«У час «ковідного затишшя» зосереджуємося на вакцинації»

На Львівщині у центрах вакцинації щеплюють вакциною CoronaVac, другу дозу якої вводять через 28 днів. Охочі нею вакцинуватися можуть зробити це в порядку живої черги

За темпами вакцинації Львівщина зараз перебуває на четвертому місці в Україні, про що інформують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА. Лідерами за кількістю щеплень є місто Київ, Дніпропетровська та Київська області. В області першою дозою щеплено понад 118 тисяч осіб, а вже двома – понад 20 тисяч. Загалом майже 1,8 мільйона українців отримали першу дозу, дві дози – понад 435 тисяч громадян України.
Міжнародне свідоцтво про вакцинацію проти Covid-19 видає сімейний лікар
Вакцина у нашій області є, кажуть медики. На Львівщину минулого тижня привезли понад 10 тисяч доз вакцини Pfizer-BioNTech. «Цими дозами планують вакцинувати працівників органів місцевого самоврядування, судових структур, освіти та осіб з першого і другого етапів вакцинації, зокрема медиків», – повідомив Олег Когут, регіональний координатор з питань вакцинації проти коронавірусної інфекції у Львівській області.
Також минулого тижня в область привезли понад 38 тисяч доз вакцини CoronaVac. Зі слів Олега Когута, нею щеплюють у центрах вакцинації Львова та області. В пріоритеті є особи з листа очікування застосунку Дія. Втім, усі, хто бажає вакцинуватися, можуть зробити це в порядку живої черги, запевняють у департаменті охорони здоров'я Львівської ОДА.
Загалом на Львівщині в центрах вакцинації вже щепили понад 11 тисяч осіб. У Львові центри вакцинації працюють на стадіоні «Арена Львів», ТРЦ Forum Lviv, Центрі Довженка. Серед нових локацій – ТРЦ Victoria Gardens та ліцей «Львівський», інформує пресслужба міськради.
За інформацією департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, в області з 26 по 28 червня функціонуватимуть 11 центрів вакцинації: у Львові, Бродах, Дрогобичі, Трускавці, Стрию, Червонограді, Золочеві та Новояворівську.
Львів: стадіон «Львів Арена» (вул. Стрийська, 199) – 26-28.06 – з 10.00 до 18.00.
ТРЦ «Форум Львів», (Під Дубом, 7 Б) – 26-28.06 – з 10.00 до 15.00.
Центр Довженка (проспект Червоної Калини, 81) – 26-28.06 з 10.00 до 15.00.
ТРК «Victoria Gardens» (вул. Кульпарківська, 226 а, другий поверх) – 26-28.06 – з 10.00 до 15.00.
м. Броди: Бродівський народний дім (вул. Коцюбинського, 70) – 26.06 – з 09.00 до 15.00.
м. Дрогобич: Дрогобицький районний народний дім (вул. 22 січня, 28) – 26-27.06 з 09.00 до 17.00.
м. Трускавець: поліклінічне відділення КНП «Трускавецька МЛ» (вул. Данилишиних, 62) – 26-27.06 з 09.00 до 15.00.
м. Стрий: Стрийська ЗШ №5 ім. В. Стасюка (вул. Шевченка, 18, спортзал) – 26-27.06 – з 10.00 до 16.00.
м. Червоноград: ЦПМСД м. Червонограда (вул. Івасюка,8) – 26.06 – з 08.30 до 15.00.
м. Золочів: Золочівський палац культури ім. І. Білозора (вул. В.Чорновола,1) – 26-27.06 з 10.00 до 14.00.
м. Новояворівськ: Палац культури «Кристал» (вул. Шевченка, 1) – 26-27.06 – з 10.00 до 15.00.

