Непоступливі Нідерланди

Амстердам висунув низку вимог щодо ратифікації угоди про асоціацію України та ЄС

Нідерланди – наразі єдина країна Європейського Союзу, яка не ратифікувала Угоду про асоціацію України з ЄС і зону вільної торгівлі, що має поглибити політичні, економічні та торговельні зв’язки між українською та європейською сторонами. Сумніви в цьому питанні виникли після консультативного референдуму в квітні цього року, коли більшість нідерландців проголосувала проти ратифікації. На початку листопада уряд країни тюльпанів узяв шеститижневу паузу, щоб розв’язати цей гордіїв вузол.
Підсумки референдуму засвідчили: нідерландське суспільство переживає, що угода про асоціацію може стати першою сходинкою на шляху нашої держави до членства в ЄС. Така позиція є необґрунтованою, адже згадка про перспективу євро­пейського майбутнього відсутня в преамбулі документа. Нідерландці також непокояться співпрацею Європейського Союзу з Україною в оборонній сфері. Амстердам вважає, що питання безпеки — прерогатива НАТО, а не ЄС. Щоправда, ЄС і сьогодні не надто допомагає Україні в процесі реалізації оборонних гарантій у воєнному конфлікті на Донбасі.
Жителі Нідерландів стурбовані, що завдяки ратифікації українська влада, яка здебільшого є корумпованою, зможе отримати прямий доступ до фінансів Євросоюзу. Але й тут побоювання марні, оскільки згідно з угодою, наша країна не є кандидатом на вступ до ЄС, відповідно не матиме автоматичного права користуватися коштами фондів Європейського Союзу. Крім цього, в країні тюльпанів переживають, що українсько-європейська угода дозволить українцям вільно жити і працювати на території ЄС.
Зрив підписання угоди з Україною підсилить негативні настрої, особливо в тому, що ЄС уже не зможе виступати єдиним фронтом у вирішенні складних питань
“Головна причина, через яку Нідерланди не хочуть ратифікувати угоду про асоціацію, – внутрішня. Брюссель не може собі дозволити в черговий раз підірвати віру в Європейський Союз, який продовжує відновлюватися після виходу з нього Великобританії. Зрив підписання угоди з Україною підсилить негативні настрої, особливо в тому, що ЄС вже не зможе виступати єдиним фронтом у вирішенні складних питань”, – зазначає науковий співробітник Нідерландського інституту міжнародних відносин “Клінгендаль” Тім Масселінк, інформує Апостроф.
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте вважає ратифікацію Угоди Україна-ЄС терміново необхідною з метою збереження єдності Євросоюзу перед російською агресією. Зі слів глави нідерландського міністерства закордонних справ Берта Кундерса, Амстердам пропонує в четвер, 15 грудня, на засіданні Європейської ради у Брюсселі ухвалити окрему декларацію, яка не вноситиме зміни до тексту угоди про асоціацію, а лише врахує позицію нідерландців щодо її змісту, повідомляє Dutch News. Якщо Євросоюз погодиться на це, Нідерланди приймуть позитивне рішення щодо ратифікації. Саме такий варіант є найкращим для України, вважає експерт парламентської експертної групи з євроінтеграції, кандидат юридичних наук Тетяна Анакіна, адже декларація швидко приймається, не потребує затвердження з боку членів ЄС і не створює додаткових зобов’язань, інформує Укрінформ. Найбільшу суперечку викликає пункт декларації щодо можливого членства нашої країни в Євросоюзі. Наразі європейські політики намагаються дійти рішення, яке б залишило двері Євросоюзу відчиненими перед Україною.

Попри вагання Нідерландів щодо ратифікації угоди про зону вільної торгівлі, єврочиновники відзначають поступ України на шляху євроінтеграції. Зокрема, у звіті Євросоюзу, опублікованому на сайті Європейської комісії за п’ять днів до третьої зустрічі українсько-європейської ради з питань асоціації, зазначено, що наша держава проводить “безпрецедентні реформи” в економічній і політичній системах.
Згідно з документом, в якому містяться спільні висновки Європейської служби зовнішньої дії і Європейської комісії щодо імплементації Україною умов порядку денного асоціації, українська влада провела низку реформ для зниження рівня корупції й очищення банківської системи, розпочала амбіційні енергетичні зміни, а також зміцнення демократії і верховенства закону. Європейська сторона підкреслює зусилля Києва для покращення виборчого законодавства і державного управління, серйозні кроки, зроблені для налагодження діалогу з активним громадянським суспільством.
При цьому ЄС закликає Україну пришвидшити приватизацію державних підприємств, соціального сектору і системи охорони здоров’я. У звіті зроблено акцент на складній гуманітарній ситуації і проблемах підтримки переселенців та українців на непідконтрольній уряду території Донбасу, які досі не отримали зарплат і пенсій.
“Через конфлікт у східних регіонах і анексію Криму Україна впродовж останніх років зробила вагомі кроки в надскладних умовах. Цей звіт повністю визнає роботу, пророблену українською владою. Тепер важливо йти далі, ухвалити необхідні законодавчі норми, встановити інститути, відповідно повністю привести в дію всі реформи, щоб українці змогли їх відчути. Україна може розраховувати на подальшу підтримку ЄС”, – зазначила верховний представник ЄС із питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні, інформує Дзеркало тижня.
Зі слів єврокомісара з питань політики добросусідства і розширення Йоганнеса Хана, наша держава зробила важливі кроки у вирішенні ключового систематичного виклику, який кидає корупція, обмеживши масштаби і зменшивши можливості підкупу в низці сфер, посиливши інструменти переслідування злочинів. Щоб досягти реальних змін у житті України, цю роботу необхідно продовжувати, запевняють єврочиновники.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8343 / 1.58MB / SQL:{query_count}