«Успішна міжнародна співпраця задля усмішок дітей»

Христина Погранична, щелепно-лицева хірургиня Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії у львівському ОХМАТДИТі, – про третій візит американських колег і реконструктивні операції

Вже втретє до Львова приїздила команда десяти американських лікарів, які спільно з медиками Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» консультували та за найновішими методиками оперували дітей зі складними вродженими і набутими вадами. Понад 100 дітей проконсультували, майже 20 – прооперували. Це стало можливим завдяки благодійній організації LEAP GLOBAL MISSION. Це вкрай важливо, коли є така міжнародна співпраця, адже це фахова допомога дітям та обмін досвідом задля покращення хірургічних навичок лікарів. 
«Мета всіх проєктів, які є у Міжрегіональному центрі дитячої щелепно-лицевої хірургії ОХМАТДИТу, – аби українські діти могли лікуватися в Україні та мали можливість отримувати висококваліфіковану медичну допомогу. І таки маємо щораз кращі результати. На першому місці має бути пацієнт», – зазначає «Львівській Пошті» Христина Погранична, щелепно-лицева хірургиня Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії у Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «ОХМАТДИТ». 
«Тішуся, що за час трьох місій американських колег вдалося зробити чимало. Хочемо максимально розвинути проєкт співпраці з LEAP GLOBAL MISSION – організацією, яка діє по всьому світу і безоплатно проводить реконструктивні операції дітям і дорослим», – акцентує Христина Погранична.
Коли торік у лютому розпочалося повномасштабне вторгнення й багато українців тікали від війни, співрозмовниця видання залишилася у Львові. «Лютий 2022 року для кожного українця був шоком. Наша сім’я (родина Пограничних виховує трьох донечок. «Львівська Пошта») вирішила залишитись в Україні. І працюємо якісно вдома. Моє місце, як лікаря, в Україні! Я є третім поколінням хірургів у родині», – розповідає Христина Погранична.
Загалом за її плечима 21 рік роботи у хірургії. Вона є доцентом кафедри щелепно-лицевої хірургії Львівського медуніверситету. «Хірургія – це моє життя. Я люблю свою професію. Мій дідо був хірургом, батько і мама – хірурги, мій брат також є хірургом, професором. Старша донька навчається на п’ятому курсі Львівського медуніверситету. В неї буде спеціальність хірургічного напрямку», – зазначає медикиня. До слова, відома українська гімнастка, фіналістка Олімпіади-2020 Христина Погранична – середня донька. 
– Пані Христино, скажіть, будь ласка, в чому унікальність Міжрегіонального центру дитячої щелепно-лицевої хірургії ОХМАТДИТу?
– Це спеціалізований центр, в якому надають фахову комплексну допомогу – від діагностики, операції до повної реабілітації дітей з вродженими і набутими вадами обличчя. Унікальність центру – власні операційні методики, які мають понад п’ятдесятилітню історію вдосконалення, мультидисциплінарна команда вузьких фахівців для комплексного вирішення вроджених і набутих вад розвитку лицевого скелета і подальший супровід після операції до повного одужання дитини. Керівником центру є професор, провідний львівський хірург Роман Огоновський.
Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії – єдиний заклад, в якому надають комплексну допомогу: діагностика, операції та повна реабілітації дітей з вродженими і набутими вадами обличчя
Тут працюють найдосвідченіші фахівці, які допоможуть спланувати лікування, реабілітацію і догляд після операції, щоб малеча одужала якнайшвидше.

