Нові правила призначення та нарахування субсидій

Відповіді від Міністерства соціальної політики України на найбільш поширені запитання

В Україні відбувається зміна порядку призначення та нарахування субсидій на житлово-комунальні послуги. Це питання викликає значний суспільний інтерес, проте через брак інформації супроводжується чутками та здогадками. Міністерство соціальної політики України підготувало вичерпні відповіді на найбільш поширені запитання щодо нового порядку призначення та нарахування субсидій.

– Які документи потрібні для переоформлення житлової субсидії згідно з новими правилами?
– Як і раніше, у загальному випадку, для призначення субсидії потрібно подати заяву відповідної форми і декларацію.
– Для отримання бланків і подання документів обов’язково особисто приходити до управління соціального захисту?
– Ні. Міністерство соціальної політики України повідомило структурним підрозділам з питань соціального захисту і територіальним громадам нові форми бланків відповідних документів: заяви про призначення та надання житлової субсидії й декларації про доходи та витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії. Отримати їх можна безплатно, надаються вони у разі звернення громадянина безпосередньо до органу надання субсидій. Але їх також можна видрукувати зі сайту Міністерства соціальної політики (у цьому людям похилого віку можуть допомогти діти, онуки, знайомі). І тоді нікуди не треба ходити.
Заповнивши ці форми, можна відправити їх поштою на адресу місцевого управління соціального захисту населення (адреси управлінь вказані на сайтах регіональних органів виконавчої влади, а також на сайті Міністерства соціальної політики).
Також документи можна подати:
– уповноваженій посадовій особі виконкому місцевої ради територіальної громади;
– у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП) територіальної громади.
Вони протягом трьох робочих днів передадуть заповнені документи структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Можна також заповнити бланки в електронному вигляді та надіслати їх електронною поштою.
– Більшість отримувачів субсидій – пенсіонери, які не вміють користуватися інтернетом і звикли всі питання вирішувати особисто. Як тут бути?
– Пенсіонерам заповнити та надіслати документи можуть допомогти діти, онуки, сусіди, знайомі. Люди поступово адаптуються до технічних новацій. І кількість звернень в електронній формі постійно зростає.
– Як діяти мешканцям громад, які були укрупнені шляхом об’єднання?
– З питаннями оформлення субсидій громадяни можуть звертатися до старост, виконкому територіальної громади, структурного підрозділу з питань соціального захисту громади, Центру з надання адміністративних послуг (ЦНАП) територіальної громади, органу соціального захисту держадміністрації району.
– До якого часу можна подати документи на отримання субсидії в неопалювальний період?
– Для громадян, які мають оновити документи для призначення субсидії, перехідний період триватиме з травня до кінця вересня, тобто подавати документи можна протягом п’яти місяців. За такої умови, незалежно від терміну звернення, субсидія буде призначена та нарахована з травня.
– Чи всім одержувачам необхідно подавати документи для продовження отримання субсидії?
– Ні. Відповідно до рішення уряду від 19 травня цього року встановлено, що розгляд питань щодо призначення житлової субсидії на наступний період домогосподарствам, які отримували житлову субсидію в опалювальному сезоні 2020 – 2021 років, проводиться без звернень громадян, крім домогосподарств, яким житлова субсидія:
– надавалася у грошовій безготівковій формі;
– призначена за фактичним місцем проживання особам, які орендують житлові приміщення на підставі договору найму; індивідуальним забудовникам, будинки яких не введені в експлуатацію; внутрішньо переміщеним особам;
– призначена без урахування окремих осіб з переліку зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), які не проживають за місцем реєстрації.
– Чи можна зараз оформлювати субсидію на опалювальний період?
– Наразі проводиться оформлення субсидії на неопалювальний період. Але субсидії призначають з 1 травня й до кінця наступного опалювального періоду, тобто до 30 квітня 2022 року. До поданих зараз документів інших у жовтні чи листопаді додавати нічого не потрібно. Як і раніше, інформацію про доходи громадян органи соцзахисту населення отримуватимуть самостійно. Відповідні запити опрацьовуватимуть у режимі автоматичного обміну інформацією з Пенсійним фондом, фіскальною службою, фондами соціального страхування.
– Як довго доведеться чекати призначення субсидії?
– Вже скасовані комісії, які розв’язували питання призначення субсидій в окремих випадках. Зараз призначення субсидії у всіх випадках призначатимуться безпосередньо органами соціального захисту населення на підставі поданих документів. І завдяки цьому термін призначення субсидії скорочується. У комісій це займало до 30 днів. Тепер процедура відбуватиметься у 10-денний термін.
– Як призначатиметься субсидія на понаднормову житлову площу?
– Норма житла, на яку призначається субсидія, на домогосподарство з однієї особи складає майже 49 кв. м, і 13,65 – на кожну наступну особу. Тобто на сім’ю з трьох осіб – близько 75 кв. м. У минулий опалювальний період в Україні було близько 450 тис. домогосподарств, які одержували субсидію на понаднормову площу. Постановою, яка регламентує призначення житлових субсидій, визначено, що субсидія на понаднормову площу розповсюджується лише в одному випадку – якщо до складу домогосподарства входять непрацюючі непрацездатні особи (особи з інвалідністю, пенсіонери, діти). У таких випадках субсидії на понаднормову площу, як і в попередні опалювальні періоди, нарахують автоматично на підставі інформації про склад домогосподарства та про соціальний статус його членів.
