За крок до «жовтої» зони

Ситуація з коронавірусом на Львівщині ускладнюється: медики радять не зволікати з вакцинацією та розвінчують міфи щодо неї

Львівщина перебуває у п’ятірці областей, де найбільше реєструють хворих на коронавірус. Хоча й ми наразі ще у «зеленій» зоні, але ситуація зі захворюваністю погіршується і, зі слів медиків, є тривожною. Чому? Є ріст за трьома показниками – це кількість підтверджених випадків, госпіталізацій пацієнтів і зайнятих «ковідних» місць. «Якщо у серпні госпіталізували за добу від 10 до 20 пацієнтів, то у перший тиждень вересня добова госпіталізація – не менше 40 людей. Якщо раніше було 10-15 подобових виїздів «швидкої» до пацієнтів з коронавірусом та підозрою на нього, то сьогодні цей показник становить 50. Суттєво зріс показник заповненості ліжок в медзакладах. Понад сотня пацієнтів станом на середину серпня та понад чотири сотні станом на сьогодні. Динаміка, на жаль, є тривожною. Бачимо, що чергова хвиля ковіду набирає обертів», – зазначає керівник департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис, наголошуючи, що, окрім носіння маски, миття рук, дотримання соціальної дистанції, єдиним шляхом побороти пандемію залишається вакцинація.
Зараз на Львівщині повністю вакцинованими є 33% освітян. Загалом в області є 97 тисяч освітян
Водночас Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та НС найближчим часом розгляне встановлення "жовтого" рівня епідеміологічної небезпеки на території всієї України, про що 8 вересня повідомив глава уряду Денис Шмигаль. «Задля уникнення можливих жорстких локдаунів або «червоних» зон маємо діяти на випередження. Ми повертаємось в режим роботи регулярних засідань комісії ТЕБ та НС. Вже найближчими днями відбудеться відповідне засідання, де буде розглядатись питання про встановлення «жовтого» рівня епідемічної безпеки по всій країні», – сказав очільник уряду. Перед цим Міністерство охорони здоров'я подало в Кабмін клопотання з проханням перевести Україну з «зеленого» на «жовтий» рівень епідемічної безпеки і, як наслідок, з 13 вересня посилити карантинні обмеження.
«На Львівщині з початку лютого зроблено майже 600 тисяч щеплень. Першу дозу вакцини отримали 342 тисячі осіб (17,1% дорослого населення), а повністю завершили курс вакцинації майже 258 тисяч осіб (13%). Область має достатньо вакцин – запрошуємо всіх вакцинуватись», – каже Орест Чемерис.
Школи зможуть працювати в очному або змішаному режимі навіть за потрапляння у «червону» зону за умови, що не менш ніж 80% працівників закладу освіти вакциновані
На Львівщині щеплюють чотирма вакцинами: CoronaVaс – дві дози вакцини з інтервалом 28 днів (в умовах підвищеного ризику зростання кількості хворих на Covid-19 інтервал може бути скорочений до 14 днів); Pfizer – інтервал між двома дозами вакцини становить 21 день; Moderna – інтервал між двома дозами – 28 днів; AstraZeneca – дві дози з оптимальним інтервалом 90 днів (в умовах підвищеного ризику – 28 днів).
Зі слів медиків, нормальною реакцією після вакцинації є підвищення температури тіла, відчуття неприємної ломоти в м’язах, головний біль. Втім, необов’язково, що ці прояви будуть у кожного вакцинованого. Згідно з проведеним спостереженням, сьогодні найменш реактогенною (такою, що провокує патологічні явища), є вакцина CoronaVaс. 
