Ветерани, дякуємо і пишаємося!

Український ветеранський фонд спільно з Соціологічною групою «Рейтинг» провели опитування серед українців щодо розуміння суспільством образу ветеранів

Прогнозується, що понад 5 мільйонів ветеранів буде в Україні по завершенню російсько-української війни. Станом на 24 лютого 2022 року людей з таким статусом було близько 500 тисяч. Зараз у реєстрі Міністерства соціальної політики понад 770 тисяч людей зі статусом учасника бойових дій.

Про образ ветерана

Наразі ще не сформований єдиний образ ветерана у сприйнятті суспільством. Близько третини респондентів вважають, що ветерани – ті, хто воює сьогодні. Проте така ж кількість учасників опитування відповіла, що ветерани – це учасники Другої світової війни. Ще 14% асоціюють термін з ветеранами АТО (ООС) 2014-2021 року, лише 2% – з ветеранами Афганістану, і 12% – з іншими категоріями учасників бойових дій, 8% – не змогли відповісти.
Молодь частіше підтримує стереотип про те що «ветеран» – це учасник Другої світової війни. Також частіше про ветеранів як про учасників Другої світової війни говорять мешканці сходу та півдня, тоді як на респонденти з заходу та центру – частіше під цим терміном мають на увазі бійців, що воюють за Україну сьогодні.

Ставлення суспільства до ветеранів

64% опитаних відчувають до ветеранів російсько-української війни вдячність та 50% – гордість. Чверть відчуває сум, коли зустрічає ветеранів, стільки ж відчувають радість. Провину при зустрічі з ветераном відчувають 3%, сором і страх – по 2%, байдужість, гнів, неприязнь – всього по 1%. Дещо частіше відчувають сум ті, хто має близьких серед ветеранів АТО (ООС) 2014-2021 рр. Ті, хто мають знайомих, які воювали у 2014-2021 і продовжують далі воювати, – частіше відчувають вдячність і гордість.

Позитивне і негативне в образі ветерана

Патріотизм ветеранів вважають позитивною рисою 75% опитаних. Також близько чверті зазначили, що ветеранам властива незалежність у прийнятті рішень, дисциплінованість, ще 13% – назвали працьовитість, 9% – законослухняність. 
Щодо негативних рис, третина вважають, що ветеранам властива емоційна нестабільність, чверть – закритість, відлюдькуватість. Ще 17% вважають, що ветеранам властива жорстокість, 14% – нездатність адаптуватись, 11% – схильність до насильства. 17% не змогли сказати, які негативні риси мають ветерани, і ще 11% вважають, що вони не мають негативних рис. Про жорстокість та емоційну нестабільність ветеранів частіше говорять жінки, про закритість – чоловіки. Хто має ветеранів серед близьких – теж частіше говорять про емоційну нестабільність. 

Потреби ветеранів, на думку суспільства

На думку опитаних, в першу чергу від громадян ветерани очікують підтримки (46%) і вдячності (36%). Про дружнє ставлення, вшанування, розуміння зазначили 20-21%, виконання зобов’язань – 15%. Найменше опитані вважають, що ветерани очікують співчуття – лише 5%.
Рівень зарплати військових, які безпосередньо беруть участь у бойових діях, вважають оптимальним 40%, нижчим необхідного – 32%, вищим – 11%, не змогли оцінити – 17%. Стосовно зарплати військових, які служать в тилу, половина оцінили її як оптимальну, 15% – нижче необхідної – 15%, вище необхідної – 13%, не змогли оцінити – 22%.

Проблеми ветеранів, на думку суспільства

51% опитаних вважають, що для ветеранів російсько-української війни ймовірною є проблема безробіття. Майже порівну розділилися думки опитаних, щодо ймовірності конфліктів у родинах ветеранів та зловживання алкоголем чи наркотиками. 69% вважають низьким ризик самогубств та порушення законів для ветеранів. Частіше про можливість згаданих проблем говорять мешканці сходу та чоловіки. 
Половина опитаних зазначили, що не зустрічали інформацію про скоєння злочинів ветеранами російсько-української війни до активної фази, яка почалася 24 лютого 2022 року. 7% вказали, що зустрічали її часто, 16% –інколи, 23% – рідко. Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну більше половини опитаних сказали, що не зустрічали інформацію про злочини ветеранів. Натомість 18% часто її зустрічали, 10% – інколи, 13% – рідко. Частіше інших зустрічали інформацію про скоєння злочинів ветеранами після 24 лютого 2022 року мешканці сходу та ті, хто має близьких, котрі сьогодні воюють.

Ще трохи фактів із опитування:

93% опитаних вважають, що суспільство сьогодні поважає ветеранів, лише 3% мають протилежну думку.
90% довіряють військовим ЗСУ, ветеранам нинішньої війни та ветеранам АТО (ООС) 2014-2021 рр. 
70% опитаних вважають, що держава виконує свої зобов’язання перед ветеранами російсько-української війни, 20% — не виконує. 
90% підтримують ідею надання пільг бізнесу, заснованого ветеранами російсько-української війни, 6% – проти цього.
50% вважають, що найбільше пільг та гарантій від держави повинні мати ветерани російсько-української війни (50%), особи з інвалідністю (34%) та багатодітні сім’ї (31%). Пільги для пенсіонерів та матерів/батьків одинаків підтримують по 17%, для малозабезпечених і внутрішньо-переселених осіб – по 12-13%, для чорнобильців – лише 1%.
80% не погоджуються з думкою, що ветерани російсько-української війни зловживають отриманими пільгами, 13% – погоджуються з цим.

Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Вибірка репрезентативна за віком, статтю і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1000 респондентів. Метод опитування: CATI (Computer Assisted Telephone Interviews – телефонні інтерв'ю з використанням комп'ютера). Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%. Терміни проведення: 6-7 серпня 2022 р.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8624 / 1.58MB / SQL:{query_count}