У наданні субсидії відмовлять, якщо:
– площа квартири перевищує 130 кв. м;
– площа будинку понад 230 кв. м.
Під час призначення субсидій не враховують житлові приміщення, які перебувають у спільній частковій або сумісній власності, або розташовані у сільській місцевості й отримані як спадщина.
– Чи існують винятки в призначенні субсидій власникам кількох житлових помешкань?
– Виняток зроблять лише тим, хто має кілька житлових приміщень у сільській місцевості, з огляду на їхню низьку вартість і неліквідність (зазвичай це успадковане майно).
– Чи передбачена субсидія у випадку, якщо хтось із членів родини мешкає за іншою адресою чи за кордоном?
– Працездатні особи, які понад 60 днів відсутні за місцем реєстрації й не декларують своїх доходів, втрачають право на субсидію. Тож треба або задекларувати доходи, або змінити склад домогосподарства, іншими словами, місце реєстрації. На це, відповідно до закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» є 30 днів.
Але якщо людина працює за кордоном й офіційно сплачує там податки, лікується чи доглядає за дитиною, то малозабезпечені члени її домогосподарства в Україні мають право на субсидію.
– Чи можуть претендувати на житлові субсидії власники індивідуальних транспортних засобів?
– Якщо конкретний член одного домогосподарства має авто, випущене менш ніж п’ять років тому або два чи більше автомобілів, яким не більш ніж 15 років, то субсидія в такому випадку не призначається. Проте якщо одному автомобілю або кільком понад 15 років, на призначення субсидії це не впливає.
– Які зміни в нарахуванні субсидій чекають власників розділених особових рахунків?
– Ніяких змін не буде. Якщо в одному домогосподарстві мешкають дві родини чи більше, які сплачують комунальні послуги на різні особові рахунки, і це документально підтверджено, їм субсидії будуть призначатися на загальних підставах.
– Яку суму грошей можна тримати на банківському депозиті, щоб людина не втратила права на субсидію?
– Попередньо була визначена сума в еквіваленті 25 прожиткових мінімумів або 56 тис. гривень. Зараз ця сума становить 100 тис. гривень. Водночас до сукупного доходу під час розрахунку розміру субсидії дивіденди, отримані від розміщення депозиту, враховуватися не будуть.
– Чи вплине на призначення субсидії сплата за навчання або лікування, якщо це буде велика сума?
– Ні.
– Які категорії населення втратять право на субсидії?
– Право на субсидії втратять ті, хто:
– здійснив купівлю квартири, земельної ділянки, транспортного засобу (крім мопеда або причепа), товарів довгострокового використання на суму понад 50 тис. гривень одноразово протягом року, що передує року звернення за субсидією;
– має банківський депозит розміром понад 100 тисяч гривень;
– здійснив купівлю-продаж валюти та банківських металів протягом року до звернення за субсидією на суму понад 50 тисяч гривень;
– декларує відсутність доходу і перебував за кордоном понад 60 днів, за винятком перебування на лікуванні, у відрядженні, для нагляду за дитиною;
– має заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг та з оплати аліментів понад три місяці;
– не повернув до бюджету незаконно отриману субсидію за попередній період;
– має авто, якому менш ніж 5 років з дати випуску;
– має два та більше автомобілів, яким немає 15 років з дати випуску;
– не має доходів і водночас ніде не навчався, не працював, не мав статусу безробітного.
– Які найпоширеніші способи зловживань під час оформлення державних субсидій виявлено у процесі верифікації?
– Минулого опалювального періоду житлові субсидії отримували понад 3 млн домогосподарств. Кількість тих, хто декларував неправдиву інформацію, склала близько 2-3%. Найтиповіші зловживання пов’язані з поданням неправдивих даних про склад домогосподарства або приховування інформації про його зміну та здійснення дорогих покупок на суму понад 50 тисяч гривень одномоментно (транспортних засобів та іншого майна) чи одномоментне придбання валюти у великих розмірах після оформлення субсидії. Дехто робить внески до статутних капіталів, великі благодійні внески на розвиток підприємств, купує корпоративні права чи акції й водночас позиціює себе як безробітного чи такого, що живе на мінімальну зарплату. Верифікація, яка проводилася протягом двох останніх років, засвідчила, зокрема, що 830 отримувачів субсидій купили сумарно валюти майже на 140 млн грн. Однак говорити про масовість таких зловживань і що це не дасть більшості оформити житлову субсидію, недоречно. Дійсно вразливим верствам населення, для яких сплата комунальних послуг у повному обсязі є непосильною, хвилюватися не треба.
– З 1 травня завершився процес монетизації субсидій. Яким чином ті, хто отримував їх у безготівковій формі, зможуть отримати «живі» гроші?
– Монетизація субсидій почалася у 2019 році, і житлова субсидія надавалася грошовими коштами, але двома різними механізмами. Готівку у минулому опалювальному періоді отримували 95% субсидантів, а 5% (це 160 тис. домогосподарств) користувалися безготівковою формою, яку адміністрував Ощадбанк. Принциповим положенням нових правил призначення субсидій є завершення процесу їх монетизації. Перехід винятково на грошову форму отримання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг дасть можливість громадянам оперативно керувати залишками коштів після всіх розрахунків, не чекаючи закінчення опалювального сезону.
Всі, хто користувався безготівковою субсидією в минулому опалювальному періоді, зможуть отримати відповідні кошти до грудня поточного року. Тим, хто має рахунок в Ощадбанку, вони надійдуть вже у червні, а хто не має його, мусить відкрити, щоб отримати гроші, зекономлені протягом минулого опалювального періоду, які можна використати на власні потреби.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8515 / 1.66MB / SQL:{query_count}