«Вакцини, які використовують в Україні, зокрема на Львівщині, є безпечними та ефективними. Вакцинація захищає від будь-яких штамів коронавірусу. До слова, наявність коронавірусу, викликаного саме штамом «Дельта», підозрюють ще у 30 осіб на Львівщині, зокрема у двох дітей. «Зразки тестів цих 30 осіб відправили на дослідження до Києва у Центр громадського здоров’я МОЗ. Наявність Дельта-штаму на Львівщині раніше підтвердили у 24-х осіб, один з яких, 36-річний чоловік, помер, бо запізно звернувся за медичною допомогою. Пацієнт не був вакцинований. Жоден з померлих не був вакцинований. Жоден пацієнт з тих, які перебувають у реанімаційних відділеннях, не є вакцинованим. Всі вакцини захищають від летальних наслідків захворювання та від важкого перебігу», – говорить керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ, експертка департаменту охорони здоров'я Львівської ОДА з епідеміології та вакцинопрофілактики Наталія Іванченко.
На Львівщині щеплюють чотирма вакцинами: CoronaVaс – дві дози вакцини з інтервалом 28 днів (в умовах підвищеного ризику зростання кількості хворих на Covid-19 інтервал може бути скорочений до 14 днів); Pfizer – інтервал між двома дозами вакцини становить 21 день; Moderna – інтервал між двома дозами – 28 днів; AstraZeneca – дві дози з оптимальним інтервалом 90 днів (в умовах підвищеного ризику – 28 днів)
Міфом є те, що після вакцинації людина стає джерелом виділення вірусу Covid-19, оскільки жодна з чотирьох вакцин не є «живою», і внаслідок вакцинації людина не може заразити інших. «Абсолютним міфом є і те, що до, під час та після вакцинації потрібно вживати різні препарати для розрідження крові. Їх вживають лише ті люди, яким це необхідно за станом здоров’я і які приймають різні медикаменти, – каже епідеміологиня. – Після вакцинації жодним чином не порушується звичний спосіб життя, вакцинація не впливає на хромосомний набір людини і нікому не вводять чіп під час вакцинації. Щеплення не впливає на репродуктивну функцію. Щеплення – нормальна практика імунізації, яка не потребує зміни в стилі життя людини. В день вакцинації можна і потрібно приймати душ, можна піти в басейн, жодних обмежень у стилі життя немає. Для тих, хто займається фізичною культурою і спортом, проведення вакцинації також не є підставою для скасування запланованих дій».

Якщо людина вакцинувалась, до прикладу, від дифтерії та правця, то вакцинуватись проти Covid-19 їй потрібно через 14 днів. Але якщо є необхідність в екстреній профілактиці, зокрема сказу і правця, то її проводять незалежно від того, скільки днів минуло після вакцинації проти Covid-19.
Для вакцинації дітей та вагітних використовують вакцину Pfizer, адже саме щодо неї є найбільша кількість клінічних спостережень
На Львівщині вакцинують вагітних незалежно від терміну вагітності, для яких ризик від захворювання на коронавірус є вищим, аніж ймовірний ризик після вакцинації. Зокрема, це вагітні, які працюють у закладах охорони здоров’я, та ті, які контактують з великою кількістю людей у своїй роботі. Для вакцинації дітей та вагітних використовують вакцину Pfizer, адже саме щодо неї є найбільша кількість клінічних спостережень.

Зі слів Наталії Іванченко, вакцинуватись може доросла людина, якій виповнилося 18 років. Вакцинують і підлітків віком від 12 років, проте за певних умов. «Ті, хто мають супутнє хронічне захворювання, ті, хто повернувся з-за кордону, отримав за кордоном першу дозу вакцини проти коронавірусу – отримають тут другу дозу. Також вакцинують тих підлітків, які планують виїжджати за кордон на спортивні, танцювальні змагання або на навчання в різноманітних закладах освіти в країнах, які потребують наявності сертифікату про вакцинацію. Або ж якщо відбувається об’єднання сімей, діти виїжджають за кордон, то їх також вакцинують проти Covid-19», – каже епідеміологиня. Сімейний лікар видає довідку, що дитина потребує вакцинації проти Covid-19 і вказує причину, далі з цією довідкою людина може вакцинуватись у закладі охорони здоров’я, де є постійний пункт щеплень, або ж звернутись в будь-який центр масової вакцинації за власним бажанням.
