ОХМАТДИТ і пологові «на варті»!

Чи треба дітям і вагітним боятися коронавірусу та чи готові львівські медзаклади приймати їх та лікувати

Коронавірусна інфекція Covid-19 стрімко поширюється світом та уражає щораз більшу кількість людей. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 7 квітня в Україні підтверджених інфікованих коронавірусом уже 1462 особи. Серед них діти і вагітні.
Хоча медики кажуть, що ці категорії не найбільш сприятливі до коронавірусу, аніж решта населення (за статистикою, на Covid-19 хворіють лише 10% дітей та ще менше вагітних), однак у випадку підозри чи захворювання треба знати, куди їх везти, де лікувати.
Базовим стаціонаром для госпіталізації вагітних із підозрою на COVID-19 стане Пологовий клінічний будинок №1, що на вул. Мечникова, 8. Тут прийматимуть вагітних і породіль як зі Львова, так і з цілої області

Відтак Міністерство охорони здоров’я України розробило рекомендації щодо лікування та розміщення вагітних і дітей у лікувальних закладах на період епідемії COVID-19. Відповідно до них, лікарні в кожній області будуть поділені на «червоні» та «зелені», аби запобігти поширення вірусу.
«У «зелені» заклади не повинні потрапляти хворі з коронавірусною хворобою. На наданні медичної допомоги таким пацієнтам будуть зосереджені «червоні» заклади», – заявив ще 3 квітня головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
На Львівщині з такими закладами уже визначилися. Проте чи готові вони?

