Операція «Вакцинація»: триває другий етап

В Україні щеплюють сімейних лікарів та людей віком 80 років і старших

В Україні триває вакцинація, але ще дуже повільно. Щеплення є добровільним і безплатним. Зараз триває другий етап вакцинації, який розпочався 22 березня. На цьому етапі щеплюватимуть медичних працівників та інший персонал закладів охорони здоров’я, літніх людей віком від 80 років, працівників соціальної сфери.
Міністерство охорони здоров’я України рекомендувало мобільним бригадам з імунізації залучати до вакцинації проти Covid-19 організовані колективи з другого етапу, зокрема всі заклади охорони здоров’я (державні та приватні, зокрема й аптечні).

Українців вакцинують AstraZeneca (Covishield), на черзі – CoronaVac

Зараз в Україні здійснюють імунізацію вакциною AstraZeneca (Covishield) виробництва індійського Інституту сироватки крові, 500 тис. доз якої закуплено державним коштом. Ця вакцина ефективна та безпечна, запевняють у МОЗ.
25 березня 2021 року в Україну прибули перші 215 тис. доз вакцини проти Covid-19 CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech. Перш ніж їх розвезуть по регіонах, вакцина має пройти десятиденний лабораторний контроль Міністерства охорони здоров’я.
  
Станом на 31 березня в Україні 231 564 людини отримали щеплення проти Covid-19 вакциною AstraZeneca (CoviShield). Є й випадки поствакцинальних проявів. «Головний біль, тимчасове підвищення температури чи втома – це нормальні побічні ефекти, які тільки доводять, що вакцина працює, і організм готує імунну відповідь. Вакцинація залишається найважливішим інструментом запобігання новим захворюванням і смертям, а також боротьби з пандемією», – каже заступник міністра охорони здоров’я Ігор Іващенко.
На Львівщині щепили 12 121 людину – це дані станом на 30 березня. Зі слів заступниці директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Ірини Шурпяк, зараз при обласних закладах охорони здоров’я діє 23 пункти щеплень.
Під час другого етапу вакцинації щепилася і Анастасія Онисько, сімейна лікарка Городоцького центру первинної медико-санітарної допомоги, завідувачка Бартатівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Львівської області.
«Я зі самого початку знала, що буду вакцинуватись, щойно буде можливість. І хоча хворіла на коронавірусну хворобу, прийняла рішення про щеплення, адже перенесена хвороба не є протипоказом до вакцинації. Моя основна мотивація – не захворіти. Також хочу продемонструвати, що вакцинація проти COVID-19 – це не страшно, не треба боятись. У мене є пацієнти старші 80 років, деякі з них вже вакцинувались. Частина з них відносяться до маломобільних груп населення. Для їх вакцинації у нас буде створена мобільна бригада», – каже сімейна лікарка. – Закликаю всіх, хто зараз підпадає під етапи вакцинації та має можливість щепитись проти COVID-19, робити це. Дуже очікую на можливість вакцинації для своїх рідних».
Записатися до списку очікування на вакцинацію можна за допомогою застосунку чи порталу «Дія» або через контакт-центр МОЗ: 0 (800) 60-20-19
Загалом до роботи в Україні підготовлено 1201 пункт щеплення для імунопрофілактики проти Covid-19. Усі вони обладнані відповідно до вимог інфекційного контролю. Для роботи в них навчено 1407 лікарів та 1446 медичних сестер, інформують у МОЗ.
Перед вакцинацією проводять медичний огляд пацієнтів. «Будь ласка, повідомляйте лікаря, який вас оглядає перед щепленням, про будь-які алергічні реакції, що були раніше», – акцентують у МОЗ.
Усі ліки, включно з вакцинами, мають свої ризики. Зазвичай будь-які побічні ефекти незначні й можуть тривати лише декілька днів. Люди, яким проведена вакцинація, протягом 30 хвилин після щеплення обов’язково повинні залишатись в медичному закладі, на випадок виникнення алергічних реакцій.

