Сильніше. Точніше. Ефективніше

Яку зброю Україна вже отримала, якої ще дуже потребує та чого очікує від засідання «Рамштайн-11», яке відбудеться 21 квітня

Україна готується до чергової контрнаступальної операції. Український президент Володимир Зеленський відвідав Польщу, і за результатами його зустрічі з польським колегою Анджеєм Дудою стало відомо, що ця країна вже передала нам чотири літаки МіГ-29, ще чотири на той час готували до передачі нам, і в майбутньому ми отримаємо ще шість. Окрім цього, підтверджена інформація про те, що Україна купує в Польщі бойові колісні машини Rosomak. Зі слів українського президента, зараз мовиться про придбання сотні таких машин і ще сотні згодом. Оплата цього контракту має здійснюватися за кошти від США та ЄС. 
Також Зеленський 5 квітня у Варшаві на спільній пресконференції із польським прем’єр-міністром Матеушем Моравецьким розповів про підписання документа про постачання нам іншої зброї. Мовиться, зокрема, про самохідні міномети Rak, ПЗРК Piorun. Також президент України заявив про нові домовленості щодо понад сотні БМП. Водночас український військовий портал Defense Express пише, що, найімовірніше, мовиться про сотню БМП-1, передачу яких анонсував міністр оборони Польщі Маріуш Блащак наприкінці січня в межах підготовки бригадного комплекту техніки разом із 40 танками Т-72.

Нова допомога від США і настрої перед «Рамштайном-11»

США оголосили про виділення нового пакету військово-технічної допомоги Україні на суму 2,6 млрд дол. Із них допомога на 500 млн дол. надійде через програму президентського вилучення з американських запасів і ще 2,1 млрд дол. – через програму Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), тобто це контракти на виготовлення зброї для України, тож на цю частину допомоги ще доведеться зачекати. 
За президентським вилученням Україна має достатньо швидко отримати, зокрема, додаткові боєприпаси для систем HIMARS і Patriot. На самі ЗРК Patriot ще чекаємо, принаймні на час підготовки цього матеріалу не було офіційних підтверджень, що ці системи уже в Україні. Хоч європейські ЗМІ повідомляли про це ще в березні. 
«Словосполучення «найближчим часом» значить, що не от-от. А коли це станеться, не будуть так повідомляти, як усі того хочуть. Коли саме буде працювати система, не можу сказати, тому що дуже мало людей взагалі володіє цією інформацією. Вона буде оприлюднена тоді, коли буде потрібно. Але нашим військовослужбовцям знадобиться близько двох місяців, щоб опанувати ці системи. І цей термін уже закінчується», – зазначив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Також у цьому пакеті американської допомоги через президентські вилучення Україна отримає: артилерійські снаряди калібру 155 мм і 105 мм; танкові боєприпаси калібру 120 мм і 105 мм; мінометні снаряди калібру 120 мм; боєприпаси калібру 25 мм; важкі протитанкові керовані ракети; приблизно 400 гранатометів і 200 тисяч боєприпасів; 11 тактичних автомобілів для піднімання техніки; 61 бензовоз, 10 вантажівок і 10 причепів для перевезення важкої техніки; тестове й діагностичне обладнання для обслуговування та ремонту транспортних засобів; запчастини та інше польове оснащення.
Міністр оборони України Олексій Резніков анонсував проведення в квітні чергової, вже 11-ої за ліком зустрічі у форматі «Рамштайн». Він зазначив, що це буде не онлайн-зустріч, а засідання Контактної групи з оборони України на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині, де й відбулася перша зустріч рік тому, в квітні 2022-го. Головним пріоритетом делегації нашого Міноборони на «Рамштані-11» Резніков назвав системи протиповітряної оборони. 
І ось тут важливий нюанс: бойові літаки і є частиною протиповітряної оборони в усіх країнах Заходу. Але надання Україні західних авіаційних платформ – це те питання, що поки не вирішене. На час написання цього матеріалу не було ніякої публічної інформації, на основі якої можна було б сказати, що «Рамштайн-11» стане проривним у питанні надання Україні західних бойових літаків. Але і міністр оборони Резніков, і керівництво наших Повітряних сил не переставали впевнено говорити про те, що західні літаки ми таки отримаємо. Коли саме – цього поки ніхто не каже.

