В очікуванні вакцини

Щеплення проти Covid-19 в Україні розпочнуть у середині лютого. Першими вакцинуватимуть медиків, людей похилого віку в спеціалізованих закладах й військових у зоні ООС

Від початку епідемії в Україні зафіксовано понад 1,17 мільйона випадків зараження коронавірусом. 21 258 осіб, у яких підтвердили зараження, померли. В Україні станом на середу, 20 січня, зафіксовано 4383 нових підтверджених випадків. Інфікувалися 161 дитина та 239 медпрацівників, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
За його даними, за минулу добу в країні госпіталізували 2011 хворих на Covid-19. Померли 212 пацієнтів з діагнозом Covid-19, одужала 14 501 людина. В Україні проведено 45 790 тестів на коронавірус. З них методом ПЛР – 26 792, методом імуноферментного аналізу (ІФА) – 18 998. Найбільше нових випадків інфікування зареєстровано у Києві (606), Запорізькій (423), Харківській (335), Київській (226) та Одеській (223) областях.

П’ять етапів

Вакцинація проти Covid-19 в Україні стартує в середині лютого, повідомив очільник МОЗ на зустрічі з депутатами фракції «Слуга народу». За словами міністра, очікується, що в України на першому етапі буде 910 тис. доз вакцин, зокрема 210 тис. доз вакцини Pfizer/BioNTech за глобальною ініціативою COVAX.
У МОЗ розробили Дорожню карту з впровадження вакцини та проведення масової вакцинації в Україні у 2021 – 2022 роках. Вона проходитиме у п’ять етапів, інформує пресслужба Львівської облдержадміністрації. Перший передбачає щеплення людей із критичним ризиком інфікування та розвитку Covid-19, а також медичних працівників, які надають допомогу хворим на коронавірусну хворобу в умовах стаціонару, та військових, які беруть участь в ООС. Далі вакцинуватимуть також інших людей, які надають медичні послуги. На третьому і четвертому етапах охоплять ще тих, хто виконує функції з підтримки безпеки та життєдіяльності держави. П’ятий етап – вакцинація інших категорій населення, які не входять до пріоритетних груп. Мовиться про людей віком до 59 років без супутніх захворювань.
В Україні готуються до введення паспортів вакцинації проти Covid-19
Також відомо, що замість Державного підприємства «Медичні закупівлі» контракти на закупівлю вакцин для України укладатиме британське агентство Crown Agents. «На позачерговому засіданні уряду ухвалено рішення, що закупівлі вакцини проти Covid-19 здійснюватиме міжнародна організація Crown Agents. У неї будуть повноваження на укладення контрактів відповідно до проведених заздалегідь МОЗ та керівництвом держави переговорів, а також логістичний супровід вантажів», – каже Максим Степанов.
Крім того, в Україні готуються до введення паспортів вакцинації проти Covid-19, повідомив Віктор Ляшко, заступник міністра МОЗ, головний санітарний лікар. За його словами, поки що всіх щеплених будуть заносити в електронну систему охорони здоров’я. «Коли на міжнародному рівні введуть обов’язкові паспорти вакцинації, українські лікарі зможуть оперативно видати довідку про щеплення», – наголосив Віктор Ляшко.
Також, як він каже, уряд робить все можливе, щоб вакцинувати населення України від 18 років безоплатно двома дозами вакцини. «Сьогодні держава зацікавлена зробити щеплення безоплатно для всіх верств населення. Тому на перших етапах не потрібно розглядати можливість щеплення за власні кошти у приватних структурах, оскільки ми зацікавлені та маємо ресурс викуповувати всю вакцину, яка буде потрапляти або матиме можливість потрапити на ринок України. Коли ми говоримо про потенційну можливість вакцинації за власний кошт, це ми говоримо як мінімум про друге півріччя 2021 року, але і то не факт», – зазначив Віктор Ляшко в інтерв’ю виданню «Лівий берег».

