Епідемічні зиски

Кому війна, а кому – мати рідна... На жаль, недуга косить не тільки пересічних громадян, але й допомагає охочим “косити” дивіденди

Кому війна, а кому – мати рідна... На жаль, недуга косить не тільки пересічних громадян, але й допомагає охочим “косити” дивіденди

Повідомлення державних органів та посадовців про ситуацію з епідемією в Україні все більше нагадують фронтові "блискавки". Та попри хаотичну й переважно маловтішну офіційну інформацію, в Інтернеті з'являється дедалі більше матеріалів про те, що епідемія - це ще одна передвиборна видумка політиків. Незалежно від того, епідемія нині в Україні чи ні, "свинячий" це грип, звичайне ГРВІ чи ще якась невідома "чума", але тих, хто умудряється обернути страх мільйонів українців на свою користь, не бракує. "Пошта" спробувала з'ясувати, кому на руку загальнодержавна паніка, і склала для себе і для читачів формулу із трьох "П".

Піар

Паніка - безмежне поле для піару. Причому фактично безкоштовного. Не використовує епідемію в Україні з цією метою лише ну дуу­уже лінивий політик. Через запроваджений карантин політики суттєво скоротили свою передвиборну агітацію (а отже, й гроші на неї): скасували концерти, мітинги та зустрічі з виборцями, з вулиць зникли агітаційні намети. Найоперативніше, принаймні на Львівщині, зреагувала на грип Партія регіонів. Її активісти вже кілька днів роздають на вулицях міста одноразові маски польського виробництва. Щоб отримати таку пов'язку, перехожі вишиковуються у черги. У львівському пресцентрі партії "Пошті" сказали, що усього із сусідньої Польщі завезли 100 тисяч масок. І наголосили, що забезпечуватимуть земляків цим дефіцитним товаром і надалі. На тлі тотального браку масок регіонали не лише отримали бонус подяки від львів'ян, а й чудово продемонстрували свою здатність до мобілізації у складних умовах.

Використати ситуацію для реклами, щоправда, з користю для міста, після того, як перший панічний шок минув, вирішив, вочевидь, і міський голова Львова Андрій Садовий. 3 листопада він оприлюднив звернення до лідерів політичних сил та кандидатів на посаду Президента України перерахувати частину виборчих фондів на придбання сучасної вірусологічної та мікробіологічної лабораторії для Львова. "За попередньою інформацією, вартість такої лабораторії становить 1 млн 200 тис. євро. Львівська міська рада готова розмістити та обслуговувати цю лабораторію в найбільшій лікарні Західної України - Львівській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги. Така лабораторія могла б використовуватися як базова для Західної України", - йдеться у зверненні.

На потужній хвилі піару наразі перебуває і Юлія Тимошенко, просто таки Жанна д'Арк в епіцентрі епідемії. В умовах кризи вона бореться з невідомим (визначення міністра охорони здоров'я Князевича! - "Пошта") вірусом. І оскільки рано чи пізно епідемія таки закінчиться, то й пані Тимошенко вийде із ситуації переможцем. Окрім того, на тлі грипу, який заполонив увесь інформаційний простір країни, якось загубився черговий акт "газової драми". Адже 30 жовтня після телефонної розмови Владіміра Путіна з Юлією Тимошенко знов почали мусолити проблему розрахунків України за російський газ... Зникли й інші нагальні проблеми, забулася криза...

Політика

На тлі інших трохи пасе задніх Віктор Ющенко, та, ймовірно, його зірковий час ще попереду. Адже підстави для критики завжди ліпше шукати постфактум. Тим паче, що уряд для боротьби з грипом почав роздавати кошти направо та наліво. Загадкою лише залишається: звідки? 3 листопада Верховна Рада внесла зміни до держбюджету на 2009 рік і виділила 1 млрд грн на лікування і профілактику грипу в Україні. Та у Нацбанку запевняють, що грошей на боротьбу з епідемією просто немає. За словами першого заступника голови НБУ Анатолія Шаповалова, за підсумками 9 місяців прибуток НБУ становив всього 608 млн грн. "Як 608 млн грн поділити на Євро­2012 і на боротьбу з епідемією, нехай вирішує Кабмін", - резюмував він. Гроші мали б скерувати на забезпечення усіх лікарень країни необхідними ліками та обладнанням для діагностики хвороби та протидії поширення епідемії грипу, а також для отримання громадянами професійної медичної допомоги та безкоштовних ліків. Водночас, за словами Володимира Зуба, начальника управління охорони здоров'я Львівської міської ради, наразі з обіцяних Кабміном коштів з державного бюджету місто на боротьбу з грипом не отримало жодної копійки. "Ми звернулися до уряду з проханням виділити 7 млн грн на зарплату медикам, медикаменти, харчування пацієнтів, а також 15 млн грн - на необхідне обладнання", - повідомив 4 листопада пан Зуб.

Перевірки

Ймовірно, лататиме бюджетні дірки уряд, як завжди, коштом українських підприємців. Оголошено справжнє "полювання на відьом". Під прицілом урядової інквізиції - передусім аптеки. Постанова Кабміну від 30 жовтня 2009 року № 1154, яка визначила "антиепідеміологічний" перелік медикаментів, що обов'язково мають бути в кожній аптеці, та граничну ціну на них, спричинила низку перевірок аптечних закладів. У результаті упродовж останніх двох днів фармацевтів узяли на приціл усі можливі органи контролю. Інспекція контролю за цінами перевірила 12 аптек, у дев'яти з яких знайшла порушення.