Наявність антитіл від COVID-19 не є приводом відмовлятися від вакцинації

Лише антитіла, які виробляються після вакцинації, можуть захистити від важкого перебігу COVID-19 та госпіталізації, про що наголошують медики. Антитіла, які виробляються в організмі проти SARS-CoV-2, з’являються вже в перші кілька днів після зараження, а їх наявність вказує на те, що людина була інфікована SARS-CoV-2 незалежно від перебігу захворювання (безсимптомної, легкої чи важкої форми).
У більшості пацієнтів з COVID-19 вірус-специфічні антитіла IgM, IgA та IgG починали вироблятися через декілька днів після інфікування.
Антитіла класу A (IgA) – з’являються в перший тиждень після появи симптомів;
Антитіла класу M (IgM) – свідчать про недавнє інфікування та можуть розглядатись як ознака гострої фази інфекції;
Антитіла класу G (IgG) – обумовлюють віддалену відповідь організму, тобто те, що ми називаємо «імунітетом», вони зберігаються від 2 до 4 місяців і їх кількість залежить від того, як тяжко людина перехворіла.
Як зазначає Роман Родина, генеральний директор Центру громадського здоров’я України, тестування на антитіла – метод імуноферментного аналізу або ІФА – спрямований на виявлення ознак пост­інфекції. Таке тестування проводять для скринінгу, зокрема, осіб, які виконуючи свої посадові обов’язки стикаються з великою кількістю людей, а відповідно і з інфекцією. Ці тести не є діагностичним методом. Для встановлення діагнозу COVID-19 використовують ПЛР чи експрес-тести.
«Наразі науковці констатують, що наявність антитіл не є гарантією того, що людина не захворіє. За даними лабцентрів станом на 16 березня зафіксовано 1362 людей, які знову захворіли на COVID-19 після одужання. Терміни повторного зараження варіюються від 2 до 8 місяців», – каже Роман Родина.
Усі щеплення проти Covid-19 є добровільними й безплатними
Антитіла, які досліджують лабораторії, визначаються не до тих антигенів вірусів, до яких формується імунна відповідь при вакцинації. Антитіла після вакцинації виробляються до конкретного фрагменту вірусу – у випадку SARS-CoV-2 до спайк-протеїну. Власне, суть вакцин у тому, щоб організм напрацював антитіла, тобто запустив їх після контакту з антигеном.
«Поняття “захисний рівень антитіл до COVID-19”, який убезпечить від повторного інфікування, — не існує. НТГЕІ не рекомендує визначати рівень антитіл ні до, ні після вакцинації. По-перше, тому що тест системи для визначення антитіл наразі не стандартизовані. По-друге, під час клінічних досліджень вакцин, зокрема, AstraZeneca та Pfizer, не було виявлено ніяких побічних реакцій серед тих людей, які вже мали антитіла після хвороби, у порівнянні з тими, хто їх не мав. Це означає, що вакцинація тих, хто вже перехворів, є безпечною. По-третє, ті хто мають антитіла після хвороби, однаково повторно хворіють. Але ми точно знаємо, що вакцини працюють – після 12–14 днів рівень захворюваності серед вакцинованих практично не зростає, а якщо і є випадки захворювань – то вони не тяжкі. А серед невакцинованих – рівень хворих зростає», – зазначає Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.
Вакцинація попереджає тяжкий перебіг хвороби, госпіталізацію і смертність, дозволяє людям жити звичним життям. Головне – розвантажує систему надання медичної допомоги.
Дослідження свідчать: після вакцинації кількість вірусу в дихальних шляхах значно менша в порівнянні з тими людьми, які ще не отримали щеплення. Відповідно, якщо кількість вірусу менша, у людей не розвиваються симптоми, а це – негативно впливає на поширення вірусу. Це, зокрема, підтверджується даними з Ізраїлю.

Записуйтесь на вакцинацію!

