Чи пам’ятає гарант свої «п’ять питань»?

Рік минув, але досі немає ні остаточних результатів, ні фінансового звіту за президентське опитування, що проводилося разом із місцевими виборами

Минулого року в останні дні жовтня ми підбивали підсумки місцевих виборів в Україні. Але також пам’ятаємо, що тоді разом із виборами проводилося ще незрозуміле опитування під назвою «П’ять питань від президента». І ось минув рік, але досі немає ні остаточних результатів цього «опитування», ні інформації, скільки і чиїх грошей було на нього витрачено, ні навіть притомного пояснення, а що це взагалі таке було. Та не можна забувати, що це «опитування» ініціював сам глава держави, а організацією займалася його партія «Слуга народу». Тому аферу подібного масштабу важко списати просто на невдалий жарт. Загалом псевдоопитування не мало ніякої юридичної сили, але хіба президент не заявляв, що це найважливіші для країни питання, які обговорюються на кожному кроці? 
Навіть якщо тоді справді не використовувалися бюджетні кошти, українці мають право знати всю інформацію щодо фінансування «П’яти питань від президента». А влада зобов’язана все чітко пояснити. Принаймні через рік.

«Якась дивна історія»

Нагадаємо, про що були ці п’ять питань: 1. Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах? 2. Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей? 3. Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300? 4. Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях – щоб зменшити біль у важких хворих? 5. Чи підтримуєте ви право України на використання без пекових гарантій, визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?
Вже удень цього опитування 25 жовтня 2020-го виникало багато скандалів. ЗМІ повідомляли, що респонденти могли заповнювати не одну, а кілька анкет. До того ж волонтерами-інтерв’юерами в деяких містах були неповнолітні.
26 жовтня 2020-го на фейсбук-сторінці партії «Слуга народу» з’явилися начебто результати обробки 74% анкет. Відповідно до цих даних, 82,97% людей, які взяли участь в опитуванні, підтримали ідею довічного тюремного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах, 13,87% не підтримали цю пропозицію. 46,7 % опитаних підтримали створення вільної економічної зони на Донбасі, водночас 46,5% виступили проти. Скорочення кількості народних депутатів до 300 підтримали 89,6% опитаних, не підтримали 7,1%. Легалізацію канабісу з медичною метою підтримали 64,9% респондентів, не підтримали 29,5%. Щодо використання Будапештського меморандуму, то 74,2% учасників опитування підтримали це, а 17,2% ні.
Ми ще повернемося до того, що деякі питання були просто безглуздими. Та зараз ще раз повторимося, що остаточні результати псевдоопитування так ніхто і не опублікував. Рік тому в соціальних мережах з’являлися фото викинутих на смітник анкет, однак «слуги народу» це все спростовували і навіть дуже ображалися на подібні повідомлення. «Про нібито знищені анкети з опитування «П’ять питань від президента». Вони не були бланками суворої звітності та друкувалися із запасом. Можливо, на «сенсаційних» фотографіях у фейсбуці маємо саме такі, зайві бланки. Адже на світлинах чітко не видно, що то заповнені анкети з цього опитування. Серед купи якихось квитанцій та листів з облікових журналів, інших аркушів паперу бачимо кілька бланків, дійсно схожих на анкети. Це можуть бути пошкоджені бланки або ж узагалі надруковані кимось копії анкет. Жодних печаток чи позначок на них не видно. Такі анкети можна було видрукувати спеціально на будь-якому принтері», – йшлося у заяві партії «Слуга народу» від 9 листопада 2020-го. В цій самій заяві також мовилося, що остаточні результати дослідження «П’ять питань від президента» вже підраховані, й «Слуга народу» презентує їх після оприлюднення офіційних результатів місцевих виборів.
