Заболіло раптом вушко…

Частий нежить у дітей провокує отит. Якщо вчасно не розпочати лікування, він може призвести до зниження слуху

Частий нежить у дітей провокує отит. Якщо вчасно не розпочати лікування, він може призвести до зниження слуху

Сопіння, затяжний нежить, утворення кірок у носі, часті респіраторні захворювання – звичні явища у дітей, особливо тих, які відвідують дитячий садок. Проте не всі знають, що саме вони стають причинами ускладнень. Найчастіше страждають вушка – через біль діти відмовляються їсти, стають дратівливими, а, лягаючи спати, не можуть умоститися на подушці.

Чому отити так “люблять” дітей?

Гострий середній отит – хвороба, яка проявляється різким болем у вусі, інколи підвищенням температури тіла і навіть закладенням вух. За словами оториноларинголога ІІ  комунальної поліклініки м. Львова Олени Владімірової, гострий середній отит поділяється на катаральний і гнійний. Інколи з вуха може витікати мутнувата слизоподібна речовина. Це вже гострий перфоративний отит.

ДО ТЕМИ

– Щоб дізнатися, чи справді у дитини болить вушко, несильно натисніть на козелок (хрящ, що є перед слуховим проходом).

– Навчіть дитину пра­вильно смаркатися: видувати слиз потрібно почергово без надмірних зусиль, але у жодному разі не з обох ніздрів відразу.

– Якщо вушко вже не болить, не бійтеся виходити гуляти на вулицю за будь-якої погоди, окрім, звісно, сильних морозів.

– Під час хвороби не купа­йте дитину, краще обітріть її рушником. 

Причиною виникнення отитів у дітей є гострі респіраторні захворювання, порушення в імунній системі, стрептококи та стафілококи. Проте у 70-80% дітей, як зазначила співрозмовниця, отити виникають як результат частого та недолікованого нежитю. “Коли дитина замість висмаркатися, починає тягнути смарклі в себе, вони потрапляють у порожнину горла і частково затягуються в слухову трубу, – розповіла лікар. – Однією з причин частих звертань є саме недолікований нежить. Винні у цьому батьки – щойно перестає дитині текти з носа, мама відразу веде її в садок. Проте через два-три дні з’являються проблеми і з носом, і з вухами”.

За словами Олени Владімірової, нежить вважається вилікуваним тоді, коли не лише не тече з носа, а й дитина не кашляє і не розмовляє в ніс. Отит можна й перерости. “У дітей до п’яти років ще не сформована лімфоїдна система. Навіть дитина, яка за рік мала три-чотири отити, через певний час може перестати хворіти, – сказала лор. – Причин кілька: або стали менше турбувати нежиті, або змінилася носоглотка – слухова труба випрямилася, дихати стало вільніше, покращився відтік слизу”.

Вчасно допомогти

Гострий середній отит має різноманітний перебіг – від легких катаральних форм, що не потребують спеціального лікування, до помірно чи сильно вираженого запалення середнього вуха, при якому необхідна антибіотикотерапія.

За словами лікаря, навіть при перших підозрах на захворювання вуха, потрібно звернутися до лора. Якщо ж біль у дитини почався зненацька, посеред ночі, батьки повинні правильно надати допомогу. “Якщо виділень з вушка немає, зроблену з бинта турунду варто змочити у горілці або спиртових настоянках лілії, календули чи прополісу і закласти її у слуховий прохід, – порадила лікар. – За відсутності температури дієвим буде сухе тепло – вату або розігрітий пісок чи сіль можна загорнути у мішечок і прикласти до вуха. Якщо з вушка є виділення, у жодному разі прогрівати не можна – слід  звернутися до спеціаліста”.

Лише фахівець після огляду призначить лікування. “Якщо біль супроводжується температурою – в обов’язковому порядку упродовж п’яти-семи днів ми призначаємо антибіотики, а разом з ними – пробіотики. Щоб зняти біль, треба крапати обидва вуха, а для зняття набряку в носовій порожнині та частково у слуховій трубі – ніс”, – продовжила співрозмовниця. Важливо, щоб у цей час вушка були у теплі: будь-яке переохолодження – це крок назад.

На додаток до основного лікування лікар може призначити теплові фізіо­процедури: ультрафіолетове опромінення (УФО), УВЧ-терапія (вплив ультрависокочастотного електромагнітного поля) тощо.

ДОВІДКА

Самостійно не призначайте лікування, засноване на досвіді попередніх відвідин лікаря, особливо антибіо­тиків.  Воно може виявитися неефективним і призвести до небажаних наслідків.

Не закрапуйте самовільно дітям носики соляними розчинами. Цим можна лише нашкодити і спровокувати отити. За словами Олени Владімірової, серед аптечних засобів є спреї, які не дають сильного тиску. Батьки ж, щоб краще прочистити ніс, беруть шприц із соляним розчином і під тиском вводять його. 

Якщо носоглотка і промиється, від цього можуть постраждати насамперед вушка, бо таким чином можна забити слизом слухову трубу. 

Не допустити ускладнень

Часті отити, особливо в дитячому віці, можуть супроводжуватися перфораціями – розривом барабанної перетинки, які призводять до рубцювання. “Хоча рубці у дітей загоюються швидко, при частих розривах може настати зниження слуху або його хронічна втрата, – сказала Олена Владімірова. – На щастя, таких випадків дуже мало”.

Щоб не допустити уск­ладнень, лікар повинен дослідити, чи є в дитини порушення звукосприйняття чи звукопровідності. “При порушеному звукосприйнятті проблема у нерві, а причинами можуть бути перенесені грип, вітрянка, краснуха. Звукопровідність означає, що слиз у порожнині вуха чи набряк у слуховій трубі спричинили “засув”, – зазначила лікар. – Саме отити спричиняють цей засув, і, звертаючись до лікаря, батьки скаржаться на те, що діти стали гірше чути”. 

За словами оториноларинголога, якщо звукопровідність можна виправити за сім-десять днів, вчасно розпочавши лікування, то звукосприйняття майже не відновлюється.

Якщо ж лікування, призначене лікарем, не приносить результатів, дитину скеровують на аудіометрію, яка вкаже відсоток зниженого слуху і визначить порушення – звукосприйняття чи звукопровідність.

Ускладнення можуть спри­чинити і сірчані корки, проте, за словами лікаря, провокувати запалення вуха вони можуть лише тоді, коли перебувають у вусі довший час – за сірчаний корок потрапляє інфекція і при супутніх факторах, таких як переохолодження, ГРВІ, вона дає запалення.

Профілактика – важлива

Одним із головних методів профілактики отитів у дітей лікар називає загартовування, здорове харчування та недопускання хворих дітей у садок. 

“Через те, що недобросовісні батьки у садки водять дітей із нежитем, хворіє півгрупи. Якщо ж у якоїсь дитини хоч трішки послаблений імунітет, на неї чекають неприємні хвороби”, – наостанок додала лікар. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8116 / 1.61MB / SQL:{query_count}