З 1 березня в Україні є можливість записатись до списку очікування на вакцинацію проти Covid-19. Електронний список очікування формується, щоб краще спланувати та організувати процес вакцинації. Майже 400 тис. українців зареєстровані в цьому листі очікування.
Як стати в чергу на вакцинацію проти Covid-19:
Якщо ви є працівником сфери охорони здоров'я, освіти, соціальної сфери, працівником чи мешканцем спеціалізованого закладу (інтернати, будинки для літніх людей тощо), військовослужбовцем, працівником критично важливих структур державної безпеки (включно з Міністерством внутрішніх справ, Національною поліцією, Національною гвардією, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Державною прикордонною службою й Службою безпеки України) – вам не потрібно записуватись. Роботодавець або керівник установи інформує вас про можливість та дати щеплення.
Усі інші можуть записатись до списку очікування в зручний спосіб: через портал чи мобільний застосунок Дія, через національний контакт-центр МОЗ.
Як записатися через портал «Дія»:
Зайдіть на портал «Дія» за допомогою КЕП (електронного ключа, наприклад, податкової) чи BankID. Перейдіть у розділ «Запис до листа очікування вакцинації від Covid-19». Зазначте сферу діяльності. Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися. Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.
Як записатися через застосунок Дія:
Щоб зареєструватися через смартфон, завантажте мобільний застосунок Дія 2.0 за посиланням https://go.diia.app та авторизуйтеся в ньому. У застосунку можна авторизуватись через Приват24, Monobank, або BankID НБУ. Зайдіть у розділ «Послуги» та оберіть «Запис до листа очікування вакцинації від Covid-19». Зазначте сферу діяльності. Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися. Перевірте свій номер телефону. Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.
Як записатися через національний контакт-центр МОЗ:
Зателефонуйте на номер 0 (800) 60-20-19. Надайте оператору свої дані. Необхідно буде вказати реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) або серію та номер паспорта. Оберіть місце, в якому ви хочете вакцинуватися. Очікуйте повідомлення про запрошення на вакцинацію.
Вакцинація попереджає тяжкий перебіг хвороби, госпіталізацію і смертність, дозволяє людям жити звичним життям
Львівський обласний центр громадського здоров'я інформує, що на Львівщині триває підготовка до третього етапу вакцинації проти коронавірусної інфекції. Хто зможе отримати щеплення від Covid-19: люди віком 65 – 79 років; працівники сфери освіти; працівники структур державної безпеки (Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Національна поліція України, Національна гвардія України, Служба безпеки України, військовослужбовці Збройних сил України, Міністерство внутрішніх справ України). Якщо ви належите до працівників освіти або структур безпеки, повідомте своє керівництво про намір вакцинуватись. Якщо ви належите до цільової групи за віком, зверніться до свого сімейного лікаря для внесення у списки на вакцинацію. Ви не знайшли себе у перелічених категоріях? Подзвоніть до батьків, дідусів та бабусь і спитайте, чи записались вони на щеплення!
Вірогідну інформацію про вакцинацію проти Covid-19 отримуйте на сайті vaccination.covid19.gov.ua та за номером контакт-центру МОЗ: 0 (800) 60-20-19.

Важливі запитання і відповіді

Чи потрібно консультуватись з лікарем перед щепленням проти Covid-19?
Людям, які приймають препарати, що впливають на імунну систему, мають серйозні хронічні захворювання або ж схильні до важких алергічних реакцій, потрібно проконсультуватись про вакцинацію зі своїм лікарем завчасно та повідомити про них медичного працівника, який проводить щеплення. Також перед вакцинацією проводиться медичний огляд пацієнтів. Будь ласка, повідомляйте лікаря, який вас оглядає перед вакцинацією, про будь-які алергічні реакції, що були раніше.
Які є протипоказання для вакцинації проти Covid-19?
Важка алергічна реакція на попередню дозу вакцини. Гіперчутливість до одного з компонентів вакцини (дізнатися про склад вакцини можна у медичних працівників, які проводять вакцинацію). Гостре захворювання (температура тіла вище 38,5 C). Незначні інфекції, наприклад, застуда або субфебрильна температура, не повинні затримувати вакцинацію.
Які є можливі реакції на вакцину проти Covid-19?
Вакцинація проти Covid-19 допоможе вам розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину – це означає, що ваше тіло вибудовує захист. Можливі такі реакції: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції, лихоманка чи озноб, головний біль, біль у м'язах чи суглобах, біль у животі, збільшені лімфатичні вузли, нудота, втомлюваність, безсоння, запаморочення, зазначено на vaccination.covid19.gov.ua. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта за рекомендаціями.
В яких випадках після проведення щеплення потрібно негайно звернутись до лікаря?
У випадку виникнення таких симптомів, навіть якщо вас не вакцинували, повідомте про це свого лікаря або зверніться до медичного закладу: судоми, втрата свідомості, блювання, висип на тілі, сильний біль, температура понад 38 C, сплутаність мови. Важливо не пропустити розвиток іншого захворювання, яке збіглося в часі з вакцинацією і потребує своєчасного надання допомоги.
фото: Олег Огородник, МОЗ, пресслужба ЛОДА
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7243 / 4.12MB / SQL:{query_count}