Іще раз про потребу України в F-16

І наші військовослужбовці, і військові експерти, і політичне керівництво, і ЗМІ дуже багато разів повторювали й доводили, чому Україні конче необхідні західні бойові літаки. Про їхні переваги над радянськими зразками, на котрих воюють наші льотчики, також було дуже багато сказано й написано. І «Львівська Пошта» також багато матеріалів присвятила тому, чому навіть невелика кількість американських F-16 може стати набагато більшим підсиленням, аніж додаткові радянські МіГи.
І в наших Повітряних силах не перестають оприлюднювати аргументи, чому нам потрібні західні бойові літаки. Щонайшвидше. Командувач Повітряних сил Микола Олещук та речник Повітряних сил Юрій Ігнат звертають увагу на те, що рашисти все частіше використовують керовані авіабомби масою 500 кг на всій лінії фронту, що є ознаки підготовки ворога до масового застосування керованих авіабомб масою 1500 кг. Російські пілоти мають змогу застосовувати такі бомби, не заходячи в зону ураження нашої ППО. І щоб відігнати ворога, потрібні західні бойові літаки – МіГи тут не допоможуть. Окрім цього, в нещодавно оприлюднених поясненнях генерал-лейтенанта Миколи Олещука є ще одна надзвичайно вагома причина потреби України в західних бойових літаках. Командувач наших Повітряних сил звертає увагу на те, що неможливо безконечно підтримувати ресурс радянських літаків, що у нас невдовзі можуть закінчитися боєприпаси до них. За такого сценарію Україна ризикує залишитися без тактичної авіації взагалі, якщо не отримає західні авіаційні платформи.
«Для того, щоби бойові літаки понад рік щоденно виконували бойові завдання, їх необхідно ремонтувати, підтримувати їхній ресурс. А також забезпечувати озброєнням, наприклад ракетами «повітря-повітря», щоби збивати крилаті ракети і дрони. Для прикладу, можливо навести паспортні дані ресурсу двигуна РД-33 для МіГ-29, який вже у модернізованій в РФ «другій серії» має загальний ресурс 1400 годин, а до першого капітального ремонту – 400 годин. Для РД-33 перших випусків його ресурс значно менший, що й було однією з проблем, бо проєктувати РД-33 почали ще в 1968 році, постачати до війська – у 1981-ому, а офіційне прийняття на озброєння відбулося аж у 1985 році. І така непослідовність була пов’язана з тим, що СРСР мав розпочати випуск МіГ-29 навіть попри наявність доопрацьованого двигуна. Щодо АЛ-31Ф для Су-27 «паперовий» визначений ресурс – 1000-1500 годин, а на початку їх виробництва в СРСР у 80-их узагалі був близьким до 100, хоча військові вимагали як мінімум 300. І це лише двигуни одного з агрегатів. Але ресурс мають і всі інші компоненти літака включно з планером. І загальний ресурс радянського винищувача – орієнтовно до 6 тисяч годин або до 25 років експлуатації, за які він має пройти три капітальні ремонти. І тут можливо лише нагадати, що найновішому винищувачу в Україні станом на 2021 рік було 30 років. Із ракетним озброєнням ситуація також не поліпшується з кожним пуском, бо виникає питання, де брати ракети до винищувачів, які можуть використовувати Р-27, Р-73 та Р-60 для знищення повітряних цілей. Певною мірою це рятується тим, що Р-27 та Р-73 виробляють, включно з модернізованими версіями, в Україні, але скільки їх випускають зараз за рік – це окреме питання», – так слова командувача Повітряних сил ЗСУ пояснює портал Defense Express.
МіГи від Польщі та Словаччини чи в майбутньому від ще якоїсь країни зможуть дещо зменшити проблему з деталями. Але цей процес не може тривати вічно. А ще він не вирішує проблему радянських авіаційних боєприпасів, що самі собою не надто ефективні. Тому перехід на західну авіаційну платформу є не просто кращим, а єдиним варіантом для України.