Хірурги центру можуть допомогти дітям, в яких є вроджені вади розвитку обличчя – це незрощення (розщілина) верхньої губи (так звана заяча губа. – «Львівська Пошта»), незрощення (розщілина) піднебіння (так звана вовча паща. – «Львівська Пошта»), вроджені та набуті дефекти та деформації лицевого скелета, переломи кісток лицевого скелета, пухлини та пухлиноподібні утвори обличчя та ротової порожнини.
У той час як лікарні на сході та центрі зупинили або перекваліфікували свою допомогу на невідкладну, Міжрегіональний центр дитячої щелепно-лицевої хірургії у львівському ОХМАТДИТі продовжує надавати висококваліфіковану допомогу дітям з вродженими вадами обличчя (губи та піднебіння). Відповідно до нас звертаються за допомогою зі всієї України. 
– Яка причина вроджених вад обличчя у дітей?
– Як науковець, я є доцентом кафедри щелепно-лицевої хірургії Львівського медуніверситету, зазначу, що є багато досліджень причин вроджених вад обличчя у дітей. Є впливи різних чинників – екзогенних і ендогенних. Екзогенні – це опромінення, шкідливе виробництво, вплив наркотиків, алкоголю, медикаментів. 
Поза тим, як свідчить досвід, найчастіше причина вроджених вад обличчя – це генетичний характер. Не завжди це перше чи друге покоління, батьки навіть можуть не знати, що в родині таке було. Тому важливим є планування майбутньої дитини, коли батьки проходять генетичні обстеження, генетики розповідають про ймовірні ризики тощо. Під час проведення ультразвуку у 19-20 тижнів вагітності можна діагностувати незрощення (розщілину) верхньої губи та незрощення (розщілину) піднебіння. 
Хірурги центру можуть допомогти дітям, в яких є вроджені вади розвитку обличчя, вроджені та набуті дефекти та деформації лицевого скелета, переломи кісток лицевого скелета, пухлини та пухлиноподібні утвори обличчя та ротової порожнини
В Україні з таким діагнозом народжується одна дитина на 700-800 новонароджених. Отже, з батьками одразу починаємо працювати. Такий діагноз для батьків є великим стресом, вони лякаються. На жаль, ще досі в районах є лікарі, які кажуть, що «це страшні вади й потрібно задуматись про переривання вагітності...». Ми ж кажемо: «Стоп! Вашу майбутню дитину можна успішно прооперувати. Все це можна виправити».
Коли ж батьки приходять до нас із малечею, розповідаємо, які потрібно пройти обстеження, визначаємо передопераційний план лікування, складаємо план комплексного лікування, адже це не лише оперативне вручання. Після операції триває реабілітація, нагляд ЛОРів, ортодонтів, стоматологів, залучаємо логопедів. Все залежить від патології. Кожен випадок є неподібний на інший. 
Одна з нещодавніх історій – телефонувала вагітна жінка, яка розповіла про діагноз майбутньої дитини після УЗД. Вона плакала і була на межі робити аборт… 
– Вам вдалося переконати її цього не робити?..
– Ми поспілкувалися з нею, розповіла як проводимо операції зі згаданим діагнозом. Мені вдалося її заспокоїти і переконати. Через декілька днів вона телефонувала, вже була спокійна і подякувала за чітке пояснення. Сподіваюся, що все буде добре. Завжди перше, що кажу: «Любіть свою дитину і це вам допоможе!».
У червні 2023 року запланований четвертий візит колег зі США. Анонсуватимемо дати консультацій
– Під час повномасштабного вторгнення вже втретє до Львова приїздила команда лікарів зі США, які спільно з медиками ОХМАТДИТу консультували та оперували дітей зі складними вродженими та набутими вадами. Це надзвичайно!
– Насамперед дякую американським колегам, що втретє приїхали до Львова з такою важливою місією. Тішуся, що це стало можливим завдяки благодійній організації LEAP GLOBAL MISSION.
Для лікарів зі США бажання допомогти є важливішим, ніж страх приїхати у країну, де триває війна. Це віддані люди своїй справі! Медики зі США привозять зі собою дороге обладнання, яке ми не можемо собі дозволити. Отже, це хороший шанс для українських дітей отримати медичну допомогу. Американські колеги приїздять зі щораз більшою командою – вони бачать наше бажання, що ми готові працювати, що нам імпонує і навчання, і обмін досвідом. Ба більше, колеги зі США, як з’ясувалося, від нас багато пізнають. Це приємно.
– Розкажіть, що саме?
– Якщо у нас є нестача якогось обладнання чи дефіцит матеріалів, ми знаходимо шляхи вирішення іншими якимось ноу-хау тощо. Тобто ми не йдемо простим шляхом.

