. “Через брак кваліфікованих водіїв працівник, якого звільняють з одного підприємства, легко може влаштуватися на роботу до іншого. На жаль, сьогодні на транспортних підприємствах, які працюють на ринку перевезень пасажирів, дефіцит водіїв становить від 20 до 30 осіб. Тому й автобуси простоюють, а людям доводиться тіснитися в маршрутках”, – додає Іван Велійка. 

Будьте толерантними!

Психологи ж наголошують, що не завжди водії стають причиною конфлікту. “По-перше, треба взяти до уваги, що професія водія маршрутки дуже втомлює. По-друге, у громадському транспорті завжди багато людей, тому там часто накопичується негативна енергетика, яка, безумовно, впливає на емоційний стан як водія, так і пасажирів. І, нарешті, коли заходить людина та непривітно звертається або ж швиряє ті дві гривні водієві, зворотну реакцію отримує наступний пасажир, який заходить у транспортний засіб. У таких випадках недалеко до конфлікту”, – зазначає “Пошті” практикуючий психолог Наталія Маркевич.  
 До теми                                       
Ситуація з Євромайданом у Львові впливає на рух транспортного засобу в місті. Як дізналася “Пошта”, такі зміни в русі не є офіційними. 
“Звідки ми зранку знаємо, чи ввечері Майдан розростеться до такої кількості людей, що доведеться перекрити дороги? Звичайно, якщо дороги перекривають планово, нас про це повідомляють і вказують, за якою схемою руху потрібно буде їхати.
Сьогодні через страйк у середмісті все відбувається стихійно, і ніхто заздалегідь не може передбачити, що відбуватиметься через кілька годин. Тож наразі у зв’язку з Євромайданом немає жодних офіційних змін схем руху маршруток. Усе відбувається ситуативно. Водії самі інформують один одного про ситуацію на дорозі, а також самостійно обирають шлях руху, маневрують”, – повідомив Іван Велійка.
Експерт радить самим пасажирам старатися толерантніше ставитись до водіїв і, звісно, не забувати про елементарні правила ввічливості. “Привітне звертання, хочеш ти того чи не хочеш, вимагає відповідної реакції. Лише люди з аутичними задатками не розуміють емоцій іншої людини. На жаль, універсального рецепту, щоб розв’язати таку вічну проблему, як взаємини водія і пасажирів, немає. Тож краще залишити позаду поганий настрій і привітно сказати “Добрий день” чи “Дякую”. Тоді буде спокійніше і пасажирові, і водієві”, – впевнена психолог. 
Неабияку роль відіграє зовнішній вигляд водія, а також чистота транспортного засобу. “Люди дратуються, коли їм доводиться в чистому одязі заходити в брудний салон маршрутки. Безумовно, це може стати причиною сварки з водієм. До прикладу, коли містом почали курсувати нові великі маршрутки, змінився і зовнішній вигляд водіїв (з’явилася сорочка, краватка). Пасажири одразу змінили до тих водіїв ставлення”, – зазначає Наталія Маркевич.
Дмитро Гудима, адвокат
В Україні є кілька законодавчих актів, які регламентують питання, пов’язані з відповідальністю перевізника, зокрема закони “Про автомобільний транспорт”, “Про захист прав споживачів” і Правила надання послуг з перевезення автомобільним транспортом. Власне в цих актах передбачено, що пасажир має право на ввічливе ставлення і якісне перевезення.

Тому в ситуації, коли водій маршрутного транспортного засобу до пасажира ставиться неввічливо, рекомендую зробити такі речі. По-перше, зафіксувати, о котрій годині це відбулося. По-друге, на якому маршруті це сталося. Також треба записати номерний знак транспортного засобу.

Обов’язково потрібно мати кількох свідків, тому раджу взяти контакти та записати імена і прізвища хоча би двох людей, які бачили конфліктну ситуацію. Крім того, було би добре дізнатися прізвище, ім’я, по батькові водія (по ідеї, усі водії мали б мати бейджі з такою інформацією).

Тоді необхідно оформити скаргу. Перший адресат – інспекція з питань захисту споживачів. Туди ми можемо поскаржитися на те, що послуги на перевезення не є якісними, адже водій нахабно ставиться до пасажира і неввічливо поводиться. Також скаргу можна подати в управління транспорту Львівської міськради. Міськрада з кожною фірмою-перевізником укладає договір, де зазначає умови перевезення. У такій скарзі можна ставити такі вимоги: перевірити умови дотримання договору з перевізником або ж зобов’язати перевізника (а саме організацію, яка має ліцензію на відповідний маршрут) вжити заходів щодо конкретного водія.

Це загальні аргументації, але варто взяти до уваги, що кожна конкретна ситуація індивідуальна. Проте певен: за цими двома скаргами хоча би хтось відреагує.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7886 / 1.66MB / SQL:{query_count}