Вакцинація проти Covid-19 є добровільною і безплатною. Кожна людина має отримати дві дози вакцини. Дані про кожне щеплення вносять в електронну систему охорони здоров’я. Для вакцинації другою дозою вас мають запросити телефоном за номером, який ви залишили після першого щеплення. Якщо ж на вакцинацію вас записував роботодавець, він організовує і друге щеплення. Люди, які вакцинувались у масових центрах вакцинації, отримають другу дозу в тих самих центрах.
На Львівщині з 26 по 28 червня функціонуватимуть 11 центрів вакцинації: у Львові, Бродах, Дрогобичі, Трускавці, Стрию, Червонограді, Золочеві та Новояворівську
Люди, яких щепили двома дозами вакцини проти Covid-19, за потреби можуть отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Такий документ видають у паперовій формі одразу після щеплення другою дозою вакцини або в будь-якому медичному закладі, підключеному до електронної системи охорони здоров’я, зокрема в сімейного лікаря, для пред’явлення у разі потреби під час перетину державного кордону, інформують у МОЗ.
Важливо! Не варто плутати міжнародні свідоцтва про вакцинацію з «імунними паспортами» чи «ковідними сертифікатами», які зараз розробляють в Україні та за кордоном, оскільки це різні поняття.
«Особи, які отримали дві дози однієї з трьох вакцин, що використовують в Україні, можуть звернутися до свого сімейного лікаря для отримання міжнародного свідоцтва про вакцинацію. Воно друкується з медичної інформаційної системи», – повідомила очільниця Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко. – У свідоцтві вказують прізвище та ім’я як у закордонному паспорті, дату народження, коли і якою вакциною людина щеплена. Цей бланк завіряється печаткою лікаря та печаткою установи, яка його видає. На сьогодні це і є документ, який можна пред’являти під час перетину кордону країн, які вимагають документ про вакцинацію».
«Впродовж останніх тижнів на Львівщині спостерігаємо покращення епідситуації. Проте ще рано говорити про повне зняття карантинних обмежень, – каже Орест Чемерис, директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА. – Маємо не втрачати пильність, пам’ятати про кілька хвиль захворюваності, кожна з яких була важчою за попередню. Вірус мутує, хворі з ковідом досі поступають у лікарні, а клінічний перебіг хвороби є достатньо важкий. У період «ковідного затишшя» зосереджуємося на вакцинації. Зараз це пріоритет номер один для департаменту. Адже саме зараз є можливість максимально швидко мобілізуватися та пришвидшити процес щеплення населення для того, щоби з чітким розумінням входити в осінній період, коли є традиційне збільшення мобільності населення, початок навчального процесу і розпал сезонних захворювань, який також є неминучим».
Зі слів експертки департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з пульмонології Надії Рудницької, максимально захиститися від важких наслідків хвороби допоможе лише щеплення. «Закордонні медики фіксують таке явище як лонгковід – частина пацієнтів, які перехворіли на коронавірус, залишаються кисневозалежними, у них спостерігають пневмофіброзні зміни в легеневій тканині. Такі пацієнти потребують подальшої реабілітації та обстеження», – розповіла Надія Рудницька.
Контакт-центр з питань вакцинації 0 800 60 20 19, сайт – vaccination.covid19.gov.ua
«Ми зобов’язані заради власної безпеки й надалі дотримуватися основних карантинних обмежень – носити маску, дотримуватися дистанції, дезінфікувати і мити руки. Але максимально захиститися від важких наслідків хвороби нам допоможе лише щеплення. Вакцинація не виключає ризик захворіти, проте зменшує імовірність важкого перебігу хвороби та постковідної реабілітації», – резюмує Надія Рудницька.


Відповіді на найпоширеніші питання про вакцинацію проти Covid-19

Які вакцини сьогодні доступні в Україні?

AstraZeneca – векторна вакцина, яку розробила шведсько-британська компанія AstraZeneca спільно з Оксфордським університетом. AstraZeneca виготовляють в Європейському Союзі, Великій Британії, Республіці Корея. Вакцина, яка вироблена за ліцензією в Індії, має назву Covishield.
Comirnaty/Pfizer-BioNTech – мРНК-вакцина проти Covid-19, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer.
CoronaVac/Sinovac Biotech – інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія, що займається дослідженням, розробкою, виробництвом і продажем вакцин для захисту людини від інфекційних захворювань.

