Якщо недуга затягнулася

Що таке постковідний синдром, які у нього симптоми та які аналізи потрібно зробити в такому разі

Може здатися, що всі, хто перехворів на коронавірус, отримавши негативний тест, повертаються до звичного життя. Проте багато людей повідомляють після хвороби про залишкові симптоми, зміни настрою та загального стану. То ж про те, чи справді існує постковідний синдром і як він проявляється, довідуємося докладніше від фахівців діагностичного центру МеДіС.
Звичайно, ніхто не сумнівається у існуванні власне Covid-19, тобто гострої форми захворювання. Залежно від стану імунної системи, віку та факторів ризику хвороба може тривати від двох до чотирьох тижнів. Медики визначили багато симптомів гострого ковіду. Якщо в мережевому пошуковику ввести запит List of symptoms of Covid-19, то знайдете низку статей, де аж 170 симптомів та скарг будуть розподілені відповідно до систем та органів.
Згідно¬ з клінічними настановами Національного інституту охорони здоров’я та вдосконалення медичної допомоги Великої Британії (NICE) під назвою «Лікування довгострокових наслідків ¬Covid-19» (NG188), для визначення терміну «довготривалий ковід» використовують три послідовні етапи:
1. Гострий Covid-19 – ознаки та симптоми Covid-19 упродовж чотирьох тижнів.
2. Тривалий симптоматичний Covid-19, який продовжується – ознаки та симптоми Covid-19 з 4-го по 12-ий тиждень.
3. Пост-Covid-синдром – ознаки та симптоми, що виникають під час або після інфікування Covid-19, тривають понад 12 тижнів і не пояснюються іншим діагнозом.
Часто пацієнтів із таким синдромом називають «далекобійниками». «Далекобійник» (post-Covid long-hauler) – це людина, в якої діагностовано Covid-19 та яка не повернулася до свого звичного стану здоров’я й функціонування через шість місяців після перенесеного захворювання.
За різними даними, «далекобійниками» стають від 10% до 50% осіб, які перенесли Covid-19. Таких хворих поділяють на дві групи:
– особи, які мають незворотні ушкодження легень, серця, нирок або мозку, що впливають на їхню здатність функціонувати;
– особи, в яких продовжують спостерігати виснажливі симптоми, незважаючи на відсутність помітних ушкоджень органів.
Хоч би якою була природа змін, пов’язаних із тривалим збереженням клінічних проявів або появою нових симптомів після перенесеного гострого захворювання, їх наявність зумовлює потребу в діагностиці та реабілітації таких пацієнтів.

Найбільш поширені ознаки та симптоми, що залишаються навіть після одужання

Відчуття втоми. Часто пацієнтам з певними симптомами Covid-19 слід проходити терапію в лікарнях у відділеннях інтенсивної терапії за допомогою механічних засобів (наприклад, апаратів штучного дихання). Це може стати причиною синдрому хронічної втоми у людей, які одужали від коронавірусу. Варто зазначити, що цей синдром є комплексом розладів, що характеризується надзвичайною втомою, яка посилюється під час фізичної або розумової активності та не проходить навіть під час відпочинку.
Задишка або кашель. Пневмонія, викликана Covid-19, може спричинювати тривале ушкодження маленьких повітряних мішечків (альвеол) у легенях. Рубцева тканина, що утворюється у результаті цього, призводить до тривалих проблем із диханням.
Біль у суглобах. Є одним з найбільш частих проявів постковідного синдрому.
Біль у животі. Дані певних досліджень захворюваності на SARS свідчать, що коронавірус має властивість вражати шлунково-кишковий тракт, а також має вплив на клітини печінки – гепатоцити.

Симптоми, які залишаються на певний період

Біль у м’язах та головний біль. Один із найпоширеніших симптомів постковідного синдрому.
Пришвидшене серцебиття. Результати досліджень, проведених через місяць після одужання від Covid-19, виявили тривале ушкодження серцевого м’яза (навіть у пацієнтів з легким перебігом хвороби). Це може підвищити ризик виникнення серцевої недостатності або інших ускладнень серцево-судинної системи у майбутньому.
Втрата нюху та смаку. Є одним із перших та найбільш яскравих симптомів коронавірусної інфекції. Вірус SARS-CoV-2 інфікує організм шляхом приєднання до спеціальних рецепторів АСЕ2 на поверхні клітин, що вистилають верхні дихальні шляхи (найбільше їх в носі). Потрапляючи всередину, вірус розмножується, викликаючи запальну реакцію імунної системи. Аносмія (втрата нюху) та агевзія (втрата смаку) спостерігалася в 59% пацієнтів на початку захворювання, у 28% на 30-й і у 23% на 60-й день.
Проблеми зі сном, концентрацією уваги та пам’яттю. У багатьох пацієнтів розвивається виражений астенічний синдром, який значно погіршує їхню якість життя й істотно знижує працездатність. У таких осіб може тривалий час зберігатися запалення низької інтенсивності в головному мозку, зниження припливу крові до мозку, автоімунне ушкодження мозку чи поєднання цих станів. Найчастішою причиною цього є масивне медикаментозне навантаження під час лікування Covid-19, тривалий і виснажливий перебіг захворювання з дихальною недостатністю та водно-електролітними розладами, супутні захворювання, наприклад цукровий діабет.
Випадіння волосся. Експерти кажуть, що існує два типи випадіння волосся, яке спричинила пандемія. У першому випадку йдеться про стан telogen effluvium, коли у людини через кілька місяців після стресової ситуації починає випадати більше ніж 50-100 волосинок на день. Окрім того, що більше волосся випадає, воно ще й повільніше росте. Такий стан може тривати до пів року. У другому випадку йдеться про гніздову алопецію, під час якої імунітет починає атакувати волосяні фолікули.
Часто причиною депресії, тривожності та панічних атак є те, що людина пережила сильний стрес внаслідок діагнозу та ізоляції.
З огляду на постковідні симптоми фахівці діагностичного центру МеДіС розробили Комплекс №77 «Постковідний», до якого входять 5 важливих аналізів, що дадуть змогу оцінити стан організму після перенесеного Covid-19 та визначити найбільш уражені органи та системи організму. Комплекс аналізів містить печінкові проби – щоб діагностувати стан печінки після приймання ліків, D-димери – для оцінки процесу згортання крові та С-реактивний білок – для виявлення запальних процесів. 
Також додатково рекомендовано проведення загального аналізу крові з формулою – для виключення анемії при задишці, виявлення лімфопенії після тяжкого перебігу Covid 19 або лейкоцитозу за умови приєднання вторинної бактеріальної інфекції.
Вчасно застосовані після отримання результатів аналізів терапевтичні заходи можуть дозволити поліпшити якість життя людям, які перехворіли на Covid-19. Бережіть себе, адже здоров’я – це найвища цінність!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4347 / 4.03MB / SQL:{query_count}