Covid-19 у вагітних: вчасно оцінити ризики

У стаціонарах Львівщини побільшало жінок при надії, які захворіли на коронавірус. Медики розповідають про небезпеки цієї хвороби для матері та дитини і закликають вагітних вакцинуватися

На Львівщині з кожним днем щораз більше жінок при надії доправляють до лікарень з підозрою на коронавірус. Якщо за увесь вересень в Центрі легеневого здоров’я, куди за розробленими маршрутами госпіталізують вагітних, на лікуванні перебувало 12 жінок, то станом на 19 жовтня їх тут було 30-ть (і тільки одна з них вакцинована проти ковіду!). У 26-ти вже підтверджений ПЛР-тест, ще чотири тести в роботі. Шість жінок з цим діагнозом перебувають у Львівському обласному клінічному перинатальному центрі.

Ціна невігластва й упереджень

Киянка Оксана чекала на можливість вакцинуватися проти Covid-19, і щойно вона з’явилася в Україні, почала наполягати на тому, щоб її батьки отримали щеплення вже у березні. У той час вона була вагітна і теж хотіла вакцинуватися проти коронавірусу, однак її відмовили. Каже, що сьогодні її історія для тих, що ще вагаються робити це, бо на відміну від того часу тепер вакцинація загальнодоступна, а вакцину можна обирати.
«У той час ще не було офіційної позиції МОЗу щодо вакцинації вагітних, а вакцина була доступна лише людям із груп ризику. Однак міжнародні організації вже рекомендували щеплення вагітним, особливо тим, що мають якісь фактори ризику. Гінекологи робили великі очі, мовляв, як ви могли таке подумати. Не те, щоб хтось із них сказав, що не знає, і порадив звернутися ще до когось – була пряма відмова», – розповідає «Львівській Пошті» Оксана.
Вагітність не є протипоказанням до вакцинації!
29 квітня вона здала ПЛР-тест, бо почувалася погано, мала високу температуру, і він виявився позитивним. 2 травня її поклали в пологовий будинок, куди госпіталізували вагітних із ковідом, а вже 3 травня вона була на кисневій підтримці. «Дуже швидко розвинулася киснева недостатність. Вагітним і так важко дихати на пізніх термінах, адже діафрагма дуже високо, а коли легені вражені недугою, то й поготів. Мій стан погіршувався, потрібно було щораз більше кисню, аби підтримувати необхідну сатурацію, щоб вистачало і мені, і дитині. Весь перебіг хвороби важко описати – настільки вона страшна і непередбачувана: висока температура, задишка, в певний момент ти не можеш їсти, бо постійно в масці. Збираєшся на силі, щоб з’їсти ложку супу, а в той час сатурація, яка під маскою була 95-ть, падає до 80-ти, і треба три-п’ять хвилин під маскою надихуватися киснем, щоб з’їсти наступну ложку. Потім мене перевели в реанімацію, я вже була на сіпап-апараті. З ним важко: таке враження, що ти під водою, бо кисень подається під тиском, щоб він розправляв легені та лікував їх. За тиждень завдяки цьому апарату мій стан покращився, однак додалася бактеріальна інфекція, що часто трапляється при тривалому перебуванні в лікарні, причому резистентна до антибіотиків. Знову почалася температура, бракувало кисню. І через три тижні після госпіталізації мені зробили екстрений кесарів розтин. Це був 33 тиждень вагітності. За ці три тижні лікарі робили все можливе, щоб дати дитині дорозвинутися. Після цього мій стан ще більше погіршився, і мене підключили до ШВЛ, ввели в медикаментозний сон. Лікарі прогнозів не давали. Мені дуже пощастило, що я вижила і зараз не маю проблем зі здоров’ям. Дякую своїм лікарям!» – веде далі жінка.
Тому майбутніх мам, які бояться ускладнень, якихось надуманих ризиків після вакцинації, вона закликає: «Боятися треба не вакцини, а захворіти на ковід! Він забирає життя, забирає здоров’я, якісь дуже важливі моменти, як-от можливість годувати грудьми, бо внаслідок гормональної терапії, яку я отримувала, лактація припинилася».
Я провела в лікарні п’ять тижнів, а дитинка – три до народження і шість після. Тому сьогодні я хотіла б заглянути в очі всім тим, що кажуть «вагітним не потрібно вакцинуватися, а передусім лікарям», і запитати, чи це та ціна, яку треба платити за їхнє невігластво
Після тижня ШВЛ стан Оксани покращився, але вона була ще дуже слабка, ще тиждень перебувала в лікарні, не обходячись без кисню. Тиждень після виписки набиралася сил удома. Дитина спершу була в реанімації, в неї теж були проблеми з диханням, але їх вдалося швидко подолати, і немовля перевели у відділення виходжування недоношених. Дитину наша співрозмовниця вперше побачила через три тижні після пологів, а виписали її додому ще через три тижні. Зараз немовляті п’ять місяців, у мами і дитини все добре. А вже через три місяці після одужання, згідно з рекомендаціями МОЗ, Оксана пішла на перше щеплення, через відповідний період – на друге.
«Загалом я провела в лікарні п’ять тижнів, а дитинка – три до народження і шість після. Тому сьогодні я хотіла б заглянути в очі всім тим, що кажуть «вагітним не потрібно вакцинуватися, а передусім лікарям», і запитати, чи це та ціна, яку треба платити за їхнє невігластво», – каже жінка.

