У нас буде своя перемога

Поки росіяни готувалися до «9 травня», США відновили програму ленд-ліз часів Другої світової війни на захист демократії в Україні

Вже одинадцять тижнів українські захисники героїчно стримують російських окупантів. Першочергові плани кремля в Україні провалилися. Цивілізований світ нарешті зрозумів, що лише стурбованістю допомогти нашій країні неможливо, і швидко перейшов до постачання важкого озброєння Україні. 
Світова антипутінська коаліція сформована. Тепер ми очікуємо від наших союзників не лише ще більше зброї, але й ще жорсткіших санкцій проти рф, аж до повного ембарго на російську нафту, а в перспективі й газ. Лише задавивши кремлівський режим на всіх фронтах, можна буде говорити про перемогу над цим диким режимом. А така перемога, наша перемога, потрібна не лише Україні, а й усьому цивілізованому світу. Адже росія – це найбільший фактор небезпеки для світового порядку. Амбіції російської верхівки та методи, якими вони намагаються їх реалізувати, роблять нинішню росію ворогом для усіх вільних людей на нашій планеті. І це не пафос, а реальність. 
Росія зараз розв’язала найстрашнішу війну у Європі з часів Другої світової. Звичайно, масштаби театру воєнних дій непорівнянні, але між подіями вісімдесятирічної давності й нинішніми є очевидні паралелі. Диктатор хоче завоювати нові території, а його народ, як зомбовані маріонетки, сліпо підтримує будь-які злочини своїх солдатів. А найбільший парадокс у тому, що кремль, який завжди був центром комуністичних злочинів, і який, як ми усі знаємо, розпочинав Другу світову війну на одному боці із нацистською Німеччиною, зараз також каже, що воює з якимось примарним «нацизмом». Логічно це пояснити неможливо. Але така всеросійська шизофренія не могла не спровокувати нову війну.

«Ніколи знову» vs «можем повторіть»

Недаремно зараз згадуємо про Другу світову війну. Адже вже через кілька днів, 8 травня, у День завершення Другої світової війни у Європі, вшановуватимемо пам’ять усіх її жертв. І це ще один приклад ціннісної прірви між цивілізованим світом і дикою росією. Адже остання звикла не згадувати жертв війни, а влаштовувати «побєдоносні» шабаші 9 травня. Вся нинішня російська держава тримається на цьому міфі «великої перемоги». Це російська державна релігія. І навіть аналізуючи перебіг сучасної повномасштабної російсько-української війни, все одно потрібно згадувати про «9 травня». Адже до цієї «дати» кремль може готувати якісь «сюрпризи». Надто важливим є це міфічне «9 травня» для кремля.
Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов розповів журналістам, що цілком ймовірно росія 9 травня може оголосити мобілізацію. «Так, вони в росії готуються. Зараз «росрезерв» почав звіряти, що насправді є у них в наявності та підраховувати, що вони можуть видати за мобілізаційним нарядом», – зазначив Буданов в інтерв’ю виданню «Новое время».
Західні ЗМІ також повідомляють, що росія на 9 травня готує і напад на Молдову, і офіційне оголошення війни Україні та багато подібних речей. Зокрема, CNN, із посиланням на західних чиновників, повідомляє, що на Заході є переконання, що путін спробує використати пропагандисту цінність «9 травня» для росіян. Одним із варіантів розглядається саме офіційне оголошення війни Україні. «Я думаю, що він спробує відмовитися від своєї «спеціальної операції». Він готував ґрунт, щоб сказати, мовляв, дивіться, зараз війна проти нацистів, а мені потрібно більше людей. Мені потрібно більше російського гарматного м’яса», – ще минулого тижня про це говорив міністр оборони Великої Британії Бен Воллес. 
Також CNN повідомляє, що «інші варіанти на 9 травня включають анексію відколотих територій Луганської та Донецької областей на Сході України, посилення атак на Одесу на півдні або оголошення повного контролю над південним портом Маріуполем».
Нам потрібно бути готовими до будь-яких сценаріїв, але водночас подібні повідомлення у ЗМІ не повинні ставати приводом для паніки. Кремлю не залякати українців. Незалежно від російських заяв, наші захисники продовжують знищувати окупантів. І наш народ допомагає українським воїнам.
А повертаючись до питання якоїсь пропагандистської цінності «9 травня» для росіян, то нагадаємо – це насправді яскравий доказ примітивності кремлівських міфів. Адже 9 травня 1945 року нічого такого особливого не відбулося. «Львівська Пошта» щороку нагадує, що Радянський Союз завжди видавав перемогу у війні як винятково свою заслугу, навіть святкував її окремо від решти світу. Якщо брати до уваги історичні факти, то Акт про капітуляцію німецьких військ був підписаний 7 травня 1945 року у французькому Реймсі. Однак Сталін наполіг на тому, щоби відбулась повторна церемонія підписання капітуляції, оскільки під час першої не були присутні високопоставлені представники Червоної армії. Тому 8 травня 1945-го о 22.43 за центральноєвропейським часом (00.43 9 травня за московським) у передмісті Берліна Карлсгорсті відбулась ще одна церемонія, і від радянської сторони капітуляцію Німеччини вже приймав маршал Жуков. СРСР, США та Британія домовились вважати процедуру в Реймсі попередньою, проте західні історики саме з нею пов’язують капітуляцію Німеччини, а друге підписання називають ратифікацією. Позиція радянських істориків, зрозуміло, була іншою. І в сучасній Росії продовжили нарікати на те, що західні союзники намагалися применшити заслуги СРСР у перемозі. Так чи інакше, але і першого, і другого разу в документі зазначалось, що припинення вогню мало відбутись 8 травня о 23.01 за центральноєвропейським часом (відповідно 9 травня о 01.01 за московським). І у СРСР Радінформбюро оголосило повідомлення про капітуляцію Німеччини 9 травня 1945 року. А Друга світова війна завершилася 2 вересня 1945-го капітуляцією Японії. Тож представники культу «діди воєвалі» взагалі нічого не знають про Другу світову війну, в їхній реальності все зводиться лише до так званої Великої вітчизняної війни. 
І ми віримо, що наша майбутня перемога у сучасній російсько-українській війні матиме для українців набагато більше значення, аніж міфічний радянський «день побєди». І ми відзначатимемо нашу перемогу, справжню перемогу, без совкового присмаку і без танців на кістках.
І ще один важливий момент: якщо цивілізований світ, згадуючи жертв Другої світової війни, головним вважає меседж «Ніколи знову» то для «руського міра» головним є гасло «Можем повторіть». От зараз росіяни й повторюють. От тільки не дуже виходить. А головним завданням для усього цивілізованого світу є зробити так, щоб у росіян взагалі не виходило воювати. Щоб українська перемога на справжньому фронті й санкційний тиск Заходу довів росію до стану неможливості розпочати будь-яку нову війну у майбутньому. Ось це і мало б стати справжньою реалізацією гасла «Ніколи знову». А не як деякі західні країни продовжували торгувати зброєю з росією навіть після 2014-го.

