Під знаком Пінзеля: із Годовиці до Демні

Попри карантин у День Державного Прапора України Перший театр та проєкт «Під зорею Пінзеля» здивують новою постановкою і локацією

Уже менш ніж за тиждень львів’ян і гостей міста здивують виставою Pentecost, яку покажуть у костелі Матері Божої в селі Демня Миколаївського району Львівської області в межах проєкту «Під зорею Пінзеля». 101-ий театральний сезон Перший академічний український театр для дітей та юнацтва розпочинає з актуальної теми – збереження культурної спадщини України.
Це знакова акція як для театру, так і для нашої держави! В Демні є занедбаний костел Матері Божої 1913 року. Він, як і багато інших культурних пам’яток України, потребує консервації та реставрації, інакше зможе повторити долю численних зруйнованих храмів нашої країни. Простір покинутого храму тільки підсилить і акцентує теми, які порушує режисер Лариса Діденко у своїй виставі Pentccost: дискусії про цінності, гуманізм, про культуру, яка стала заручницею політики. Крім того, сама дія вистави розгортається в покинутій балканській церкві. Для акторів, режисера, творців вистави така реалістична локація стане унікальним досвідом і додасть нових відтінків у їхній роботі, а для глядачів – нових сенсів у прочитанні режисерського задуму.
Спершу Перший театр планував зіграти виставу у визначному місці – перед занедбаним костелом Всіх Святих (1758 р.) у Годовиці. Храм є ровесником собору Святого Юра. Його будували в той же час ті ж майстри, що й основну святиню греко-католиків. Його архітектором є Бернард Меретин, але найбільше відомий цей костел своїм вівтарем – творіння рук видатного Йоана Пінзеля. У 2012 – 2013 роках роботи з вівтаря костелу стали основою виставки в Луврі. Тоді всі захоплювалися творчістю скульптора, вивчали його роботи та обіцяли гідно вшанувати спадщину великого майстра. Однак ейфорія минула, і нині костел у Годовиці перебуває в жахливому стані. І щоби привернути увагу до костелу задля його порятунку, Перший театр розпочав співпрацю із ГО «Арт-студія Івони Лобан» у межах проєкту «Під зорею Пінзеля».
Однак через карантинні обмеження нам довелося перенести подію в Годовиці на іншу локацію. Її організатори випадково дізналися про село Демня, про його занедбані пам’ятки культури і зрозуміли, що мають зіграти виставу Pentecost саме тут, аби розповісти світові про унікальні пам’ятки України, які потребують негайного порятунку.
Зараз Демня нагадує «музей» кам’яних скульптур просто неба, але його історія незаслужено забута. Звідси родом троє братів Дзиндрів, чиї скульптури відомі не лише в Україні, але й у світі. Саме тут похований відомий землевласник і меценат граф Станіслав Скарбек: на його кошти у 1842 році був зведений перший у Львові і третій за розмірами театр Європи (зараз – театр ім. М. Заньковецької. – «Львівська Пошта»). У 1840 році граф заснував «Інститут для сиріт і убогих», а в 1846-ому створив Фундацію пенсій для акторів, режисерів, співаків театру графа Скарбека у Львові і вже згаданий занедбаний костел Матері Божої.
Мистецтво здатне привернути увагу громадськості та держави до збереження національної культурної спадщини України. Саме тому Перший театр спільно з проєктом «Під зорею Пінзеля» об’єднав зусилля, аби 23 серпня показати виставу Pentecost в костелі Матері Божої. Зіграти таку постановку на цій локації можна завдяки фінансуванню заходів у галузі культури на території Львова в межах святкування Дня Незалежності України. Також у співпраці з ГО «Арт-студія Івони Лобан» проєкт «Під зорею Пінзеля» здобув підтримку від Львівської обласної державної адміністрації.
Варто зауважити, що проєкт цей існує з 2017 року і присвячений популяризації творчості скульптора І.-Г. Пінзеля та приверненню уваги до збереження костелу Всіх Святих у Годовиці. Ця пам’ятка національного значення перебуває в аварійному стані. Тому через моду, музику, сучасний живопис і скульптуру, книги, фільми, вистави, кліпи, різноманітні події та конкурси активісти прагнуть ознайомити людей і привернути увагу до збереження національної культурної спадщини України.
На превеликий жаль, в Україні є багато занедбаних історичних культурних пам’яток, які потребують збереження і реставрації. Одним із таких унікальних та маловідомих місць є Демня, яку по праву можна назвати перлиною Галичини, але на сьогоднішній день несправедливо забутою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8396 / 1.57MB / SQL:{query_count}