На Львівщині розпочали підготовку до вакцинації

«Можу з впевненістю сказати, що центральна влада робить все можливе для отримання якісних вакцин. Триває робота за декількома напрямами одночасно: в межах системи COVAX, прямого замовлення у компаній-виробників та взаємодії з країнами-донорами, які можуть передати нашій країні надлишкові кількості вакцин», – розповів голова Львівської ОДА Максим Козицький.
Очільник Львівщини пояснив, що подробиці переговорів з іншими державами Україна не може оприлюднювати, щоб не зірвати їх. Також він запевнив, що Україна братиме виключно вакцини з підтвердженою ефективністю. «Це ті, якими будуть користуватися наші західні країни-партнери, – наголосив голова Львівської ОДА. – Частина вакцин буде безкоштовною для українців. На них кошти виділяють країни з високим рівнем доходу. Це переважно західні демократичні уряди країн-партнерів, а також приватні компанії».
«Зараз триває робота над формуванням мобільних бригад, які будуть проводити щеплення. До кожної бригади входитимуть лікар, два фахівці середнього медичного персоналу та водій. Вакцинація відбуватиметься у тимчасових пунктах щеплення», – розповіла очільниця Львівського обласного лабораторного центру Наталія Іванченко.
Україна братиме виключно вакцини з підтвердженою ефективністю
Також МОЗ розробило загальні логістичні сценарії для імунізації населення проти Covid-19. Імунізація проводитиметься на базі наявних кабінетів і пунктів щеплень (станом на грудень 2020 року в Україні налічується 11 346 таких пунктів). Крім цього, будуть створені мобільні бригади з імунізації. За умови забезпечення всіма необхідними засобами для здійснення вакцинації, мобільні бригади в усіх регіонах будуть здатні здійснювати приблизно 190 тис. щеплень на тиждень. Планується й створення орієнтовно 50 тимчасових центрів вакцинації, які оснастять необхідним обладнанням для повного циклу здійснення вакцинації.
Координувати процес впровадження вакцини проти Covid-19 та проведення кампанії з вакцинації буде оперативний штаб МОЗ із реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Його очолює міністр охорони здоров’я. На регіональному рівні координувати заходи з імунопрофілактики будуть регіональні координатори. Вони визначатимуться в кожній області та у м. Київ на запит МОЗ.
«Зараз працюємо з Національною службою здоров’я України та з Мінфіном, щоб оплачувати кожен укол. Знаємо попередній тариф, знаємо, як в електронній системі охорони здоров’я обліковуватиметься кожен провакцинований, яка після цього буде оплата, яка додаткова мотивація для бригади», – запевнив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Яка саме вакцина: питання відкрите