Ленд-ліз для України

І продовжуючи історичні паралелі, неможливо не згадати, що радянська армія змогла переломити перебіг Другої світової війни та дійти до Берліну саме завдяки підтримці західних союзників. І йдеться не лише про відкриття другого фронту, а насамперед про американську програму ленд-ліз для країн антигітлерівської коаліції. 
«Під час Другої світової війни США забезпечували Радянський Союз усім необхідним. Більшість вантажних автомобілів, які перевозили артилерію, були американськими. Значна частина літаків – це були «Кобри» та інші типи, які використовували радянські пілоти. Це був і метал, з якого виплавляли танки тут, на місці. Наприклад, всі великі візки – шарикопідшипники, необхідні для того, щоб башта в танку рухалася – це було постачання зі США для всіх типів радянських танків. Без цього жоден танк не був би виготовлений. Не кажучи вже про автомобілі-джипи, які з’явилися в американській армії, і на яких їздило військове радянське керівництво тоді. Постачали навіть теплий одяг. Це була величезна допомога, без чого СРСР не зміг би на Східному фронті встояти і протидіяти. Радянський Союз так і не розрахувався за допомогу, яку йому надавали США. Це все на довгі роки розтягувалося, і врешті згодом списали цей борг», – зазначив в ефірі в ефірі Українського радіо голова громадської Ліги «Україна – НАТО» Сергій Джердж. А ще США надсилали алюміній, з якого виробляли радянські літаки, а також продовольство, яке допомогло зберегти життя мільйонів людей. 
Росіяни про це свідомо забувають. Але це не дивує. В офіційних радянських та російських трактуваннях подій Другої світової загалом перемога над нацизмом приписується лише російському народу, без оцінювання вкладу всіх інших, хто воював у складі Червоної армії. То що вже говорити про західних союзників?
«Всі чули висловлювання путіна, що росіяни могли б самі перемогти у Другій світовій війні, без українців, а допомога від США по ленд-лізу суттєвої ваги не мала. Але це абсолютна брехня. Про це говорять цифри. Під час Другої світової війни радянська армія мала на озброєні реактивних систем залпового вогню «Катюша» 26 тисяч. Тільки 600 з них монтувалися на базі радянського ГАЗ-АА («полуторки»), майже всі вони були знищені. Всі решта були встановлені на базі американських вантажних автомобілів «Студебекер». Вся транспортна авіація складалася з американських літаків «Дуглас». Всі паротяги, а це близько двох тисяч, були американські. Понад сім тисяч танків, 50 тисяч вантажних автомобілів. Навіть український льотчик Іван Кожедуб, який вважається найрезультативнішим асом авіації Другої світової війни, воював на американському літаку. Все було отримано в межах американського ленд-лізу», – зазначив в ефірі єдиного інформаційного телемарафону голова Експертної ради Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Леонід Поляков. 
Але нам, українцям, потрібно пам’ятати. І розуміти важливість ленд-лізу. Тим паче, що зараз США відновили цю програму часів Другої світової війни на захист демократії в Україні. Відповідний закон ухвалив конгрес США 28 квітня. Сенат також ухвалив позитивне рішення для нас. Сумнів у підписі президента Байдена фактично не було.
Показово, що «Акт про ленд-ліз для захисту української демократії від 2022 року» посилається, власне, на інший закон про ленд-ліз від 1941-го. Це дозволить здавати в оренду або позичати американське військове обладнання без голосувань по кожному пакету допомоги в Конгресі та Сенаті США. Тобто усувається багато бюрократичних процедур, що впливають на швидкість постачання зброї. 
Ленд-ліз для України діятиме впродовж 2022 – 2023 років. «Відповідно до параграфа (2), на 2022 та 2023 фінансові роки президент може уповноважити уряд Сполучених Штатів надавати або передавати в оренду оборонні вироби уряду України або урядам країн Східної Європи, які постраждали від вторгнення Російської Федерації в Україну, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн», – мовиться ухваленому акті.
