Місцеві вибори – 2020: логіка відсутня

Влада продовжує ігри з «недоутвореними» новими районами. Виборів до районних рад 25 жовтня може не бути

Скільки вже було вихвалянь «слуг народу», що, мовляв, ухваленням постанови про ліквідацію та утворення районів вони завершили адміністративно-територіальну реформу. Але чи після голосування парламенту за цю постанову вже можна говорити про власне утворення нових районів – 136 замість 490?
От Центральна виборча комісія (ЦВК) 8 серпня призначила перші вибори в усіх територіальних громадах (і щодо цього також багато питань, бо перші вибори в низці громад уже відбувалися в попередні роки), але не змогла призначити перші вибори до районних рад і звернулася по роз’яснення до парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування і Міністерства розвитку громад та територій. ЦВК ставить два питання: який орган уповноважений звернутися до Центральної виборчої комісії в розумінні абзацу другого частини сьомої статті 194 Виборчого кодексу України щодо призначення перших виборів депутатів районних рад; який орган уповноважений прийняти рішення про утворення районних рад в розумінні абзацу другого частини сьомої статті 194 Виборчого кодексу України та чи прийняте на сьогодні рішення про утворення районних рад у зв’язку з прийняттям Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів».
«З метою забезпечення призначення перших місцевих виборів у строки, встановлені Виборчим кодексом України, Комісією 28 липня 2020 року прийнято постанову №148 «Про форми переліків місцевих рад із зазначенням адміністративно-територіальних одиниць, що входять до їхнього складу», яку того самого дня надіслано Міністерству розвитку громад та територій України. Вказане Міністерство листом за відповідною формою надіслало інформацію лише щодо переліку сільських, селищних, міських рад відповідних територіальних громад. Таким чином, інформації за формою, встановленою Комісією, а саме про перелік районних рад, станом на сьогодні в Комісії немає. Отже, слід констатувати, що для призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад та сільських, селищних, міських голів у порядку, визначеному законодавством, у Комісії є звернення уповноважених органів – Кабінету Міністрів України (з рішеннями про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад) і Міністерства розвитку громад та територій України (з переліком сільських, селищних, міських рад)… Однак до Комісії не надходило звернень уповноваженого органу стосовно прийняття Центральною виборчою комісією рішення про призначення перших виборів депутатів районних рад», – зазначили у ЦВК 8 липня.
Багато сумнівів, що профільний парламентський комітет встигне відреагувати на звернення від ЦВК, Верховна Рада зараз на канікулах. І тут треба зазначити, що ЦВК повинна призначити перші місцеві вибори не пізніше ніж за 70 днів до їхнього проведення, тобто не пізніше ніж 15 серпня. І що цікаво, ЦВК вже утворила територіальні виборчі комісії, зокрема 119 районних комісій.

Кожен тлумачить Конституцію по-своєму

Виглядає так, що команда Зеленського робить все для того, щоб вибори до районних рад 25 жовтня не відбулися. Насправді багато експертів ще раніше виступали за непроведення виборів до районних рад, особливо з огляду на те, що їхні повноваження залишаються незрозумілими. І загалом районні ради в контексті реформи децентралізації є зайві, про що «Львівська Пошта» вже неодноразово писала. Однак, замінивши реформу децентралізації недолугими іграми з адміністративно-територіальним устроєм, нинішня влада забула про Конституцію. Зараз не було б жодних претензій, якби відбулися конституційні зміни і районні ради як такі взагалі зникли б. Але на зміни до Основного Закону нинішня влада поки що не спромоглася, натомість ставить питання політичної доцільності вище Конституції.
У статті 140 Конституції України мовиться про те, що органами місцевого самоврядування, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Низка політиків та експертів нині переконують, що районні ради вже не представлятимуть спільних інтересів територіальних громад, тому можна не проводити виборів до районних рад, навіть без змін до Конституції. Але таке пояснення – лише ігри в тлумачення Основного Закону від осіб, які не мають на це повноважень. Ми можемо скільки завгодно говорити про те, що хочемо жити у правовій державі, але ніколи до цього де дійдемо, допоки кожен трактуватиме Основний Закон так, як йому заманеться, допоки органи влади ухвалюватимуть рішення за принципом «дуже хочеться», а не відповідно до законодавства. Нинішня влада на чолі із Зеленським вже зробила політичну доцільність державною політикою, однак це є лише шляхом до хаосу.
У центральної влади був час підготувати законодавчу базу для місцевих виборів. Але що зі змінами до Виборчого кодексу, що з новим районуванням зволікали до останнього моменту. І навіть зараз владі хочеться ще поправляти «правила гри».
Але повернімося до вже згаданої постанови про утворення та ліквідацію районів. Там мовиться про те, що вибори депутатів районних рад у ліквідованих районах не проводяться, але водночас зазначено, що повноваження нинішніх районних рад припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно до цієї постанови. Тобто якщо 25 жовтня не будуть обрані нові районні ради, то виходить, що нинішні районні депутати ще невідомо скільки залишатимуться повноважними. Та чи зможуть ухвалювати якісь рішення? Навряд. А що буде з районними державними адміністраціями (РДА)? З нового року почнуть формувати вже нові в укрупнених районах, і не буде органу місцевого самоврядування, який зможе висловити недовіру голові РДА? Представники центральної влади називають це «боротьбою з місцевим феодалізмом», але насправді це виглядає, як підготовка до того, що президентська вертикаль зможе ще жорсткіше контролювати місцеве самоврядування. На тлі падіння рейтингів «Слуги народу» такий розвиток ситуації мало кого здивує.
І ще раз повертаючись до постанови про утворення та ліквідацію районів, зазначимо, що відповідно до цього документа ЦВК має забезпечити формування виборчих округів та проведення місцевих виборів з урахуванням районів, утворених відповідно до цієї постанови. А у Виборчому кодексі зазначено, що в рік проведення чергових місцевих виборів додаткових виборів не призначають та не проводять, а перші місцеві вибори призначають та проводять разом із черговими місцевими виборами. Тож зараз «слуги народу» забувають про Конституцію, а також про рішення, які самі ж ухвалювали. Якось президентська команда, м’яко кажучи, непрофесійно підійшла до того, щоб відмовитися від виборів до районних рад 25 жовтня. І зараз ЦВК виглядає лише гвинтиком у цій політичній грі.

