Антипутінська коаліція

Представники 43 країн зустрілися на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині, щоб скоординувати допомогу нашій державі. Тепер зустрічі такої Контактної групи з оборони України відбуватимуться щомісяця

Україна переможе. І в це віримо не тільки ми, українці, але й цивілізований світ дедалі більше переконується у можливості перемоги нашої країни у російсько-українській війні. Зараз ця віра у нас стає помітнішою. Захід дуже швидко перейшов від стадії постачання Україні «зброї для оборони» до надання важкого озброєння, яке так необхідне нашим військовим. Ми усі сподівалися на такий розвиток подій, але насправді мало хто в це щиро вірив ще два місяці тому. А тепер це стало реальністю. Світова антипутінська коаліція розвивається, допомога Україні стає масштабнішою та швидшою, істерика в кремлі збільшується.
Звичайно, не потрібно зараз впадати в ейфорію та недооцінювати ворога. Перемогу ще потрібно здобути. І наше суспільство ще має у своїй більшості досягти консенсусу щодо того, а який же результат можна буде назвати справжньою перемогою. Та останні події, пов’язані з підтримкою Заходом України, справді збільшують наш оптимізм.

«Україна існуватиме набагато довше, ніж путін»

Насамперед потрібно говорити про «несподіваний» візит держсекретаря США Ентоні Блінкена та міністра оборони США Ллойда Остіна до Києва 24 квітня. Та про зустріч міністрів оборони 43 країн на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині 26 квітня. Ці дві події пов’язанні. Влада США демонструє, що, незалежно від реакції росії, вона не лише продовжуватиме, але й збільшуватиме підтримку України. І для цього згуртовує коаліцію союзників не лише з НАТО. Ця коаліція повинна забезпечити Україну необхідним озброєнням. І вкрай важливо, що перед зустріччю на авіабазі «Рамштайн» високі американські гості відвідали Київ, продемонструвавши, що підтримка залежатиме саме від потреб нашої держави.
Сам візит Блінкена та Остіна до Києва був таємним (хоча президент України Володимир Зеленський і оголосив про нього журналістам заздалегідь). Вже після закритої зустрічі Блінкена та Остіна зі Зеленським, в інформпросторі почали з’являтися новини про те, з чим саме приїжджали в Україну американські гості. Зокрема, вони пообіцяли черговий пакет американської військової допомоги Україні сумою понад 700 мільйонів доларів. Також Сполучені Штати Америки продадуть Україні боєприпаси на 165 млн доларів.
Загалом з початку повномасштабного російського вторгнення в Україну США надали нашій державі військової допомоги на 3,7 млрд доларів. І український президент подякував за це. «Ми цінуємо те, що Сполучені Штати Америки безпрецедентно допомагають Україні. Хочу від себе особисто та від усього українського народу подякувати президенту Байдену за його лідерство в підтримці України, за його особисту чітку позицію. Подякувати всьому американському народу, а також Конгресу за двопалатну та двопартійну підтримку. Ми це бачимо. Ми це відчуваємо», – заявив Володимир Зеленський, інформує пресслужба Офісу президента України.
Натомість держсекретар США Ентоні Блінкен після візиту до Києва заявив, що це була нагода продемонструвати підтримку Америкою України. Також він зазначив, що росія провалюється у досягненні своїх цілей в Україні.
«Суть така. Ми не знаємо, як розгортатиметься далі ця війна, але ми знаємо, що суверенна незалежна Україна буде існувати набагато довше, ніж володимир путін. І наша підтримка України надалі буде продовжуватися, і вона триватиме, поки ми не побачимо остаточного успіху», – заявив Ентоні Блінкен, інформує «BBC-Україна».