30 грудня Офіс президента заявив, що Україна отримає 1,9 млн доз вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech – найбільшої китайської компанії з виробництва вакцин, яка розробила та вивела на ринок вакцини проти гепатиту А та В, різних вірусів грипу, включно з «пташиним». Сума угоди складає 964 млн грн, у вартість входить і доставлення до Києва. За словами Валерія Печаєва, генерального директора фармацевтичної групи «Лекхім», яка, за даними платформи закупівель Prozorro, отримала це державне замовлення, одна доза вакцини коштуватиме 504 грн. Для громадян України вакцина буде безкоштовною, принаймні для тих, кого планують щеплювати першими – медпрацівники, освітяни, соціальні працівники, правоохоронці, люди похилого віку та ті, хто має хронічні захворювання.
На Львівщині вже триває робота над формуванням мобільних бригад, які будуть проводити щеплення
Уже в січні міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що найближчим часом будуть укладені договори на постачання вакцин від коронавірусу з «іншими виробниками», окрім Sinovac Biotech. «У світі склалась така ситуація, що потужності виробників такі малі з точки зору попиту, що укладають угоди з тими, хто готовий поставити. Основним моментом з точки зору наших перемовин – це було питання часу поставки вакцин, щоб це було якомога раніше. Оскільки ми з Sinovac Biotech мали домовленості, то ми з ними одразу уклали договір. Найближчим часом ми будемо укладати договори з іншими виробниками, з якими ведемо перемовини», – заявив Максим Степанов у ефірі «Громадського радіо».
6 січня Україна отримала лист від Глобального альянсу з вакцин та імунізації (GAVI) з проханням підтвердити, що держава спроможна прийняти мРНК-вакцину, оскільки COVAX готовий уже найближчим часом доставити 100 тис. доз (достатньо на 50 тис. людей). Про це в інтерв’ю «Лівому берегу» повідомив головний санітарний лікар, заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко. Уже 8 січня Україна відправила підтвердження готовності прийняти таку вакцину. Препаратом може бути розробка німецької та американської компаній Pfizer/BioNTech. «Або Moderna, ще точно невідомо. Але швидше Pfizer, оскільки COVAХ працює з вакцинами, в яких є дозвіл від ВООЗ на екстрене використання. А єдина мРНК-вакцина, що отримала такий дозвіл, це Pfizer», – зазначив Віктор Ляшко.
Заступник голови МОЗ додав, що в межах COVAX надходитимуть й інші продукти. Раніше заявлялося, що ця ініціатива дозволить в Україну постачання препарату AstraZeneca, дослідження якого показали нижчу ефективність, ніж Pfizer (у середньому 70%, але залежно від дози може складати 62% та 90%).

Війни за вакцини

Водночас питання вакцинації, як і слід було очікувати, перетворилося на масштабну бізнесову та політичну війну. В багатьох мас-медіа з’являються сенсаційні повідомлення про неефективність, або навіть шкідливість, тих чи інших вакцин. The Wall Street Journal минулого тижня написав, що створена китайською компанією Sinovac Biotech вакцина продемонструвала набагато нижчу ефективність в результаті випробувань, проведених у Бразилії, ніж та, що була спочатку заявлена виробником. За результатами тестування вакцини, в якому брали участь 12 тис. добровольців, її ефективність склала 50%.
