«Енергетичний фронт»

Як світ допомагає нам впоратися з наслідками ракетних атак. Питання підтримки та відновлення енергетичної інфраструктури України стало другим фронтом у війні

Українці щодня відчувають наслідки цілеспрямованого руйнування рашистами нашої енергосистеми. Планові та аварійні відключення електропостачання у всіх регіонах, перебої з тепло- та водопостачанням, проблеми зі зв’язком та інтернетом, а ще постійне очікування нових ракетних ударів ворога, а отже, й нових масштабніших проблем. Такою є наша нинішня реальність. Але це нас не зламає. 
Ми розуміємо, що можемо витерпіти все, щоб у майбутньому святкувати перемогу над росією. Ми розуміємо, що як би не було важко нам усім взимку, ми станемо сильнішими й не підемо на поступки ворогу. Бо на кону наше майбутнє і майбутнє наших дітей. Перетерпіти нинішні проблеми чи здатися і стати російськими рабами? Тут відповідь очевидна. 
Головним завданням України зараз є посилення здатності захищатися від російських ракетних атак та оптимізація подолання їхніх наслідків (бо все ж таки жодна система ППО не гарантує стовідсоткового результату). І з першим, і з другим аспектом нам можуть допомогти та вже допомагають наші союзники.

«Можна зекономити на генераторах»

«Львівська Пошта» уже неодноразово писала про те, які засоби протиповітряної оборони наша держава вже отримала від західних союзників і на які ще чекає. Поки що нам відверто не вистачає таких систем, але процес постачання нехай і повільно, але триває. Найкращим варіантом захисту від російських ракет буде знищення пускових установок або аеродромів, з яких злітають ворожі літаки для атак по Україні. Тому не лише нові системи ППО/ПРО потрібні нам, а й ракети, що здатні знищувати цілі на відстані сотень кілометрів. «Найкраще і найбільш ефективне вирішення енергетичної проблеми для України – ракети дальністю 800 і більше кілометрів, що дозволить значно зекономити на генераторах», – про це минулого тижня у твіттері написав секретар РНБО України Олексій Данілов.
З ним важко не погодитися. Але Захід поки що на подібні рішення явно не налаштований. Навіть питання ймовірності надання Україні ракет ATACMS дальністю до 300 км для пускових установок HIMARS досі залишається не вирішеним. Чому? Захід продовжує боятися ескалації нинішньої російсько-української війни. Тут можна поставити питання, а яка ще може бути ескалація, якщо зараз у Європі триває наймасштабніша війна з часів Другої світової? Усім відомо, хто її розпочав і хто має понести за це відповідальність? Та тут треба згадати, що росія є ядерною державою і насправді важко спрогнозувати, до яких ще рішень може дійти неадекватний путін. Очевидно, що західні лідери думають саме про це, коли заявляють, що не можна допустити ескалації нинішньої війни, коли не погоджуються на передачу Україні ракет великої дальності. Чи є це слабодухою позицією? Українці мають право так думати про Захід. Але поки що ситуація саме така.
Щодо подолання наслідків ворожих атак на українську енергосистему, то це вже в руках наших енергетиків. Та навіть попри їхні титанічні зусилля, Україна і в цьому питанні потребує допомоги цивілізованого світу. Адже ворог пошкодив близько половини нашої енергетичної інфраструктури і не припиняє атак, а також може обстрілювати одні й ті ж об’єкти по кілька разів.
«Ми терміново потребуємо високовольтного обладнання для відновлення магістральних мереж, а також середньо- та низьковольтного обладнання для відновлення регіональних систем розподілу та передачі електроенергії. Інше обладнання, зокрема для генерувальних компаній, також вкрай необхідне. Запасів енергетичних ресурсів та професіоналізму українських енергетиків достатньо, щоб вистояти, проте потрібно відновлювати зруйноване росіянами. Ми щиро вдячні усім міжнародним партнерам за надану допомогу та прагнення зробити внесок у відновлення енергосистеми України», – про це заявив заступник міністра енергетики України з питань європейської інтеграції Ярослав Демченков під час зустрічі з представниками уряду та бізнесу Чехії.
На цій зустрічі чеська сторона заявила про готовність зробити внесок до Фонду енергетичної підтримки України, створеного Секретаріатом Енергетичного співтовариства (міжнародна організація, до складу якої входять країни ЄС і треті країни) за ініціативи Єврокомісії, а також збільшити допомогу українському енергосектору на регіональному рівні.
Нагадаємо, що на початку листопада стало відомо, що Євросоюз та інші міжнародні партнери України нададуть 25,5 млн євро для покриття термінових енергетичних потреб України. І також ще низка країн робили заяви про перекази коштів у цей фонд, зокрема Британія та Іспанія.