Новий посол США в Україні

Також держсекретар США повідомив, що американські дипломати повертаються в Україну. Зараз працівники посольства США в Україні, яке тимчасово було перенесене до Польщі, здійснюватимуть одноденні поїздки до Львова. А через кілька тижнів їх вже можуть знову перевести у Київ. Блінкен зазначив, що США свідомо й обережно вирішуватимуть, коли знову відкриється американське посольство в українській столиці. 
І також важливо, що у Білому домі вже офіційно оголосили про те, що новим послом США в Україні стане Бріджит Брінк, яка нині очолює американське посольство у Словаччині. Призначення посла США в Україні важливе для нас, адже ця посада була вакантною понад два роки. 
Щодо кандидатури Бріджит Брінк, то вона очолює американську дипломатичну місію у Словаччині з травня 2019-го. У Держдепі працює із 1996 року. У 1997 – 1999 у розпал війни на Балканах була консульським політичним співробітником у посольстві США у Белграді. До 2002 року працювала референтом з Кіпру, а до 2004 року – спеціальною помічницею заступника секретаря Держдепу США з політичних питань у Європі. Держсекретарем на той час був Колін Павелл. З 2005 по 2008 роки Брінк обіймала посаду політично-економічного керівника у Тбілісі. Після перемоги на президентських виборах Барака Обами Брінк працювала заступником директора у справах Південної Європи у Держдепі США. У 2009 – 2010 роках Брінк працювала у президентській Раді національної безпеки як директор з Егейського моря і Південного Кавказу, де допомагала координувати зовнішню політику США й просувала їхні інтереси у відносинах з Туреччиною, Грецією, Кіпром, Грузією, Азербайджаном та Вірменією. У 2011-ому дипломатка повернулася до Грузії як заступник голови місії посольства США у Тбілісі, з 2014-го по серпень 2015 року була заступницею посла США в Узбекистані. У 2015 – 2018 роках Брінк працювала заступником помічника держсекретаря в Бюро європейських та євразійських справ.
Бріджит Брінк от-от стане послом США в Україні. Та насправді її кандидатура була відомою вже кілька місяців. Ще у лютому Європейська правда писала про таку цікаву річ: Бріджит Брінк «вільно володіє російською мовою, але набула вона цього вміння не в Росії та не належить до тих, хто прагне «зрозуміти путіна».

