Коронавірус: вакцини на фінішній прямій

Майже половина українців не готові щепитися проти Covid-19

За даними американського Університету Джонса Гопкінса, станом на 1 грудня у світі коронавірусом заразилося майже 57 млн осіб. Від Covid-19 померло понад 1,36 млн осіб, одужало 36,5 млн. Щоправда, є й позитивні новини. У вівторок, 1 грудня, компанії Pfizer (США) і BioNTech (Німеччина) звернулися до Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) з проханням про умовний дозвіл на використання вакцини спільного виробництва під назвою BNT162b2 проти Covid-19.

На фінальній стадії – шестеро

Нині у світі розробляють більше сотні вакцин проти коронавірусу. З них шість препаратів успішно дійшли до фінальної стадії клінічних випробувань на добровольцях, пише РБК-Україна. Водночас виробники двох вакцин вже заявили про завершення останнього етапу.
Вакцина спільного виробництва фармацевтичних компаній Pfizer (США) і BioNTech (Німеччина) показала 95% ефективності. Із 43 тис. вакцинованих захворіло 170 осіб, водночас 162 хворих були з групи плацебо. Препарат mRNA-1273 виробництва компанії Moderna (США) пройшов клінічні випробування з результатом 94,5%. Із 30 тис. учасників дослідження коронавірусом заразилося 95, із них 90 були в групі плацебо.
Принцип дії обох вакцин ґрунтується на технології матричної РНК. Після введення препарату організм починає виробляти білки, подібні до протеїнів вірусу, що викликають імунну відповідь. Повний курс вакцинації складається з двох доз, які вводяться з проміжком у три тижні.
Фінальний етап досліджень триває для британської вакцини розробки компанії АstraZeneca та Оксфордського університету. Згідно з проміжними даними, середня ефективність препарату склала 70,4%. Також 3-ю стадію випробувань проходить вакцина концерну Johnson & Johnson і кілька препаратів китайських фармакологічних компаній.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), наразі жодна вакцина проти Covid-19 не отримала дозвіл на використання. Компанії Pfizer і BioNTech 20 листопада подали заявку до Управління зі санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США (FDA) для отримання дозволу на використання препарату в екстрених випадках. Розгляд документів та реєстрація може тривати кілька тижнів. До кінця 2020 року Pfizer – BioNTech планує виробництво 50 млн доз і 1,3 млрд в 2021 році. Moderna найближчими тижнями також має намір подати документи до FDA, а також отримати сертифікацію в європейських країнах. У цьому році компанія планує випуск 20 млн доз і близько 1 млрд у наступному.
Водночас голова ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус назвав вакцину Pfizer – BioNTech «дуже багатообіцяльною». Водночас агентство Reuters попереджає, що зі застосуванням саме цієї вакцини можуть виникнути проблеми, бо одна з її характеристик – необхідність зберігання і транспортування за температури -70 градусів за Цельсієм. Тож у країнах зі спекотним кліматом її застосування може бути ускладнене.

Коли вакцину отримає Україна

Для справедливого розподілу вакцини проти коронавірусу між країнами світу запущена глобальна ініціатива COVAX. Створено фінансовий фонд, який викупить велику кількість препаратів, щоб забезпечити не менше 20% населення 172 держав. COVAX підтримує розробку дев’яти потенційних вакцин, зокрема Moderna та АstraZeneca.
Міністерство охорони здоров’я України також приєдналося до глобальної ініціативи з розподілу вакцини проти коронавірусу. 18 листопада COVAX підтвердив виділення препарату для безкоштовної вакцинації 20% українців. Передбачається постачання 8 млн доз декількома траншами, перший – 1,2 млн доз вакцини. Вакцину нададуть після офіційної реєстрації ВООЗ.
За заявою головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, завдяки механізму COVAX у першій половині 2021 року зможуть вакцинуватися близько 4 млн українців. Для отримання вакцини понад установлений 20% обсяг Україні запропонують спеціальну закупівельну вартість (як країні з рівнем доходу нижче середнього).
Крім того, МОЗ продовжує переговори безпосередньо з виробниками вакцини. Глава міністерства Максим Степанов заявив, що на цей момент Україна перебуває на етапі підписання документів з компанією Moderna. Ведуться переговори з британською AstraZeneca і двома фармацевтичними компаніями з Китаю.
Директор Інституту біохімії НАН України Сергій Комісаренко в коментарі РБК-Україна висловив думку, що вакцинація в Україні може початися в середині наступного року і триватиме до кінця 2021-го. На його думку, після того, як вакцини почнуть діяти, епідемія піде на спад із 2022 року.
Насамперед вакцинуються проти коронавірусу особи, які мають вищий ризик розвитку ускладнень і летальних випадків у разі інфікування. Також першими отримають щеплення громадяни, які з огляду на професію змушені тісно контактувати з великою кількістю людей. Міністерство охорони здоров’я виділило три пріоритетні групи населення для вакцинації: за ознакою здоров’я – люди з хронічними патологіями; за віком – особи похилого віку (від 65 років); за професійною ознакою – медичні працівники, вчителі.

