Вакцинація: хронічні хвороби – не перешкода

Що варто знати про щеплення людям зі супутніми недугами – пояснення медиків

фото: пресслужба ЛМР (Роман Балук)
Люди з хронічними хворобами дуже вразливі до коронавірусу. Вони мають слабкий імунітет, а отже, Covid-19 – дуже серйозний противник для них. Зустріч із цією хворобою може стати фатальною для онкопацієнтів чи сердечників. Єдиний спосіб уникнути серйозних наслідків – вакцинуватися проти коронавірусу.

Щеплення та алергія

Медики зауважують, що наразі єдиним протипоказанням до щеплення проти Covid-19 є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, зокрема анафілактичний шок. Його може викликати один із компонентів вакцини, на який людина має алергію. «У такому разі слід проконсультуватися з сімейним лікарем, а також попередити медиків перед отриманням щеплення», – розповідає регіональний координатор з вакцинації від коронавірусної інфекції у Львівській області Олег Когут. У разі алергії на один з компонентів краще не щепитися цією вакциною.
Зі складом вакцини можна ознайомитися на сайті Державного експертного центру МОЗ (www.dec.gov.ua), а також на порталі vaccination.covid19.gov.ua
Щодо інших видів алергій, як-от сезонної чи побутової, то вони не є перешкодою для вакцинації проти коронавірусу. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), люди з полінозом чи алергійним ринітом можуть отримати щеплення навіть під час загострення хвороби.

Вакцинація у разі серцево-судинних захворювань

Після випадків тромбозів у щеплених людей почали ширитися чутки про небезпечність вакцин проти Covid-19 для пацієнтів зі серцево-судинними хворобами. Втім, під час клінічних випробувань вакцини AstraZeneca 36% учасників мали одне або кілька супутніх, хронічних захворювань – ожиріння, серцево-судинні захворювання, хвороби органів дихання, астму або цукровий діабет – і жодного негативного впливу на своє здоров’я не отримали.
За словами голови Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики, імунолога Федора Лапія, вакцинація запобігає виникненню тромбозів. Адже їх викликає саме коронавірус, впливаючи на здоров’я людини у майбутньому.
«Covid-19 спричиняє тромбоемболію. Вакцинація попереджає Covid-19. Ми, попереджаючи Covid-19, попереджаємо тромбоемболії, пов’язані з Covid-19», – наголошує Федір Лапій, інформує Центр громадського моніторингу та контролю.

Щеплення хворих на цукровий діабет

Хворим на цукровий діабет необхідно обов’язково щепитися проти Covid-19, оскільки вони ризикують захворіти на важку форму коронавірусу.
«Коронавірусна інфекція вражає судини маленького калібру, то у разі цукрового діабету вони також вражаються. Тобто пацієнт з таким діагнозом, якщо захворіє на Covid-19, матиме важкий перебіг хвороби», – зазначає сімейна лікарка Анастасія Летошко. За словами лікарки, у її практиці вже є діабетики, які щепилися проти Covid-19.

Вакцинація онкохворих

Ще одна дуже вразлива до коронавірусу категорія – онкопацієнти. Такі хворі мають ослаблений імунітет, а тому будь-яка інфекція для них дуже небезпечна. Щоб уникнути ускладнень, лікарі радять вакцинацію проти Covid-19. Але щоб вона була ефективною, робити це слід у сприятливий період.
Якщо онкохворі отримують високодозову імуносупресивну терапію, то слід зачекати до закінчення лікування.
«Пацієнтам з високим рівнем імуносупресії вакцинація протипоказана, проводиться тільки після закінчення терапії. А з низьким рівнем імуносупресії вакцинуватися можна», – зауважує лікарка-інфекціоністка, доктор медичних наук Алла Волоха.

ВІЛ і щеплення проти Covid-19

Експерти радять ВІЛ-інфікованим обов’язково щепитися проти Covid-19. Лікарі наголошують, що ВІЛ-пацієнти не можуть захворіти на коронавірус від вакцини, адже та не містить живого вірусу.
«З власного досвіду можу стверджувати, що інформація щодо того, що вакцинація для ВІЛ-позитивних людей небезпечна – це міф. Проведене щеплення ніяким чином не вплинуло ні на моє самопочуття, ні на приймання АРВ, ні на результати аналізів», – розповідає Сергій Старостенко, виконавчий директор БО «Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя», який уже десять років живе з ВІЛ і нещодавно вакцинувався проти Covid-19.

Серйозні порушення згортання крові (коагулопатії)

Порушення згортання крові, на думку лікарів, також не є протипоказанням до вакцинації проти Covid-19. За інформацією МОЗ, щоб щепити людей з коагулопатіями, використовують тонку голку. А після уколу лікар сильно натискає на місце введення вакцини протягом щонайменше дві хвилин.
Такі дії повинні запобігти небажаним наслідкам для пацієнта. Втім, попередньо медики обов’язково попереджають про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.
За словами експертів, сьогодні лікарі не роблять щеплення людям, які мають температуру тіла вище 38°C, а також симптоми респіраторних хвороб. Також протипоказанням є алергічна реакція на вакцину. В усіх інших випадках хвороби не є перешкодою для щеплення проти Covid-19. А навіть навпаки – це рекомендований лікарями крок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9315 / 1.57MB / SQL:{query_count}