Скористатися шансом

Уже вакцинувалася і радить зробити це всім, у тому числі й вагітним, Катерина Терлецька, яка торішньої осені занедужала на ковід, мала 90-відсоткове ураження легень. За неї та її передчасно народжену донечку Даринку молилися по всьому світу. Каже, що ніякі ризики, до того ж надумані, не зрівняються з тим, що їй довелося пережити, що треба скористатися навіть найменшим шансом, щоб уникнути цієї хвороби.
Львів’янка Віра, яка зараз на 20-ому тижні вагітності, також уже вакцинувалася. «Я йшла свідомо на вакцинацію, проте ще не знала, що вагітна, коли одержала перше щеплення вакциною Pfizer. Про те, що вагітна, довідалася пізніше, трохи переживала, чи буде якийсь вплив вакцини на дитину. І вже перед другим щепленням консультувалася і з лікарями перинатального центру, де зараз стою на обліку, і з генетиком. Мені сказали, що це безпечно. Зараз я на 20-ому тижні вагітності, зробила два скринінги, плід розвивається добре, без ускладнень. Вірю, що я і моя дитинка захищені, що навіть якщо захворію, переживу хворобу легше. До того ж я читала дослідження, і лікар-генетик теж казала, що дитина може народитися вже з імунітетом до ковіду», – розповідає жінка «Львівській Пошті».

Захистити себе і малюка

На жаль, таких свідомих матусь поки що дуже мало, натомість є багато упереджень і різноманітних міфів. Але медики закликають вагітних вакцинуватися. 
У повідомленні МОЗ, опублікованому на фейсбук-сторінці відомства, мовиться, що вагітні мають вищий ризик ускладнень від Covid-19 порівняно з невагітними. Вони частіше потрапляють до реанімації та під апарат штучної вентиляції легень. За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань в США (CDC), вагітні жінки із симптоматичним перебігом Covid-19 мають на 70% вищий ризик померти внаслідок цієї хвороби. Ковід під час вагітності також пов’язаний із підвищеною ймовірністю передчасних пологів (народження дитини раніше 37 тижня) та госпіталізації новонародженого в палату інтенсивної терапії.
«Вакцинація під час вагітності на будь-якому терміні не має негативного впливу на плід чи на майбутню матір і не створює ризику зараження, адже жодна з вакцин не містить живого вірусу. Користь вакцинації як для вагітної, так і для дитини набагато більша, аніж будь-які потенційні ризики. Вакцинація захищає від важкого перебігу Covid-19. При виборі вакцин для щеплення вагітних варто віддавати перевагу вакцинам на платформі мРНК – в Україні це Comirnaty/Pfizer-BioNTech. Мільйони майбутніх матерів у всьому світі щеплені проти ковіду цією вакциною без жодних негативних наслідків для себе чи для дитини. Здорова мама – найважливіше для здорової дитини», – мовиться в повідомленні МОЗ.