Танки для України

Однак від офіційних представників західних держав ми й далі чуємо, що надання західних авіаційних платформ – питання майбутнього. Залишається сподіватися, що наші іноземні партнери швидко зрозуміють реальність: літаки потрібні Україні якнайшвидше.
А тим часом наші союзники зосереджувалися на постачанні нам танків, бронетехніки і артилерійських боєприпасів. Насправді це також дуже важливо. В тому-то й проблема, що Україні потрібен увесь спектр озброєння, а не лише окремі його види. Олексій Резніков, анонсуючи «Рамштайн-11», зазначив, що ще одним нашим пріоритетом є броньована техніка та снаряди для важкої артилерії 155 калібру. Україна отримує багато боєприпасів, але про якийсь паритет у їх використанні, порівнюючи наші спроможності та ворога, говорити зарано.
Тепер про танки й бронетехніку. Україна вже отримала значну частину техніки, обіцяної нашими союзниками. Зокрема, до нас уже прибули британські танки Challenger 2 (їх нам пообіцяли 14-ть, але також були повідомлення про передавання ще 14-ти). Танки Leopard 2 у різних модифікаціях від різних країн (важко говорити про точну кількість, бо публічна інформація змінювалася, однак якщо зважати на озвучені обіцянки, то загалом мало б назбиратися шість-сім десятків танків. Деякі танки вже прибули, але от, для прикладу, Іспанія відтермінувала передачу шести Leopard 2A4 на другу половину квітня). Начебто ще в середині березня до нас прибули французькі легкі колісні танки AMX-10 RC (офіційно кількість цих машин, які мали бути передані Україні, не озвучували, однак ЗМІ повідомляли про майже 40 одиниць). Американські Abrams можуть прибути в Україну лише до кінця року (їх нам пообіцяли 31 одиницю). 
Окрім цього, Україна вже отримала німецькі БМП Marder (їх нам обіцяли 40 одиниць). Підтвердження прибуття американських БМП Bradley ще не було, але це мало б відбутися невдовзі (їх ми маємо отримати 109 одиниць). Це, звичайно, не весь перелік обіцяної чи вже отриманої Україною бронетехніки.
Але повернімося до танків. Портал «Слово і Діло» створив цікаву інфографіку з порівнянням основних характеристик машин, які отримала і ще має отримати Україна. Це допоможе читачам зрозуміти особливості цих танків і можливості їх застосування. Звичайно, найшвидшими будуть французькі AMX-10 RC, але це не танки в класичному розумінні. Вони відрізняються маневреністю, але поступаються тим же Challenger 2 чи Leopard 2 бойовою міццю й захистом. 
Загалом, якщо узагальнювати інформацію про вже отриману нашою країною допомогу та говорити про очікування від найближчого засідання «Рамштайн», актуальною буде теза, яку ми озвучуємо вже понад рік: Україні потрібно ще більше зброї!

Олексій Резніков,
міністр оборони України:
«Наша делегація не змінює своїх пріоритетів. Залишається пріоритет №1 – системи протиповітряної оборони, а бойовий літак є частиною протиповітряної оборони, тому ми не зупиняємося на цьому і не перестаємо говорити про те, що нам потрібні сучасні бойові платформи 4++. Це однозначно. Друге – це броньована техніка і снаряди для важкої артилерії 155 калібру та всіх інших. Ну і третє – засоби радіоелектронної боротьби, дрони, антидрони, в тому числі так звані дрони-самогубці або ударні дрони… F-16 – це найскладніша і найдорожча система, яка потребує обслуговування, запчастин, а головне озброєння... Це рішення прагматичне, і партнери рахують гроші, всі рахують гроші, рахують гроші своїх платників податків. Відповідно ухвалити рішення дати нам літаки означає, що всі країни мають бути готові дати літаки, запчастини і обслуговування. І тут уже мовитиметься не про сотні мільйонів допомоги, а про мільярди. Тому треба віддати належне, подякувати нашим партнерам, бо якщо вони ухвалюють рішення, то вони дуже відповідальні, вони виконують свої обіцянки. Наприклад, M777 – це гармати, які американці дали нам у травні минулого року. Вони й надалі забезпечують їх запчастинами і не тільки. Тому це питання ухвалення прагматичного рішення, і я вірю, що воно буде».
Джерело: radiosvoboda.org

