Як часто можна робити рентген?

“У мене проблеми з носом – замучили часті гайморити. Із настанням осені в мене знову загострення, тож лікар призначив чергове рентген-обстеження. Але я його вже проходила в кінці весни! Скажіть, будь ласка, як часто можна робити рентген?”

Оксана Гринів, м. Львів


Олена Ковальова, лікар із радіаційної гігієни:
– Медичні рентген-знімки роблять строго за медичними показами для того, щоб лікар, який скеровує на це обстеження, міг поставити якнайточніший діагноз. Пацієнт спочатку здає лабораторні аналізи (кров, сечу й інше), робить УЗД, відтак, якщо є потреба, лікар скеровує його на флюорографію. 
Обмежень щодо кількості таких обстежень нема, проте існують рекомендовані (гранично допустимі) рівні медичного опромінення для чотирьох категорій пацієнтів. У основному такі пацієнти, як ви, належать до категорії БД, тобто хворі, обстеження для яких роблять за клінічними показами. Для цих людей норми становлять 20 мЗв/рік. Для знімка суглобів норма становить 0,4 мЗв, легенів – 0,4 мЗв, гайморових пазух – 0,2 мЗв. 
До речі, доза для лікаря, який працює з рентген-апаратурою, становить приблизно 2 мЗв/рік. Зрештою, лікар-рентгенолог, який виконує опромінення, записує дозу у вашу картку, тому ви можете самостійно перевірити і підрахувати, чи ваші показники не перевищують допустимих значень. 
Якщо є потреба робити таке обстеження, то лікар повинен попередити про це пацієнта. Також він може вказати, яку саме дозу той отримав під час чергового обстеження. Пацієнт має право відмовитися від рентгенологічних обстежень, за винятком профілактичних, коли йдеться про виявлення інфекційних захворювань. Але профілактичні дослідження роблять лише раз у рік, тому підстав для хвилювання нема. 
Цифрова рентген-установка менш шкідлива, тому вам можуть виписати скерування саме в ті лікарні, де таке обладнання є.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8030 / 1.53MB / SQL:{query_count}