Щораз більше вагітних у стаціонарах

І хоча в значно більшої кількості вагітних хвороба має доволі легкий перебіг та лікується амбулаторно, на Львівщині, як уже мовилося на початку, з кожним днем щораз більше жінок при надії доправляють до лікарень. Однак чимало з них кажуть, що саме лікарі, в яких вони спостерігалися, не радили їм вакцинуватися проти ковіду під час вагітності. Тож гендиректор Центру легеневого здоров’я запросив таких медиків поволонтерити в реанімації чи будь-якому ковідному відділенні лікарні, аби побачити реальну картину і не поширювати міфів. 
Лікарі центру наголошують, що коронавірусна інфекція надзвичайно небезпечна як для мами, так і для малюка в утробі. Ковід – агресивна хвороба, на жаль, її наслідки нерідко бувають фатальними. Прикладом цього є трагедія, що трапилася на початку жовтня з одною пацієнткою центру, в якої був надзвичайно важкий перебіг коронавірусу і життя якої, як і життя дитини, попри всі зусилля лікарів не вдалося врятувати…
Львів’янка Віра, яка зараз на 20-ому тижні вагітності, уже вакцинувалася Pfizer. Перед другим щепленням консультувалася і з лікарями перинатального центру, і з генетиком. Плід розвивається добре. Вірю, що я і моя дитинка захищені, що навіть якщо захворію, переживу хворобу легше
«Вагітність як така є великим стресом для організму жінки, бо це і гормональна перебудова, і природне зниження імунітету, щоби вона могла виносити дитину, колосальні витрати ресурсів її організму, щоби дитина росла і розвивалася. Тому вагітність щодо коронавірусної хвороби є певним ризиком. Вагітні зараз поступають до нас на різних термінах. У першому триместрі, коли організм ще перебудовується, формується дитинка, жінка ослаблена, а тому вразлива, а коли це пізні терміни і матка вже настільки велика, що підпирає діафрагму й легені, навіть здоровій мамі дихати важко. Це ще один ризик для вагітних. Жінки поступають до нас переважно із середнім ступенем важкості хвороби, але всі вони мають двобічні пневмонії. Звичайно, ситуація складна, адже легені вагітної мусять постачати кисень не тільки для неї, а й для дитини. Тому якщо легені з цим завданням не справляються, виникають певні ризики. Тут усе залежить від конкретної ситуації, від терміну вагітності. В разі необхідності, якщо є загроза для здоров’я і життя мами та дитини, в нашому центрі спільно з акушерами-гінекологами з інших медзакладів роблять екстрені кесарські розтини. Наші лікарі докладають усіх зусиль, щоби врятувати життя, як матері, так і новонародженої дитини, яку відтак на виходжування і лікування, а ми продовжуємо лікувати породіллю», – розповіла «Львівській Пошті» лікарка Центру легеневого здоров’я, дитяча пульмонолог і фтизіатр Юлія Летц. 
З її слів, небезпека для мами і дитини через можливість захворіти на ковід у важкій формі під час вагітності є значно більшою, аніж якісь ризики внаслідок вакцинації. Великі дослідження, що були проведені в країнах, де вакцинацію проти ковіду мають мільйони жінок при надії, показали, що немає збільшення кількості вроджених вад у немовлят або кількості викиднів. А от коли жінка хворіє на ковід, ускладнення для дитини значно реальніші, бо передчасні пологи – це завжди непросто. Крім того, можливе кисневе голодування плода внаслідок ураження легень, до того ж під час лікування жінки доводиться застосовувати складні препарати. 
Зі слів Ігоря Потапова, головного позаштатного спеціаліста департаменту охорони здоров’я ЛОДА з акушерства і гінекології, наразі в області немає якоїсь офіційної статистики щодо захворюваності на ковід серед вагітних. Він як обласний спеціаліст намагається зробити її, однак звіти за 9 місяців тільки надійшли. Немає і статистики, скільки серед вагітних вакцинованих. 
«Потрібно проводити відповідну роз’яснювальну роботу. Я теж веду вагітних і всім рекомендую вакцинуватися. Проте змусити нікого не можна, це добровільне рішення. Може, і є хто з колег, хто дає поради не вакцинуватися, я таких не знаю. Проводжу з ними роботу, і всі вони запевняють, що вакцинуватися треба, і що радять це своїм підопічним. Вагітність не є протипоказанням до вакцинації!» – наголошує лікар. 

