Свідчення посла

У 2014-oму російська делегація надала статус офіційного документа Радбезу ООН листові Януковича до Путіна із проханням застосувати російські війська в Україні

Під час судового засідання у справі про держраду екс-диктатора Віктора Януковича вже було допитано першого важливого свідка. Так, 15 серпня в Оболонському райсуді Києва свої свідчення надав колишній постійний представник України в ООН Юрій Сергеєв. Зокрема, він заявив, що підпис Януковича був під зверненням до російського президента Путіна із проханням застосувати армію РФ на території України. Саме фотокопією цього листа у березні 2014-го на засіданні Радбезу ООН розмахував уже покійний російський посол Чуркін.
Юрій Сергеєв нагадав, що 1 березня 2014-го російський представник на засіданні Радбезу ООН заявляв про “держпереворот в Україні” і загрози росіянам та російськомовному населенню в Криму. В Росії, щоб якось виправдовувати своє вторгнення на український півострів, було звернення про допомогу від так званого, зрозуміло, що незаконного,  “прем’єр-міністра” Криму Аксьонова. Члени Радбезу не сприйняли Аксьонова як особу, що мала право просити допомоги в інших країн, як і не сприйняли російські страшилки про загрози жителям Криму. Після цього росіяни використали саме лист Януковича як останню ланку, щоб вже постфактум пояснювати захоплення Криму. Але і тут треба розуміти, що на той час Янукович уже втік з України і не був президентом. Наш парламент 22 лютого 2014-го ухвалив постанову  “Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України”.
“3 березня 2014 року Росія сама скликала Радбез і сформувала порядок денний. На засіданні Чуркін розповідав про “бандерівців, які хочуть атакувати Крим”. Тому, на думку Чуркіна, дії росіян на півострові були законні. А далі росіяни дістали лист Януковича і зацитували його. На відміну від листа Аксьонова, звернення Януковича не лише зачитали, але й надали йому офіційного статусу – статус офіційного документа Ради безпеки. Така формула існує. Таким чином статус зовсім інший. Він був поширений серед членів Ради безпеки як офіційний документ. Для нас було питання, як ставитися до цього листа. Для нас він не мав юридичної сили, однак РФ використовувала цей лист для пояснення своєї позиції. Я спростовував те, що Янукович є президентом і має право на звернення до ООН. Вперше лист з’явився 3 березня 2014-го, представник РФ Чуркін продемонстрував на засіданні фотокопію оригіналу. Саме це засідання, 3 березня 2014-го, стало ключовим для того, аби спростувати оголошені Росією мотиви інтервенції і звинуватити Російську Федерацію у зазіханні на територіальну цілісність України. Усі країни, включно із Китаєм, який часто виступав союзником Росії під час голосувань, це визнали”, – розповів Юрій Сергеєв у суді. Він пояснив, що листові було надано статус офіційного документа на підставі звернення посла Чуркіна з відповідною нотою.
Також він нагадав, що тодішній представник Франції в ООН Жерар Аро, відповідаючи на питання журналістів про звернення Януковича, заявив, що “документ не фальшивий – фальшивий президент”.
Після допиту колишнього україн­ського постпреда в ООН Оболонський райсуд оголосив перерву на два дні у розгляді справи Януковича. Засідання відновиться сьогодні, 17 серпня.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7858 / 1.55MB / SQL:{query_count}