А ось щодо навчання, то є попередження від Львівської ОДА: до кінця тижня нас чекає або масова вакцинація персоналу закладів освіти, або дистанційне навчання. «Міністр охорони здоров’я заявив, що з понеділка в Україні можуть ввести «жовту» зону. У такому разі навчальні заклади, де менше ніж 80% персоналу вакциновані, працюватимуть онлайн. Тож до кінця тижня нас чекає або масова вакцинація персоналу закладів освіти, або з понеділка переходимо на дистанційне навчання», – заявив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик, наголосивши на потребі пришвидшити темпи вакцинації освітян.
Зі слів медиків, нормальною реакцією після вакцинації є підвищення температури тіла, відчуття неприємної ломоти в м’язах, головний біль
Як зазначав «Львівській Пошті» Олег Паска, директор департаменту освіти Львівської облдержадміністрації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, школи зможуть працювати в очному або змішаному режимі навіть за потрапляння у «червону» зону за умови, що не менш ніж 80% працівників закладу освіти вакциновані. «Очне навчання дає набагато вищу якість освіти, ніж дистанційне, бо попри всі зусилля впродовж останніх двох років і попри те, що вчителі постійно проходять навчання і вдосконалюють свої навички дистанційного навчання, його рівень, на жаль, не є настільки достатнім, щоби зрівнятися з очним навчанням чи перевищити його. Тому рекомендуємо всім територіальним громадам, всім закладам освіти, зокрема й усім школам, щоб учителі, працівники закладів вакцинувались. Звичайно, це справа добровільна, але водночас розуміємо: якщо серед них 80% не будуть вакциновані, то з погіршенням епідситуації навчання буде дистанційним. Дотримуйтеся заходів безпеки, бо на кінець вересня прогнозують наступну хвилю зростання захворюваності, тож знову може виникнути дуже невтішна ситуація з навчанням, коли доведеться перейти на віддалену форму», – каже він. Зараз на Львівщині повністю вакцинованими є 33% освітян. Загалом в області є 97 тисяч освітян. 
За найменших ознак ГРВІ, наголошують медики, необхідно звернутися до сімейного лікаря і здати ПЛР-тест – це важливо, адже контактні особи повинні залишатися вдома і також обстежитися. Загалом від початку пандемії на коронавірус на Львівщині перехворіли понад 140 800 осіб (5% – діти). Це офіційні цифри, але хворих насправді може бути й більше, бо не всі звертаються за медичною допомогою і не всі здають ПЛР-тести.

На Львівщині працюють 25 центрів вакцинації: локації та графік

Цього тижня на Львівщині щепитися можна у 25 центрах вакцинації, 15 з яких – у Львівській міській територіальній громаді. Отримати щеплення можна, попередньо записавшись через портал Helsi. Зі собою необхідно мати документ, який посвідчує особу. Також вакцину можна отримати у 184-х пунктах щеплення, звернувшись до сімейного лікаря.