«Вагітні, вакцинуйтеся!»

Марія Малачинська, генеральна директорка Львівського обласного клінічного перинатального центру, – про вакцинацію жінок при надії та тих, що годують грудьми, і про ризики захворювання на коронавірус під час вагітності

– Пані Маріє, які ваші поради щодо вакцинації під час вагітності?
– Про це щодня і щогодини мовиться по всіх каналах, через усі засоби комунікації: вакцинація – основний метод захисту від коронавірусу, в тому числі для вагітних. Тобто іншого методу на сьогодні, який рятує від смертей і полегшує перебіг коронавірусної інфекції, немає. Тож закликаємо всіх вагітних вакцинуватися, тим паче що зараз для цього є всі можливості. Якщо в лютому цього року був не такий широкий вибір вакцин, то зараз він є, є можливість, є доступність, потрібно лише прийти і зробити щеплення. Користь від вакцини значно більша, аніж якісь там примарні ризики, про які пишуть в інтернеті. І я закликаю: вагітні, вакцинуйтеся! Кожна вагітна, яка вакцинується, збереже своє здоров’я і здоров’я дитини, а також свого оточення.
– Чи є якісь особливі протипоказання для вагітних?
– Немає, окрім тих загальних обмежень, визначених МОЗ і для невагітних. 
– Якими вакцинами рекомендують щепитися вагітним, чи є якісь обмеження щодо терміну вагітності?
– Враховуючи зростання захворюваності на Covid-19, жінкам на етапі планування вагітності, а також на будь-якому терміні вагітності рекомендується вакцинація препаратом Covishield/Pfizer-BioNTech або Moderna. Насамперед рекомендовано робити щеплення вагітним, які перебувають в групі ризику: медпрацівники, працівники освіти, а також вагітні з хронічним захворюванням – цукровим діабетом, ожирінням, патологією серцево-судинної системи тощо. 
– Чи можна їм вживати ліки, якщо після вакцинації підвищилася температура?
– При підвищенні температури можна випити таблетку аспірину, протипоказань до нього немає.
– Чи вакцинована жінка при надії може захворіти?
– Вакцинація не захищає від зараження коронавірусом, але захищає від важкого перебігу цієї хвороби. Навіть якщо жінка захворіє, то переживе цю хворобу в легкій формі. За нашими спостереженнями, перебіг ковіду у вагітних більш непередбачуваний і може переноситися важче, аніж у невагітних жінок. Хоча тут усе індивідуально і залежить від багатьох чинників. Із власного досвіду скажу, що зараз перебіг ковіду у вагітних значно важчий, аніж за попередньої хвилі, і захворюваність серед них значно більша. Щодня є тенденція до збільшення. Скажімо, 18 жовтня в Центрі легеневого здоров’я перебувало 26 жінок, а наступного вже 30-ть. Наші бокси теж не стоять пусткою, як не шість то вісім жінок перебуває в них. Але ми госпіталізуємо пацієнток лише на розродження або на спостереження, якщо є проблеми з вагітністю, як-от загроза передчасних пологів, передлежання плаценти, важка екстрагенітальна патологія. Такі жінки перебувають в нас у боксованих палатах. Станом на 19 жовтня їх було шість – вагітних та породіль. Решту вагітних, які мають лише ковідну пневмонію і не мають загрозливих станів плода, лікують у Центрі легеневого здоров’я. 
– Чи є ризик для життя матері та дитини в разі захворювання на ковід?
– Так. На жаль, на початку жовтня в нас був летальний випадок. 28-річна вагітна на терміні 28 тижнів мала важку ковідну пневмонію, ожиріння 2 ступеня, не була вакцинована, протягом 10 днів перебувала на лікуванні у Центрі легеневого здоров’я, відтак була доправлена до Львівського перинатального центру для оцінки стану плода. Наступного дня вранці була констатована антенатальна загибель плода. Вагітній стрімко погіршало, падала сатурація, і врятувати її, попри всі зусилля медиків, не вдалося. 
– Якщо захворіла мама, чи може передатися хвороба дитині?
– Не доведено, що діти на грудному вигодовуванні стикаються з ризиком передачі вірусу SARS-CoV-2 через материнське молоко, але відомо, що після вакцинації через нього мати передає дитині частину вироблених антитіл, отже, захист отримує і дитина. Чи передається вірус трансплацентарно, також до кінця не відомо. З огляду на свою практичну діяльність можемо сказати, що частина новонароджених від жінок, які мали ковід під час вагітності та не були вакциновані, мали вроджену пневмонію. Цим дітям була надана неонатологічна допомога в повному обсязі. 
– Чи можна вакцинуватися матерям, які годують грудьми?
– Годування грудьми не є протипоказанням до імунізації матері. Щеплення жінок, які годують грудьми, інактивованими вакцинами або вакцинами, що містять живий вірус, не впливає на безпеку жінки та її дитини. МОЗ України рекомендує лактуючим жінкам для запобігання важкого перебігу Covid-19 введення вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech, Moderna або AstraZeneca (Covishield, SKBio). 
Також вакцинація не впливає на якість та кількість молока. ВООЗ не рекомендує припиняти грудне вигодовування після щеплення. ВООЗ, Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC), ЮНІСЕФ і Королівський коледж акушерів та гінекологів рекомендують матерям продовжувати годування грудьми навіть при підозрі або за наявності ковіду. Численні переваги вживання грудного молока значно перевищують потенційні ризики захворювань, пов’язаних з вірусом. При більш важкому перебігу ковіду жінка може зціджувати молоко, а потім відновити лактацію після покращення самопочуття.

