Попри кризу і війну...Надія є?

Українці розчаровані владою і повільним ходом реформ, але відновлюють віру в щасливе майбутнє

фото: imgur.com/user/alexhider
Боротьбу з корупцією та реформи українці більше відчувають на словах, а не на ділі. На практиці же українське суспільство здебільшого вважає, що ситуація в країні розвивається в неправильному напрямку, в той час готове прийти на вибори, в правилах яких не розбирається, розчароване владою і темпом реформ. 
Однак, окрім цих, вже традиційних, висновків, можемо зробити ще один: надія на краще майбутнє в українців потроху з’являється знову. Принаймні так можемо резюмувати, cпираючись на результати ґрунтовного соціологічного дослідження суспільно-політичних-поглядів українців. Дослідження проводила соціологічна група “Рейтинг” на замовлення Міжнародного республіканського інституту. 

На вибори підемо?

Якщо в липні 2015 року лише 29% людей були впевнені, що точно підуть на місцеві вибори, то вже у вересні цей показник сягнув 36%. Загалом разом iз тими, що скоріше підуть голосувати, явка могла становити 65%, а вже у вересні вона становила 75%. Найбільше дільниці для голосування відвідають на заході України. Тут теоретично явка може сягнути навіть 85%. Найменш зацікавлені виборами на півдні – 69%. Доволі традиційно, молодь пасивніша від старшого покоління.
Найбільше дільниці для голосування відвідають на заході країни. Тут, теоретично, явка може досягнути навіть 85%
Найбільша готовність прийти на вибори спостерігається в людей, які старші 51 року.
Однак реальна явка на виборчих дільницях скоріш за все буде меншою через ряд обставин, які не можна врахувати в методології опитування. Наприклад те, що багато людей на заробітках за кордоном або проживають не за місцем своєї реєстрації, відповідно не зможуть взяти участь у голосуванні. 

Електоральні лідери

Говорити про електоральні симпатії, згідно цього дослідження є не зовсім коректним, оскільки прихильність громадян до конкретних партій швидко змінюється, а опитування проводилось ще в середині вересня. Тому умовно можемо сказати, що лідерами електоральних симпатій є БПП “Солідарність”, ВО “Батьківщина”, “Самопоміч”, “Опозиційний блок”, “Правий сектор” і ВО “Свобода”, хоча картина станом на сьогодні може відрізнятись від тої, яку соціологи бачили майже місяць тому.
51% українців співгромадян вважають, що набагато збідніли впродовж року
Схоже, що на сході і півдні “Опозиційний блок” може взяти реванш. Однак за сприятливих умов так звані демократичні сили можуть сукупно набрати більше голосів ніж “опозиціонери”. Залежить все від того, чи змогли вони запропонувати дієву альтернативу дезорієнтованим мешканцям цих країв.
Українці самі визнають, що дуже погано обізнані з проектом змін до Конституції (щодо якого було дуже багато дискусій та спекуляцій), та щодо нового закону “Про місцеві вибори”. Лише 12% респондентів заявили, що знають, що реально змінюють в Конституції і лише 10% ознайомлені щодо нових правил ведення місцевих виборів.

фото: ТСН

Розчарування продовжується, але…

Українці вважають, що справи в країні йдуть у неправильному напрямку. Так вважають 68% респондентів, у той час як 17% думають протилежне. Однак не все так погано, як може здатись на перший погляд. У порівнянні з липнем 2015 року кількість песимістів зменшилась на 4%, а оптимістів зросла на 2%. Ще зарано говорити про перелом негативної тенденції до розчарування владою і ходом реформ, однак зростання оптимізму в країні відбувається вперше після президентських виборів 2014 року. Рейтинги Президента і прем’єр-міністра, хоч і перебувають на низькому рівні, але відносно стабілізувались.

Відновлюючи віру

Можна резюмувати, що результати цього дослідження не можна назвати втішними. Однак, якщо копнути глибше – то вони є обнадійливими. Вперше впродовж тривалого часу спостерігається позитивна динаміка щодо конкретних питань. Звісно, негативним є те, що 51% наших співгромадян вважають, що набагато збідніли впродовж року. Однак ще два місяці тому таких було 60%. Радіти, звісно, ще дуже рано, але можна констатувати те, що українці поступово, дуже повільно і неохоче, але все таки відновлюють природний оптимізм і віру в світле майбутнє.
Прикладом вдалого втілення реформи, яка підвищує віру в завтра, є створення патрульної поліції, яке підтримують чи скоріше підтримують 75% респондентів. Лише 12% висловились проти запровадження патрульної поліції, а ще 13% не визначились з думкою. Це один із найвищих показників підтримки конкретної реформи, і тепер основне зберегти цю планку при подальшому впровадженні реформи.

Дослідження проводилося соціологічною групою “Рейтинг” на замовлення Міжнародного республіканського інституту, директором якого є відомий, в тому числі і в Україні, американський сенатор Джон Маккейн. Опитування проводилося по всій Україні (окрім окупованих територій Криму і Донбасу) з 7 по 21 вересня 2015 р. Метод опитування – особисте інтерв’ю у респондента вдома. Всього було опитано 1,200 жителів України віком 18 років і старше, які мають право голосувати. Вибірка є репрезентативною за статтю, віком, освітою, регіоном і величиною населеного пункту. Додатково було опитано 633 респондентів у Закарпатській області. Допустима похибка не перевищує 2,8%. Дослідження фінансувало Агентство США з міжнародного розвитку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8022 / 1.58MB / SQL:{query_count}