Від світу для України

Напередодні зими та зараз питання підтримки та відновлення енергетичної інфраструктури України фактично стало другим фронтом, «енергетичним фронтом» у нинішній війні. Україна потребує обладнання для відновлення енергосистеми, трансформаторів, на які полюють рашисти. Також нам потрібні генератори для автономного електропостачання окремих об’єктів. І зараз ми отримуємо таку допомогу від різних країн світу та міжнародних організацій.
Зокрема, Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) передало Україні понад тисячу генераторів для шкіл, лікарень, державних установ та рятувальних служб.
27 листопада стало відомо, що Литва відправила в Україну шість вантажівок зі 114-ма трансформаторами різної потужності. Загалом ця країна запланувала надати Україні 252 трансформатори. Литва вже виділила 7,2 млн доларів на відновлення української енергетичної інфраструктури.
«Сотні потужних генераторів Україні відправила Франція. Також було виділено понад 70 тонн матеріалів та обладнання для відновлення об'єктів та мереж. Чехія відправила 626 обігрівачів: 400 для Києва та 226 для Миколаєва. Міська рада Риги у партнерстві з латвійським благодійним фондом Ziedot.lv закупила 84 електрогенератори та сотню теплових гармат для Києва як міста-побратима. Все це використовуватимуть у пунктах обігріву, а також комунальних підприємствах столиці. Десятки генераторів Україні також нададуть Іспанія, Ізраїль та Південна Корея. Швейцарія виділила Україні майже 100 млн доларів на термінове відновлення енергоінфраструктури. Трохи більше 70 млн надійшло від Нідерландів для ремонту комунальної інфраструктури. Канада загалом надала Україні допомоги у цій сфері майже на 50 млн доларів. Зокрема, 10 млн уряд виділив на закупівлю генераторів. Японія нещодавно вирішила направити Україні екстрену допомогу у вигляді генераторів та ламп на сонячних батареях на майже 3 млн доларів. Велика Британія виділила на підтримку енергетичного сектора майже 6 мільйонів», – про це пише аналітичний портал «Слово і Діло». Аналітики цього порталу також створили інфографіку, що докладно демонструє обсяги вже виділеної «енергетичної» допомоги Україні від різних країн, а також допомоги, запланованої на найближчий час.
Наприкінці листопада Європарламент спільно з організацією Eurocities, яка налічує понад 200 європейських міст, запустили кампанію Generators of Hope («Генератори надії») з відправлення до України електрогенераторів та трансформаторів. 
Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола заявляла, що раніше в межах Механізму цивільного захисту ЄС Україні вже передали тисячі тонн вантажів, зокрема близько 500 генераторів, але «українці потребують тисячі». Кампанія Generators of Hope передбачає, що європейським містам передані списки з конкретними потребами в генераторах та іншому обладнанні для українських міст, і після того, як вони висловлять зацікавленість, відповідне обладнання буде оперативно доставлене до України через логістичні можливості Механізму цивільного захисту ЄС.

«Енергетичний Рамштайн»

США 29 листопада під час зустрічі НАТО оголосили про виділення Україні 53 мільйонів доларів на відновлення електричної системи та закликали союзників долучатися до такої допомоги. У Держдепі США пояснили, що ці кошти будуть спрямовані, зокрема, на закупівлю розподільних трансформаторів та автоматичних вимикачів. І це на додаток до ще раніше оголошених Сполученими Штатами Америки 55 млн доларів, виділених на екстрену підтримку енергетичного сектора, генератори та інше обладнання для України.
Видання The New York Times повідомляло, що США працювали з партнерами для створення окремого формату для підтримки української інфраструктури, на кшталт формату «Рамштайн» (Контактна група з оборони України, перша зустріч якої у квітні відбулася на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині, звідси й неофіційна назва формату. – «Львівська Пошта»), в межах якої союзники координують питання військової допомоги Україні.
«Американці організовують робочу групу, щоб допомогти Україні відремонтувати енергетичне обладнання, краще захистити свої електростанції та мережу від російських ракетних атак. Переговори почалися на початку листопада під час зустрічі міністрів закордонних справ G7 у Мюнстері, Німеччина. До енергетичної «контактної групи» входять насамперед країни Великої Сімки та їхні близькі партнери. Наступна зустріч запланована на грудень у Парижі», – повідомляє «BBC-Україна» з посиланням на The New York Times.
Здається, що «енергетичний Рамштайн» справді може ефективно запрацювати. Надзвичайний і повноважний посол Франції в Україні Етьєн де Понсен 1 грудня під час Київського безпекового форуму розповів, що зустріч у Парижі має відбутися вже 13 грудня. І що французький президент Еммануель Макрон особисто докладає багато зусиль для її організації. 
«Ми обміняємося думками, як краще допомогти Україні запобігти наступним таким ударам по інфраструктурі та боротися з їхніми наслідками. Будуть співголови, президент Макрон і президент Зеленський. Наш президент працює особисто щодня над підготовкою цієї конференції. Буде визначено п'ять пріоритетів: електроенергія, якість води, охорона здоров’я, транспортна інфраструктура і економіка загалом. Пан Шмигаль очолюватиме українську делегацію разом з тепер вже віцепрем’єром Кубраковим. Конференція буде дуже практично спрямована. Ми маємо створити координаційний механізм, «Рамштайн» для енергетики, якщо ми цю аналогію проведемо. Як «Рамштайн» для військової сфери, оборонної, так і Париж для енергетичної сфери», – заявив Етьєн де Понсен, інформує Суспільне.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9009 / 1.64MB / SQL:{query_count}