Вагітних – на Мечникова

Базовим стаціонаром для госпіталізації вагітних із підозрою на COVID-19 при наявній пологовій діяльності, вагітних з проявами грипу, ГРВІ та ускладненнями від них після 22 тижня вагітності, за визначенням департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА, стане Пологовий клінічний будинок №1, що на вул. Мечникова, 8. Із такими проявами та захворюваннями тут прийматимуть вагітних і породіль як зі Львова, так і з цілої області.
На жаль, із керівництвом закладу та його лікарями «Львівській Пошті» не вдалося поспілкуватися. Із колективного звернення працівників, яке опубліковане в мережі «Інтернет», відомо, що медики пологового готові виконувати свій лікарський обов’язок і надавати медичну допомогу тим верствам населення, які цього потребують. Проте тут водночас наголошують, що їм не вистачає спеціальних палат і обладнання для надання такої допомоги, і наполегливо просять посприяти забезпеченню їхнього закладу необхідними засобами захисту для працівників у достатньому обсязі, медичним обладнанням, достатньою кількістю тест-систем для визначення статусу пацієнта щодо коронавірусу.
Здорових вагітних прийматиме Львівський обласний клінічний перинатальний центр, що на вул. Дж. Вашингтона, 6, і пологове відділення 3-ої міської клінічної лікарні, що на вул. Раппопорта, 8
З відповіддю керівництво області не забарилося. Було зазначено, що в Перший пологовий перевезуть обладнання, якого бракує для хворих з коронавірусом, а медики, так само, як і в інфекційній лікарні, будуть забезпечені індивідуальним захистом. Також на Мечникова командирують спеціалістів, яких там може бракувати для лікування коронавірусу, і дадуть тести на визначення COVID-19.
Нині, як відомо, в приміщеннях Першого пологового уже порожньо – немає ні вагітних, ні проділь, ні немовлят. А оскільки пологовий на Мечникова визначений як інфекційний, то інших пацієнток, окрім тих, які мають підозру на коронавірус або ознаки ГРВІ, він не приймає. До слова, наразі вагітних із діагностованим Covid-19 у Львові також немає.
Здорових вагітних прийматиме Львівський обласний клінічний перинатальний центр, що на вул. Дж. Вашингтона, 6, і пологове відділення 3-ої міської клінічної лікарні, що на вул. Раппопорта, 8.
Зокрема, як пояснила «Львівській Пошті» директорка Львівського обласного клінічного перинатального центру Марія Малачинська, їхня установа забезпечуватиме: госпіталізацію породіль із Львівської області, надаватиме допомогу жінкам із загрозою передчасних пологів та прийматиме передчасні пологи, а також братиме жительок Львова та області з екстрагенітальною патологією та імуноконфліктною вагітністю.
«Львівський перинатальний центр бере на себе дуже велике навантаження – за рік кількість пологів у нас сягає п’яти тисяч. Лише за минулий місяць (березень) ми прийняли 358 пологів. З усієї області до нас поступають жінки, які передчасно народжують. І з кожним днем, місяцем, роком відсоток передчасно народжених дітей збільшується. Вони, як і їхні матері, потребують спостереження, виходжування та відповідних для цього умов. Усе це в нас є. Якщо зараз ми закриємося і надаватимемо допомогу лише хворим на ГРВІ, пневмонію, коронавірус, постануть дуже великі ризики. Розуміємо, що такий заклад, як наш, має повноцінно функціонувати, що його не можна піддавати інфікуванню, – пояснює Марія Малачинська. – Гадаю, серед медзакладів для лікування коронавірусу вибрали якраз пологовий із меншим навантаженням і меншою потужністю».
Наразі ж у перинатальному центрі дотримуються всіх рекомендованих карантинних заходів, які унеможливлюють проникнення вірусу. Зокрема, при вході стоять дезінфектори, санітари роблять часте вологе прибирання, провітрювання, дезінфекцію всіх поверхонь, запроваджений масковий режим, усі працюють в рукавичках. Також у перинатальному центрі обмежені партнерські пологи та відвідування породіль.
Зі слів директорки центру, при поступленні ще в приймальному покої жінці обробляють одяг дезінфікувальним засобом, а речі складають в одноразові пакети. Пацієнтка перевдягається у лікарняний одяг, їй вимірюють температуру, збирають епіданамнез – розпитують, з ким вона контактувала впродовж двох тижнів, як зараз почувається, чи їздила за межі області тощо. Далі лікарі констатують стан здоров’я жінки на момент поступлення в центр, і якщо все в нормі – персонал супроводжує її до палати.
У перинатальному центрі обмежені партнерські пологи та відвідування породіль
У разі, якщо все ж таки виявиться, що породілля інфікована коронавірусом і її не зможуть перевести в «червоний» заклад, для неї у перинатальному центрі передбачений бокс із окремим входом.
«На сьогодні в перинатальному центрі є дві боксові палати, третю дообладнуємо. Вона буде як резерв. За найменшої підозри вагітну будемо поміщати туди. Там є операційний стіл, апарат штучної вентиляції легень», – веде далі Марія Малачинська.
Засоби індивідуального захисту – костюми, маски, респіратори, дезінфікувальні розчини в перинатальному також є. Поки що.
«Казати, що їх знадобиться дуже багато, наразі не буду. Вагітні не є більш сприятливими до коронавірусу, аніж решта осіб. У групі ризику – вагітні, в яких є супутня патологія (цукровий діабет, онкологічні захворювання, хронічні хвороби легень, імуносупресивні стани). Доказів того, що коронавірус передається внутрішньоутробно, також немає. Більш імовірно, що вірус дитя може підхопити відразу ж після появи на світ», – додає вона.
До речі, у Львівському перинатальному центрі є експрес-тести. Їх за потреби чи незрозумілої ситуації робитимуть жінкам в ізоляторах, аби унеможливити контакт зі сторонніми особами. Таких тестів наразі є 300. Та, як пояснила Марія Малачинська, ці тести мають досить значну похибку і не завжди можуть дати достовірний результат. Тож при сумнівних моментах жінку ще дообстежуватимуть методом ПЛР-діагностики (тест робитимуть у лабораторії медичного університету на вул. Зелена).
«Якщо би так сталося, що до нас поступила жінка і в неї запідозрили коронавірус, до з’ясування обставин вона може перебувати тут, у перинатальному, а далі її переведуть у пологовий на Мечникова. Усе залежатиме від обставин, акушерської ситуації», – резюмувала директорка перинатального центру.

