Мільярд за землю

Львівщина входить у п’ятірку лідерів за стартовою ціною лотів з продажу земельних ділянок

Стартова вартість усіх земельних ділянок, виставлених на аукціони в системі «Прозорро. Продажі», становить більш ніж 1 млрд грн. Про це повідомив Роман Лещенко, міністр аграрної політики та продовольства України.
«Менш ніж за чотири місяці від початку земельних аукціонів у системі «Прозорро. Продажі» стартова вартість земельних ділянок подолала позначку 1 млрд грн! А органи місцевого самоврядування вже заробили до бюджетів різних рівнів понад чверть мільярда гривень», – сказав урядовець.
І зазначив, що наразі в системі «Прозорро. Продажі» опубліковані 3244 аукціони продажі земельних ділянок загальною площею 18 тис. га. Вартість виставлених земель на аукціони з оренди становить 74 млн грн, з їх відчуження – 927 млн грн. Землі сільськогосподарського призначення продають на 72% аукціонів.
Зі слів міністра, до п’ятірки областей – лідерів за стартовою вартістю лотів з продажу входять: Львівська, Київська, Закарпатська, Одеська та Харківська. «Саме тут земля є найдорожчою (принагідно нагадую, що державні та комунальні сільськогосподарські землі перебувають під забороною купівлі-продажу, тож мовиться винятково про землі приватних осіб або не сільгоспземель)», – пояснив Роман Лещенко.
І додав, що стартова вартість лотів з оренди землі найвища на Одещині, Хмельниччині, Кіровоградщині, Київщині та Львівщині. Згідно з даними міністра, зростання ціни за результатами земельних торгів у середньому становить понад 200%, а щодо сільгоспземель цей показник сягає 437%. Утім в деяких регіонах він може дорівнювати 1000%.
Роман Лещенко розповів, що з моменту старту земельних аукціонів у системі «Прозорро. Продажі» органи місцевого самоврядування вже заробили до бюджетів різних рівнів понад чверть мільярда гривень.
Нагадаємо, що 1 липня 2021 року в Україні було офіційно оголошено старт ринку землі. До 2024 року купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізичні особи – громадяни України з обмеженням 100 га. Перші земельні аукціони в системі «Prozorro. Продажі» стартували 8 листопада 2021 року.
Натомість, як повідомив Іван Томич, голова «Союзу українського селянства», нині в ринку землі беруть участь лише від 1% до 3% українських фермерів. «Український фермер майже не бере участі в ринку землі, і це унікальний фактор України. Більш ніде в світі такого нема», – наголосив він. І додав, що викупити ті ділянки, які були в постійному користуванні, змогли менше 100 з 20 тис. українських фермерів.
Президент Асоціації фермерів та землевласників України Віктор Гончаренко зазначив, що, згідно із законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», фермери мають право викупити ділянку, яка була оформлена в постійне користування. Її вартість будуть встановлювати відповідно до державної кадастрової оцінки.
Зі слів Віктора Гончаренка, дуже мало фермерів за час функціонування ринку змогли викупити свої ділянки. Зокрема, в об’єднаних територіальних громадах заявляють, що не мають відкритих рахунків, на які фермери повинні переказувати кошти. На думку президента Асоціації фермерів та землевласників, це є суттєвою перешкодою, яка має бути усунута щонайшвидше.
Натомість Іван Томич наголосив, що фермерські асоціації напрацювали рішення, які мають розв’язати зазначені проблеми. Зокрема, потрібно провести ретельний аналіз ринку землі та перешкод, які заважають фермерам стати його повноцінними учасниками.
Фермери планують звернутися до Держгеокадастру і правоохоронних органів з пропозицією провести розслідування порушень, які були здійснені під час інвентаризації земель. Крім цього, вони не проти організувати круглий стіл з головами депутатських фракцій Верховної Ради, аграрними асоціаціями та представниками уряду для донесення своєї позиції стосовно ринку землі та напрацювання спільних дій для вирішення цих проблем.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8095 / 1.56MB / SQL:{query_count}