Постійна координація допомоги

Тепер перейдемо до зустрічі міністрів оборони на авіабазі «Рамштайн». Як уже зазначалося, у ній взяло участь представники 43 країн. Окрім країн-членів НАТО, також були запрошені ключові для США тихоокеанські партнери: Японія, Південна Корея, Австралія та Нова Зеландія, представники Близького Сходу – Ізраїль, Катар та Йорданія, країни Африки – Кенія, Ліберія, Марокко і Туніс, а також Фінляндія, Швеція, які зараз готуються стати членами НАТО. Зустріч була присвячена саме військовій допомозі Україні.
Україну представляв, звичайно ж, Олексій Резніков. У своєму твіттері він повідомив, що передав західним партнерам список сучасного озброєння, необхідного Україні. «Нам потрібні засоби протиповітряної оборони та БПЛА, артилерійські системи, РСЗВ і танки, БТР та БМП, бойові літаки та протикорабельні ракети», – зазначив очільник нашого Міноборони. 
Сама зустріч вже стала вкрай важливою як демонстрація світом підтримки України. А ще її можна назвати історичною зустріччю для формування сильної антипутінської коаліції держав. «Зустріч на авіабазі «Рамштайн» у Німеччині має дуже знервувати Кремль. Сорок країн та НАТО зустрілися там не тільки для координації військової допомоги – це класно, але вже давно відбувається. Ми бачимо в «Рамштайні» зустріч антипутінської та проукраїнської коаліції. Яка зустрічається на американській військовій базі в Німеччині. Це означає, що Захід піде у військовій допомозі так далеко, як це буде потрібно для перемоги України. І ще один прорив – Німеччина постачатиме важку зброю. Почне із самохідних артилерійських установок «Гепард», але цим не обмежиться. Захід показав Путіну зуби і далі буде кусати, а не погрожувати пальцем. Чим далі, тим більше», – зазначив на своїй фейсбук-сторінці колишній міністр закордонних справ України Павло Клімкін.
Зауважимо, що на самому початку зустрічі на авіабазі «Рамштайн» глава Пентагону Ллойд Остін зазначив, що її метою є допомогти Україні перемогти у війні, розпочатій вторгненням Росії, та підготувати оборонні потужності України до майбутніх викликів. 
«Ставки виходять далеко за межі України і навіть Європи. Російське вторгнення є необґрунтованим, безвідповідальним і протиправним. Це атака проти світового порядку, заснованого на правилах, і виклик для вільних людей по всьому світу. Країни-однодумці об’єднані у підтримці України у цій боротьбі проти імперської російської агресії. Поїздка до Києва посилила моє захоплення тим, як українська армія застосовує цю зброю. Україна явно вірить, що може перемогти – і так само кожен у цьому залі. Україні потрібна наша допомога, щоб перемогти, і вона потребуватиме нашої допомоги, коли війна закінчиться», – заявив глава Пентагону. Також, за його словами, США «продовжуватимуть рухати небо і землю, щоб ми могли задовольнити потреби Києва».
Про участь військ НАТО в російсько-українській війні не йдеться. Але з усіх заяв можна зробити висновок, що військово-технічна допомога наших західних союзників збільшуватиметься. На пресконференції після зустрічі на авіабазі «Рамштайн» глава Пентагону заявив, що відтепер кожного місяця відбуватимуться зустрічі Контактної групи з оборони України. Майбутні зустрічі можуть бути особистими або відбуватимуться в онлайн чи змішаному форматі.
«Рамштайн» – це не лише про музику, це найбільша військова база США за межами країни. У 21 столітті саме через неї відбувалася перевалка спецвантажів у гарячі точки та управління бойовими дронами. Сьогоднішня зустріч представників 40 країн – важливий етап у формуванні міжнародної коаліції на захист України. Напередодні відбулася зустріч В. Зеленського із Л.Остіном, міністром оборони США, і тому порядок денний зустрічі в Німеччині формувався навколо потреб України і відповідно до інтересів України. До «Рамштайна» прибули не лише представники країн-членів НАТО, і це також додає оптимізму. Міністр О. Рєзніков передав учасникам зустрічі список необхідного Україні озброєння, серед якого засоби ППО, безпілотники, протикорабельні ракети та бойові літаки. Військова допомога Україні буде тепер ще більш системною.
Спроби зруйнувати коаліцію були серйозними, підключалися блогери з колишніх КДБістів та п’ята колона в Україні зі звинуваченнями, що «неправильні українці неправильно використовують західну зброю». Не спрацювало. Уряди країн, які до цього сумнівалися в наданні допомоги, тепер змінюють свої рішення. По фінансовій допомозі є повідомлення від США та МВФ про готовність закривати наші касові розриви. Це не навічно, але без цього економіка не витягує тягар війни. По мирних переговорах іде човникова дипломатія зі залученням Генсека ООН і турецького президента. Але добре озброєна Україна – важливий елемент гарантій безпеки і аргумент у мирних переговорах», – зазначає на своїй фейсбук-сторінці експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.

