Що за ґулька на животику?

“Пошта” запитала хірурга ОХМАТДИТу, чому виникають грижі у дітей, як їх розпізнати і коли варто звернутися по меддопомогу

У Львівській облас­ній дитячій клініч­ній лікарні “ОХМАТДИТ” щоро­ку проводять дітям близько 500 операцій із усунення грижі. Найчастіше грижу виявляють у хлопчиків. Дів­чатка стають пацієнтами хірургів у такому випадку рідше. Однак, зважаючи на доволі високу частоту виникнення цієї патології, треба вчасно звертатися до лікаря, не займатися самолікуванням та самодіагностикою! “Пошта” вирішила запитати дитячого хірурга, чому виникають грижі, як їх розпізнати і коли варто звернутися по медичну допомогу.

Грижі защемлені та незащемлені

Виявляється, у дітей найчастіше утворюються пахові грижі, рідше пупкові, ще рідше стегнові. Можуть бути й післяопераційні. Як запевняє Богдан Мальований, хірург дитячої лікарні “ОХМАТДИТ”, у дітей переважають вроджені грижі (косі), а в дорослих людей діагностують, як правило, набуті (прямі).
“Найчастіше грижі спостерігають у недоношених дітей, адже в них ще слабкий м’язовий апарат, – пояснює хірург. – Частіше грижі трапляються у хлопчиків, у дівчаток трішки рідше. В 60% маленьких пацієнтів грижі бувають двобічні, тобто з двох боків”.
У 60% дітей грижі бувають двобічні
Зі слів Богдана Мальованого, грижа – це пухлиноподібне вип’ячування в пахових ділянках, в ділянці пупа. Вроджена пахова грижа у хлопчиків виникає так: допоки дитина перебуває ще в маминому животі, у неї формуються статеві залози, і коли яєчко опускається, отвір повинен зарости. Якщо цього не стається, виникає пахова грижа. 
“Якщо батьки зауважили в своєї дитини таке вип’ячування, потрібно піти на огляд до лікаря.  Єдиним методом лікування грижі у дітей є хірургічне втручання! Медик огляне дитину і порадить, коли краще робити операцію, якщо мовиться про незащемлену грижу. Якщо ж грижа защемлена, її треба оперувати терміново!” – наголошує хірург. 
Про те, що в дитини защемлена грижа, можуть свідчити такі ознаки:
– дитина різко стає неспокійною; 
– пухлиноподібний утвір не вправляється у живіт (при незащемленні він сам вправляється в живіт); 
– можливе блювання, відсутність стільця (тобто є непрохідність).
Грижа може проявитися і в перші місяці після народження, і пізніше – у три-п’ять років
 Якщо батьки спостерігають такі симптоми в дитини упродовж шести годин, треба терміново звернутися до лікаря!
 Хоча в дітей переважає вроджена грижа, вона може проявитися і в перші місяці після народження, і пізніше – у віці три-п’ять років. У подальшому житті грижа може утворитися після фізичного навантаження, особливо якщо в дитини спостерігаються часті закрепи, чи навіть тоді, коли вона сильно плаче.

Самолікування неприпустиме!

Богдан Мальований застерігає: якщо батьки зауважили в дитини пухлиноподібне вип’ячування на животі чи в паховій ділянці, у жодному разі його не можна гріти, займатися самодіагностикою чи самолікуванням, адже у дитини можуть бути інші захворювання, а поставити правильний діагноз і призначити лікування зможе тільки лікар.
Однак хірург заспокоює батьків: якщо дитині призначили операцію, не варто боятися та панікувати, адже оперативне втручання в цьому випадку не є складним. Буквально через добу дитина зможе повернутися додому. 
Водночас лікар уточнює, що навіть після операції грижа може з’явитися знову, іноді з іншого боку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8632 / 1.56MB / SQL:{query_count}