Перевірте свої ліки!

Із квітня стартує третій етап впровадження е-рецепта. Навіть звичні препарати проти болю і кашлю не відпускатимуть без нього

Навесні 2023 року МОЗ запровадить електронний рецепт на всі рецептурні ліки. У міністерстві сподіваються, що це дасть змогу посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках, а також спростити процес їх призначення, зробивши його ефективнішим та сучаснішим.
Це вже третій етап у запровадженні електронного рецепта. Перший (на антибіотики) стартував торішнього літа, другий (на наркотичні засоби) – восени. З квітня електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. Нагадаємо, що рецепт дає право придбати лікарський препарат, внесений до переліку як рецептурний, власним коштом, а не отримати його безкоштовно.
Зауважимо, що до цього переліку належать: антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати (в тому числі протизаплідні), препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, кроворозріджувальні препарати, антидепресанти, нейролептики та релаксанти, стероїдні лікарські засоби, деякі антигельмінтні препарати, навіть вітаміни. 
Важливо, що чимало звичних для нас ліків проти болю, кашлю чи заспокійливих також можуть належати до рецептурних. Тому, якщо ви регулярно заживаєте певні препарати, варто завчасно переглянути інструкцію до них: якщо у ній зазначено, що їх відпускають за рецептом, необхідно заздалегідь звернутися до лікаря по нього.

У МОЗ підготували відповіді на найпоширеніші питання про е-рецепт.
На які ліки знадобиться електронний рецепт? Електронний рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря. При цьому перелік рецептурних ліків не розширюється. Всі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, можна буде отримати, зокрема, й за електронним рецептом.
Чи діятимуть ще паперові рецепти? Так, е-рецепт будуть впроваджувати поступово: за відсутності світла чи звʼязку в медичному закладі лікар, як і раніше, зможе виписати вам рецепт на спеціальному паперовому бланку. 
Чи потрібно мати підписану декларацію з сімейним лікарем для того, щоб отримати рецепт? Електронний рецепт можна буде отримати незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Водночас пацієнт має бути обов’язково зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я – це проста процедура, яку може швидко здійснити будь-який лікар.
Які лікарі виписуватимуть е-рецепти? Виписувати е-рецепт зможуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік або ж лікар-ФОП. 
Чи зможе лікар виписати рецепт на конкретну торгову назву ліків? Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами – діючу речовину. Тож пацієнт самостійно вирішуватиме, який бренд лікарського засобу з відповідною діючою речовиною обрати.
Чи можна придбати меншу кількість ліків за рецептом, аніж призначив лікар? Так, ви зможете погасити електронний рецепт частково, тобто придбати меншу кількість ліків, аніж та, яку вам призначив лікар. Також ви зможете одноразово погасити рецепт на мінімальну кількість препарату (наприклад блістер чи ампулу). При цьому повторно отримувати рецепт для відпуску залишку ліків не потрібно. 
Як отримати рецепт на ліки в сільській місцевості, де обмежений доступ до медичних послуг? Пацієнти у віддалених регіонах зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера. 
Чи обовʼязково мати телефон, щоб отримати е-рецепт? У разі, якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефона, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з подробицями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.
Чи будуть винятки на відпуск ліків на територіях, де тривають бойові дії? Так, на період дії воєнного стану існуватиме виключення на придбання рецептурних ліків без рецепта лікаря в межах територіальних громад, які розташовані в районі ведення активних військових (бойових) дій.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8212 / 1.56MB / SQL:{query_count}