Хто відповість за хаос?

«Ідеальним варіантом було б, якби ЦВК ще призначила вибори до районних рад. Бо, чесно кажучи, зараз не розумію логіки. Районні комісії вже утворені, але з якою метою? Для організації виборів депутатів районних рад. Так підказує логіка, але бачимо, що логіка поки відсутня. Фактично їхньою функцією буде утворити сільські, селищні комісії – і все. Зрозуміло, що тут є момент політичної складової, якісь віяння, що відчуваються у столиці, мовляв, не варто призначати виборів до районних рад, бо незрозумілі повноваження і так далі. Але без змін до Конституції все це виглядає не те що нелогічно, це якийсь хаос», – зазначив у коментарі «Львівській Пошті» колишній голова Львівської обласної виборчої комісії Микола Щур. І додав: «Багато хто зараз критикує Центральну виборчу комісію, а найкращим шляхом було б подати позов до суду через бездіяльність ЦВК і рішенням суду змусити ЦВК призначити вибори до районних рад. Бо є питання, а хто нестиме відповідальність? До прикладу, якщо хтось подає до суду і суд через деякий період визначить, що потрібно призначати вибори до районних рад, а в терміни виборчого процесу, в терміни чергових місцевих виборів вже неможливо буде вписатися, то мені цікаво, хто за це все відповідатиме, як це все буде організоване? Щоб окремо провести вибори до районних рад, потрібні величезні бюджетні кошти».
Ну що ж, будемо спостерігати за тим, як до 15 серпня діятимуть ЦВК, уряд і профільний парламентський комітет і чи діятимуть взагалі. Відомо, що 10 серпня низка «слуг народу» (зокрема голова партії, перший заступник голови парламентської фракції «Слуга народу» Олександр Корнієнко) зареєстрували в парламенті законопроєкт щодо уточнення окремих виборчих процедур. Але цей документ не про вирішення найнагальніших проблем. «Верховна Рада планує змінити кілька десятків статей Виборчого кодексу в ході виборчої кампанії, проте головні проблеми місцевих виборів залишаються без розв’язання. Законопроект №3971 може розв’язати низку технічних проблем Виборчого кодексу, проте чомусь не пропонує розв’язку великих політичних проблем. Законопроект остаточно забороняє обрання старост. Законопроєкт не дає відповіді щодо обрання районних рад – тобто відмова від їх обрання – це політичне рішення правлячої партії.
Законопроєкт не розв’язує проблеми «виборчих туристів», яка вже виявлена в багатих і курортних громадах. Уже зараз тисячі нових виборців реєструються для голосування в Кароліно-Бугазі, Таїровому (Кароліно-Бугазька сільська і Таїровська селищна територіальні громади в Одеській області. – «Львівська Пошта») та інших приморських громадах. Інструмент, який пропонували для полегшення реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, запущений для маніпуляції результатами виборів. Найбільш ранній термін розгляду законопроєкту – позачергова сесія 25 серпня. Одразу голосувати в цілому – порушення регламенту, бо будуть протести від охочих вносити правки. Запустити процедуру двох читань означає голосувати в цілому в районі 15 вересня, тобто змінювати правила в ході гри. Якби оцінити таку роботу за шкалою ЗНО, то це «не атестовані», – пише на своїй сторінці у фейсбуці експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8750 / 1.64MB / SQL:{query_count}