Коли українцям чекати на вакцину?

Міністерство охорони здоров’я України розробило Національний план впровадження вакцини проти COVID-19 – передбачено три етапи

Глобальна ініціатива COVAX затвердила заявку України на отримання 8 мільйонів доз вакцини, якою зможуть безкоштовно прищепити 4 мільйони українців із груп ризику. COVAX – це світова ініціатива, створена на платформі Глобального альянсу із вакцинації та імунізації (GAVI) з метою прискорення розробки, виробництва та забезпечення рівного доступу до тестів, лікування та вакцин від COVID-19.
За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, Україна розраховує отримати вакцину з кінця першого кварталу до кінця першого півріччя 2021 року.
«Відразу після створення COVAX Україна приєдналася до цієї ініціативи щодо отримання відповідної кількості вакцин. В результаті перемовин ми домовилися, що отримаємо 8 млн доз у рамках цієї ініціативи і ми практично вже завершили підписання всіх документів. Були подані відповідні заявки і ми отримали схвалення цієї заявки», – повідомив Максим Степанов.
Як зазначив урядовець, згідно з ініціативою COVAX, «ці 8 млн доз почнуть постачати з кінця першого кварталу наступного року – ми розраховуємо їх отримати до кінця першого півріччя 2021 року. Вони будуть йти відповідними траншами. В такий спосіб ми в змозі будемо забезпечити відповідну вакцинацію щонайменше – 4 млн наших громадян. Із 8 млн доз одна людина отримує дві дози».
Максим Степанов говорить, що для придбання решти необхідних доз Україна ще з літа веде переговори з компаніями, які перебувають на завершальних етапах вироблення вакцини, а президент Володимир Зеленський веде переговори з керівниками країн, де розміщені ці виробники, щоб провести широкомасштабну вакцинацію в 2021 році.
Згідно з розрахунками Міністерства охорони здоров’я України, на вакцинацію населення проти COVID-19 необхідно 15,1 млрд грн. Але у держбюджеті 2021 року на це передбачено лише 2,6 млрд грн. Тому зараз в екстреному порядку МОЗ шукає шляхи отримання коштів на придбання вакцин проти коронавірусної хвороби. Планується акумулювати на придбання вакцин до 2,3 млрд грн.
Очільник МОЗ вважає, що доступ до вакцинації повинні мати всі громадяни України. Але першочергово вакцинації потребують люди, які належать до основних груп ризику. Це приблизно 21 мільйон громадян.
Для забезпечення належного та рівного доступу до вакцинації МОЗ завершує розробку Національного плану впровадження вакцини проти COVID-19 і проведення масової вакцинації. До його підготовки було залучено як українських фахівців, так і експертів від ВООЗ та ЮНІСЕФ.
На першому етапі розгортання кампанії вакцинації планують охопити імунізацією такі пріоритетні групи, як медпрацівники, особливо ті, що в умовах стаціонарів надають медичну допомогу хворим на COVID-19; військовослужбовці ЗСУ, які беруть участь в ООС; працівники соціальної сфери, які відвідують людей похилого віку; особи, які перебувають у закладах із надання довгострокового догляду та підтримки (інтернатах, будинках для осіб похилого віку тощо) та персонал, який працює в таких закладах.
На другому етапі планують вакцинацію: людей віком від 60 років, включаючи тих, які відносяться до груп медичного ризику; працівників закладів освіти, працівників структур, які забезпечують безпеку держави, включаючи Державну службу України з надзвичайних ситуацій, представників Нацполіції України та ЗСУ.
На третьому етапі, що буде характеризуватися помірною доступністю до вакцин, щеплення проводитимуть решті пріоритетних груп, а саме людям віком від 18 до 59 років, які відносяться до груп медичного ризику, та іншим категоріям населення та професійним групам, які мають вищий ризик захворювання на коронавірусну хворобу.
Вакцинація відбуватиметься на базі існуючих кабінетів щеплень (станом на грудень 2020 року в Україні їх налічується 11 346). За умови використання всіх кабінетів в усіх регіонах, щотижнево можливо здійснювати близько 2,8 млн щеплень. Також планують створити мобільні бригади з імунізації, які за умови забезпечення всіма необхідними засобами для здійснення вакцинації здатні здійснювати до 190 000 щеплень на тиждень. Крім того, буде задіяна мережа сімейних лікарів (станом на 15 грудня 2020 року в Україні працює 23 795 лікарів первинної медичної допомоги). За умови повноцінного залучення до імунізації всіх лікарів первинної медичної допомоги розрахункова кількість щеплень становитиме 2,9 млн на тиждень. Крім того, розглядається можливість створення тимчасових центрів вакцинації.
Через різні вимоги до зберігання вакцин проти COVID-19 МОЗ розробляє відповідні логістичні плани, щоб жодної дози вакцини не було втрачено. «Стосовно спроможності холодового ланцюга для зберігання вакцин із вимогами зберігання від -60°C до -80°C, то окрім державних підприємств, будуть залучені приватні компанії. Різні вакцини мають різний холодовий ланцюг зберігання, тому ми опрацьовуємо всі етапи логістики, в який спосіб вони будуть доставлятися», – каже Максим Степанов.
МОЗ разом з Міністерством цифрової трансформації працює над створенням єдиної електронної платформи, за допомогою якої громадяни матимуть можливість реєструватися для подальшої вакцинації. У разі відсутності доступу громадян до Інтернету буде організовано запис на вакцинування по телефону через сімейних лікарів.


Захист від коронавірусу: які розроблені вакцини та чим вони відрізняються

Наразі найбільш результативною залишається вакцина, яку розробили компанії BioNTech і Pfizer (США та Німеччина). Під час фінальної стадії випробування її ефективність оцінили в 95%, незалежно від віку та статі вакцинованих. У дослідженнях взяли участь близько 44 тисяч осіб.
Вакцина компанії Pfizer – це РНК-вакцина. В організм людини вводиться фрагмент генетичного коду коронавірусу, який під час зіткнення із вірусом спричинює імунну відповідь і захищає людину від зараження. Потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні. За 28 днів після щеплення вакцина зможе захистити від вірусу.
Вакцина, яку розробила американська компанія Moderna, має 94,1% ефективності, у разі важких випадків захворювання – 100%. У випробуваннях брали участь понад 30 тисяч волонтерів. Діє вакцина Moderna як і препарат компанії Pfizer: також потрібно дві дози, які почнуть захищати людину через 28 днів, інформує «Слово і діло».
Одна доза вакцини компанії Moderna може коштувати 25-37 доларів. Pfizer та BioNTech може коштувати 19,5 доларів за дозу.
Вакцина, яку розробили у Великій Британії компанія AstraZeneca та Оксфордський університет, поки що показує 70% ефективності. У випробуваннях брали участь близько 23 тисяч добровольців. Вакцина використовує віральний вектор, вона створена на базі геному коронавірусу. Після щеплення в організмі людини формується спеціальний білок, який допомагає імунній системі розпізнати коронавірус.
У вакцини цих розробників є безперечна перевага – ціна. Одна доза коштуватиме лише близько 3 доларів. Також вакцини компаній AstraZeneca і Moderna можуть зберігатися і транспортуватися за температури від 2 до 8 градусів Цельсія протягом не менш як шість місяців. Водночас препарат Pfizer вимагає зберігання за температури не вище мінус 70 градусів, а після розморожування її потрібно використати протягом п’яти днів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8217 / 1.6MB / SQL:{query_count}