Новий парламент – нові обличчя: чого чекати українцям?

Які зміни принесе з собою в раду партія, що здобула монобільшість у ВРУ, – думки експертів

фото: прес-клуб
21 липня відбулись позачергові парламентські вибори в Україні. Їхні результати когось здивували, для когось були очікуваними, а для когось бажаними. Так у Верховній Раді ІХ скликання однопартійну більшість здобули представники президентської партії “Слуга народу”. Новообрані нардепи від цієї партії – це здебільшого нові обличчя в українській політиці. Далеко не кожен із них має відповідну підготовку, освіту й досвід для того, аби приймати закони й фактично творити майбутнє країни. Через унікальність цієї ситуації важко припустити, якою буде робота і ефективність нового парламенту, компетентність депутатів і комунікація зі суспільством, з яким нова влада спілкується через соціальні мережі.
Що спричинило такий успіх “Слуги народу” в Україні, яких рішень і кроків можемо чекати від нового парламенту і як зміниться комунікація між владою і народом дізналась “Львівська Пошта” на зустрічі представників громадської ініціативи “Виборча Рада UA” на тему: “Як громадянське суспільство може вплинути на порядок денний нового парламенту”.

Чому в раду зайшло стільки “слуг народу”?

Вже завтра, 29 серпня, відбудеться перше засідання Верховної Ради України ІХ скликання. Монобільшість у новому парламенті становлять депутати від “Слуги народу”. Як у раду зайшло 254 нових обличчя від президентської партії. 
“Згідно з попередніми прогнозами, у раду за партійними списками “Слуги народу” мало пройти орієнтовно 120 депутатів, проте ніхто не чекав такої кількості переможців від цієї партії на мажоритарних округах. З одного боку ці вибори мали позитивний бік, адже показали, що громадяни віддають свій голос на мажоритарних округах, розуміючи партійний бренд кандидата. Та є й значний недолік: виборці абсолютно не знали, за кого вони голосують. Вони обирали лише партійний бренд, незважаючи на бренди особисті”, – розповідає Ігор Коліушко, експерт у галузі права, голова правління Центру політико-правових реформ, викладач Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Й додає: “Слуга народу” пройшла такою кількістю в раду тому, що в суспільстві був запит не лише на нові обличчя, а й на зміну політичної еліти. Зеленський і команда вчасно зрозуміли цю тенденцію, тому й досягли успіху – пройшли в раду і отримують схвальні відгуки від більшості українців”.
Також, зі слів Ігоря Коліушка, причиною такої однопартійної перемоги є застарілість інших партій, яким необхідно змінюватись і розвиватись, або відійти в історію. На думку експерта, панікувати через таку кількість нових облич, у яких немає досвіду, не варто. “У період від моменту підведення підсумків виборів депутати “Слуги народу” демонстрували активну підготовку до своєї роботи в раді. Відомий нам приклад навчання у Трускавці. І хоч ЗМІ відкликаються про це скептично, я гадаю, що вчитися ніколи не пізно, – зазначає Ігор Коліушко. – Це добре, що нова влада не комплексує щодо того, що чогось не знає. Обранці показують свою готовність навчатися і набувати досвіду. Питання тільки в тому, хто з нових облич зможе навчитися на коротких тренінгах, не маючи попередньої ґрунтовної підготовки, і чи схоче продовжувати навчання чи самоосвіту по завершенню тренінгу”.

Як працюватиме нова рада: переваги і недоліки

Українцям цікаво побачити, як нові, здебільшого недосвідчені, обранці будуть реагувати на виклики, що їх перед депутатами, на думку експертів, постане чимало. Які нововведення принесуть зі собою в раду депутати і чи підуть вони на користь Україні. Всі переваги і недоліки зважують політологи. Вони кажуть, що позитивні тенденції є, проте деякі заяви і обіцянки нових парламентарів насторожують. 
“Народні обранці від “Слуги народу” обіцяють працювати швидко і ефективно, та чи справді вони зможуть реалізувати свої обіцянки? Така поспішність представників президентської партії насторожує. Зі слів деяких представників, вони вже готують кілька десятків доленосних для України законопроєктів, але більше інформації не надають. Чого стосуватимуться ці законопроєкти? Чи не змінюватимуть вони Конституцію? Питань багато”, – каже Ігор Коліушко. 
Експерт додає, що “слуги народу” вже зазначали, що хочуть призначити прем’єрміністра і уряд в один день. Він зазначає, що це неможливо, адже новообраний прем’єр має подати кандидатів усіх кандидатів у міністри, окрім міністра оборони і міністра закордонних справ, яких призначають за поданням президента. “Якщо призначення прем’єрміністра і Кабінету міністрів відбудеться в один день, то стане зрозуміло, що подання міністрів не є рішенням прем’єра. Отже, у такому випадку прем’єр буде слабким, а керуватиме усім хтось інший”, – додав експерт.
“До нової влади є одне важливе питання: чи готові депутати від “Слуги народу” приймати непопулярні рішення, які будуть потрібні для реформ і розвитку держави. На мою думку, непопулярних рішень серйозних проблем вони точно не робитимуть до місцевих виборів зі всім зрозумілих причин. Але чи прийматимуть вони ці рішення після місцевих виборів – це питання без відповіді”, – зазначає Олексій Гарань, доктор історичних наук, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва, професор політології Національного університету “Києво-Могилянська академія”.
Він додає: опозиція у новому парламенті не зможе зробити багато, можливо, майже нічого. Проте експерт певен: здаватися не варто – опозиція має наполегливо працювати.
Також, на думку Олексія Гараня, новий парламент має всі шанси не змінюватися наступних п’ять років, але вони не будуть готові до надзвичайних ситуацій – зовнішньополітичних подій, які негативно вплинуть на Україну чи внутрішніх протестів. Зменшити каденцію нардепів можуть і їхні нерозумні рішення.