Натомість видання Bloomberg зазначає, що існують абсолютно різні оцінки ефективності китайської вакцини. В Індонезії, де вже роблять щеплення вакциною від Sinovac, повідомили, що її ефективність становить 65%. Проте у тамтешньому дослідженні взяли участь 1620 людей. Цього, кажуть експерти, недостатньо для отримання точних результатів дослідження, повідомляє Радіо Свобода. 13 січня стало відомо, що агентство щодо ліків і медичного обладнання при міністерстві охорони здоров’я Туреччини схвалило екстрене використання китайської вакцини CoronaVac від компанії Sinovac Biotech, зазначивши, що її ефективність становить понад 90%. Бразильський інститут Butantan оголосив про те, що ефективність китайської вакцини досягає 78%. Як бачимо, показники дуже сильно відрізняються, і зрозуміти, які з них правдиві, дуже складно.
Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов, коментуючи інформацію щодо результатів випробування китайської вакцини у Бразилії, зазначив, що згідно з укладеним договором, її ефективність повинна бути не менше 70%. В іншому випадку Україні повинні повернути кошти. «Для початку ми хочемо отримати кінцеві висновки досліджень, безпосередньо які публікуються компанією-виробником. Тому що наразі є тільки дані пресконференції виключно по Бразилії. Ці клінічні дослідження проведені в різних країнах світу, і ми повинні побачити узагальнений звіт, який публікується – це міжнародна практика», – зазначив Максим Cтепанов. Також він заявив, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) вважає ефективність 50% достатньою для реєстрації вакцини.
Китайці також не сидять склавши руки, тож розпочали власну пропагандистську атаку, розкручуючи історію про смерть 23-річних мешканців Норвегії, яких вакцинували Pfizer/BioNTech. Цікаво, що публікацію в маловідомому в нас китайському виданні «Женьмінь жибао» дуже швидко опублікували в перекладі сайти, наближені до лідера «Опозиційної платформи – За життя» (ОПЗЖ) Віктора Медведчука. Кум Путіна зі шкіри пнеться, намагаючись нав’язати українцям російську вакцину «Супутник V», ефективність якої викликає величезні сумніви. «Щодо російських вакцин, то довіри до них нема, оскільки Росія веде збройну та інформаційну агресію проти України. До того ж не існує наукових доказів, що російська вакцина безпечна. Жодна з європейських країн не погодилась нею вакцинувати своїх людей», – впевнений голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький.
Тим часом у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, завдяки якому Україна зможе використовувати вакцини Pfizer\BioNTech, Sinovac Biotech, Moderna, Sinopharm, AstraZeneca. «На сьогодні жодна вакцина проти Сovid-19 не пройшла повний цикл випробувань. Щеплення в ЄС, США та інших країнах розпочались в режимі екстреного використання (emergency use). Українське законодавство не передбачає такого режиму. Тому для реєстрації вакцин в нашій країні виникла потреба законодавчих змін. Ми надаємо уряду право реєструвати вакцини для використання за таких умов: наявні дані про успішне проведення доклінічних випробувань; клінічні дослідження проводились з дозволу відповідних компетентних органів США, Великобританії, Швейцарської Конфедерації, Японії, Австралії, Канади, Китаю, Ізраїлю, Індії, Мексики, Бразилії або Європейського Союзу; відома потенційна користь лікарського засобу; не існує адекватної, схваленої та доступної альтернативи», – написав на своїй сторінці у фейсбуці Михайло Радуцький, голова парламентського Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги і медичного страхування.