– Скільки загалом дітей вдалося проконсультувати під час спільної праці з американськими колегами та прооперувати?
– Проконсультували понад 100 дітей віком від 6 місяців до 18 років зі складними вродженими і набутими вадами, майже 20 – прооперували. Особисто я, професор Роман Огоновський разом з колегами зі США прооперували 10 дітей з патологіями щелепно-лицевої ділянки.
Переважно це важкі деформації верхньої щелепи після ранніх хірургічних втручань на піднебінні з приводу розщілин, рідкісні синдроми, пов’язані з розщілинами губи і піднебіння, колобоми, вроджені дефекти і дисплазії лицевого скелета, судинні мальформації. 
Зокрема, у чотирирічної дівчинки зі Закарпаття була судинно-венозна мальформація на обличчі. Мовиться про судинні новоутвори. Хірургічне втручання цій дитині не підходило. За рекомендацією американських колег застосували їхню методику склерозуючої терапії – це введення препарату в новоутвір, аби він поступово зменшувався. Ми робили це спільно з доктором Джеймсом Суеном. Це отоларинголог, хірург голови та шиї, спеціаліст з реконструкції обличчя, спеціаліст із судинних мальформацій. Свого часу він був персональним лікарем Білла Клінтона. Дівчинка вже вдома, приїде на контрольний огляд до нас. Цю процедуру потрібно буде повторювати після контрольних ультразвуків. Спільно з американськими колегами ми правильно ухвалили рішення щодо лікування цієї дівчинки і тепер будемо йти далі. 
– Кому ще вдалося надати допомогу під час цієї місії?
– Зокрема, трьом дітям з вродженими вадами обличчя (губи та піднебіння). Мовиться про дітей з дуже складними розщілинами. Також дівчинці зі Львова закривали дефекти піднебіння після невдалих оперативних втручань в одній з міських лікарень. Нам все вдалося, батьки задоволені операцією. 
– Знаю, що ви декілька місяців готувалися до дуже складних операцій двох юнакам. І трапилась цікава історія з валізою, яка не доїхала зі США. Зрештою, все успішно!
– Окрім цього, ми разом із Крейгом Гобаром, пластичним і щелепно-лицевим хірургом, спеціалістом з розщілин губи і піднебіння, двом хлопцям провели надскладні реконструктивні операції з виправлення деформації верхньої щелепи. Такі деформації нам вдалося виправити вперше в Україні.
Бажання лікарів зі США допомогти дітям є важливішим, ніж страх приїхати у країну, де триває війна
Деформації утворилися внаслідок надто ранніх та травматичних хірургічних втручань на піднебінні з приводу розщілини. Вони призвели не тільки до анатомічних та естетичних вад, а й порушення життєво важливих функцій – ковтання, вживання їжі, дихання, мовлення. Разом з провідним світовим ортодонтом Шеріл Андерсон-Кермін здійснили планування та комп’ютерне моделювання усунення проблеми. А згодом провели остеотомію з дистракцією верхньої щелепи.

– Ці дві операції були одними з найскладніших за вашу понад 20-річну хірургічну практику?
– Так. Виправляти травматичні хірургічні втручання завжди важче. Поза тим, ці операції пройшли успішно. 
Саме для цих операцій зі США їхала валіза зі спеціальним обладнанням, але її загубили в одному з аеропортів Європи… Так буває, що інколи валізи губляться, але нам «пощастило», що саме ця. Богу дякувати, завдяки допомозі колегам у Польщі, які зробили неможливе і доклали надзусиль, ця валіза таки прибула на операції. Це справжнє диво! Подяка всім добрим людям, які долучилися до цієї допомоги.
Справжнє диво, що валіза з обладнанням знайшлася до операції!
– Скажіть, будь ласка, чи запланований у 2023 році четвертий візит колег зі США?
– Так, є. Хочемо максимально розвинути проєкт співпраці з LEAP GLOBAL MISSION. Співпраця з американськими медиками розпочалася завдяки Андріані Мальській, голові Опікунської ради ОХМАТДИТу, за що ми щиро вдячні. Перша зустріч відбулася торік у червні – відтоді зав’язалися дружні відносини.
У серпні щелепно-лицеві хірурги ОХМАТДИТу разом із медиками зі США – Стівеном Ортеном і Крейгом Гобаром – проконсультували 18 дітей з усієї України з найскладнішими вадами обличчя. Тоді найменшій дитині, яку ми проконсультували, виповнився місяць, найстаршій – 18 років. Це діти із вродженим двобічним незрощенням губи та піднебінь, з вродженою деформацією носа, рідкісними синдромами, новоутворами, післяопераційними дефектами і деформаціями лицевого скелета тощо. Американські колеги побачили, що ми готуємося до операцій, є умови для інтенсивної терапії, догляду за пацієнтом, є хороша команда. І ось у березні 2023 року ми вже мали третій візит, запланований у цьому році й четвертий. Попередньо він буде у червні. Будемо анонсувати дати і консультації. 
– Традиційно аналогічні місії включають і запрошення на стажування за кордон. А чи зараз запросили колеги вас до США?
– Так, у квітні запланована моя поїздка до США. Ба більше, є пацієнтка, яку я везу до США. Там їй проведуть складну реконструктивну операцію нижньої щелепи. Операцію фінансують наші партнери – благодійна організація LEAP GLOBAL MISSION. Це вперше везу пацієнтку до США на операцію.
фото: львівський ОХМАТДИТ, Віктор Москалюк


Батьки дітей, які виховують дітей з вродженими чи набутими вадами розвитку обличчя і потребують консультації чи операції, звертайтеся за номером телефону: (067) 760-00-31, а також пишіть у вайбер: (098) 776-23-55.
Звертайтеся за консультацією до спеціалістів ОХМАТДИТу:
м. Львів, вул. Лисенка, 31;
сайт: pediatricplastic.in.ua
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7857 / 1.69MB / SQL:{query_count}