Аби діти були бажаними

На Львівщині триває традиційний Всеукраїнський тиждень планування сім’ї. Медики запевняють, що завдяки сучасним методам контрацепції можна уникнути незапланованої вагітності

“Я ще не готовий стати батьком!”, “Досить з нас однієї дитини!”, “Сама винна!” Такі фрази напевно довелося чути не одній жінці. Говорячи їх, чоловіки звільняють себе від відповідальності не лише за вбивство ще не народженої дитини, покладаючи вирішення проб­леми на плечі жінки, а й від потреби захищатися під час любовних утіх.
Щоб радість від близькості не перетворювалася на відчуття тривоги в очікуванні “цих” днів, медики радять використовувати контрацептиви. 
Задля поінформованості населення щодо питань планування сім’ї, пропаганди здорового способу життя і збереження репродуктивного здоров’я населення на Львівщині триває Всеукраїнський тиждень планування сім’ї. Координатором роботи є Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення, що на вул. Короленка, 9. Служба представлена 26-ма кабінетами планування сім’ї в кожній центральній районній лікарні і такими ж кабінетами в медичних закладах Львова, Дрогобича та Стрия.
Як розповіла “Пошті” директор центру Марія Малачинська, перед зачаттям дитини кожен чоловік і жінка мають змогу визначитися з оцінкою стану свого соматичного та репродуктивного здоров’я і безкоштовно обстежитися на наявність інфекцій.
“Кваліфіковані фахівці нашого центру допоможуть як подружнім парам, так і окремим особам народити дитину, врегулювати перерви між вагітностями, контролювати час народження немовляти залежно від віку батьків, визначити кількість дітей у родині або ж запобігти небажану вагітність завдяки використанню контрацептивів, – запевняє вона. 
– У своїй роботі керуємося двома основними наказами Міністерства охорони здоров’я – “Про удосконалення системи планування сім’ї та охорони репродуктивного здоров’я в Україні” і “Про затвердження та впровадження медико-технічних документів зі стандартизації медичної допомоги з питань планування сім’ї”.

Від презерватива до спіралі

Сучасні чоловік та жінка, їхнє спільне життя, є таким собі динамічним коктейлем з подій і вражень. Запорукою спокою може стати надійна сучасна контрацепція. Нинішній фармакологічний ринок представлений величезною  кількістю засобів для запобігання небажаної вагітності, але зупинити свій вибір потрібно лише на найнадійніших! 
Зі слів Марії Малачинської, до кожної людини, кожного подружжя повинен бути індивідуальний підхід. Тому перше, що їм варто зробити, це прийти до спеціаліста, який дасть кваліфіковану консультацію, розповість про новітні методи контрацепції та визначить оптимальний варіант, враховуючи вік, гормональний фон, наявність або відсутність гінекологічних хвороб.
Видів контрацепції є чимало, проте вони відрізняються механізмом дії: бар’єрна контрацепція (губки, презервативи, діафрагми, ковпачки), хімічна контрацепція або сперміциди (вагінальні свічки, креми, таблетки, капсули, аерозолі, пасти, гелі), природна контрацепція (календарний, метод цервікального слизу, симптотермальний метод), гормональна конт­рацепція (комбіновані оральні чи ін’єкційні препарати, вагінальні кільця, пластирі), внутрішньоматкова контрацепція (спіраль), невідкладна контрацепція, метод лактаційної аменореї та стерилізація.
Найпростішими і найдоступнішими вважаються сперміциди, презервативи, шийкові ковпачки і губки, проте вони можуть спричиняти певний дискомфорт і зменшувати чутливість. А ось гормональні контрацептиви не лише захищають від небажаної вагітності, а й регулюють менструа­ль­ний цикл, полегшують симптоми передменструального синдрому, біль під час критичних днів, знижують ризик позаматкової вагітності. Єдиний недолік – не захищають від СНІДу, венеричних захворювань, а комбіновані оральні контра­цептиви треба приймати ще й у один і той самий час.
Спіраль ставлять, як правило, на п’ять років, хоча на бажанням жінки її можна зняти швидше. Посткоїтальну або невідкладну контра­цепцію використовують у перші 72 години після незахищеного статевого акту з метою запобігання небажаної вагітності. “Показаннями до застосування є незахищений статевий акт, небажання завагітніти, розрив презерватива, випадки зґвалтування тощо, – пояснює директор центру. – Єдиним протипоказанням є вагітність або ж підозра на неї”.
Існують ще й природні, дещо ризиковані, методи контрацепції – календарний (жінки визначають дні, коли є низька ймовірність завагітніти); метод базальної температури (стежать за температурою тіла) і метод цервікального слизу (спостерігають, чи він фертильний). “Це єдині методи, яких не заперечує Церква. Застосовуючи таку контра­цепцію, не потрібно заживати жодних пігулок, вона не має ні протипоказань, ні негативних наслідків для організму жінки і чоловіка, – пояснює Марія Малачинська. – Але вони потребують регулярності менструального циклу і правильного використання”.
Багато хто практикує перерваний статевий акт, однак цього не схвалює ні Церква, ні медики. Річ у тім, що метод цей не зовсім надійний (сперматозоїди містяться й у змазці, яка виділяється під час статевого акту, тому через це жінка може вагітніти) і небезпечний (в чоловіка не відбувається повний цикл розслаблення і таке стримування може призвести до простатиту).
Ще один метод – лактаційна аменорея – актуальний для жінок, які годують грудьми. Але він ефективний, якщо у жінки ще не відновилася менструація і вона годує дитину на вимогу тільки грудьми (в тому числі й уночі) з максимальною перервою до шести годин. 

Стерилізація – за чи проти?

Окрім перелічених методів контрацепції, існує ще й незворотний – добровільна хірургічна стерилізація жінок (оклюзія маткових труб).
Цей метод, наголошує Марія Малачинська, вважається найефективнішим та одним із найбезпечніших. “До нього, як правило, вдаються жінки, які вже народили кількох дітей, або ж ті, у яких є медичні протипоказання до вагітності”, – каже співрозмовниця “Пошти”.
Суть його полягає у тому, що під час лапароскопічної операції маткові труби блокують (перев’язують, перерізують, припікають або використовують скоби, кільця чи електрокоагуляцію), внаслідок чого запліднення яйцеклітини стає неможливим. “Таку операцію роблять у нашому центрі досить швидко, під місцевою анестезією у будь-який день тижня після початку менструального циклу. Це хірургія одного дня, – пояснює Марія Малачинська.
– Переваги цього методу в тому, що він не впливає на грудне вигодовування, не пов’язаний зі статевим актом і підходить жінкам, вагітність для яких є серйозною небезпекою”. Серед недоліків – короткочасний дискомфорт (біль після операції) і відсутність захисту від ВІЛ та інфекцій, які передаються статевим шляхом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8367 / 1.59MB / SQL:{query_count}