Три проблеми вакцинації

Раніше вчені спрогнозували, що для завершення епідемії коронавірусу необхідно провести ефективну вакцинацію понад 70% населення планети. Водночас наскільки це завдання є реальним?
Проблем тут кілька. По-перше, необхідно виготовити мільярди доз вакцини. По-друге, за неї треба заплатити. У середині листопада міністр охорони здоров’я Максим Степанов у ефірі телеканалу «Україна 24» заявив, що коли вакцина проти коронавірусу з’явиться в Україні, вона може коштувати орієнтовно 37 USD. Він уточнив, що таку ціну назвали дві компанії: одна з Китаю, інша зі США. Це приблизна ціна, яку визначають, зважаючи на витрати для виготовлення вакцини. Водночас компанії не виключають, що згодом зможуть суттєво знизити ціну. Але водночас не варто забувати, що потрібно вводити дві дози вакцини з інтервалом у три тижні. Таким чином вартість повноцінного щеплення зростає до 74 USD.
Загалом орієнтовні ціни на різні вакцини суттєво відрізняються. Як пише Німецька хвиля, компанії BioNTech і Pfizer ще влітку домовилися з адміністрацією США про постачання першої партії вакцин вартістю 19,5 USD за дозу (загалом 39 USD). В ЄС доза, як очікується, коштуватиме трохи дешевше – 15,5 EUR (у перерахунку це приблизно 18 USD), все щеплення у два етапи – 31 EUR.
За двокомпонентну німецьку вакцину CureVac Євросоюз готовий, за неофіційними даними, платити від 10 до 12 EUR за дозу. Найдешевшою, судячи з повідомлень інформаційних агентств, виявиться Оксфордська вакцина компанії AstraZeneca: ціна дози складе близько 2,5 EUR, тобто імунізація коштуватиме загалом 5 EUR.
Чи українцям доведеться платити за щеплення з власної кишені чи бодай частину населення вакцинують коштом бюджету, Максим Степанов у своєму виступі не уточнив. Хоча уряди деяких країн уже оголосили про готовність оплатити щеплення державним коштом. У понеділок, 30 листопада, президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що населення його країни буде безкоштовно вакцинуватися проти коронавірусу, щойно Анкара отримає зареєстровану вакцину. За його словами, Туреччина вже домовилася про закупівлю 50 мільйонів доз вакцини проти Covid-19. «Наші громадяни зможуть отримати вакцину безкоштовно. Сподіваюся, наступного місяця почнеться вакцинація медичних робітників», – наголосив турецький лідер.
Схожі обіцянки прозвучали й у Празі. Міністр охорони здоров’я Чехії Ян Блатни повідомив, що витрати на щеплення покриватимуть із коштів обов’язкового медичного страхування. «Передбачається, що кожен мешканець країни буде вакцинований безкоштовно або коштом соціального страхування, причому вакцинація буде добровільною», – сказав міністр.
І, нарешті, третя проблема – люди не хочуть вакцинуватися навіть за умови, якщо вакцина буде безкоштовною. У середині вересня 2020 року були готові скористатися безкоштовною вакциною проти коронавірусу лише 35% опитаних українців. Водночас не робили б вакцинації 50% респондентів, а ще 15% не визначилися. Про це свідчать дані опитування компанії Research & Branding Group, яке проводили в період з 5 по 15 вересня 2020 року серед 1801 респондентів по всій Україні, за винятком окупованих Росією територій. Максимальна похибка вибірки не перевищує 2,4%.
Схожі результати засвідчили й дані опитування, проведеного на початку серпня 2020 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Тоді 47% опитаних заявили, що готові зробити безкоштовне щеплення проти коронавірусу, натомість 42% респондентів заявили, що не будуть цього робити.
Останнім поставили питання про причини такого рішення (кількість відповідей не обмежувалась). Найчастіше учасники дослідження вказували, що це вигадана епідемія, небезпека від коронавірусу перебільшена (33%); крім того, 21% опитаних вважають, що під виглядом вакцинації проти коронавірусу можуть зробити щось інше; ще 20% дотримуються думки, що вакцину проти коронавірусу не можна перевірити так швидко і вони побоюються, що вона буде небезпечною; також 18% думають, що вакцину не можна розробити так швидко, вона не буде захищати від інфекції; ще 17% вказують, що вони загалом проти щеплень, шкоди від них більше, ніж користі.
Київський міжнародний інститут соціології провів опитування з 7 по 11 серпня 2020 року серед 2000 респондентів по всій Україні, за винятком окупованих Росією територій. Опитування проведене методом CATI (телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера, computer-assisted telephone interviews). Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищує: 2,2% для показників близьких до 50%, 2,1% для показників близьких до 25%, 1,4% для показників близьких до 10%.
В інших країнах світу ситуація схожа. Недовіра до щеплення проти коронавірусу переважає поради медиків та заклики урядів. Багато людей живе за принципом «мене та зараза не вчепиться». Усвідомлення небезпеки приходить вже тоді, коли людина або її родичі опиняються на лікарняному ліжку, підключеними до апаратів штучної вентиляції легень. Тож кожен вирішує сам: чи нехтувати елементарними правилами безпеки (наприклад, правильно носити захисну маску та уникати масових скупчень людей), чи все-таки пильнувати і за власним здоров’ям, і за здоров’ям тих, хто навколо вас.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7932 / 1.64MB / SQL:{query_count}