Через майже пів року, у березні 2021-го, голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко (нині він перший віцеспікер парламенту) в інтерв’ю Громадському так пояснював, чому остаточні результати не були оприлюднені: «Це якась дивна історія. Ми планували це зробити, але чомусь не зробили. Я думаю, це все-таки треба зробити, це справа честі для партії. Може, підв'яжемо до здачі звіту, щоб була якась послідовність. Ми почали займатися імплементацією цього, і це виявилося цікавіше, ніж обговорювати результати». 
Ми не дарма подаємо хронологію пояснень «слуг народу» щодо «П’яти питань від президента». Адже це яскраво демонструє, наскільки легко і довго можна водити за носа цілу країну. Представники президентської політсили заявляли, що не використовували гроші із держбюджету на це «опитування», а лише внески на підтримку партії. Але фінансового звіту за IV квартал 2020-го партія «Слуга народу» не подала досі.
«Політична партія «Слуга народу» досі не відзвітувала про витрати на президентське опитування («П’ять питань від президента України»), проведене рік тому під час місцевих виборів 25 жовтня 2020 року. 18 жовтня 2021 року у відповіді на запит Комітету виборців у «Слузі народу» повідомили, що «підготовка звіту партії перебуває в процесі формування». Рік тому «Слуга народу» заявляла, що профінансує президентське опитування і відобразить всі витрати у фінансовому звіті, який подається в НАЗК. Відповідний звіт досі не було подано. Комітет виборців зазначає, що формально неподання фінансового звіту партії не суперечить чинному законодавству через зміни, ухвалені Верховною Радою. У квітні 2020 року народні депутати ухвалили зміни до Закону «Про політичні партії в Україні», якими надали партіям легальні механізми для неподання звітів. Зокрема, передбачено, що звіти партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру мають бути подані після закінчення в Україні карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України», – йдеться у повідомленні Комітету виборців України від 25 жовтня.
До речі, законною підставою не подавати фінансові звіти користується більшість партій. Фінансові звіти за 2020 рік подали лише 59 партій, за І квартал 2021 року – 57 партій зі загалом 365 політичних сил, зареєстрованих в Україні. Водночас серед партій, які цього року подали звіт, немає жодної парламентської політичної сили, зауважують у КВУ.
Але ж «слуги народу» завжди повторюють, що вони чесніші за всіх інших. Хіба не так? До того ж йдеться про настільки «важливу» ініціативу, як «П’ять питань від президента». Йдеться про велику суму грошей. Ніхто ж не повірить у якихось кілька тисяч гривень. Йдеться про мільйони гривень.
І ще одне важливе питання до президентських питань: а що ж такого з них імплементували «слуги народу» за останній рік, що забули і результати «опитування» показати, і про гроші відзвітувати.