Потрібна зброя

Нагадаємо, що ще раніше стало відомо, що США передають Україні загалом 90 гаубиць калібру 155 мм. Йдеться про гаубиці М777. «Калібр 155 мм вважається натовським, адже у Радянському Союзі, а потім і в Росії та Україні, використовували 152 мм снаряди, і саме такими снарядами зараз завдають удари обидві сторони. Тому в пакеті допомоги від США і 144 тисячі боєприпасів цього натовського стандарту, а також тягачі для транспортування гаубиць. М777 – це надлегкі польові гаубиці британського виробництва. Їх вага становить 4,2 тонни, що суттєво менше аналогів та спрощує їхнє транспортування. Досягли такої ваги завдяки використанню в конструкції титанових елементів. Перевозити М777 можуть навіть транспортні гелікоптери чи конвертоплани СV-22 Osprey. Україні, втім, вочевидь треба розраховувати на більш традиційні способи наземного транспортування, і тут якраз згодяться тягачі в комплекті», – повідомляло минулого тижня «ВВС-Україна». Відомо, що такі ж гаубиці передає Україні й Канада. А ще снаряди до них, а також бронебійні снаряди для протитанкових рушниць Carl Gustaf. І високоточні далекобійні снаряди Excalibur. Зазначається, що дальність ефективного вогню М777 – 24 км, ці ж системи можуть використовувати активно-реактивні керовані снаряди M982 Excalibur, що збільшує дальність точних пострілів М777 до 40 км.
Також минулого тижня президент Франції Еммануель Макрон вже заявив в інтерв'ю виданню Ouest France, що Франція посилить українську армію самохідними артилерійськими установками (САУ) Caesar. Це також калібр 155 мм. Кількість цих установок, які отримає Україна, не оприлюднили, але французька сторона повідомляла, що постачання до України «в процесі», й українська армія зможе їх застосувати вже на початку травня.
Тут також треба зазначити, що більшість інформації про постачання зброї Україні від західних союзників є засекреченою. І це правильно. Лише нагадаємо, що минулого тижня міністр збройних сил Великої Британії Джеймс Гіппі заявив, що його держава повністю підтримує право України на використання озброєнь, отриманих від країн Заходу, для здійснення ударів по території росії. «По-перше, це рішення ухвалюють українці, а не виробники чи експортери зброї. А по-друге, атакувати цілі противника, з метою порушити його логістику та лінії постачання, є цілком легітимним», – сказав Джеймс Гіппі в ефірі BBC Radio 4.
Звичайно, що подібні заяви західних високопосадовців, а також збільшення масштабів постачання зброї Україні дуже дратують росію. І в кремлі продовжують погрожувати і нашій державі, і цілому світу. Але хіба в цьому є щось нове? Чи справді кремлівські вбивці хочуть нас налякати новими обстрілами, якщо і так їхня армія не припиняє атакувати українські міста? Росіяни можуть скільки завгодно кричати про міць свого війська, але ми вже переконались, що українські захисники здатні зупинити і перемогти російських окупантів. І мету, з якою кремль розпочав повномасштабну війну проти України (хоч там і не хочуть називати це війною), росіянам не виконати. 
Путін хотів демілітаризації України? Та отримав протилежну ситуацію. Захід озброює Україну, водночас з кожним новим етапом постачання ця зброя стає дедалі сучаснішою. «Українській армії буде чим воювати. Ми перейшли в абсолютно нову фазу, про яку два місяці тому навіть ніхто не замислювався. Ми перейшли у якісну, принципово нову фазу, про яку навіть не ніхто не мріяв: переведення Збройних сил України на натовську зброю, на натовський стандарт. І це вже відбувається. І до нас поїхали спочатку гаубиці. Але це лише початок. До нас поїде набагато більше. І це історичний перелам», – заявив 26 квітня у своєму відеозверненні у фейсбуці міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
І насамкінець зазначимо, що CNN повідомляє про те, що США та союзники хочуть настільки ослабити росію, щоб та більше не змогла напасти. На підтвердження цього СNN наводить цитату глави Пентагону Ллойда Остіна після поїздки до Києва: «Ми хочемо, щоб Росія була ослаблена настільки, що вона не зможе робити те, що вона вже зробила під час вторгнення до України».
«Ми хочемо, щоб Україна перемогла. Одна з наших цілей – обмежити здатність Росії робити щось подібне знову, як сказав держсекретар Остін. Тому ми передаємо українцям зброю та обладнання, щоб вони могли захистити себе від Росії, і тому ми використовуємо санкції та контроль над експортом, які безпосередньо націлені на російську оборонну промисловість, щоб підірвати економічну та військову здатність Росії погрожувати та нападати на своїх сусідів», – так CNN передає слова представника Ради національної безпеки США.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8285 / 1.7MB / SQL:{query_count}