2020-ий: новий етап медреформи та зміни в освіті

У 2020-ому Україна продовжуватиме медичну та освітню реформи. Нагадаємо, що торік наприкінці листопада Кабмін ухвалив Програму медичних гарантій, яка запрацює з 1 квітня 2020 року – вона дає старт наступній хвилі трансформацій у системі охорони здоров’я. Мовиться про можливість безкоштовно, за скеруванням лікаря, отримати спеціалізовані послуги лікарів.
Відтепер Національна служба здоров’я України оплачуватиме всі види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, високоспеціалізовану, екстрену, паліативну, а також медичну реабілітацію.
Отже, якщо скерування пацієнту видав лікар з первинної ланки медичної системи (сімейний лікар), то держава оплачуватиме такі послуги:
– екстрена допомога;
– консультації у спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, стоматологічна допомога, медреабілітація;
– обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо);
– діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих;
– діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих;
– екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові);
– хірургія у стаціонарі для дітей і дорослих;
– стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями;
– допомога при гострому мозковому інсульті;
– допомога при інфаркті;
– допомога при пологах;
– допомога новонародженим у складних неонатальних випадках;
– психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі;
– лікування дорослих і дітей з туберкульозом;
– діагностика, лікування та супровід людей, які живуть з ВІЛ;
– лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей з психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів;
– паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих;
– медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят;
– медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.
Людина, яка має скерування від свого терапевта, може вибрати будь-який медичний заклад країни для отримання спеціалізованої допомоги. Саме він отримає гроші за її лікування – так на практиці працюватиме принцип «гроші ходять за пацієнтом».

Останній рік необов’язкових тестів з математики

2020 рік стане останнім роком, коли математика буде предметом за вибором під час зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) школярів.
Із 2021 року тестування з математики стане обов’язковим в Україні, тому міністр освіти Ганна Новосад радить готуватися до цього вже зараз.
«У 2020 році змін не буде, а з 2021-го ЗНО з математики стане обов’язковим. Воно буде дворівневим, але не потрібно цього лякатися. Нам потрібно усвідомити, що проблема є у математичних знаннях», – зазначила міністр. У 2020 році ЗНО проходитиме аналогічно до тестів минулого року: школярі можуть обрати не більше чотирьох предметів, два з яких обов’язкові:
українська мова та література математика або історія України – на вибір.
ЗНО розпочнеться 21 травня 2020-го з математики, також у травні випускники складатимуть тести з української мови й літератури та фізики. ЗНО з інших предметів відбудеться з 1 червня до 15 червня. Загалом тестування проведуть із 11 предметів.

Вступ до вишів: оновлені правила

У 2020 році, щоб здобути бюджетне місце у вищому навчальному закладі, потрібно буде набрати щонайменше 125 балів. Таку вимогу зафіксовано в наказі Міністерства освіти щодо умов вступу у виші на 2020 рік. Вступники зможуть подати п’ять заяв, не обмежуючи себе у виборі спеціальностей (усі п’ять заяв на одну спеціальність у різні виші або ж подати п’ять заяв на п’ять різних спеціальностей).
Вступити на бакалавра вперше можна буде за сертифікатами ЗНО чотирьох років: 2017-го (окрім іноземних мов), 2018-го, 2019-го та 2020-го з усіх предметів. Сертифікати можна подавати у будь-якій комбінації: наприклад, один сертифікат 2018 року, два 2018-го або ж усі сертифікати одного року.
Подавати заяви онлайн через електронний кабінет тепер зможуть не лише випускники шкіл, але й вступники у магістратуру після бакалаврату. Окрім того, буде можливість подачі документів через е-кабінети у вступників-пільговиків.
Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів – для них не діятиме обмеження щодо порогу в 125 балів для вступу на бюджет.

Молодші бакалаври в технікумах

З 2020 року українські коледжі та технікуми мають вперше розпочали підготовку фахових молодших бакалаврів та надання фахової передвищої освіти. Ці нововведення регулює закон, який набув чинності в серпні 2019 року і запрацював з 1 січня.
Він передбачає декілька нововведень:
– по-перше, з 2020 року коледжі не набиратимуть студентів на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст – тільки на молодшого бакалавра.
– по-друге, не буде обмежень вікових та пов’язаних з раніше отриманою освітою для вступників на бюджет. Тобто навіть дорослі люди зможуть змінити професію бюджетним коштом. Крім того, для них буде передбачена можливість вступати не за результатами ЗНО, а здавати необхідні іспити в самому закладі.
– по-третє, зміниться фінансування – держава буде покривати здобуття повної загальної середньої освіти за тими спеціальностями, які мають особливу необхідність.
Коледжі отримають корпоративне управління – в кожному з них буде створено наглядову раду, що працює над стратегією розвитку закладу, шукає додаткові джерела фінансування та здатна вплинути на керівництво коледжу в разі виникнення проблем. Термін перебування директора коледжу на посаді буде обмежено, а вибиратимуть його голосуванням колективу.

Нові тести з української літератури

Навесні 2020 року школярі проходитимуть зовнішнє незалежне оцінювання з української літератури, враховуючи нову шкільну програму.
Зокрема, у неї внесено такі зміни: достатньо прочитати лише 1-шу та 4-ту частини роману П. Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні»;
з програми виключили «Марусю» Г. Квітки-Основ’яненка, «Гайдамаки» Т. Шевченка та «Гімн» І. Франка, однак додали повість Франка «Захар Беркут».
в програмі більше немає обов’язкових творів «Земля» О. Кобилянської, «Молюсь і вірю» М. Рильського, «Київ-традиція» М. Зерова, «Дитинство» Ю. Яновського, «Україна в огні» О. Довженка, «Залізний острів» О. Гончара, «Як добре те, що смерті не боюся я», «О земле втрачена, явися!» В. Стуса, «Українське альфреско» Л. Костенко.
Тепер у розділ літератури ХХ століття входять: «Камінний хрест» В. Стефаника, Valse mйlancolique О. Кобилянської, «У теплі дні збирання винограду» М. Рильського, «Майстер корабля» Ю. Яновського, «Лебеді материнства» В. Симоненка, «Наша мова» В. Голобородька, «Модри Камень» О. Гончара, «Господи, гніву пречистого» В. Стуса, «Два кольори» Д. Павличка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8671 / 1.6MB / SQL:{query_count}