Ленд-ліз не означає безоплатного постачання зброї Україні. Але є багато приємних для нас нюансів. Вже відомо, звідки візьметься грошове забезпечення ленд-лізу. Американський президент Джо Байден вже звернувся до Конгресу США з проханням схвалити надання Україні фінансової допомоги на 33 млрд доларів. Із них 20 млрд доларів має піти на зброю, амуніцію та інші військові потреби, 8,5 млрд на пряму економічну допомогу українському уряду, а також 3 млрд на гуманітарну допомогу та постачання продовольства.
«Вартість цієї боротьби недешева, але поступка перед агресією коштуватиме ще дорожче, якщо ми дозволимо їй статися. Ми або підтримуємо народ України, коли він захищає свою країну, або стоїмо осторонь, доки росіяни продовжують свої звірства та агресію в Україні», – заявив минулого тижня Джо Байден.
Також треба зазначити, що минулого тижня Конгрес США також ухвалив рамковий законопроєкт, що дозволить конфіскувати на користь України активи російських олігархів та компаній, що потрапили під американські санкції за причетність до російського вторгнення в Україну.
«Ленд-ліз дозволяє отримати й іншу допомогу, тому що, як відомо, Україні потрібна нафта, нафтопродукти для техніки, аптечки, засоби захисту. Все залежить лише від того, чи надішлемо ми відповідний запит. Наскільки я розумію, передбачаються доволі м’які та ліберальні форми фінансування. Тобто можливості співфінансування – Україна та США разом. Вони передбачають видання позик на надзвичайно комфортних пільгових умовах. Також передбачають зручні умови лізингу – довгострокової оренди з правом викупу. І ми матимемо зброю для використання, яка надалі може стати нашою. Завдяки ленд-лізу Україна отримує не лише відкритий доступ до майже всіх видів озброєнь, які є у США, окрім ядерної зброї, але й матиме ширші можливості співпраці з Вашингтоном», – зазначив у коментарі Суспільному військовий експерт Олександр Мусієнко.
Якщо американський ленд-ліз часів Другої світової війни можна назвати однією із найважливіших причин перемоги над нацистською Німеччиною, то зараз у нас всіх є сподівання на повторення історії й у нинішній російсько-українській війні. «Я вдячний Сполученим Штатам, президенту Байдену та Конгресу за аналог знаменитої програми ленд-лізу, яка дуже допоможе в боротьбі проти росії, проти російських загарбників. Яка дуже допомогла в боротьбі проти нацистів у часи Другої світової війни. Я впевнений, зараз ленд-ліз допоможе Україні та всьому вільному світу подолати ідейних спадкоємців нацистів, які розв'язали війну проти нас на нашій землі. Ленд-ліз та інші програми підтримки України – це конкретний доказ того, що свобода й нині уміє захищатися від тиранії», – заявив минулого тижня український президент Володимир Зеленський після ухвалення відповідного рішення конгресом США. 
Низка військовий експертів зазначає, що реалізація ленд-лізу для України зможе переломити перебіг війни та допоможе українській армії набагато легше перейти контрнаступ. За нашу перемогу ще потрібно воювати. Та спільні зусилля наближають цю перемогу. І знову ж таки: тиснути на росію потрібно на усіх фронтах.
«Працюємо над новими санкційними кроками проти росії. Найближчим часом очікуємо новий пакет від Євросоюзу. У цьому пакеті мають бути чіткі кроки на блокування доходів Росії від енергоресурсів. Дуже віримо в це. Щоб державі-терористу не передавали мільярд євро щоденно за паливо. Але також уже зараз варто готуватись і до наступних санкційних кроків. У будь-якому разі доведеться блокувати всі експортно-імпортні операції з росією. Бо з цього вони у москві заробляють. І навіть не зрозуміють, що міжнародне право й мир у Європі потрібно поважати», – зазначив у відеозверненні 2 травня президент Володимир Зеленський.
Відомо, що Євросоюз може затвердити наступний, шостий за ліком, пакет санкцій проти Росії на засіданні Ради ЄС, що відбудеться 10 травня. Тож уважно слідкуватимемо за тим, на яке ж рішення таки буде спроможний Європейський Союз.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8829 / 1.69MB / SQL:{query_count}