Микола Олещук,
командувач Повітряних сил ЗСУ, Герой України:
«Наявне обладнання та озброєння радянських літаків перетворює всі місії наших льотчиків на смертельно небезпечні, що спричиняє невиправні втрати найкращих синів України. Лише сучасні технології зроблять їхню роботу ефективною та безпечною. Наші льотчики підготовлені та вмотивовані навчатися. І їх достатньо, щоб одночасно і воювати, і навчатися. Наші льотчики мріють про F-16, вони достойні літати на найкращих літаках! ... Україна використовує літаки 40-річної давності. Деякі з них удвічі старші за своїх пілотів! Підтримувати їхню справність із кожним днем стає дедалі важче. Наші запаси запчастин вичерпуються, і в союзників їх також немає. Багато питань закривають шляхом «канібалізації», але це не може тривати вічно. Не можна чекати, поки вся авіація зупиниться повністю. Завдяки передачі літаків зі Словаччини та Польщі вдасться певною мірою відновити авіапарк МіГ-29 кількох авіабригад, посилити спроможності у виконанні поточних бойових завдань винищувальною авіацією. Втім для досягнення переваги в повітрі, для перемоги нам потрібні сучасні літаки! … Запаси навіть застарілих і малоефективних радянських боєприпасів для наявного авіапарку невпинно зменшуються. Навіть маючи достатню кількість справних літаків і підготовлених льотчиків, у певний момент наша авіація залишиться без засобів ураження. Перехід на F-16 чи іншу західну платформу з широким асортиментом сучасного озброєння – єдиний вихід!»
Джерело: armyinform.com.ua

Юрій Ігнат,
речник командування Повітряних сил ЗСУ:
«У ворога є нестача озброєння, боєприпасів. Противник використав величезний стратегічний запас своїх балістичних та крилатих ракет по нашій інфраструктурі. На щастя, їм не вдалося досягти своїх цілей. Але вони виснажили нашу інфраструктуру, системи ППО, які змушені були реагувати на таку величезну кількість ракет. Понад 800 ракет із вересня минулого року випустили по Україні. Збиті понад 700. Це доволі потужні показники. Плюс дрони-камікадзе… Тож росіяни почали використовувати звичайні авіаційні бомби ФАБ-500, а це страшна зброя, бомби вільного падіння, після яких залишаються величезні воронки. Якщо бомбардувальники їх викидають десятками за раз, то фактично від міста нічого не залишається. Це серйозний виклик. Вони знайшли рішення – приєднують до них крила й оснащують сигналом GPS. Отже, російські літаки не заходять в зону ураження української ППО. А комплекси ППО максимально б’ють на 75 кілометрів (С-300, БУК – на 40 кілометрів). Тому російська авіація на відстані 50 кілометрів від лінії бойових зіткнень або вздовж кордону випускає такі бомби. І це новий виклик, який PATRIOT або SAMP-T будуть дещо компенсувати в певних районах, якщо буде ухвалене таке рішення туди їх надсилати. Але найефективнішим є F-16, який може застосовувати ракети на відстані до 180 кілометрів. Якщо така авіація у нас з’явиться, ми зможемо відганяти російські літаки якнайдалі».
Джерело: suspilne.media
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8275 / 1.7MB / SQL:{query_count}