– Чи ведете ви статистику вакцинації серед пацієнток вашого центру?
– Ми ведемо статистику вакцинації усіх пацієнток, які поступають у перинатальний центр: як тих, що доправлені до нас народжувати, так і госпіталізованих із діагностованою коронавірусною хворобою. Треба сказати, що вона невтішна. Понад 97% вагітних невакциновані. Деякі жінки розповідають, що в центрі вакцинації не хотіли брати відповідальність за введення вакцини вагітній… 
– Якщо жінка сумнівається, йти щеплення чи ні, або отримала рекомендації не робити цього, чи може вона звернутися по консультацію до спеціалістів перинатального центру?
– При виникненні будь-яких запитань найпростіше написати на нашу сторінку у фейсбуці. Але важливо, щоб вони зверталися найперше до свого лікаря, з яким підписана декларація. Ми закликаємо вагітних вакцинуватися, повідомляємо про це через усі можливі канали комунікації, насамперед соцмережі. Довіряйте фахівцям, а не сумнівним експертам в інтернеті! Бережіть себе та близьких, дотримуйтеся карантинних заходів. Це звучить банально, але прості заходи, як-от масковий режим, миття рук, соціальна дистанція, вакцинація та вироблення колективного імунітету, здатні врятувати не одне життя.
Розмовляла Ольга Хворостовська
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7886 / 1.75MB / SQL:{query_count}