Друга доза вакцини: коли її робити?

Щеплення другою дозою вакцини бажано робити у визначений термін:
Comirnaty/Pfizer-BioNTech – 21-28 днів,
CoronaVac/Sinovac Biotech – 28 днів,
Oxford/AstraZeneca – 12 тижнів.
У разі непереборних обставин введення другою дози можна зробити на 7 днів раніше зазначеного інтервалу для вакцин CoronaVac/Sinovac та AstraZeneca (Covishield/SKBio). Для вакцини Comirnaty/Pfizer-BioNTech відразу зазначене «вікно», в межах якого можна зробити щеплення, – в період між 21-им та 28-им днем після введення першої дози.
Друга доза вакцини проти Covid-19, введена раніше або пізніше рекомендованого інтервалу, зараховується без необхідності її повторного введення або вакцинації спочатку.
МОЗ України рекомендує вакцинуватись раніше або пізніше тільки у випадку нагальної необхідності.

Чи можна перше та друге щеплення робити вакцинами різних виробників?

Це насамперед стосується вакцин AstraZeneca та Covishield (вакцина, виготовлена за ліцензією в Індії). Першу та другу дози можна отримати вакцинами AstraZeneca, виготовленими на різних майданчиках (у Європейському Союзі, Великій Британії, Республіці Корея), включно із субліцензійним виробництвом в Індії. Адже склад і технологія виготовлення вакцини ідентичні.

Чи запобігає щеплення зараженню Covid-19?

Навіть вакцинована людина може заразитися Covid-19. Завдання щеплення полягає в тому, щоб ефективно запобігти тяжкому перебігу хвороби, ускладненням і смерті. Отримавши щеплення, людина, навіть якщо і захворіє, то перенесе хворобу легше: найімовірніше вона не потребуватиме кисневої терапії та не потрапить до лікарні.

Чи захищатимуть вакцини проти Covid-19 від нових варіантів вірусу?

Експерти вивчають, як нові мутації вірусу впливають на його поведінку, а також на ефективність вакцин проти Covid-19. Важливо вакцинуватися й продовжувати дотримуватися запобіжних заходів – дотримання фізичної дистанції, носіння масок, провітрювання приміщень, регулярне миття рук та своєчасне звернення по медичну допомогу.

Чи потрібно вакцинуватися людям, що вже перехворіли на Covid-19?

Так. Зважаючи на те, що можна повторно заразитися Covid-19 й отримати серйозні ризики для здоров’я, потрібно вакцинуватися, навіть якщо ви перехворіли.

Які можуть бути реакції на вакцину?

Підвищення температури, біль та/або почервоніння в місці ін’єкції після першої дози. Для деяких вакцин більш вираженою є реакція після введення другої дози. Одні вакцини викликають реакції в молодших людей, а інші – у старших. Тяжка алергічна реакція – анафілактичний шок – на вакцину вкрай рідкісна. Вона може проявитися в перші секунди чи хвилини після щеплення. Саме тому вас попросять затриматися в пункті щеплення ще пів години, щоб у разі серйозної алергічної реакції (анафілактичного шоку) вам надали вчасну та правильну медичну допомогу.

Чи можна вакцинуватися людям з онкологічними хворобами?

Так. Ці люди перебувають у групі ризику і можуть мати важкий перебіг захворювання на Covid-19 або померти. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії, бо не містять живих «повноцінних» вірусів. Утім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Незважаючи на це, якщо вам трапиться нагода зробити щеплення, краще вакцинуватися, тобто мати шанс захиститися, зазначають у Міністерстві охорони здоров'я України.

Чи можна вакцинуватися проти Covid-19 відразу після повного клінічного одужання?

Так, можна. Хоча тим, що вже перехворіли на Covid-19, можна відкласти вакцинацію, наприклад, на 3 місяці з огляду на те, що вакцина, якої мало, може бути потрібнішою людям, що не перенесли Covid-19.
фото: пресслужба ЛМР, пресслужба ЛОДА
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8818 / 1.66MB / SQL:{query_count}