Дітей – в ОХМАТДИТ

Базовим стаціонаром для госпіталізації дітей із підозрою чи підтвердженою інфекцією Covid-19, а також важкими пневмоніями визначили Львівську обласну дитячу клінічну лікарню «ОХМАТДИТ». У цей нелегкий і кризовий період її працівники також виконують свою роботу в посиленому режимі. Планових операцій тут не роблять, лікарню від хворих звільнили, самі медики проходять навчання та переймають досвід, як діяти в разі поступлення хворих на коронавірус.
Зі слів заступника директора Львівської обласної дитячої клінічної лікарні «ОХМАТДИТ» із хірургічної частини Богдана Мальованого, у більшості випадків діти страждають від інфекції менше, аніж дорослі. Частота випадків інфікування осіб до 19 років низька. При цьому важких форм у дітей також мало – 3-5%.
Базовим стаціонаром для госпіталізації дітей із підозрою чи підтвердженою інфекцією Covid-19, а також важкими пневмоніями визначили Львівську обласну дитячу клінічну лікарню «ОХМАТДИТ»
Наразі, як вдалося з’ясувати «Львівській Пошті», зараз у інфекційній лікарні перебуває лиш одна дитина старша 14 років. Діагноз – Covid-19 у неї підтвердився. Ще одне дитя, якому лише кілька днів від народження, перебуває в ОХМАТДИТі. Як розповів Богдан Мальований, наразі діагноз немовляті ще не підтвердили – очікують результатів аналізу.
«У нашій лікарні з усіх пацієнтів із підозрою на коронавірус є лише новонароджене немовля. Дитинка народилася із вродженою пневмонією і перебуває на штучній вентиляції легень. Їй уже зробили перший тест на коронавірус – він негативний. Зараз очікуємо результатів другого тесту, – розповідає заступник директора ОХМАТДИТу. – Немовля привезли зі Стрия. Відомо, що батько дитини нещодавно повернувся з-за кордону».
Загалом, як пояснив Богдан Мальований, у базову лікарню везтимуть хворих чи підозрілих на Covid-19 дітей, коли інфекційна вже буде переповнена або ж коли діти перебуватимуть у важкому стані.
«Наша лікарня готова приймати хворих на коронавірус дітей. Палати вже вивільнили, зо два тижні не проводимо планові операції, ургентних пацієнтів перевели в інші дитячі стаціонари залежно від патологій. Одна з них – міська дитяча клінічна лікарня, що на вулиці Пилипа Орлика», – додає він.
Зараз, зі слів лікаря, медики ОХМАТДИТу проходять тренінги, навчаються, як працювати в умовах пандемії, зокрема, як транспортувати ймовірних хворих, як їх приймати і лікувати, загалом – як будувати робочі мобільні групи. Такі навчання лікарі проходять на базі 8-ої клінічної лікарні Львова та у Львівському обласному госпіталі ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи.
Щодо забезпечення лікарні всім необхідним для надання допомоги хворим на коронавірус дітям, то більшість речей, як-от маски, костюми, є, але в невеликій кількості.
«Потреби, звісно, маємо. Річ у тім, що нашу лікарню як таку, що прийматиме хворих на коронавірус дітей, визначили тільки наприкінці минулого тижня. Думаю, до поступлення пацієнтів ще маємо час підготуватися, зібрати все необхідне, а лікарям – навчитися. Маємо апарати ШВЛ, два ізолятори та дві палати інтенсивної терапії, де перебуватимуть важко хворі діти. Також підготовлені вісім наркозних апаратів, п’ять із них – високого класу. До речі, два нам позичили: один у Медичному центрі Святої Параскеви, другий у клінічній лікарні швидкої медичної допомоги. За це ми їм безмежно вдячні!» – наголосив Богдан Мальований.
Серед найнагальніших потреб, зокрема в засобах індивідуального захисту, для працівників та пацієнтів ОХМАТДИТу: спеціальні маски-респіратори, захисні окуляри, одноразові стерильні халати, високі рукавиці, бахіли, довгі шапочки.
Працівники ОХМАТДИТу звертаються до бізнесменів, меценатів і благодійників по допомогу в подоланні епідемії!
Реквізити фонду лікарні:
Рахунок у гривнях
БФ «Здорові діти»
ЄДРПОУ 40201815
UA463808050000000026005508033
Також медики просять допомогти тих, що мають маски для плавання. У лікарні їх перероблять на захисні маски для роботи з пацієнтами, хворими на коронавірус. Їх можна приносити в лікарню «ОХМАТДИТ» (м. Львів, вул. Лисенка, 31) або зателефонувати на номер 067 371 71 10.

Вагітні та діти, будьте обережні!

Медики не перестають наголошувати: аби не підхопити коронавірус, діти і вагітні повинні бути максимально обережні.
Зокрема, варто:
– перебувати на самоізоляції, обмежити будь-які відвідини інших людей; 
– регулярно провітрювати приміщення;
– кашляти в лікоть;
– уникати хворих людей;
– дотримуватися чистоти рук, мити їх з милом, користуватися спиртовим дезінфікувальним засобом для рук;
– при виході на вулицю надягати маску та одноразові рукавички;
– стежити за чистотою свого телефона (сматфона);
– дорослим користуватися допомогою друзів, близьких чи службою доставки в разі потреби, але просити залишати продукти за дверима;
– правильно харчуватися, провадити здоровий спосіб життя, забезпечити нормальний сон і емоційний стан;
– дивитися, читати більше позитивних новин і книжок;
– за найменших симптомів дзвонити до сімейного лікаря, а вагітній ще й до гінеколога, у якого вона спостерігається.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7760 / 1.68MB / SQL:{query_count}