- Ми складаємо протоколи про адмінправопорушення, штраф за якими від
1 до 10 неоподаткованих мінімумів, та накладаємо економічні санкції у трикратному розмірі від суми порушень, - пояснила "Пошті" Галина Гичка, заступник начальника Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області.

Податківці повели нас­туп одразу кількома підрозділами. Управління податкового контролю юридичних осіб ДПА у Львівській області лише 2 листопада перевірили 22 аптеки. Перевищення граничних відпускних цін на медикаменти встановили у трьох випадках. А співробітники податкової міліції області спільно з підрозділами ДПА у Львівській області для перевірки аптек та аптечних складів створили 27 мобільних груп і провели моніторинг понад 250 аптечних установ. Зафіксовано 34 випадки перевищення граничних роздрібних цін. Лише за добу в області вилучено засобів медичного призначення з незаконного обігу на суму більше 10 тис. грн. "Рейди у перші дні листопада засвідчили гостру нестачу основних засобів профілактики поширення грипу. Так, в дефіциті маски одноразові, мазь оксолінова, "Арбідол", "Амізон", - йдеться у повідомленні ДПА у Львівській області.

Та фармацевти обурюються: звідки взяти лікарські засоби, якщо їх немає на складах?

- Половина наших працівників хворіє. Ні виробництво, ні гуртовики не справляються з потрібними обсягами медикаментів. Завод "Фармак", єдиний виробник "Амізону" в Україні, спустошив свої склади і випускатиме цей препарат лише після 15 листопада. То звідки він може в нас узятися? І масок нема і не буде, бо собівартість одноразової маски 0,95 грн, а уряд встановив гуртову ціну 0,73 грн, - розповів "Пошті" Олександр Туісов, комерційний директор ТзОВ "Фарматон". Його слова підтверджують й інші фармацевти, з якими спілкувалися наші журналісти.

Крім аптек, під приціл потрапили й заклади сфери обслуговування. Як повідомив "Пошті" власник однієї з кав'ярень Львова, який побажав залишитися неназваним, санстанція розпочала масові перевірки на дотримання санітарних правил в умовах карантину.

- Нам дали зрозуміти, що штрафу не минути, бо працівники санстанції отримали вказівку штрафувати, щоб наповнити бюджет, - сказав підприємець "Пошті".

Роман Павлів, головний державний санітарний лікар Львівщини, підтвердив, що такі перевірки тривають, щоправда, з іншою метою.

- Зрозумійте, у нас немає мети штрафувати підприємців, проте ми маємо забезпечити дотримання карантинного режиму. Тобто усі працівники магазинів, ресторанів, пошти, усі касири, перевізники та інші мають бути в масках. У приміщеннях має проводитися вологе прибирання, провітрювання та інші санітарні заходи, - сказав пан Павлів "Пошті". - В іншому разі - ми закриватимемо заклади до виправлення ситуації.

Підприємці ж обурюються: звідки взяти маски, якщо їх нема у продажу?! Роман Павлів радить пошити самотужки і просить жителів Львова повідомляти санітарним лікарям про заклади, персонал яких не дотримується карантинного режиму...

Тим часом Антимонопольний комітет має намір боротися проти жадібних торговців цибулею, часником та лимонами. АМКУ порушив справу за фактом необґрунтованого підвищення торговельними мережами цін на такі рекомендовані лікарями для профілактики грипу продукти харчування, як лимони, часник і цибуля. Щоправда, у львівській інспекції контролю за цінами заявили, що ці продукти не підпадають під державне регулювання, тож на місцях перевіряти ціни наразі не мають права. Ціни ж на "вітамінні" та "антигрипозні" продукти в окремих місцях й справді підвищили, проте не всюди. У більшості магазинах Львова ціни залишилися на попередньому рівні.

Пандемічний, або "свинячий" грип

Клінічні ознаки: головний біль, біль у м'язах, горлі, висока температура, кашель, нежить, закладення носа, в окремих випадках - блювота і пронос. Як можна заразитися? Вірус грипу передається повітрянокрапельним шляхом від хворої людини, повітрянопиловим шляхом (вірусні частки повітрям переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (перебування на відстані ближче 2х метрів). Інфекційний період (коли хворий небезпечний для навколишніх) при "свинячому" грипі - протягом семи днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються, то до їх зникнення. Як запобігти зараженню? Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції: обмежити відвідини місць великого скупчення людей, по змозі уникати громадського транспорту, провітрювати приміщення, часто мити руки з милом. Не торкатися очей, носа, рота немитими руками. На час епідемії уникати обіймів, поцілунків і рукостискань. Коли чхаєте чи кашляєте, прикривати ніс і рот одноразовою серветкою, яку зразу ж треба викинути. Якщо в людини є симптоми грипу, то від неї слід триматися на відстані не менше двох метрів. За яких ознак захворювання у дитини треба негайно викликати лікаря? Прискорене або утруднене дихання, синюшність навколо рота, інших шкірних покровів, поява на тілі дитини крововиливів (навіть дуже маленьких), носової кровотечі, а також висока температура тіла, відмова від пиття, блювота, частий стілець. Якщо дитину важко розбудити або вона не реагує на звертання, надмірне збудження або поява судом, скарги на сильний головний біль. Особливості цьогорічного грипу

Незвичний час виникнення захворювання.

Грип найбільше вражає працездатне населення віком від 20 до 50 років.

Ураження вагітних з трагічними наслідками - загибелі плоду, а у двох випадках і матері.

Симптоматика наростає дуже швидко і важко піддається лікуванню.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8542 / 1.67MB / SQL:{query_count}