Комунікація, яка насторожує

До парламенту зайшли представники партії, яка вела передвиборчу агітацію в соціальних мережах, спілкуючись з виборцем, як блогер iз підписником. Цікаво, якою буде подальша комунікація між новими народними обранцями і суспільством, і чим вона буде відрізнятися від комунікації попередніх представників влади. Експерти припускають: публічної політики, на яку зможе вплинути громадянське суспільство, зараз не буде. А ще журналісти і політологи не будуть засобом комунікації між владою і народом, бо тепер народ розуміє мову людей, що при владі без пояснень. 
“Ставлення Володимира Зеленського до громадських організацій поки що є настороженим. Та вже ж бачимо, що “Слуга народу” корегує своє ставлення до громадських ініціатив та організацій, але деколи називає їх “порохоботами”. Також через недосвідченість він часто припускається помилок у комунікації з громадянами”, – зазначив Олексій Гарань.
Щодо протестного руху в Україні найближчим часом експерт каже: в період переосмислення народ не протестує. Мовиться про те, що результати виборів стали шоком для багатьох. Тому зараз триває переосмислення усієї ситуації. Також, зі слів експерта, у суспільстві є недовіра і до “Слуги народу”, і до опозиції. 
“Громадянське суспільство зараз до протесту не готове, хоча воно показало свою позицію і потенціал до самоорганізації на Марші Захисників України. А позиція суспільства у комунікації з новою владою дуже важлива. Я був присутній на Марші Захисників України і можу сказати точно: за останніх 5-6 років люди вперше провели такий захід самотужки, без політиків. І при цьому організатори комунікували з владою щодо часу проведення маршу”, – підсумовує Олексій Гарань.

Українці налаштовані позитивно

Фонд “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва подав результати загальнонаціонального дослідження громадської думки населення України. Показники опитування стали настільки позитивними вперше за 15 років. Українці налаштовані позитивно, вірять у подолання наявних проблем і вважають політичну ситуацію в країні благополучною і спокійною.
“У серпні 2019 року вперше за  роки замірів (з 2004 року) половина громадян вирішила, що події в Україні розвиваються у правильному напрямі (протилежної думки дотримуються 23% українців). Позитивна оцінка розвитку подій в Україні переважає в усіх регіонах та вікових групах, а найбільш оптимістичні оцінки у західному регіоні (63%) та в групі молоді, віком до 30 років (71%). Відносно позитивні оцінки були зазвичай після президентських виборів: у червні 2005-го та у квітні 2010-го”, – повідомляють на сайті фонду.
Після нещодавніх виборів віра громадян у те, що Україна здатна подолати наявні проблеми та труднощі впродовж найближчих кількох років помітно зросла. За попередні роки,  з  2015-го по 2018-й,  таких “оптимістів” було лише 17–22%, а у серпні 2019 року їх вже 48%, і лише 8% не вірять, що Україна на це здатна. Віра в перспективи України здолати труднощі переважає в усіх регіонах та серед громадян усіх вікових категорій, особливо – серед молоді віком до 30 років.
 Серпень 2019-го відзначився значно більш сприятливими оцінками політичної ситуації. Вперше 31% громадян визначили ситуацію як достатньо позитивну – благополучну або спокійну. Особливо позитивні настрої серед молоді. Водночас оцінка ситуації в Україні як напруженої становить 52–64%.
 Також після виборів значущо зросли позитивні відчуття українців у сприйнятті майбутнього України:  56% відчувають надію, а на друге місце вийшов оптимізм – 36%, найвищий показник за увесь час проведення замірів ( з 2005 року). Істотно зменшилася тривога наших співгромадян: з 33%  у грудні 2018 року до 18% у серпні 2019-го.  Надія у думках про майбутнє України переважає у громадян усіх регіонів. Почуття оптимізму найбільш характерне для жителів центрального та західного регіонів, а у віковому розрізі найбільше оптимістів серед  молоді до 30 років та вікової групи 30-44 роки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7759 / 1.63MB / SQL:{query_count}