Чи готові українці вакцинуватися?

Більша частина українців не хочуть вакцинуватися проти коронавірусної хвороби, навіть якщо це буде безкоштовно. Про це свідчить свіже опитування соціологічної групи «Рейтинг». 56% респондентів сказали, що не готові вакцинуватися, якщо вакцина буде вільно продаватися в аптеках, а 52% – навіть якщо щеплення буде безкоштовним. Готові вакцинуватися проти коронавірусу, якщо вакцина буде доступна в аптеках – 39%, а якщо вона буде безкоштовною – 43%.
«Підтримка безкоштовної вакцинації у динаміці впала (у листопаді безкоштовне щеплення підтримували 55%). Натомість кількість тих, хто готовий прищепитися платною вакциною, дещо зросла. Противників вакцинації відносно більше серед представників середньої вікової групи (30-49 років), жінок, мешканців малих міст та тих, хто не боїться захворіти», – зазначили соціологи.
Опитування відбувалося 14 – 16 січня. Вибіркова сукупність опитування: 1600 респондентів віком від 18 років і старші. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 2,4%. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера), на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів.

Вакцини проти Covid-19: чи швидкість означає якість?

Що відрізняє вакцини проти Covid-19 від інших вакцин? Насамперед це те, що розробка та затвердження відбуваються набагато швидше у відповідь на надзвичайну ситуацію в галузі охорони здоров’я, спричинену вірусом SARS-CoV-2.
Зазвичай розробка вакцин триває багато років. Сьогодні ж, з урахуванням термінових потреб у вакцинах проти Covid-19, методи розробки вакцин змінюються завдяки безпрецедентним інвестиціям та науковому співробітництву. Концентрація досвіду, фінансування, політична підтримка, а також нові дослідження та технології дали змогу розробникам вакцин працювати швидше.
До прикладу, вакцину Pfizer/BioNTech вдалося так швидко розробити завдяки десятилітнім напрацюванням німецьких дослідників Угура Шахіна та Езлем Тюречі. Вони працювали над вакциною проти раку на основі технології mRNA. Винайдена ще в 2018 технологія стала підґрунтям для вакцини проти Covid-19. Інший тип вакцин – інактивованої вакцини – розроблений на основі попередніх досліджень та прототипах вакцин проти інфекційних вірусів SARS.
Що гарантує ефективність та безпечність вакцин проти Covid-19?
– Як і для всіх інших, ефективність вакцин проти Covid-19 перевіряється спочатку в лабораторії, зокрема на тваринах.
– Потім їх перевіряють на добровольцях-людях, що проходять кілька етапів досліджень, які називаються клінічними випробуваннями. Це допомагає підтвердити, як працюють вакцини, і гарантувати, що їхня користь перевищує будь-які потенційні побічні дії або ризики.
– Отримавши достатньо даних із досліджень та клінічних випробувань, компанії можуть розпочати випуск вакцини на ринок.
Цього разу деякі етапи наукових досліджень і розробок здійснювалися паралельно, але водночас із дотриманням клінічних стандартів і стандартів безпеки.
Що стало безпрецедентним у виробництві вакцин проти Covid-19?
– Наприклад, виробництво розпочали до закінчення третьої фази клінічних випробувань, а незалежне наукове оцінювання розпочалося відразу ж.
– Завдяки великому інтересу до добровільної участі в клінічних випробуваннях, що перевіряли ефективність вакцин, вдалося значно пришвидшити процес. Адже часто дослідники чекають багато місяців, а іноді навіть років, щоби залучити людей до участі у випробуваннях.
– В умовах пандемії Covid-19 розробники на кожному етапі ділилися своїми результатами, заощаджуючи час на завершальній стадії. Це дало змогу швидко відстежувати ефективність вакцин без шкоди для якості, ефективності й безпеки. Тому вони відповідають таким же високим стандартам, а розробляються з дотриманням тих же законодавчих вимог.
Вакцини проти Covid-19 дозволяються до використання лише в тому випадку, якщо наукові дані показують, що користь і переваги вакцини перевищують потенційні ризики вакцини.
Імунізація населення є питанням не лише національної безпеки, але й безпеки кожної людини особисто. Ефективна та безпечна вакцина – найкращий спосіб подолати коронавірус та повернутися до звичного життя.
Джерело: Центр громадського здоров’я України

Довідка
COVAX – світова ініціатива задля імунізації проти Covid-19 та подолання гострої фази пандемії. Її створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації (GAVI, Global Alliance for Vaccines and Immunisation) за участі таких партнерів, як CEPI (Коаліція інновацій із готовності до епідемії) та ВООЗ. Ініціативу підтримали 183 країни, включно з Україною.
Мета ініціативи – збільшити шанси на успішну розробку вакцин проти Covid-19 та виготовлення їх у кількості, необхідній для подолання кризи, і гарантувати, що платоспроможність не стане перешкодою для доступу до них. Отже, COVAX має законтрактувати 2 млрд доз вакцини проти Covid-19 у 2021 році, а також зберегти ринковий механізм ціноутворення та винагородити наукову й дослідницьку складові.
До ініціативи приєднуються країни, що інвестують у розробку вакцини, а також є окремий механізм фінансування – Gavi Advance Market Commitment for Covid-19 Vaccines (Gavi COVAX AMC), що підтримує доступ до вакцин Covid-19 для країн зі середнім та низьким рівнем доходу, які не можуть дозволити собі повністю платити за вакцини проти Covid-19. Це робить можливим рівний доступ до вакцини всіх країн, незалежно від їх платоспроможності. AMC фінансують переважно коштом офіційної допомоги з розвитку (Official Development Assistance), а також завдяки внескам приватного сектора та благодійності.
Власне, у межах цього механізму Україна й приєдналася до ініціативи COVAX. Першу частину заявки до GAVI подано 7 грудня 2020 року, а вже 11 грудня її верифікували. Завдяки цьому наша країна зможе отримати щонайменше 8 млн доз вакцини проти Covid-19, якими щеплять 4 млн українців. Вакцину постачатимуть поступово.
Згідно з математичними моделюваннями, для отримання колективного імунітету за допомогою вакцинації і кардинального зниження рівня поширення інфекції та смертності ефективну вакцину мають отримати від 60% до 80% населення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8508 / 1.76MB / SQL:{query_count}