Що насправді важливо?

Тепер зосередимося саме на самих питаннях від президента. В них було багато піару та пустого популізму. 
А останнє п’яте питання щодо Будапештського меморандуму взагалі не мало ніякого сенсу. Чому Зеленський хотів запитати українців, чи має наша держава право використовувати абсолютно нічого не вартий документ, на який не звертають увагу країни-гаранти нашої безпеки? Може, краще запитати у Росії, яка теж була країною-гарантом нашої безпеки? Або наших західних союзників? Чи колишніх президентів Кравчука і Кучму? Перший підвів державу до підписання Будапештського меморандуму, погодившись на відмову від ядерного арсеналу без жодних гарантій, другий вже підписав нікчемний папірець, який отримав назву Будапештський меморандум.
Абсолютно популістським було перше питання щодо довічного ув’язнення за корупцію. І навіть «слуги народу» впродовж останнього року не намагалися просунути подібні законодавчі зміни. Портал «Слово і Діло» нагадує, що в парламенті є тільки один законопроєкт про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо запровадження довічного позбавлення волі за особливо тяжкі корупційні злочини: його за кілька днів до опитування зареєструвала фракція «Батьківщина», ініціативу на розгляд не виносили. Щодо словесних антикорупційних потуг «слуг народу», то тут хочеться лише сказати, що ми вже бачили, як окремі представники президентської політсили уникали навіть реального розслідування їхніх потенційних корупційних злочинів. То що вже говорити про якесь покарання. 
Так само ні «слуги народу», ні уряд не реєстрували законопроєкти щодо вільної економічної зони на Донбасі. Хоча за те, що не реєстрували, їм можна і подякувати.
Щодо скорочення кількості нардепів, то відповідний проєкт змін до Конституції президент Зеленський вніс до парламенту ще у 2019-ому. І вже навіть є позитивний висновок Конституційного суду, щоправда, із зауваженнями. Але потрібні 300 голосів для остаточного ухвалення змін до Основного закону. От президентська команда і не поспішає згадувати про цю ідею. Ми ж зауважимо, що скорочення кількості нардепів не обов’язково принесе позитивні зміни. Пересічний виборець може підтримати такий популізм, але треба також пам’ятати, що меншу кількість депутатів легше буде контролювати. Що олігархам (яких все одно не знищить президентська деолігархізація), що Банковій.
І, нарешті, питання щодо легалізації канабісу з медичною метою. Хоча ця тема підняла багато хайпу, насправді це виявилося єдиним важливим питанням. І таким, яке могла вирішити влада. Але президент Зеленський змінював свою публічну позицію. І у фракції «Слуга народу» не знайшлося достатньої кількості нардепів, які б зрозуміли, що це питання про допомогу важкохворим, а не про наркотики. 
У червні цього року у парламенті зареєстрували проєкт закону (його ініціювали різні фракції), що передбачав легалізацію канабісу у медичних та наукових цілях. Але у липні парламент провалив навіть голосування у першому читані за нього. Тоді «за» проголосувало лише 184 нардепи. І лише 152 «слуги народу», хоча вони обіцяли 200 голосів. Тож проблема для багатьох хворих залишається.
«Ми говоримо про велику кількість пацієнтів, їх понад два мільйони в Україні. Які живуть з хронічним болем, які живуть з розсіяним склерозом, які живуть з епілепсією, які живуть з онкологічними захворюваннями», – гендиректор Центру громадського здоров'я МОЗ Володимир Курпіта розповідав, скільком українцям може допомогти легалізація канабісу з медичною метою, повідомляв «5 канал».
Але наші нардепи продовжують, як мантру, повторювати заяви про можливість поширення наркотиків. Та виникає питання: хіба зараз, без закону про медичний канабіс, наркотики не поширюються? Хіба допомога важкохворим людям не є важливішою за політичні нісенітниці нардепів? Хіба наші політики не мали б пояснювати суть проблеми громадянам, а не повторювати заїжджені фейки?
Зауважимо, що легалізацію канабісу з медичною метою підтримують багато відомих людей. Серед них і ті, хто знає важливість зменшення болю у разі хвороби й самі використовували медичний канабіс. Відома телеведуча Яніна Соколова розповідала у ЗМІ, що коли хворіла на рак, мусила через друзів завозити цей препарат зі США.
«В Україні зараз немає ще розуміння в простих українців, наскільки це важливо, і щойно ми зрозуміємо, що це трошки крок вперед у цих питаннях. Це відхід наш від Радянського Союзу, від цих шор, в яких ми перебували тоді, жити стане легше. Коли відчуваєш біль і знаєш, що тобі це може принести полегшення, коли це стосується твоїх сусідів, друзів, родичів, дружин, чоловіків, дітей – то безумовно ти будеш виступати за», – заявляла Яніна Соколова, повідомляв «5 канал».
Ось таку ситуацію маємо через рік після проведення опитування «П’ять питань від президента». Жодних пояснень від влади, жодної інформації про витрачені гроші, жодних результатів. Якщо президент та його оточення й ображається на критику та закиди про те, що у них немає стратегії та навіть елементарного бачення необхідних змін у державі, то нехай зараз просто згадають про своє ж опитування річної давнини.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8628 / 1.66MB / SQL:{query_count}