м. Львів:
ТРЦ Forum Lviv (вул. Під Дубом, 7-б): 10 вересня: 15.00 – 18.30 (Moderna, 2 доза), 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
Центр ім. О. Довженка (просп. Червоної Калини, 81): 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
ТРЦ Victoria Gardens (вул. Кульпарківська, 226-а, другий поверх): 10 вересня: 15.00 – 18.30 (Pfizer), 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (CoronaVac/AstraZeneca);
медичний центр IQMED Clinic (вул. Липова Алея, 15): 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
ТЦ «Епіцентр» (вул. Богдана Хмельницького, 188-a): 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (Pfizer);
ТЦ «Епіцентр» (вул. Городоцька, 302): 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (Pfizer);
Палац культури залізничників «Рокс» (вул. Федьковича, 54/56): 10 вересня: 15.00 – 19.00 (Pfizer/AstraZeneca), 11 – 12 вересня: 10.00 – 15.00 (Pfizer/AstraZeneca), 13 вересня: 15.00 – 19.00 (Pfizer/AstraZeneca);
автовокзал «Північний» (вул. Б. Хмельницького, 225): 10 вересня: 15.00 – 18.00 (Pfizer);
офіс Львівської громади у с. Рясне-Руське (пл. Незалежності, 1; 2-й поверх): 11 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
Народний дім у смт Рудне (вул. Грушевського, 73; 2-й поверх): 11 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
офіс Львівської громади у с. Лисиничі (вул. Т. Шевченка, 48; 2-й поверх): 11 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
офіс Львівської громади у м. Дубляни (вул. Т. Шевченка, 4; 2-й поверх): 11 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
офіс Львівської громади у с. Грибовичі (вул. Миру, 1): 11 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna 2 доза);
Винниківська міська рада (вул. Галицька, 20): 11 вересня: 10.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза);
Народний дім смт Брюховичі (вул. В. Івасюка, 2): 11 – 12 вересня: 10.00 – 14.00 (Moderna, 2 доза);
м. Броди – Народний дім (вул. Коцюбинського, 7): 11 вересня: 10.00 – 14.00 (Moderna, 2 доза/AstraZeneca);
м. Золочів – Палац культури ім. І Білозора (вул. В. Чорновола, 1): 11 – 12 вересня: 10.00 – 14.00 (CoronaVac);
м. Дрогобич – Народний дім (вул. 22 січня, 28): 10 – 12 вересня: 09.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза/AstraZeneca/Pfizer);
м. Трускавець – відділення первинної медичної допомоги поліклінічного відділення КНП «Трускавецька МЛ» (вул. Данилишиних, 62): 10 – 12 вересня: 09.00 – 15.00 (Moderna, 2 доза/CoronaVac/Pfizer/Astrazeneca);
м. Стрий – поліклінічне відділення Стрийської міської лікарні (вул. Т. Шевченка, 57 + приміщення на вул. Багряного, 4): 10 – 12 вересня: 10.00 – 16.00 (CoronaVac/Pfizer);
м. Червоноград – ЦПМСД (вул. Івасюка, 8): 10 вересня: 08.30 – 17.00 (Pfizer/Moderna, 2 доза/AstraZeneca), 11 вересня: 09.00 – 13.00 (CoronaVac/Pfizer/Moderna, 2 доза);
м. Новояворівськ – актова зала Новояворівської лікарні імені Юрія Липи: (вул. Т. Шевченка, 18): 10 – 11 вересня: 09.00 – 14.00 (CoronaVac/Pfizer/Moderna, 2 доза/AstraZeneca);
м. Жовква – поліклініка КНП «Жовківська лікарня» (вул. Львівська, 17): 10 – 11 вересня: 09.00 – 19.00 (CoronaVac/Moderna, 2 доза/Pfizer/AstraZeneca), 12 вересня: 09.00 – 14.00 (CoronaVac/Moderna, 2 доза/Pfizer/AstraZeneca);
м. Новий Розділ – поліклініка КНП «Новороздільська міська лікарня» (вул. Винниченка, 37): 10 вересня: 11.00 – 13.30 (Pfizer), 14.00 – 16.00 (CoronaVac); 11 вересня: 10.00 – 14.00 (CoronaVac);
м. Самбір – ЦПМСД (вул. Чайковського, 12): 10 вересня: 09.00 – 17.00 (CoronaVac/Pfizer/Moderna, 2 доза), 11 – 12 вересня: 10.00 – 14.00 (CoronaVac/Pfizer/Moderna, 2 доза).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8858 / 1.68MB / SQL:{query_count}